Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Je „skimming“ naozaj čitanie?

Skutočne sa dá považovať ‚povrchové prečítanie‘ knihy za čítanie? Toto je otázka, ktorá často vyvoláva vášnivé diskusie medzi knihomilmi a čitateľmi. Skúsení knihomoľovia tvrdia, že je nevyhnutné prečítať každú jednu stránku, zatiaľ čo iní tvrdia, že rýchle preletenie textom je dosť na to, aby sme pochopili obsah. V tomto článku sa budeme venovať práve tomu, či ‚skimming‘ (čítanie na rýchlo) stále považujeme za čítanie a aké výhody a nevýhody môže mať táto metóda.

Čo je „skimming“?

„Skimming“ alebo „rýchločítanie“ prezeranie je spôsob čítania, kde je možné prečítanie väčšieho rozsahu za krátky čas. Hľadajú sa iba hlavné, dôležité myšlienky. Pochopenie celku sa môže znížiť, pretože neprečítate knihu rýchlo.

Cieľom skimmingu je zistenie hlavnej myšlienky alebo podstaty textu. Najprv je potrebné daný materiál rýchlo prejsť očami. Dôležité je všímať si obrázky, nadpisy, podnadpisy, zvýraznené slová. Je to rýchle čítanie bez zameriavania sa na detaily.

 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Považuje sa „skimming“ naozaj za čitanie?

Predovšetkým je dôležité si uvedomiť, že každý čitateľ má svoj vlastný štýl čítania a preferencie. Niektorí ľudia majú tendenciu dôkladne čítať každú vetu, porozumieť každému detailu a ponoriť sa do atmosféry knihy. Pre nich by ‚skimming‘ mohol pripadať ako nedbanlivý a menejcenný spôsob čítania. Na druhej strane, niektorí čitatelia si radi urobia rýchly prehľad o obsahu, preletia sa cez stránky a hľadajú hlavné myšlienky, zápletky a dôležité udalosti. Pre nich je dôležité mať prehľad a rýchlo sa pohybovať od jednej knihy k druhej.

Výhodou ‚skimmingu‘ je, že vám umožňuje vybrať si z veľkého množstva kníh a zistiť, ktoré z nich vás zaujmú najviac. Môže slúžiť, ako spôsob rýchleho preskúmania knižnej ponuky, čím ušetrí váš čas a energiu. Okrem toho, pri ‚skimmingu‘ si môžete vytvoriť predstavu o štýle a tóne knihy, čím vám pomôže rozhodnúť sa či je daný titul pre vás vhodný.

Avšak, nevýhodou ‚skimmingu‘ je, že môžete prehliadať dôležité detaily a nuansy príbehu. Niektoré knihy majú štruktúru a jazyk, ktoré si vyžadujú plné nasadenie a dôkladné čítanie. Rovnako tak si môžete prehliadať rozvoj postáv, ich motivácie a citové prechody. Preto by ‚skimming‘ mohol byť nevhodným spôsobom pre knihy, ktoré vynikajú v literárnom umení a podrobnejších charakteristikách.

www.martinus.sk

 

V závere je dôležité si uvedomiť, že čítanie by malo byť zážitkom a zdrojom radosti. Nech už preferujete tradičné čítanie alebo ‚skimming, hlavným cieľom je objaviť svet kníh a vychutnať si ich príbehy. Každý spôsob čítania má svoje miesto a čitateľ by mal byť slobodný vo voľbe, aký štýl čítania mu vyhovuje najviac. Nakoniec, nezáleží na tom, ako rýchlo čítate alebo akým spôsobom získavate informácie zo stránok knihy, dôležité je, že sa z nich inšpirujete a rozširujete svoje obzory.


Related Posts