Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

7 kníh o Černobyle

Čo sa stalo 26. apríla 1986 o 1:24 zasiahlo celý svet v rôznych formách. Nedávno sme mali možnosť sledovať aj seriál na HBO, ktorý nám udalosti priblížil. Ak vás táto téma zaujíma viac prinášame vám zoznam siedmich kníh, ktoré vám ponúkajú dodatočné fakty, o ktorých ste možno nevedeli. 

martinus.sk

Černobyľská modlitba (Svetlana Alexijevič)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština e-kniha

26.apríla 1986 o 1:24 zaznela v černobyľskej jadrovej elektrárni séria výbuchov. Bol to začiatok najväčšej jadrovej nehody v 20. storočí. Černobyľská katastrofa sa stala jednou z najsilnejších tém, ktorú vo svojej tvorbe spracovala laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič. Dvadsať rokov po tejto jadrovej apokalypse sa vracia na miesta, ktoré boli Černobyľom najviac postihnuté, rozpráva sa s ľuďmi, ktorých sa bytostne dotkla a fatálne zasiahla do ich životov. Pozostalí, hasiči, bývalí zamestnanci – každý z nich má vlastný „černobyľský príbeh“. Svetlana Alexijevič svojím nenapodobiteľným spôsobom skladá kroniku nedávnej minulosti, aby tak vytvorila knihu, ktorá je pre nás všetkých varovaním najmä do budúcnosti

Černobyľ: Príručka prežitia (Kate Brown)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Monumentálna kniha o černobyľskej jadrovej katastrofe. Príbeh explózie, ktorá zmenila svet a oči celej planéty upriamila na jedno dovtedy celkom bezvýznamné miesto. Hodiny tikajú. Sekundy ubiehajú. A svet pred katastrofou od toho po nej delí len tenká hranica. Teraz sa už všetko stalo. A my musíme zistiť, ako to prežiť.  apríl 1986 nezmenil len toto miesto, ale aj celý svet. Práca americkej historičky Kate Brown na tejto knihe trvala desať rokov. Skúmala archívne materiály, nahrávala hodiny a hodiny rozhovorov so svedkami katastrofy a ľuďmi žijúcimi v černobyľskej zakázanej zóne, aby napokon vytvorila nielen dôveryhodný obraz katastrofy a života po nej, ale aby sa pokúsila zmeniť aj oficiálny pohľad na tieto udalosti. Jej hrdinami sú vedci, záchranári i obyčajní ľudia.

martinus.sk

Polnoc v Černobyli (Adam Higgibotham)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Udalosti, ktoré sa odohrali v Černobyli 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsať kilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka – radiácie.

Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu a jeho porážke v studenej vojne. Pre Moskvu to bola nielen environmentálna a vedecká katastrofa, ale najmä politická a finančná. Celkové náklady sa vyšplhali na 18 miliárd rubľov – dobový ekvivalent 18 miliárd dolárov – a Černobyľ nimi dorazil ekonomiku, ktorá bola aj bez neho na pokraji zrútenia. Havária a jej následky naplno ukázali, že sovietsky štát je kolos stojaci na prehnitých nohách klamstiev. 

Černobyl (Serhii Plokhy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Tento hrubý náčrt vystihuje, čo sa v apríli 1986 odohralo v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Autor vás zoznámi s genézou sovietskeho jadrového výskumu, konštrukciou dvoch hlavných typov reaktorov používaných v ZSSR, s ich prednosťami i chybami. Načrtáva aj výstavbu jadrovej elektrárne u Černobyľu, spojenú s problémami aj preslávenou sovietsku fušeřina.

Černobyl 01:23:40 (Andrew Leatherbarrow)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Písal sa 26. apríl 1986. V 01:23:40 v noci stlačil vedúci smeny Alexander Akimov núdzové tlačidlo na ovládacej konzole 4. bloku Černobyľskej jadrovej elektrárne. Čo nastalo potom, vyústilo v najhoršiu jadrovú katastrofu v dejinách. Tá si vyžiadala trvalé uzavretie veľkého, doteraz prosperujúceho mesta a rozsiahle oblasti okolo neho.

Došlo k evakuácii desaťtisícov ľudí. Katastrofa spôsobila priamu i nepriamu smrť niekoľkých ďalších tisícov ľudí. Urýchlila rozpad Sovietskeho zväzu. Likvidácia následkov už zhltla astronomickú sumu finančných prostriedkov vo výške niekoľkých desiatok miliárd dolárov a dodnes nie je vyriešená. Nešlo o prvá, ani posledná vážna jadrová havária, ale nepochybne sa jedná o tú najhoršiu zo všetkých. A vzalo si ľudstvo z tejto udalosti vôbec nejaké ponaučenie?

Chernobyl (Igor Kostin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

26.apríla 1986 explodoval reaktor č. 4 v jadrovej elektrárni V. I. Lenina neďaleko Černobyľu, pri ktorom sa uvoľnilo 400-krát viac rádioaktívnych látok ako pri bombardovaní Hirošimy. Igor Kostin, vtedajší reportér agentúry Novosti, urobil vôbec prvú fotografiu nehody a pokračoval v znášaní nadmerného vystavenia žiareniu, aby dokumentoval katastrofu pre Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu. Nasledujúcich dvadsať rokov vytrvalo skúmal účinky výbuchu na ľudstvo a životné prostredie.

Chernobyl: Crime without Punishment (Alla Yaroshinskaya) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Dávno pred tragédiou jadrových katastrof v roku 2011 v Japonsku došlo v jadrovom reaktore v Černobyle k výbuchu, zrúteniu, požiaru a rozsiahlemu uvoľneniu rádioaktivity. O dvadsaťpäť rokov neskôr stále vieme o udalosti a jej následkoch veľmi málo. Niektoré z odborných prác popisujúcich následky katastrofy boli preložené z ruštiny do angličtiny alebo distribuované na Západe. Toto je teraz napravené vydaním tohto konečného zväzku na základe pôvodných zdrojov, ktorý bol pôvodne publikovaný v ruštine. 

martinus.sk

Related Posts