Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie z 2023 

Rok 2023 je za nami a mohol byť aj o niečo lepší, no na druhej strane mohlo to byť, aj horšie. V čom nás, ale rok 2023 nesklamal sú knižné novinky, ktoré priniesol. Či už je to kategória romantiky alebo literatúra faktu máme tu kopec nových kníh. Celý rok sme sledovali, čo nový knižný trh priniesol a postupne čítali novinky a aj vďaka vaším hodnoteniam a správam prinášame zoznam toho najlepšieho, v rôznych kategóriách. Príjemné čítanie!

martinus.sk

Přežít (Bill Gifford, Peter Attia)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Ako sa chcete cítiť v druhej polovici svojho života? A čo potom v poslednej dekáde? Určite si prajete naďalej sa pružne pohybovať, dobre myslieť a žiť aktívne bez chronických ťažkostí a bolestí. Čo je na to potrebné? Oveľa skoršia a cielenejšia prevencia, než akú bežne radí lekár. Podľa Petera Attiu starnutie nemusí byť synonymom upadajúcej kvality života. Je však potrebné nahradiť zastaraný rámec súčasnej medicíny personalizovanou, proaktívnou stratégiou zameranou na celé dekády dopredu. Na základe aktuálnych vedeckých výskumov Attia spochybňuje konvenčné poňatie starnutia a propaguje medicínu 3.0, inovatívny prístup k chytrej prevencii chronických ochorení a predĺženie dlhodobého zdravia.

Ultra-Processed People (Chris van Tulleken)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Oči otvárajúce vyšetrovanie vedy, ekonomiky, histórie a výroby ultraspracovaných potravín. Nie ste to vy, ale jedlo. Vstúpili sme do nového „veku stravovania“, kde väčšina našich kalórií pochádza z úplne nového súboru látok nazývaných Ultra-Processed Food, potraviny, ktoré sú priemyselne spracované a navrhnuté a predávané ako návykové. Ale naozaj vieme, čo to robí s naším telom? Pridajte sa k Chrisovi na jeho cestách svetom potravinovej vedy a diéty UPF, aby ste zistili, čo sa skutočne deje. Zistite, prečo nás cvičenie a sila vôle nemôže zachrániť a čo UPF skutočne robí s našimi telami, naším zdravím, našou váhou a planétou (nápoveda: nič dobré).Yellowface (R.F. Kuang)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha, slovenčina

Čo je škodlivé na pseudonyme? Najpredávanejšia senzácia New York Times Juniper Song nie je tým, kým sa vydáva, nenapísala knihu, o ktorej tvrdí, že napísala, a určite nie je azijsko-američankou – v tomto mrazivom a veselo strihovom románe od R. F. Kuanga. Autorky June Hayward a Athena Liu mali byť dvojičky vychádzajúce hviezdy: v tom istom roku na Yale, v tom istom roku debutovali vo vydavateľstve. Ale Athena je medzižánrový literárny miláčik a June nedostala ani brožované vydanie. Nikto nechce príbehy o základných bielych dievčatách, myslí si June. Keď je June svedkom Aténinej smrti pri podivnej nehode, koná impulzívne: ukradne Athénino práve dokončené majstrovské dielo, experimentálny román o neospevovaných príspevkoch čínskych robotníkov k britskému a francúzskemu vojnovému úsiliu počas prvej svetovej vojny. June sa však nedokáže dostať preč z Athéninho tieňa a objavujúce sa dôkazy ohrozujú, že Junin (ukradnutý) úspech sa okolo nej rozpadne. Keď sa June snaží ochrániť svoje tajomstvo, zisťuje presne, ako ďaleko zájde, aby si udržala to, čo si myslí, že si zaslúži.

Hello Beautiful (Ann Napolitano)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Najlepšie kamarátky a sestry, štyri dievčatá z rodiny Padvano považuje každý v ich tesnej štvrti Chicaga za neoddeliteľné. Júlia, najstaršia, je plánovačka. Sylvia je najšťastnejšia s nosom v knihe a pre seba si predstavuje iný život ako očakávanú cestu manželky a matky. Cecelia a Emmeline, dvojičky, sú umelkyne a opatrovateľky. Od detstva sa štyri sestry dopĺňajú. Keď sa však Julia zamiluje do Williama Waltersa, ich životy sa zmenia. Keď William upadá do temnoty, je to Sylvia, nie Julie, kto zakročí, aby mu pomohol. Kniha zachytáva, čo to znamená byť rodinou – radosť a tragédiu, hlbokú dôveru a zničujúce zrady.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy


