Knižné Zoznamy

Knihy na mieru

15 kníh ak milujeme Japonsko

Aj vám učarovala krajina vychádzajúceho Slnka? Či už sa zaujímate o kultúrnu gastronómiu alebo o životný štýl yakuzy, ak máte zálusk na beletriu noir, kriminálne trilery, alebo sa chcete jednoducho zbaviť stresu pomocou dospelého sfarbenia, na tomto zozname je, čo osloviť každého milovníka Japonska.

martinus.sk

Tokyo Story (Tereza Macková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Alice cestuje z Prahy do Japonska s jediným cieľom – nájsť muža, s ktorým sa zoznámila v Prahe a do ktorého je aj po dvoch rokoch stále beznádejne zamilovaná. Lenže nájsť jedného človeka v mnohomiliónovom Tokiu sa zdá byť prakticky nemožné. Zbesilé pátranie získa úplne nový smer, keď jej do cesty vstúpi nečakaný pomocník. Nájde Alice lásku svojho života? A môže si byť istá, že je to skutočne tá pravá?

V ohromení a strachu (Amélie Nothomb)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Autorka prvé roky svojho života strávila v Japonsku, a hoci mala možnosť spoznať mnohé iné kultury, táto krajina ju svojimi krásami, osobitosťami a zvrátenosťami doteraz inšpiruje. Dokazuje to aj román V ohromení a strachu (1998), v ktorom na základe vlastnej skúsenosti cez hlavnú postavu podáva svedectvo o nezmyselnosti spoločenského systému, kde záujem spoločnosti prevyšuje záujem jednotlivca. Amélie, zaľúbená do Japonska, sa zamestná v obrovskej japonskej spoločnosti, kde sa nie z vlastnej vôle a viny „vypracuje“ z tlmočnícky na toaletárku…Román je plný sarkazmu, irónie a až do absurdností graduovaných situácií, pričom nenápadne podáva odľahčenú analýzu japonskej spoločnosti a najmä postavenia ženy v nej.

Sushi v dushi (Denisa Ogino)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Jedinečná knižka o Slovenke, ktorá prežila desať rokov v malom japonskom meste s manželom, ktorého ľúbila. S manželom, ktorý ľúbil ju. Ale spôsoby ich lásky boli také rozdielne, že sa aj s malým synom musela vrátiť domov…Čítajte neuveriteľne ľudskú sondu do japonskej kultúry vzťahov, čítajte o tom, že mentalita národov je silnejšia ako láska dvoch ľudí. Čítajte a spoznajte krajinu vychádzajúceho slnka očami Slovenky, ktorá pracovala a žila ako oni. Ako Japonci. V duchu ich tradícií, ich zvykov, ich spôsobu života.

www.martinus.sk

Zápisky cestujúcej mačky (Hiro Arikawa)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Túlavého kocúra Nanu jedného dňa postretne nečakané šťastie. Spriatelí sa s mladým mužom Satoruom, ozajstným milovníkom mačiek, u ktorého nájde ideálny domov. Aspoň to tak vyzerá, no len do chvíle, keď mu Satoru z ničoho nič oznámi, že sa musia rozlúčiť. A tak spolu nasadnú do striebornej dodávky a vydajú sa na výlet naprieč Japonskom s jasným cieľom – nájsť kocúrovi nového pána. Navštívia Satoruových starých priateľov: prvého detského kamaráta Kósukeho, farmára Jošimineho či majiteľov zvieracieho hotela Sugi a Čikako, kde sa Nana dokonca spriatelí so psom. Ich cesta je plná krásnych chvíľok, spomienok a zážitkov, o akých sa kocúrovi ani len nesnívalo. Čo to však celé znamená? Prečo sa Satoru vzdáva najobľúbenejšieho tvora, s ktorým prežil päť nádherných rokov? Na to existuje bolestná odpoveď, ktorá dokáže zlomiť aj mačacie srdce.

Rice, Noodle, Fish (Matt Goulding)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čiastočný cestovný sprievodca, čiastočne kultúrne slávnosti,kniha pozýva čitateľov, aby preskúmali celú krajinu cez jedlo. Na tejto ceste po Japonsku nás autor vedie na križovatku medzi jedlom, históriou a kultúrou, pričom sa delí o farby, textúry, chute a kultúrnu DNA, ktoré táto mimoriadna kuchyňa ponúka. Kniha skúma najzaujímavejšie kulinárske disciplíny Japonska v siedmich kľúčových regiónoch, od tradičných majiteľov v Kjóte, či sushi majstrov v Tokiu, až po pouličné jedlo v Osake a kultúru ramen na ostrove Fukuoka. Tento vynikajúci príbeh zohľadňuje kultúrne a kulinárske chute každého regiónu. a príbehy ľudí, ktorí ju pripravujú.

Ve stínu jakuzy (Shoko Tendo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Shoko Tendo vyrastala v rodine vysoko postaveného člena japonskej gangsterskej organizácie yakuza a niekoľko rokov prežila obklopená luxusom. Stávala sa však obeťou nielen otcových výbuchov hnevu, ale aj ústrkov zo strany učiteľov a spolužiakov, ktorí jej dali nálepku „dieťa Yakuzy“. Otcovo zadlženie a stupňujúce sa kruté a nevyberané ataky veriteľov a vymáhačov dlhov spôsobili v jej mladom živote zlom.

