Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Čína v 17-tich knihách 

Chceli by ste navštíviť Čínu no letenka je drahá? Úplne to chápeme. Preto sme pre vás pripravili tento zoznam s ktoým pocestujete práve do Číny. A nejedná sa o cestopisy či bedekre. Nájdete tu trochu histórie, trochu reality ale aj fikcie. Tieto knihy vám určite pomôžu keď sa do Číny práve chystáte. Alebo si chcete iba rozšíriť vedomosti.  

www.martinus.sk

Červený pavilón (Robert van Gulik)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Slávny vyšetrovateľ sudca Ti opäť ožíva v napínavých fascinujúcich príbehoch, kde je zločin dômyselne skĺbený s hlbokou múdrosťou a malebným koloritom starej Číny. V Červenom pavilóne sa sudca Ti ešte v začiatkoch svojej kariéry ocitá na Rajskom ostrove, akejsi čínskej obdobe Las Vegas. Pri vyšetrovaní smrti krásnej kurtizány, údajnej samovraždy známeho akademika a tajomstva pavilónu, v ktorom je ubytovaný, odhaľuje súvislosti siahajúce do dávnej minulosti, v ktorých hrajú úlohu najmä ľudské city a osudová vášeň.

Čajová dívka z kolibříkové ulice (Lisa See)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Zanikajúci svet tradičného života horského etnika Akhov v drsnej a odľahlej časti juhozápadnej Číny pri hraniciach s Barmou vytvára farbistú kulisu príbehu Lisy See. Len ťažko si možno predstaviť, že ešte na sklonku minulého storočia tamojší obyvatelia nepoznali elektrinu, autá ani telefón. Život na čajových horách bol a je pevne zviazaný s výnimočným druhom čaju, ktorý v búrlivých rokoch po vzniku červenej Číny takmer upadol do zabudnutia. Zelené zlato sa ale v 21. storočí dočkalo opätovnej pozornosti a záujem o pchu-er dramaticky zmenil životy všetkých, ktorí s ním prichádzajú do styku.

24 hodín v starovekej Číne (Yijie Zhuang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Vydajme sa späť do roku 17 nášho letopočtu, do obdobia vlády cisára Manga, éry plnej nielen inovácií a prudkých zmien, ale aj konfliktov a protikladov. No hoci sa kultúra tejto doby od ostatných veľkolepých antických civilizácií v mnohom líšila, obyvatelia starovekej Číny stáli pred rovnakými problémami ako všetci ľudia od počiatku ľudstva: ako si zarobiť na živobytie, zvládať podmienky v práci, viesť domácnosť. Ľudia v tejto ére sa však museli zaoberať aj tým, aby mali peniaze na podplatenie inšpektora, vyhli sa zrážkam so strážnikmi svojvoľne zneužívajúcimi svoje postavenie a zároveň ochránili svoj dom pred lúpežnými Hunmi. Spoznajte skutočnú starovekú Čínu počas fascinujúcich 24 hodín v živote ľudí, ktorí tam žili. 

Divoké labutě (Jung Chang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Autobiografia začína rozprávaním o osude babičky, narodenej v r. 1909, najkrajšie dievčatá na malom meste, ktorú jej otec „vydal“ ako konkubínu za starého generála, aby zvýšil svoju prestíž a domohol sa bohatstva. Príbeh pokračuje matkou, ktorá sa stala komunistickou funkcionárkou, a vrcholí autorkou, narodenou v roku 1952, ktorá podobne ako ostatní členovia rodiny prešla všetkými hrôzami a krutosťami tzv. kultúrnej revolúcie, neskôr študovala na univerzite angličtinu, vyhrala konkurz na štipendium do Británie a stala sa Číňankou, ktorá tu získala univerzitný titul PhD. Teraz je úspešnou autorkou niekoľkých bestsellerových titulov. 

