Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

16 kníh, ktoré vás pripravia na Halloween

Už sa to blíži, Halloween je za dverami a my vám prinášame zoznam kníh, ktorý vám pomôže dostať sa to tej správnej nálady.
martinus.sk

Hlava plná duchov (Paul Tremblay)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-book, čeština

Táto kniha je o štrnásť ročnom dievčati menom Marjorie, jej osem ročnej sestre Merry a udalostiach, ktoré vedú k Marjorienému exorcizmu. Príbeh zahŕňa oboje, horor a psychológiu. Príbeh je rozprávaní cez oči Merry, ktorá je už dospelá a stretáva sa so  spisovateľkou, ktorá píše knihu o Marjorie a jej jej rodine a udalostiach, ktoré sa im prihodili. Kniha je veľmi napínavá a dáva nám, ale otázku: Kto tu v skutočnosti trpí posadnutosťou? Odpovedzte si na ňu, ale sami, po prečítanej knihy.

Řez (Vicki Pettersson)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-book

Jedna cesta. Jedna žena. Jeden vrah. Kristine a Daniel sú na ceste z Las Vegas, aby strávili 4. júl v kruhu rodiny. Avšak z ničoho nič je Daniel unesený z odpočívadla, kde nie je ani živej duše a Kristine sa samozrejme rozhodne Daniela nájsť, no však ešte netuší, čo ju na púšti čaká a, že jej kroky povedie vrah. Psychologický triler, ktorý vás vystraš a nechá v šoku. Román je plný napätia a akcie, no pozor, pretože niektoré scény sú dosť príšerné. 

Zimní lidé (Jennifer McMahon)

Dostupné v jazykoch: čeština

West Hall vo Vermonte bolo stále mesto známe záhadnými zmiznutiami a starými legendami a najmysterióznejšie je zmiznutie Sára Harrison Shea v roku 1908, ktorej telo bolo nájdené mŕtve za jej domom len pár mesiacov po smrti jej dcéry. A teraz v dome žije devätnásť ročná Ruthie so svojou mamou a sestrou. Jedného dňa sa Ruthie zobudí a jej sestra je preč. Jednoducho zmizla. Kniha je naozaj strašidelná a mali sme problém ju prestať čítať. Zimomriavky zaručené.

Pozvanie (Ruth Ware)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-book

Hlavná hrdinka Leonora je v podstate šťastný človek, žije v malom, ale zato vlastnom londýnskom byte obyčajným, normálnym životom. Desať rokov sa snaží zabudnúť na čosi, čo sa kedysi dávno stalo. Prekvapí ju však nečakaná správa od istej Florence, ktorá ju pozýva na rozlúčku so slobodou jej dávnej kamarátky Clare. Triler spĺňa všetky predpoklady na to, aby sa stal skvelým čitateľským zážitkom a rozochvel strunu obyčajného ľudského strachu, lebo príbeh svojimi nečakanými zvratmi zasiahne človeka presne tam, kam má.

Černooké Zuzany (Julia Heaberlin)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Šestnásť ročná Tessa bola nájdená v texaskom poli sotva nažive iba s úlomkami spomienok, ako sa tam dostala. Po viac, ako desiatich rokoch je Tessa umelkyňa a slobodná matka. V jednu studenú februárovú noc, ju šokujú čerstvo posadené kvety na jej parapete. Žlté lúčne kvety, spojené s jej úlomkami spomienok spred viac ako desiatich rokov. Príbeh sa vám bude čítať ľahko aj keď sa často prelínať minulosť s prítomnosťou a o zimomriavky je opäť raz postarané.

Trhlina (Jozef Karika)

Dostupné v jazykoch: slovenčina

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

Krvavá hmla (Mark Roberts)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-book, čeština

V uliciach Liverpoolu zúri snehová metelica a práve vtedy, päť minút pred polnocou, zazvoní Eve Clayovej telefón. Muselo sa niečo stať, a aj sa stalo. Detektívku zavolali na miesto činu do luxusnej štvrte neďaleko jej bydliska. V jednom z bytov sa jej naskytne pohľad na krvavé divadlo. Počas spánku tu niekto zmasakroval šesťčlennú rodinu. Kniha vás určite celý čas udrží v napätí.

Dům na kopci (Shirley Jackson)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Hill House, najznámejší strašidelný príbeh domu, ktorý bol už nie jeden krát sfilmovaný. Osobne sme knihu prečítali viac krát, a zakaždým nám prinesie zimomriavky aj keď príbeh už poznáme, štýl písania je proste úchvatný. Ak máte skôr radi duchov a posadnuté domy, tak táto kniha je práve pre vás.

