Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Tsundoku, umenie hromadenia kníh

Hromadíte knihy a nikdy ich nečítate? V Japonsku majú na to termíntsundoku.

Tak ako čítanie, tak aj hromadenie kníh je pre mnohých zvykom. V tomto prípade sa nejedná o ozajstné umenie, skôr máme na mysli, jedno špecifické japonské slovo, ktoré v preklade znamená hŕbu kníh, ktoré ste si kúpili a máte doma, ale ešte ste ich nečítali (a možno ani nebudete).

martinus.sk

Tsundoku (積ん読)

V mnohých jazykoch existujú slová, ktoré sa nedajú doslovne preložiť, a „Tsundoku“ je práve jedno z nich. No je to škoda, že v slovenčine takéto slovo nemáme, myslím, že nie jeden knihomoľ by sa v ňom našiel. 

tsundoku slovo a hromada knih s vzsvetlenim co slovo znamena na ruzovom pozadi

Čo je zaujímavé spomenúť, že slovo je pomerne staré. Nejedná sa v Japonsku o žiadku novinku a pochádza pochádza z éry Meidži (1868–1912). 

Pôvodne nešlo ani tak o hromadu kníh, skôr sa má namysli hromadenie materiálu na čítanie. 

V texte z roku 1879 sa našla fráza „tsundoku sensei“ (sensei znamená učiteľ), a možno predpokladať, že sa tento výraz používal pre učiteľa, ktorý mal veľa kníh, či materiálu na čítanie a nič z toho nečítal. 

Takže keď si to pekne spojíme, „tsundoku“ znamená hromadenie materiálu na čitanie. 

Ak sa na slovo pozrieme bližšie, skladá sa vlastne z dvoch – „tsun“, ktoré v prípade slova tsundoku pochádza zo slova „tsumu“ znamenajúce hromadiť. A zo slova „doku“ čo znamená čítať

Takže keď si to pekne spojíme, „tsundoku“ znamená hromadenie materiálu na čitanie. 

A pozor, pojem tsundoku si často ľudia mýlia s bibliomániou, no je tu podstatný rozdiel. Bibliomania je posadnutosť zbieraním knižiek, zatiaľ čo pri tsundoku sme skalopevne presvedčení, že knihu skutočne prečítame.

Mohlo by vás zaujímať: Čo o vás prezrádza veľkosť vašej knižnej zbierky

Je to predsa skvelý pocit mať okolo seba kopu kníh, ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť, či nie? A čím viac toho prečítate, tým rýchlejšie bude rásť aj vaša zbierka neprečítaných kníh, ktorou sa budete hlavne kochať. 


Related Posts