Jezuita v Číně (Matteo Ricci, Michele Fontana)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha popisuje životné dobrodružstvo Mattea Ricciho (1552-1610) cteného ako symbol prvého stretnutia Európy a Číny. Tento jezuitský misionár ako prvý Európan sa dlhodobo zdržiaval v Číne. Oplýval nielen silnou osobnosťou, ale aj výnimočnou pamäťou, ovládal dokonale čínsku reč a stal sa aj prvým prekladateľom diel klasického čínskeho kánonu do latinčiny, prvým sprostredkovateľom čínskej kultúry Západu.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Novinářem v Číně (Tomáš Etzler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Keď Tomáš Etzler pristál v októbri 2006 v Pekingu, Čínu takmer nepoznal. V nasledujúcich rokoch tu však pripravil stovky reportáží a zažil množstvo silných príbehov. Ako v najľudnatejšej krajine sveta žijú bežní ľudia? Čomu v totalitnej Číne čelia novinári, ktorí spracovávajú udalosti, ktoré sa komunistická vláda snaží skryť? Prenikavý vhľad do čínskej reality ju ukazuje v surových farbách osobných zážitkov ako ambiciózna mocnosť, ktorá si nárokuje životy svojich občanov.

The Story of China (Michael Wood)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Príbeh Číny je mimoriadne bohatý a dramatický. Teraz Michael Wood, jeden z popredných britských historikov, to všetko spája v novej významnej jednozväzkovej histórii Číny, ktorá je nevyhnutným čítaním pre každého, kto chce pochopiť jej rastúcu úlohu v dnešnom svete. Čína je najstaršou žijúcou civilizáciou na zemi, no jej história je v širšom svete stále prekvapivo málo známa. Kniha rozpráva vzrušujúci príbeh intenzívnej drámy, rozprávkovej kreativity a hlbokej ľudskosti; portrét krajiny, ktorá bude mať pre svet v dvadsiatom prvom storočí najväčší význam.

Cisárova perla (Robert van Gulik)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Malebnú atmosféru kultových pretekov dračích člnov poznačí tragédia pri napínavom finále. Napriek presvedčeniu vidiečanov, že mladého muža si zobrala Bohyňa rieky, sudca Ti sa po nečakanom objave s plnou vervou púšťa do vyšetrovania. Keď násilná smrť postihne aj krásnu mladú ženu a dvoch ďalších ľudí z blízkeho okolia prvej obete, postupne dopĺňa ďalšie dieliky napínavej skladačky. Je mimoriadne náročná, lebo okrem lásky, šialenstva a chamtivosti musí počítať aj s mystickou silou bohyne z chráme uprostred tajomného Mandragorového hája.

Mohlo by vás zaujímať: 23 kníh ak milujete Japonsko

Čína (Edward Rutherfurd)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Príbeh sa začína odvíjať v roku 1839 na začiatku prvej ópiovej vojny a sleduje čínske dejiny až do pádu cisárstva. Autor zachytáva premenlivé životné osudy rôznych čínskych, britských a amerických rodín, zápasiacich s rozbúrenými vlnami dejín. Pri tom svojím nezameniteľným štýlom zachytáva veľmi zasvätený pohľad na čínske dejiny a čínsku spoločnosť, na jej odveké tradície a epochálne zvraty ako aj vzostup krajiny do postavenia poprednej svetovej mocnosti. Ako obvykle sme pozvaní na bohatú hostinu oplývajúcu romantickými i dobrodružnými príbehmi, hrdinkami i darebákmi, bojmi na život a na smrť ako aj neuveriteľnými osudmi.

Tisíc let vroucích modliteb (Yiyun Li)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

V tomto súbore poviedok sa spisovateľka sústredí na osobné drámy obyčajných ľudí, politická realita totalitného režimu zostáva akoby v pozadí… Oveľa podstatnejšiu úlohu tu hrajú rodinné vzťahy, emocionálne väzby a generačné strety. Podarilo sa jej zachytiť pre nás ťažko pochopiteľný svet modernej čínskej kultúry. Poviedky tak ponúkajú osobitý pohľad na súčasný život v Číne aj čínskych emigrantov v USA, podaný s nevšednou silou a virtuozitou. 

martinus.sk

The Good Women of China: Hidden Voices (Xinran)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Osem rokov Xinran Xue hostila denný rozhlasový telefón v programe pre Rádio Nanjing, počas ktorého diskutovala o životoch žien a pozývala ženy, aby zavolali a porozprávali o sebe. Program Xinran odhalil aspekty života žien, o ktorých sa predtým na verejnosti nikdy nehovorilo. Mala pocit, akoby otvárala maličké okno do obrovskej pevnosti, ktorej obyvatelia nikdy predtým nekomunikovali s vonkajším svetom. Čoskoro dostávala viac ako dvesto listov denne od žien, ktoré jej rozprávali svoje príbehy.

