Tsundoku, umenie hromadenia kníh
Hromadíte knihy a nikdy ich nečítate? V Japonsku majú na to termín – tsundoku.
Tak ako čítanie, tak aj hromadenie kníh je pre mnohých zvykom. V tomto prípade sa nejedná o ozajstné umenie, skôr máme na mysli, jedno špecifické japonské slovo, ktoré v preklade znamená hŕbu kníh, ktoré ste si kúpili a máte doma, ale ešte ste ich nečítali (a možno ani nebudete).
Tsundoku (積ん読)
V mnohých jazykoch existujú slová, ktoré sa nedajú doslovne preložiť, a „Tsundoku“ je práve jedno z nich. No je to škoda, že v slovenčine takéto slovo nemáme, myslím, že nie jeden knihomoľ by sa v ňom našiel.
Čo je zaujímavé spomenúť, že slovo je pomerne staré. Nejedná sa v Japonsku o žiadku novinku a pochádza pochádza z éry Meidži (1868–1912).
Pôvodne nešlo ani tak o hromadu kníh, skôr sa má namysli hromadenie materiálu na čítanie.
V texte z roku 1879 sa našla fráza „tsundoku sensei“ (sensei znamená učiteľ), a možno predpokladať, že sa tento výraz používal pre učiteľa, ktorý mal veľa kníh, či materiálu na čítanie a nič z toho nečítal.
Ak sa na slovo pozrieme bližšie, skladá sa vlastne z dvoch – „tsun“, ktoré v prípade slova tsundoku pochádza zo slova „tsumu“ znamenajúce hromadiť. A zo slova „doku“ čo znamená čítať.
Takže keď si to pekne spojíme, „tsundoku“ znamená hromadenie materiálu na čitanie.
A pozor, pojem tsundoku si často ľudia mýlia s bibliomániou, no je tu podstatný rozdiel. Bibliomania je posadnutosť zbieraním knižiek, zatiaľ čo pri tsundoku sme skalopevne presvedčení, že knihu skutočne prečítame.
Mohlo by vás zaujímať: Čo o vás prezrádza veľkosť vašej knižnej zbierky
Je to predsa skvelý pocit mať okolo seba kopu kníh, ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť, či nie? A čím viac toho prečítate, tým rýchlejšie bude rásť aj vaša zbierka neprečítaných kníh, ktorou sa budete hlavne kochať.