Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 kníh na podporu duševného zdravia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala duševné zdravie, ako stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Avšak s časom stráveným stále doma, v týchto pandémových časoch je stále ťažšie a ťažšie nepodľahnúť úzkosti či strachu. Duševné zdravie je rovnako dôležité, ako fyzické a my vám prinášame desať kníh, ktoré môžu pomôcť práve s naším duševným zdravím.

martinus.sk

Prečo zostať nažive (Matt Haig) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Kniha Prečo zostať nažive rozpráva o tom, ako využiť náš pozemský čas. Najmä ak trpíte depresiami či úzkosťami a prichádzajú vám na um myšlienky o samovražde. V západnom svete je najvyššia miera samovražednosti vo vekovej kategórii do 35 rokov. Do tejto štatistiky zapadá aj Matt Haig, ktorý sa ešte ako dvadsiatnik ocitol na pokraji útesu s myšlienkou, že by mal skočiť. Kniha je rozprávním o tom, prečo to neurobil, ako sa dostal z problémov a ako sa naučil žiť s depresiou a úzkosťami. Je to prekvapujúco optimistické a miestami aj zábavné skúmanie toho, ako lepšie žiť, viac milovať, rozumieť knihám aj sebe a tešiť sa na ďalší deň.

Strata spojenia (Johann Hari)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Depresie a úzkosti sú v celom západnom svete prudko na vzostupe a trápia stále väčšie percento populácie. Tradičná psychiatria ich príčiny obyčajne pripisuje chemickej nerovnováhe v mozgu a ponúka jediné riešenie: psychofarmaká. Lenže každý, kto už tieto stavy zažil, veľmi dobre vie, že samotné lieky síce môžu priniesť chvíľkovú úľavu, ale nič nevyriešia, a tú hlbokú vnútornú bolesť i tak neodstránia. Investigatívny novinár a držiteľ niekoľkých ocenení, Johann Hari, sám od mladosti trpel depresiami a úzkosťami. Postupne zistil, že existuje deväť základných príčin depresií a úzkostí, ktorých uvedomenie a pochopenie vedie k celkom iným riešeniam, než ako by sme očakávali – k riešeniam, ktoré konečne ponúkajú skutočnú nádej.

Ako si poradiť so strachom a úzkosťou (Chloe Brotheridge)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Často sa trápite, problémom sa radšej vyhýbate, ako by ste im čelili, a za každým rohom očakávate nebezpečenstvo? Bojíte sa skúsiť niečo nové zo strachu zo zlyhania? Alebo vás sužuje pohľad na dokonalý život vašich známych na sociálnych sieťach? Skrátka, trpíte úzkosťou?

Terapeutka Chloe Brotheridgeová bola v mladosti presvedčená, že strach a obavy sú v jej psychike hlboko zakorenené. Postupne zistila, že sa mýli a že prirodzeným stavom človeka je pokoj. Kniha Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou vám poskytne jednoduché, no účinné nástroje, vďaka ktorým zmiernite príznaky a každým dňom sa budete cítiť lepšie. Či už ide o tlak sociálnych médií, perfekcionizmus, alebo strach z neúspechu, táto kniha vás naučí, ako znovu nadobudnúť kontrolu nad svojím životom.

Nový rozumný svět (Ruby Wax)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Najúspešnejší britský bestseller, ktorý predstavuje zábavný, úprimný a zaujímavý pohľad na šialenstvo moderného života, vysvetľuje prečo je všetko súčasťou našej mysle.
Naučte sa rozumieť svojej vlastnej mysli a jej signálom. Autorka je známa komička, spisovateľka a propagátorka duševného zdravia. V knihe vysvetľuje aj, ako nám naša myseľ posiela šialené myšlienky, našu vnútornú kritiku a podobne.
Zmeňte svoje myslenie a nájdite konečne pokoj.