Gejša (Arthur Golden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Príbeh malej Čijo, ktorá sa má stať slávnou gejšou Sajuri, začína v chudobnej japonskej rybárskej dedine, kde Čijo do smrti svojej matky vyrastala, a to vo veľkej chudobe. Keď ju ako deväťročnú predajú do Gionu, kjótske štvrti gejší, dievčatko razom príde o rodičov aj staršiu sestru. Vďaka svojmu pôvabu a nezvyklým strieborno-modrým očiam sa nestane obyčajnou prostitútkou, ale nastupuje neľahkú cestu na postavenie profesionálnej gejše.

Kafka na pobřeží (Harumi Murakami)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština, čeština e-kniha

Pätnásťročný Kafka Tamura žije s otcom v centre Tokia; rozhodne sa nájsť matku a sestru, ktoré pred mnohými rokmi zmizli, a utečie z domova. Skrýva sa v knižnici v malom mestečku, kde spozná rovnako „podivného“ kolegami. Párkrát sa mu zdá, že matku zazrel, ale je to omyl. Stretne sa aj s chlapíkom pripomínajúcim Forresta Gumpa: nevie, ako si kúpiť lístok na vlak, nepozná meno premiéra, zato rozpráva s mačkami …

Podivné počasí v Tokiu (Hiromi Kawakami) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Kniha je nevšedným sprievodcom po Japonsku, pretože čitateľa nenásilne zoznamuje aj s japonskou kuchyňou, kultúrou, zvykmi i zaujímavé miesta v Tokiu a jeho okolia. Zdanlivo prostý príbeh krehkého vzťahu tridsaťsedemročnej Cukiko a jej oveľa staršieho bývalého učiteľa, citlivo napísaný príbeh plný očakávania a pochybností, rozchodov, náhodných stretnutí, nádejou a sklamanie.

Convenience Store Woman (Sayaka Murata)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Zoznámte sa s Keiko. Keiko má 36 rokov. Nikdy nemala priateľa a osemnásť rokov pracuje v rovnakom supermarkete. Rodina Keiko si želá, aby získala poriadnu prácu. Jej priatelia sa čudujú, prečo sa nevydá. Ale Keiko vie, čo ju robí šťastnou, a nikoho nenechá prísť medzi ňu a jej samoobsluhu …

martinus.sk

The Last Children of Tokyo (Yoko Tawada)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  angličtina

Yoshiro je sto rokov starý a stále v dobrom zdravotnom stave. Jeho pravnuk Mumei sa rovnako ako všetky japonské deti narodil krehký a náchylný na choroby. Každý deň je potrebná všetka sila Yoshira, aby bol Mumei nažive. Keďže nádej na najmladšiu japonskú generáciu ubúda, tajná organizácia sa pustí do odvážneho plánu nájsť liek – mohol by byť vnuk Yoshiro kľúčom k záchrane posledných detí v Tokiu?

Toto je Japonsko (Jutaka Jazawa)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

V knihe Toto je Japonsko vás Jutaka Jazawa ako ten najpovolanejší sprievodca prevedie po svojej krajine. Prostredníctvom jeho inšpiratívneho rozprávania a farbistých opisov spoznáte to najlepšie z japonského dizajnu, gastronómie, filozofie a kultúry. Predstaví vám nielen Tokio, matku všetkých metropol sveta, ale aj dve tretiny Japonska pokryté lesmi, ktoré uctievajú a oslavujú svet prírody. Dávne japonské tradície ako umenie lesného kúpania šinrinjoku alebo oslava nedokonalosti kincugi tu totiž prežívajú po stáročia popri pohodlí moderného života. Nájdite svoj zen, objavte radosť v ikigai a urobte si čas, aby ste sa dozvedeli viac o krajine vychádzajúceho slnka.

Japonsko

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Či už plánujete svoje prvé dobrodružstvo, alebo spomínate na jedinečný výlet svojho života, kniha Japonsko vám má čo ponúknuť – je totiž oslavou všetkého japonského a výpravou po tejto úchvatnej krajine. Objavte mestá zaplavené neónmi i nehostinné ostrovy, starodávne tradície aj prekvapivú modernosť. Zistite, čím je japonská kultúra jedinečná, kde ju môžete zažiť na vlastnej koži a ako si popritom osvojiť niečo z múdrosti tejto vzdialenej, exotickej krajiny.

Tradiční Japonsko (Antony Cummins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Japonsko býva považované za uzavretú krajinu. Ale ako sa v roku 1635 Japonsko cudzincom na viac ako dvesto rokov oficiálne uzavrelo, vznikol celý rad unikátnych a donedávna úplne neznámych svedectiev západných cestovateľov. Autor Antony Cummins odkrýva japonskú históriu za pomoci novo prebádaných dokumentov z čias samurajov. Analyzuje aj staré mýty a povesti, čím vzniká jedinečný vhľad do mysle tejto unikátnej krajiny.

Pačinko (Min Jin Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Sundža je negramotné dievča z malej juhokórejskej dediny, ktorá za celý život spozná veľa driny a len málo vľúdnosti a pochopenie. Tesne pred vojnou ju osud zaveje do Japonska, kde sa okrem biedy musí potykať aj s pohŕdaním a diskrimináciou. Rodina je pre ňu všetkým, požehnaním i prekliatym. Svojim deťom sa z všetkých síl snaží zabezpečiť lepší život, ale vzdelanie samo o sebe nestačí. Podnikať v pačinko je pre Kórejčanov v Japonsku jediný spôsob, ako zbohatnúť, ale peniaze nie sú zárukou šťastia. 

www.martinus.sk

Related Posts