Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

11 kníh o epidémiách, ktoré sme prežili

Covid-19 nie je prvá a ani posledná epidémia, ktorá nás postihla. V priebehu ľudskej histórie sme už mali viaceré a všetky sme prežili, no mnohé nám zmenili. Mnohé ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Spoznajte históriu pandémií s týmito skvelými knihami, a možno nám pomôžu poučiť sa do budúcna.

martinus.sk

Epidémie v dejinách (Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.

Bledý jezdec (Laura Spinney)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Španielska chrípka, ktorej epidémia sa šírila v rokoch 1918-1920, má na svedomí 50 až 100 miliónov životov a tiež najväčšiu globálnu humanitárnu katastrofu nielen dvadsiateho storočia, ale dosť možno v celej zaznamenanej histórii. Laura Spinney rozpráva príbeh pandémie, ktorá postupovala z Aljašky do Brazílie, z Perzie do Španielska či z Južnej Afriky do Odesy. Rozpráva príbeh z pohľadu obyčajných ľudí, ktorí v tej dobe žili, opisuje, ako vírus počas cesty mutoval a hlavne zničujúce následky, ktoré mal. Výsledkom je zistenie, že vtedajší pandémia španielskej chrípky mala na formovanie dnešnej modernej doby väčší vplyv, než obe svetové vojny dohromady; zmenila globálnu politiku, rasové vzťahy, rodinné štruktúry a významne ovplyvnila aj medicínu, náboženstva a umenia.

Storočie pandémií (Mark Honigsbaum)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Od čias španielskej chrípky sa početná časť vedcov zameriava na to, aby zabránila výskytu a hromadnému šíreniu nákazlivých chorôb. No napriek pokroku, ktorý v medicíne za posledné storočie nastal, nás vírusové a bakteriálne pandémie stále dokážu zastihnúť nepripravených. Dejom nabité kapitoly v sebe kombinujú vzrušujúcu históriu medicíny s napínavými, živo vyrozprávanými príbehmi jednotlivých účastníkov – prvých nakazených, zanietených výskumníkov, nadaných vedcov i arogantných verejných činiteľov – a ukazujú brilantnosť aj limity vedy v jej pomyselnom súboji s prírodou, ako aj to, aký vplyv to môže mať na budúce prežitie ľudstva.

Planéta vírusov (Carl Zimmer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Boli tu pred nami, sú tu s nami a budú tu, aj keď my nebudeme… vírusy. Slovo, ktorého význam sa definitívne ustálil až s vedeckým napredovaním modernej doby, označujúci látku, o ktorej existencii sa vedelo už v dávnej histórii bez toho, že by ju niekto videl. Jej zničujúce dôsledky nikto nebral na ľahkú váhu, ale tohto nepriateľa umožnilo zazrieť až objavenie a skonštruovanie elektrónového mikroskopu. A odvtedy sú vírusy neutíchajúcim zdrojom tých najneočakávanejších prekvapení. Aj pre vedcov.

Mor 1480-1730 (Karel Černý)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Mor, ktorý prišiel v 40. rokoch 14. storočia, predznamenal dlhé obdobie periodicky sa vracajúcich smrtiacich epidémií. Nebezpečenstvo sa nevyhýbali nikomu. Až na začiatku 18. storočia choroba z Európy zmizla rovnako záhadne, ako sa o štyri storočia skôr objavila.Morová nákaza bola nielen zdrojom paniky, drastických sanitárnych opatrení či morálneho sebaspytovania, ale predstavovala aj zložitý lekársky problém. Táto publikácia sa zaoberá postupnými premenami názorov na mor medzi lekármi raného novoveku v niekoľkých oblastiach. Ďalej opisuje, čo odporúčali renesanční a barokoví lekári svojim klientom, ktorí sa chceli chrániť pred nákazou. Išlo o široké spektrum preventívnych opatrení počnúc karanténou či útekom z nakazenej oblasti cez dodržiavanie vhodnej diéty až po užívanie rôznych druhov amuletov.