Buy Me The Sky (Xinran)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Xinran rozpráva pozoruhodné príbehy mužov a žien narodených v Číne po roku 1979 – nedávnych generácií vychovaných v rámci čínskej politiky jedného dieťaťa. Od syna podnikateľa, ktorý si nedokáže zbaliť vlastný kufor, až po doktorantku, ktorá sa dostala z extrémnej vidieckej chudoby, Xinran ukazuje, ako tieto generácie stelesňujú nádeje a obavy veľkého národa v čase bezprecedentných zmien. Prostredníctvom fascinujúcich príbehov týchto jedináčikov spoznáte prekvapivý pohľad na vznikajúcu tvár Číny.

Made in Čína (Paul Midler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Pohľad do zákulisia čínskej veľkovýroby. Opisuje každodenné ťažkosti, ktorým dovozcovia musia čeliť, a konfrontuje z európskeho pohľadu idylickú konfuciánsku morálku s drsnou realitou každodenného biznisu. Kniha je napísaná čítavým jazykom, takže sa od nej po prečítaní prvých stránok už neodtrhnete. 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Factory Girls (Leslie T. Chang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čína má 130 miliónov migrujúcich pracovníkov, čo je najväčšia migrácia v histórii ľudstva. Kniha rozpráva príbeh týchto pracovníkov predovšetkým prostredníctvom životov dvoch mladých žien, ktoré autorka sleduje počas troch rokov, keď sa pokúšajú dostať z montážnych liniek v Dongguane, priemyselnom meste. Prostredníctvom týchto dvoch mladých žien živo zobrazuje svet, v ktorom môžete stratiť svojho priateľa a priateľov stratou mobilného telefónu; kde klamstvo o svojom veku, vzdelaní a pracovných skúsenostiach je často podmienkou napredovania; kde vás pár hodín počítača alebo angličtiny môže katapultovať do úplne inej spoločenskej triedy.

The Souls of China (Ian Johnson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čína je uprostred jedného z najväčších svetových duchovných prebudení: približne 300 miliónov Číňanov v súčasnosti praktizuje vieru, zatiaľ čo ďalšie desiatky miliónov nasledujú osobných guruov, populistických majstrov a mudrcov New Age. Toto úžasné prebudenie začalo v roku 1982, keď sa komunistická strana zaviazala povoliť to, čo považovala za praktikovanie náboženstva v malom rozsahu pod vládnym dohľadom. Dnes sú čínske mestá a dediny plné nových chrámov, kostolov a mešít, ako aj kultov, siekt a politikov, ktorí sa snažia využiť náboženstvo pre svoje vlastné ciele. 

Half a Lifelong Romance (Eileen Chang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Manjing je mladá robotníčka v továrni v Šanghaji, kde sa zoznámi so Shujunom, synom bohatých obchodníkov. Napriek rodinným komplikáciám sa do seba zamilujú a začnú snívať o spoločnom živote – až kým ich okolnosti nerozídu. Keď sa po mnohoročnom odlúčení opäť dajú dokopy, dokážu znovu nadviazať vzťah? Alebo je to predurčené byť romantikou len na polovicu života? Tento láskyplný a podmanivý román rozpráva dojemný príbeh trvalého milostného vzťahu.

V táboroch (Darren Byler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Reportáž o tom, ako Čína vybudovala rozsiahly digitálny sledovací systém obyvateľov a sieť detenčných táborov pre prenasledovanú menšinu Ujgurov.  V rozľahlom severozápadnom regióne Číny, kde žijú viaceré pôvodné skupiny stredoázijských národov, zmizlo už viac než milión a pol Ujgurov a príslušníkov ďalších etník. Americký antropológ a spisovateľ Darren Byler prináša šokujúce svedectvo o čínskom systéme digitálnej kontroly a sieti vysoko zabezpečených internačných táborov, ktoré nemajú v novodobej histórii obdobu. Celý systém stojí na rétorike vojny proti „moslimskému terorizmu“, ktorú si čínsky štát osvojil z USA a od ich spojencov po 11. septembri 2001.

www.martinus.sk

Related Posts