Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Ázia v 15 knihách

Chceli by ste lepšie spoznať Áziu? Stále ste snívali, že raz pocestujete to týchto exotických končín. V týchto 15-tých knihách predstavujeme viaceré príbehy, ktoré sa odohrávajú v rôznych častiach Ázie. Niektoré sú vyslovene fikcia, ale niektoré sú napísané na báze skutočných udalostí. Snažili sme sa pokryť viacero krajín.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Južná Kórea ??

Kórejské halušky (Dominika Sakmárová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Dominika si opäť zbalila kufre a vybrala sa ešte o čosi viac východnejšie. Navyše, tentoraz už nie sama, ale spoločne s celou rodinou. Autorkine kroky totiž smerovali (po Taiwane a Číne) do preplnenej Kórey; do krajiny, ktorá musí byť vo všetkom o krok vpred a v ktorej nič nemôže byť len také obyčajné. Môžete sa tešiť na ďalšiu zbierku zážitkov, príhod a dojmov zo života na druhej strane zemegule, prekypujúcu podivuhodnosťami a kultúrnymi odlišnosťami, ktoré vás pobavia i udivia, no medziiným sa dozviete aj jednu životne dôležitú vec: základom prežitia kórejskej zimy je držať sa pri zemi.

Čína ??

Moja čínska dekáda (Pavel Dvořák ml.)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha

Vtipné, ale i smutné; prekvapujúce, či niekedy až šokujúce; ale vždy veľmi zaujímavé zážitky sinológa, tlmočníka čínštiny a YouTubera Pavla Dvořáka z viac ako desiatich rokov života medzi Číňanmi. Pavel Dvořák nikdy netúžil precestovať svet. Túžil spoznať Čínu. Ale tak, ako ju pozná málokto! Po štúdiách na čínskej univerzite sa mal vrátiť domov, ale namiesto toho zavolal rodičom, že sa už nevráti. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja.

Vietnam ??

Van Thuan: Slobodný za mrežami (Teresa Gutiérrez de Cabiedes)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina

Román založený na skutočných udalostiach prenasledovaného vietnamského biskupa F. X. Nguyena Van Thuana nám dovoľuje pozrieť sa do rán po klincoch, ktoré spôsobilo zlo totalitnej ideológie a režimu. Je to príbeh o utrpení, ale aj odpúšťajúcej láske a vnútornej slobode.

India ??

Dokud vás nenajdeme (Deepa Anappara)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština

Smog v indickom veľkomeste je ako dych samotného diabla. Páli v očiach, lezie do nosa a úst, usadzuje sa na koži, všetko rozhmlieva a maže z oblohy hviezdy. Ale môže byť aj užitočný, keď poskytuje krytie trom deťom, hľadajúcim nezvestného spolužiaka. Keď zmizne spolužiak zo školy, Džaj sa rozhodne využiť vyšetrovacie zručnosti, ktoré načerpal zo seriálu Policajná hliadka, a pustí sa do pátrania. S pomocou Parí a Faize sa vydáva do najnebezpečnejších častí indického veľkomesta, aby odhalili pravdu.

Severná Kórea ??

Abych přežila (Yeonmi Park)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Keď mala Yeon trinásť, utiekli s matkou a sestrou zo Severnej Kórey do Číny. Boli poháňané strachom z komunistického režimu, ktorý práve uväznil  ich otca, hnala ich aj túžba po slobode, ale aj obyčajný hlad. Cestou sa im však stratila sestra a v Číne a neskôr Yeon s matkou skončili v rukách obchodníkov s ľuďmi. Autobiografický príbeh je fantastickým svedectvom o sile rodinných pút a rozprávaním človeka, ktorý túži nielen po slobode, ale hlavne po obyčajnom slušnom živote bez každodenného ponižovanie a politického vyplachovanie mozgov.

Irán ??

Aria (Nazanine Hozar)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Historický román zachytáva tri búrlivé desaťročia, počas ktorých v Iráne zúrila revolúcia. Ústrednou postavou je Aria, opustené dieťa, ktorého osudy sledujeme od raného veku až po dospelosť. Jednej zimnej noci v Teheráne roku 1953 začuje vojenský šofér Behrúz na ceste domov zvláštny zvuk: v zastrčenej uličke kvíli opustené novorodeniatko. Vezme si ho domov, pomenuje ho podľa hudobnej skladby Aria a ani len netuší, ako hlboko táto bytosť ovplyvní celý jeho život. Do Ariinho života postupne vstupujú tri ženy – každá z nich je pre ňu svojím spôsobom matkou, no každej zároveň niečo chýba.

Japonsko ??