Vyhubia nás epidémie? (Arno Karlen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Pandémia COVID 19 v dnešnej dobe vyvolala zvýšený záujem o otázky nebezpečenstva hroziaceho nám zo strany najrôznejších infekčných onemocnení a vírusov. Tento záujem je úplne opodstatnený, lebo v minulosti epidémie zabili viac ľudí ako vojny. Keď sa pozrieme do histórie ľudstva zistíme, že mnohé udalosti sa stali úplné inak ako nám ich prekladá povrchná oficiálne historiografia. Epidémie mali obrovský vplyv na históriu ľudstva. Závisel od nich rozkvet i zánik celých civilizácii. Vyhladili populácie celých kontinentov. Spôsobili zánik ríši Mayov, Aztékov a Inkov. Osýpky a kiahne v minulosti masovo vraždili. A nebezpečenstvo stále pretrváva. Objavila sa nielen ebola, ale aj malária, týfus i žltá zimnica sú stále tu. Stále viac sa šíria nielen sa nakazené komáre ale aj zákerné kliešte. Ani hlodavce pri šírení nemocí nemožno podceňovať. Ani s boreliózou sme si stále neporadili. Mikróby sa nepredvídateľne a rýchlo prispôsobujú . Čo nás ešte čaká?

Zákeřná ebola (Richard Preston)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Deväť z desiatich obetí infikovaným vírusom ebola zomrie tak rýchlo a za tak otrasných okolností, že to desí i expertov na smrteľnej choroby. Objavil sa v roku 1976 v Zaire (dnešná Demokratická republika Kongo), v deväťdesiatych rokoch sa rozšíril do niekoľkých ďalších afrických krajín. Zákerná ebola je prvou knihou, ktorá sa dotkla celej šírky problematiky vzácnych smrtiacich vírusov. Opisuje udalosti od zachytenia výskytu eboly.

Španělská chřipka (Harald Salfellner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Práve, keď sa v roku 1918 chýli ku koncu 1. svetová vojna, naberá na obrátkach smrtonosná epidémia – povestná pandémia španielskej chrípky. Armáda mŕtvych narastá každým dňom, po desaťročiach budú epidemiológovia hovoriť o 20 až 50, niektorí dokonca o 100 miliónoch obetí chrípky na celom svete. Bohato ilustrovaná publikácia  túto epidémiu približuje v jej globálnych súvislostiach a dopadoch.

Deník z Wu-chanu (Fang Fang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

O meste Wu-Chan do začiatku roka 2020 počul len málokto z nás. Dnes ho pozná kvôli ohnisku svetovej pandémie koronavírusu snáď úplne každý. Čo sa vo Wu-Annu dialo po prvých dňoch uzavretia mesta a ako ľudia a štátny aparát na túto situáciu reagovali, nájdete v tomto denníku čínskej spisovateľky a novinárky Fang Fang. Deň po dni nám autorka dáva podrobnú reportáž a popisuje život bežného obyvateľa mesta, strach, zmätok, ale aj nádej, že všetko čoskoro skončí.

Chřipka: Co je ptačí chřipka (Jan Horník)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština

Chrípka je veľmi nákazlivé ochorenie s krátkou inkubačnou dobou, u ktorého je typické, že vytvára epidémie. Niekoľkokrát za storočie vznikajú pandémie, teda ochorenia veľkej časti ľudí v celom svete. Príručka prináša malý historický prehľad chrípkových pandémií, vysvetľuje, čo je „vtáčia chrípka“ a radí, ako toto ochorenie spoznať a ako sa pred ním chrániť.

How to Survive a Pandemic (Michael Greger)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Od tuberkulózy po vtáčiu chrípku a HIV po koronavírus majú tieto infekčné choroby spoločný pôvodný príbeh: interakcia človeka so zvieratami. Inak známe ako zoonotické choroby pre ich prechod zo zvieraťa na človeka. Tieto patogény – už existujúce aj tie novo identifikované – sa objavujú a objavujú v priebehu dejín, čo vyvoláva epidémie a pandémie, ktoré majú za následok milióny úmrtí na celom svete. Keď svet bojuje s ničivým dopadom nového koronavírusu 2019, doktor Greger odhaľuje nielen to, čo môžeme urobiť pre ochranu seba a svojich blízkych počas pandémie, ale aj to, čo musí ľudská spoločnosť napraviť, aby sa znížila pravdepodobnosť ešte horších katastrof v budúcnosti.

www.martinus.sk

Related Posts