Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Top knihy o maratónoch a ultramaratónoch

Beh je taktiež našim koníčkom a radi objavujeme nové knihy. Tento krát sme sa zamerali na behy na dlhšie trate. Či už ste sa rozhodli bežať maratón alebo ultra maratón, stále je dobré siahnuť aj po knihe, ktorá vám môže dať pár trikov ako na to, čo nezabudnúť a, ako to cez natrénovať. Ľudia, ktorí bežia maratónske až ultramaratónske vzdialenosti sú veľmi inšpirujúci. Zoznam kníh, ktorí vám ponúkame vám určite nakopne a dáte si na seba svoje bežecké botasky a pôjdete si zabehať.

www.martinus.sk

Maratóny


Ještě jeden maraton (Luboš Brabec)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Bežci mávajú sladké začiatky. Sú napumpovaní eufóriou, žiadna prekážka nie je dosť vysoká. Lenže po pár rokoch a tisíckach kilometrov môže váš vnútorný motor začať chladnúť, až sa úplne zastaví. Znovu sa naštartovať vôbec nie je ľahké. Našťastie nikdy nie ste sami. Sú tu kamaráti, ktorí vám na trati symbolicky udávajú tempo a smer. Úspešný autor Luboš Brabec sa vo svojej tretej bežeckej knihe snaží hľadať odpovede na zdanlivo banálne otázky. Ako reštartovať spohodlnené telo? Za ktorými snami má zmysel sa hnať a za ktorými už nie? Ako sa mení bežecký svet okolo nás? A ako my? A kadiaľ vlastne vedie cieľová čiara možno posledného maratónu? 

Vítězství je v hlavě (Matt Fitzgerald)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Vrcholoví športovci svojimi schopnosťami pripomínajú bohov. Avšak nehľadiac na schopnosti, má aj ich talent isté hranice. Kniha zachytáva kľúčové momenty histórie vytrvalostných športov, aby čitatelia priblížili návyky a taktiky, ktoré môže využiť na rozvíjanie vlastnej duševnej sily. 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Hansonova metoda maratonu (Luke Humphrey,  Keith Hanson, Kevin Hanson) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Súrodenci prichádzajú s konceptom, ktorý si vyžaduje disciplínu. Väčšina vraj behá podľa toho, ako by chceli, a nie podľa toho, ako by mali. Inými slovami: keď sa budeme riadiť sami sebou, sme na najlepšej ceste sa budúcim maratónom pretrpieť a ďalšie pre istotu neskúšať. Návodov, ako zabehnúť maratón čo najrýchlejšie s prípravou dvakrát alebo trikrát týždenne, sú na trhu veľa. Určite sa niekde skrýva aj „vedecky“ podložená úvaha o tom, že sa to dá zvládnuť aj s jednodňovým tréningom. Súrodenci prichádzajú s niečím totálne nemoderným a zdĺhavým: behajte šesť dní v týždni. Nežeňte sa, nepreháňajte dlhé víkendové výbehy, neprekračujte 30% súčtu kilometrov ubehnutých cez týždeň. 

Veľká kniha o behu a maratóne (kolektív autorov)

Dostupné v jazykoch: slovenčina

Ako behať rýchlejšie a efektívnejšie! Bez ohľadu na to, či s behom ešte len začínate, alebo ste už skúseným atlétom, táto kniha je pre vás mimoriadne užitočná. Pomocou stanovených štruktúrovaných a vzdelávacích programov vám pomôžeme zamerať sa na reálne ciele. Usmerní vás pri budovaní zdravého fitnes základu, ktorým sa zlepší vaša každodenná pohyblivosť.


Ultramaratóny 


Základy ultramaratonského tréninku (Jason Koop, Jim Rutberg)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Až doteraz ultramaratonský beh trpel nedostatkom overiteľných a všeobecne platných informácií prekračujúcich rámec individuálnych skúseností jednotlivých pretekárov, ktoré by boli uplatniteľné v tréningových programoch založených na vedeckom prístupe. Koopova kniha je tak prvým a zásadným krokom k tomu, aby ultramaratóny prestali byť vnímané, len ako dlhšie maratóny alebo rýchlejšia turistika a stali sa plnohodnotnou bežeckou disciplínou, ktorá má svoje špecifiká a vyžaduje systematický, cielene zameraný tréning.

Běhání pro všechny (Miloš Škorpil)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha významného českého ultramaratónca a zakladateľa bežeckej školy je určená všetkým aktívnym bežcom, ale aj ľuďom, čo chcú s behaním začať. Vysvetlí vám, prečo je pohyb dôležitý, ako sa správne rozcvičiť, ako sa vhodne obliecť alebo ako si zostaviť jedálniček. Dozviete sa, ako trénovať na konkrétne typy tratí, ale aj ako sa bežecky trénovať ako doplnok k iným športom. Jeden z najlepších českých bežcov Miloš Škorpil tiež prezradí množstvo rád a skúseností zo svojej dlhoročnej trénerskej praxe. 

Běhání na doraz (Matthew Futterman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Bob Larsen sa stal legendou. Tréner bežcov na dlhé trate začínal ako kouč na strednej škole v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, neortodoxné metódy ale posunuli jeho zverencov na národnú scénu. Kniha je strhujúce rozprávanie o Larsenovej ceste, kedy doviedol svojich bežcov – profesionálnych aj rekreačných – na úroveň, o ktorej ani nesnívali. 

Běž a nepřestávej! Evangelium pohybu (Miloš Škorpil, Pavel Kosorin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha významného českého ultramaratónca a zakladateľa bežeckej školy Miloša Škorpila a jeho kolegu Pavla Kosorina je určená nielen bežcom, ale aj ľuďom, čo chcú s behaním začať. Vysvetlí vám, prečo je pohyb dôležitý, a dá vám tú správnu motiváciu do pravidelného tréningu. Dočítate sa aj o konkrétnych prípadoch, keď behanie človeku výrazne pomohlo zlepšiť zdravotný stav. Na záver je priložená praktická časť s tréningovými plánmi a sprievodnými cvičeniami.

Mohlo by vás zaujímať: 14 kníh, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu bežeckú formu

Ultramaratonec (Charlie Engle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Po takmer desaťročnej závislosti od cracku, kokaínu a alkoholu sa Charlie Engle počas šesť dní trvajúceho a takmer fatálneho flámu dostal až na samé dno. Keď začal abstinovať, dal sa na behanie, z ktorého sa stala jeho celoživotná záľuba a spása. Začal s maratónmi a keď mu prestali stačiť, vrhol sa na ultramaratóny. Tie ho zaviedli až do najnemilosrdnejších kútov sveta. Ultramaratónec je knihou, v ktorej Charlie Engle rozpráva pútavý, prekvapivý, zábavný a emóciami nabitý príbeh svojho života, detailne popisujúci jeho neúspechy i boje – od stretávania sa so závislosťou až po výkon trestu vo väzení – a predovšetkým to, ako si krok za krokom klesol svoju cestu k slobode. 

www.martinus.sk

Related Posts