Buďte užitoční (Arnold Schwarzenegger)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Zoznámte sa so siedmimi zásadami, ktoré vám pomôžu naplniť skutočný účel vášho života.Arnold Schwarzenegger ich všetky vyvodil z vlastnej životnej cesty plnej neustálej inovácie a mimoriadnych úspechov – dostupné sú však úplne každému. Najslávnejší kulturista na svete. Najlepšie platená filmová hviezda. Líder štátu so šiestou najväčšou ekonomikou na svete. Fakt, že ide o tú istú osobu, znie ako vtip, ale vtip to zďaleka nie je.Toto všetko je Arnold Schwarzenegger. A nič z toho sa nestalo náhodou. Arnoldov gigantický úspech je výsledkom procesu, ktorého súčasťou bola jasná vízia, ambiciózne myslenie, tvrdá práca, priama komunikácia, flexibilné riešenie problémov, bezhraničná zvedavosť a ochota pomáhať. A to všetko sa riadilo jednou radou, ktorú Arnoldovi vštepoval jeho otec viac než hocičo iné: „Buď užitočný!“

The Woman in Me (Britney Spears)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

V júni 2021 celý svet počúval, ako Britney Spears hovorila na otvorenom súde. Vplyv zdieľania jej hlasu – jej pravdy – bol nepopierateľný a zmenil priebeh jej života a životov nespočetných ďalších. The Woman in Me po prvýkrát odhaľuje jej neuveriteľnú cestu – a silu v jadre jedného z najväčších interpretov v histórii pop music. Spearsovej prelomová kniha, napísaná s pozoruhodnou úprimnosťou a humorom, objasňuje trvalú silu hudby a lásky – a dôležitosť toho, aby žena konečne rozprávala svoj vlastný príbeh podľa vlastných predstáv. Štvrté krídlo (Rebecca Yarros)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú „krehkých“ ľudí. Tých pália na popol. Je to kniha plná dobrodružstva, drakov ale aj lásky.

The Hurricane Wars (Thea Guanzon)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Všetko, čo Talasyn kedy poznal, sú hurikánové vojny. Ako sirota z boja využíva silu svetla na boj za svoj ľud proti Nočnej ríši. Všetko, čo Alaric kedy poznal, bola temnota. Syn Nočného cisára a ich najsmrteľnejšia zbraň, ovláda desivú tieňovú mágiu, aby rozdrvil vzburu. Potom vidí Talasynu, svojho zaprisahaného nepriateľa, ktorý jasne horí po bojisku. Vo chvíli, keď sa stretnú, sa ich životy navždy zmenia. Teraz narastá väčšia hrozba a len oni ju môžu zastaviť. Hrozí, že prichádzajúca búrka, ktorá všetko zničí.Happy Place (Emily Henry)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha, nemčina

Harriet a Wyn sú dokonalý pár – idú spolu ako chlieb s maslom, gin s tonikom, Blake Lively a Ryan Reynolds. Každý rok za posledné desaťročie zanechali svoje životy, aby pili príliš veľa vína a nasávali morský vzduch so svojimi obľúbenými ľuďmi na svete. Ibaže tento rok klamú cez zuby. Harriet a Wyn sa rozišli pred šiestimi mesiacmi. A stále to nikomu nepovedali. Toto je poslednýkrát, čo tu budú všetci spolu. Chata je na predaj a keďže neznesú lámať srdcia svojich najlepších priateľov, ešte týždeň ju budú fingovať. Ale ako môžete predstierať, že ste zamilovaní – a dostať sa z toho – pred ľuďmi, ktorí vás poznajú najlepšie?

www.martinus.sk

Love, Theoretically (Ali Hazelwood)

Dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Mnohé životy teoretickej fyzičky Elsie Hannaway ju konečne dostihli. Cez deň je z nej pomocná profesorka, drieme v hodnotiacich laboratóriách a vyučuje termodynamiku v nádeji, že sa dostane do funkcie. Inokedy si Elsie vynahradí svoju neexistujúcu výplatu tým, že ponúkne svoje služby ako falošná priateľka a využije svoje odborne vycibrené schopnosti, ktoré potešia ľudí, aby stelesnila akúkoľvek verziu seba samej, ktorú klient potrebuje. Úprimne povedané, je to celkom sladký koncept  – kým sa jej starostlivo zostavený dvojitý život nezrúti. Pretože Jack Smith, ktorý je otravne príťažlivý a arogantný starší brat jej obľúbeného klienta, sa ukáže ako chladný experimentálny fyzik, ktorý zničil kariéru jej mentora a podkopal reputáciu teoretikov na celom svete. A je to ten istý Jack Smith, ktorý vládne katedre fyziky na MIT a stojí priamo medzi Elsie a jej vysnívanou prácou. Elsie je pripravená na totálnu vojnu vedeckej sabotáže, ale…V životech loutek (TJ Klune)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Na zvláštnom, nenápadnom domove postavenom vo vetvách stromov žijú traja roboti – otcovský vynaliezavý android Giovanni Lawson, milo sadistická mechanická ošetrovateľka a malý, neurotický vysávač. A žije s nimi aj Victor Lawson, človek. Sú jedna rodina, schovaná av bezpečí. Potom, čo Vic z blízkeho šrotoviska zachráni a opraví neznámeho androida s označením „HAP“, doženú Gia ozvuky temnej minulosti, a to tým najhorším možným spôsobom. Stačí totiž len jediná kvapka krvi z Victorovej dlane, aby upozornila robotov z Giovho predchádzajúceho života na to, kde sa nachádza. A zatiaľ čo sa Vicov domov rúca v plameňoch, Gio je zajatý a odvezený späť do svojho starého laboratória v Meste elektrických snov. Zvyšok Vicovej nesúrodej rodiny sa tak musí vydať na cestu nehostinnou krajinou, aby Gia zachránil pred vyradením, alebo ešte horšie, pred preprogramovaním.