Asylum (Madeleine Roux)

Dostupné v jazykoch: čeština

Šestnásťročný Dan bol stále pre svojich spolužiakov divný pre svoj fanatický záujem o dejepis a dostane sa mu šance navštíviť letný prípravný kurz na New Hampshire College, ktorý je pre týchto podivínov ako stvorený. Ako prichádza na kurz, hneď zistí, že ubytovanie je poskytované, avšak v schátralej ubytovni v Brookline, čo bola niekdajšia psychiatrická liečebňa. Originálny príbeh, ktorý privolá zimomriavky a znepokojujúce fotografie zo skutočných psychiatrických liečební, tomu len pomôžu.

Čo sa stalo Mare Dyerovej (Michelle Hodkin)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Mara Dyerová neverí, že by jej život mohol byť ešte viac zamotaný. Nielenže si vôbec nepamätá, ako sa dostala do nemocnice, kde sa práve prebrala, ale nevie nič ani o nehode, pri ktorej zomreli jej najlepší priatelia a frajer. Marin nový život sa však stále viac komplikuje. Tváre mŕtvych priateľov má pred očami denno-denne. A potom… zrazu…vidí aj smrť ľudí naokolo iba chvíľu pred tým, než sa to stane. Je jej jasné, že sa asi zbláznila. Kniha vám určite zamotá hlavu tak ako nám. A, keď sa vám príbeh naozaj zapáčil, máme ešte lepšie správy, je to len prvá kniha trilógie.

The Amityville Horror (Jay Anson)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Túto knihu sme našli iba v angličtine, ale miesto na našom zozname si určite zaslúži. Ak ste knihu ešte nečítali, určite ste videli film. Je to strašidelný príbeh štyroch týždňov v Amityville, pre rodinu, ktorá sa tam nasťahovala. Napätie, zimomriavky, horor.

Exorcismus mé nejlepší kamarádky (Grady Hendrix)

Dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-book

Koniec osemdesiatych rokov priniesol mnoho a medzi tým aj temné sily, o ktorých nevieme. Abby a Gretchen sú priateľky od mala aj keď nepochádzajú z rovnakých pomerov, ich puto má v sebe niečo magické. Ich priateľstvo je neroztrhnuteľné až jednu osudovú noc, Rok pred maturitou sa Gretchen stratí v lese a Abby a jej kamarátky zažívajú muky pri jej celonočnom hľadaní – veď, čo, keď ju už nenájdu živú? Gretchen sa nakoniec objaví trochu otrasená, ale na prvý pohľad v poriadku. Niečo sa, ale v danú noc stalo a Gretchen už nie je to dievča, ktoré bolo. 

To (Stephen King)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Samozrejme King má viacero kníh, ktoré by si zaslúžili byť na tomto zozname, a preto bolo pre nás ťažké niektorú sem zaradiť. Zhodli sme sa ale, nakoniec práve na tomto príbehu. Čo prinesie viac hrôzy ako strašidelný klaun? Tento príbeh je považovaný za jeden z naj príbehov z Kingovej tvorby.

Exorcista (William Peter Blatty)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Exorcista – alebo vymetač diabla patrí medzi najväčšie hororové klasiky. Dej príbehu je celkom známy – malé dievčatko ochorie, nie je to však chrípka, čo ju trápi. Je to jej duša, ktorú posadol diabol. Príbeh, ktorý prináša postupné napätie a nedá vám v noci pokojne spať.

Mlčanie jahniat (Thomas Harris)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Tak táto klasika nikdy nevyjde z módy. Mladá policajtka Clarice pomáha pri pátraní po viacnásobnom vrahovi. Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho vraha, bývalého psychiatra dr. Hannibala Lectera.

The Silent Companions (Laura Purcell)

Dostupné v jazykoch: angličtina

Tento príbeh je momentálne dostupný iba v angličtine však určite patrí na náš zoznam. Znepokojujúci strašidelný príbeh, po ktorom vám prebehnú zimomriavky dole chrbtom. Elsie, ktorá sa nedávno len vydala a už aj ovdovela, bola poslaná prežiť jej tehotenstvo na jeden zo statkov jej zosnulého manžela. V dome sa však nachádza jedna izba, ktorá za zamknutými dverami skýva všeličo. Len pri pomyslení na túto knihu nám  behajú zimomriavky po krku. Veríme, že si ju užijete rovnako ako my.

www.martinus.sk

Related Posts

One thought on “16 kníh, ktoré vás pripravia na Halloween

Comments are closed.