Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy o georgafií

Ak ste fanúšikom geografie tak tento zoznam kníh, ktorí sme pre vás pripravili je práve pre vás. Geografia ovplyvnila vývoj ľudstva, ako takého a ovplyvňuje až dodnes. Knihy nižšie ponúkajú pohľad na najdôležitejšie okolnosti, skúmajú silu geografie a oveľa viac. Knihy vám umožnia nadobudnúť aj znalosti z oblasti geografie a dozviete sa veci o ktorých ste ani nepočuli.

martinus.sk

V zajatí geografie (Tim Marshall)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov. Ich rozhodnutia sú limitované pohoriami, riekami, púšťami aj oceánmi. Ak ste sa pýtali, prečo je Putin posadnutý Krymom, prečo boli Spojené štáty predurčené stať sa svetovou veľmocou, alebo čo stojí za čínskou expanziou, máte v rukách tú správnu knihu. Ponúka pohľad na najdôležitejšie okolnosti, ktoré ovplyvňujú svetové dejiny.

Sila geografie v 21. storočí (Tim Marshall)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu. Autor nás zavedie do desiatich regiónov, ktoré budú formovať globálnu politiku a moc. Zistíte, prečo je zemská atmosféra ďalším bojiskom sveta, prečo sa boj o Tichomorie práve začína a prečo je ďalšia utečenecká kríza v Európe bližšie, než si myslíte. Desať kapitol venovaných Austrálii, Sahelu, Grécku, Turecku, Spojenému kráľovstvu, Iránu, Etiópii, Saudskej Arábii, Španielsku a vesmíru, je podaných s Marshallovým charakteristickým vtipom a nadhľadom. Je to zrozumiteľné a pútavé skúmanie sily geografie, ktorá formuje minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť ľudstva.

Posvátná místa světa (Sarah Baxter)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Objavte krásne, pozoruhodné, po veky uctievané miesta, ktoré sú balzamom pre myseľ a živou vodou pre dušu – od nádherných sôch na tichomorskom Veľkonočnom ostrove po stredovekú púť do Santiaga de Compostela. Cestovateľka a novinárka Sarah Baxterová vám predstaví možné ciele ciest, ktoré sľubujú silné zážitky – či už ide o miesta, kde prírodnú krásu prestupuje duchovnosť, alebo ľuďmi vybudované svätyne. Príbehy úchvatných scenérií a svätých miest sprevádzajú pôsobivé a inšpiratívne rozprávanie návštevníkov.

Pomsta geografie (Robert D. Kaplan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Kniha významného súčasného autora z odboru geopolitiky, ktorá je jedným z hlavných diel na tému globálneho vývoja sveta, ktorá v poslednom čase vyšla. Autor sa snaží popísať základné predurčenie historického vývoja jednotlivých oblastí sveta tým, v akej geografickej polohe sa nachádzajú a ako táto ovplyvňuje ich osudy a ďalší možný vývoj. Ide o jednu z najdiskutovanejších kníh z oblasti medzinárodnej politiky a vzťahov minulého roka.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Po stopách géniů (Eric Weiner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

V tejto knihe si uznávaný autor cestopisov Weiner stanovil za cieľ preskúmať spojenie medzi našim okolím a našimi najgeniálnejšími nápadmi. Skúma históriu miest, ako je Viedeň okolo roku 1900, renesančnú Florenciu, staroveké Atény, čínsku dynastiu Chang-čou alebo Silicon Valley, aby ukázal, ako určité prostredie vedie k vynaliezavosti.

Great Maps (Jerry Brotton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Great Maps sa podrobne pozrie na históriu máp, od starovekých máp, ako sú stredoveké mappae mundi, až po Google Earth. Prečo dávame sever na vrch máp? Ktoré mapy nám ukazujú cestu do neba a ktoré zobrazujú „krajinu bez slnka“ alebo krajinu „ľudí bez vnútorností“? Kniha rozpráva skrytý príbeh za viac ako 60 najvýznamnejšími mapami z celého sveta, pričom vyberá kľúčové prvky, príbehy a techniky v bohatých vizuálnych detailoch.

History of the World Map by Map

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Pozrite sa na históriu tak, ako sa to stalo – od evolúcie raných ľudí až po vesmírne preteky – so 130 podrobnými mapami, ktoré oživujú kľúčové epizódy svetovej histórie. Tento atlas histórie vám ukáže históriu sveta v napínavej akcii. Zistite, ako vzorce globálneho obchodu, prieskumu, konfliktov a technologického pokroku formovali kľúčové momenty v ľudskej civilizácii, ako je úspech starovekého Egypta, dobytie Peru, dekolonizácia Afriky a Ázie, americká občianska vojna a energia a environmentálne výzvy 21. storočia.

Proč mapy lžou (Mark Monmonier)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Sviežim jazykom napísaný text vás uvedie do mnohých zákerností i prekvapivých vysvetlení, ktoré čakajú na každého, kto mapu tvorí, prezerá si, hodnotí a používa ju. Ukazuje sa, že mapa je rovnako ostrou zbraňou ako slovo. Nakoniec „kartografický“ jazyk opisuje skutočnosť nie zvukovými, ale grafickými prostriedkami podľa istej konvencie. Tak ako slovo môže mať viac významov, obzvlášť v rôznych súvislostiach, tak aj interpretácia mapy, napriek zdanlivej jednoznačnosti, ponúka podobne nepreberné množstvo možností. Stačí len chcieť.

Hedvábné stezky (Peter Frankopan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Kniha britského historika je novým pohľadom na svetové dejiny. Sleduje ich z perspektívy „hodvábnych ciest“, spájajúcich krajiny a kontinenty, a vytvárajúcich globálny svet dávno pred modernou dobou a érou zámorských objavov. Zameriava sa najmä na euroázijský priestor, v ktorom prebiehala živá výmena tovaru, technických inovácií myšlienok, náboženských ideí, umeleckých podnetov. 

Podzemie (Robert Macfarlane)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, angličtina

Žijeme na nepokojnej zemi. A tak nás prirodzene zaujíma, aký bude svet po nás? Aké tvory ho budú obývať a kam sa pohnú zdanlivo nehybné horstvá? Odpoveď nehľadajme v budúcnosti, ale práve naopak – v tom, čo tu bolo dávno pred nami. Je to kniha o neviditeľnom. O tom, čo je ľudskému zraku skryté. Jaskynné systémy hĺbené milióny rokov trpezlivou vodou, bezrozmerné banské štôlne, podzemné laboratóriá, ktoré sa snažia zachytiť kozmický vánok, lesný internet komunikujúcich stromov, obrovské podzemné mesto pod chodníkmi Paríža.

Rivers of Power (Laurence C. Smith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Rieky, viac ako ktorákoľvek cesta, technológia alebo politický vodca, formovali smer ľudskej civilizácie. Otvorili hranice, založili mestá, usadili hranice a nakŕmili miliardy. Podporujú život, vytvárajú mier, udeľujú moc a dokážu svojvoľne zničiť všetko, čo im stojí v ceste. Aj dnes zostávajú rieky mocnou globálnou silou – silou, ktorá je pre našu budúcnosť kritickejšia ako kedykoľvek predtým. Kniha skúma nadčasový, no značne nedocenený vzťah medzi riekami a civilizáciou, ako ju poznáme. 


www.martinus.sk

Related Posts