Historie Duny: Služebnický džihád (Brian Herbert, Kevin J. Anderson)

Dostupné v jazykoch: čeština

Ďalšie pokračovanie najúspešnejšej science-fiction ságy všetkých čias. Dej sa vracia na samotný počiatok, ktorým bol Služobnícky džihád, zlomový bod v histórii Známeho vesmíru, prapríčina Veľkej konvencie. Priaznivci zložitého vesmíru Herbertovej Duny sa konečne dozvedia, ako sa to všetko vlastne stalo.Špionka v knihovně (Madeline Martin)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Ava vždy milovala históriu starých knih ukrývajúcich vo svojich zažltlých stránkach, príbehy plné múdrosti minulosti. Nevedela si predstaviť, že by niekedy opustila svoju vysnenú prácu v knihkupectve. Počas vojny je ale všetko inak. Nečakaná ponuka od americkej armády ju privádza do Portugalska s novým zadaním, vydávať sa v Lisabone za knihovnu a zároveň pracovať v utajení ako špiónka. Medzitým v okupovanej Francúzsku nastúpi Elaine do tlačiarskej dielne, ktorú vedú členovia odboja. Všetkým pracovníkom je jasné, že nacisti po tlačiarni pátrajú a chcú ju zničiť. V ich plnom hlade a nebezpečenstve sa objaví mladá Židovka, ktorá aj s dieťaťom unikla zatýka. Elaine sa rozhodne urobiť čokoľvek, aby som zachránila, a zakóduje tajne do pripravovaných novín správu. Môže len dúfať, že ju niekto dokáže objaviť a rozlúčiť. Zatiaľ čo v Európe zúri vojna, Avu a Elaine spoja snaha zachrániť ženu s malým chlapcom aj posledné zbytky naděje čelia nebezpečenstvu.

Nezlomné (Emilia Hart)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, čeština 

2019: Pod pláštikom tmy ujde Kate pred násilníckym partnerom do spustnutého domčeka Weyward Cottage, ktorý zdedila po pratete. Na tú sa takmer vôbec nepamätá. V Kate postupne rastie podozrenie, že jej prateta čosi tajila. To tajomstvo striehne v dome už od sedemnásteho storočia, keď prebiehali neslávne známe honby na čarodejnice.

1619: Altha čaká na súdny proces pre vraždu miestneho farmára, ktorého na smrť ušliapalo stádo kráv. Matka ju v detstve naučila kúzla, tie však nespočívajú v čarovaní, ale v hlbokom poznaní prírody. Odlišné ženy sa však vždy považovali za nebezpečné, a keď proti nej predložia dôkazy o čarodejníctve, Altha si uvedomí, že bude potrebovať všetku svoju silu, aby sa udržala na slobode. 1942: Vo svete zúri druhá svetová vojna a Violet je uväznená v pôsobivom, ale rozpadajúcom sa rodinnom sídle. Zviazaná spoločenskými konvenciami túži po poriadnom vzdelaní, aké sa dostáva jej bratovi, ale aj po dávno zosnulej matke, ktorá sa pred smrťou údajne zbláznila. Violet po nej našla iba dve stopy – medailón s iniciálou W a slovo „Weyward“ vyškriabané do obkladu v spálni.Dobrodruh 2024 (Autorský kolektív)

Dostupné v jazykoch: slovenčina

Sprievodca pre cestovateľov po Slovensku. Po úspechu prvého vydania bedekra o.z. Bystriny je tu aktualizovaná dvojka. Spoznajte DOBRO-DRUH 2024, ktorý vás zoberie na unikátne miesta, pomáha objavovať to vzácne blízko nás a vytvoriť si skutočný vzťah ku Slovensku a jeho pozitívnym prúdom. Tipy z prvého vydania sú doplnené o nové lokality, novú kategóriu Nákupy a MAPY, ktoré vám uľahčia orientáciu a vyhľadávanie našich skrytých pokladov. Hodnotný obsah a overené tipy na cesty znásobí nová séria hodnotných článkov a rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.

Modrosleposť (Katarína Kucbelová)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Každý uteká iným spôsobom. Postavy v tejto knihe unikajú k zvieratám a k umeniu, hľadajú rozlet v neustálom ohrození. Modrosleposť je román o vlastných väzeniach a bludnom hľadaní cesty von. O zvieratách v nás, mučených, slobodných aj divokých. O zvieratách, do ktorých vkladáme svoje predstavy o sebe.


Related Posts