Tokyo Story (Tereza Macková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Alice cestuje z Prahy do Japonska s jediným cieľom – nájsť muža, s ktorým sa zoznámila v Prahe a do ktorého je aj po dvoch rokoch stále beznádejne zamilovaná. Lenže nájsť jedného človeka v mnohomiliónovom Tokiu sa zdá byť prakticky nemožné. Zbesilé pátranie získa úplne nový smer, keď jej do cesty vstúpi nečakaný pomocník. Nájde Alice lásku svojho života? A môže si byť istá, že je to skutočne tá pravá?

Pakistán ??

Volám sa Malala (Malala Jusafzai, Christina Lamb)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Keď Taliban prevzal vládu nad údolím Svát v Pakistane, jedno malé dievča sa odvážilo nahlas protestovať. Malala Jusafzaiová odmietla dať sa umlčať a bojovala za právo na vzdelanie pre seba aj ostatné dievčatá. V utorok 9. októbra 2012, keď mala pätnásť rokov, takmer za to zaplatila životom. Keď sa vracala autobusom zo školy domov, bojovníci Talibanu jej z tesnej blízkosti strelili do hlavy. Len málokto veril, že prežije. Malalino zázračné uzdravenie vo Veľkej Británii ju, naopak, nasmerovalo na jedinečnú cestu z odľahlého údolia v severnom Pakistane až do sály Organizácie Spojených národov v New Yorku. Ako šestnásťročná sa stala symbolom mierového protestu a najmladšou laureátkou na Nobelovu cenu za mier v histórii. 

Nepál ??

Snežný leopard (Peter Matthiessen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Píše sa rok 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard. Je to nádherná kniha o svete, ktorý sa pomaly stráca pod nánosmi modernej civilizácie, o čistých ľuďoch a ich hlbokej úcte k životu. Himalájske dobrodružstvo, nezvyčajný cestopis, hlboká meditácia i silný autobiografický román. 

Bhután ??

Kód 7 (Jozef Banáš)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Príbeh Kódu 7 sa odohráva v himalájskom kráľovstve Bhután – krajine, ktorá má ako jediná na svete oficiálnu štátnu doktrínu hrubé domáce šťastie a nie hrubý domáci produkt. Autor na základe osobnej skúsenosti prichádza k poznaniu, že je to azda jediná krajina, v ktorej ryba od hlavy nesmrdí, ale naopak – vonia.

www.martinus.sk

Thajsko ??

Bangkok 8 (John Burdett)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Dejiskom brilantného thrilleru je Bangkok, surrealistické veľkomesto, v ktorom sa po rovnakých uliciach prechádzajú budhistickí mnísi v dlhých róbach a gangstri najťažšieho kalibru, hľadaní po celom svete…

Kniha má aj voľné pokračovanie Bankok.

Saudská Arábia ??

Denník saudskej manželky  (Soňa Bulbeck)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Píše sa rok 2017. Ženy v Saudskej Arábii už môžu voliť, ale stále nesmú šoférovať. Čoraz viac ich pracuje, keďže nízka cena ropy značne postihla domácu ekonomiku. A tak aj saudská vláda hľadá nové spôsoby, ako priniesť peniaze do krajiny. Jedným z nich má byť aj vydávanie turistických víz a s tým spojený masívny rozvoj cestovného ruchu. Tento fakt pohotovo využije mladá podnikavá Slovenka, ktorá si so svojím saudským manželom otvorí turistickú kanceláriu. O tom, aké úskalia, ale aj komické situácie prináša ich život „falošných beduínov“, sa dozviete z jej denníka… 

Jemen ??

The Monk of Mokha (Dave Eggers)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mokhtar Alkhanshali má dvadsaťštyri a pracuje ako vrátnik, keď ho očarí bohatá história kávy a ústredné miesto Jemenu. Opúšťa San Francisco a cestuje hlboko do svojho rodného domu, aby navštívil terasovité farmy vysoko v drsných horách krajiny. Zbiera vzorky a organizuje farmárov a je na pokraji úspechu, keď krajinu zachváti občianska vojna. Pršia saudské bomby, americké veľvyslanectvo sa zatvára a Mokhtar musí nájsť cestu von z Jemenu len so svojimi nádejami na chrbte.

Singapúr ??

How We Disappeared (Jing-Jing Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Singapur, 1942. Keď japonské jednotky zmietajú Malajziu až do Singapuru, dedina je vyplienená. Zostali len traja živí a jeden z nich je malé dieťa. Spája dve časové línie a dve tajomstvá, ktoré menia život. 

Bonusovka na záver….

Dopisy z Asie (Veronika Štěpková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha krátkych listov z rokov 2014 až 2019 strávených v južnej a juhovýchodnej Ázii. Autorka počas nich pracovala pre agentúru UN Women v Kambodži a žila v Hongkongu a Bangladéši, kde robila terénny výskum s ilegálnymi migrantkami. Vo svojich listoch nesentimentálnou formou popisuje politické zmeny v regióne, skúsenosti s rôznymi meditačnými technikami, ale aj konkrétne príbehy ľudí, ktorí ju inšpirovali.


Related Posts