Veľké kúzlo (Elizabeth Gilbert) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina  

Kniha je presne taká ako jej autorka – nadšená, vytrvalá a otvorená každému, kto chce žiť svoj život kreatívnejšie, krajšie a s radosťou. Gilbertová sa rozhodla napísať knihu o vzťahu k umeniu a o túžbe žiť tvorivý život. S čitateľmi sa delí o svoj jedinečný pohľad na inšpiráciu. Empaticky a nadšene ponúka odhalenia tajomstva kreativity. Chce, aby ľudia kŕmili svoju zvedavosť a nasledovali jej stopy. Ukazuje nám, ako tvoriť s láskou, nevzdávať sa a čeliť svojim najväčším strachom. Zaoberá sa otázkami postojov, cieľov a zvykov, ktoré by sme si mali osvojiť, aby sme mohli žiť tvorivo. Na rozhraní duchovna a radostného pragmatizmu nás Elizabeth Gilbert vyzýva, aby sme vo svojich vnútrach našli naše skryté poklady.

Ako sa zbaviť zvyku byť sám sebou (Joe Dispenza)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Vaše gény a naprogramovanie vás neodsudzujú na to, aby ste boli po zvyšok svojho života stále rovnakí. Objavuje sa nová vedná disciplína, ktorá všetkým ľudským bytostiam umožňuje vytvárať realitu podľa vlastného výberu. V knihe Ako sa zbaviť zvyku byť sám sebou spája uznávaný spisovateľ, rečník, bádateľ a chiropraktik Dr. Joe Dispenza oblasti kvantovej fyziky, neurovedy, chémie mozgu, biológie a genetiky, aby vám ukázal, čo všetko je v skutočnosti možné. Získate nielen potrebné vedomosti na zmenu ktoréhokoľvek aspektu svojho ja, ale postupne sa budete učiť aj nástrojom na uplatnenie toho, čo sa dozviete, aby ste vytvorili merateľné zmeny v akejkoľvek oblasti svojho života.

www.martinus.sk

Relax pro vyčerpané (Ruby Wax)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Pred 500 rokmi nikto neumrel na stres – až v súčasnosti nám stres vládne pevnou rukou. Autorka je už dlhé roky známa výskumom a liečbou stavov úzkosti, depresie a vyčerpania. V knihe nám taktiež ponúka vedecké riešenia týchto moderných problémov. Napísané charakteristickým vtipným tónom, ktorým je autorka známa. V knihe nájdete jednoduché techniky a cvičenia pre celkové ukľudnenie a spomalenie, ktoré veľmi pomáha pri zbavovaní stresu v dnešnej uponáhľanej dobe.

Calm (Fearne Cotton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  angličtina

V dnešnej uponáhľanej dobe sa nám mnoho krát zdá, že relax je jednoducho nemožný. Je jednoduché začať sa cítiť uväznené v našej vlastnej mysli, sme obklopený negatívnymi príbehmi, stresom z práce, rodinou, školou, sociálnymi médiami a ako výsledok naše duševné zdravie trpí. Kniha nám pomôže nájsť jednoduché veci, ktoré nás posunú ďalej od stresu a nátlaku. Pokoj, je miesto, ktoré v nás existuje, len ho musíme opäť nájsť.

Muž, který si pletl manželku s kloboukem (Oliver Sacks)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

V tejto knihe, plnej fascinujúcich a neobvyklých ľudských príbehov, nás jeden z najznámejších súčasných neurológov a psychológov uvádza do sveta svojich pacientov. Ich životy choroby a rozdiely popisuje s nezvyčajnou empatiou a predstavuje ich ako hlboké ľudské bytosti, ktorými sme všetci. 

Ako prekonať úzkosť (Kate Middleton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Každý z nás už z času na čas pocítil úzkosť – neurčitý pocit niečoho zlého, bolesti hlavy, problémy so spánkom, nevoľnosť… Mnohí ľudia sa za tieto úzkostné pocity hanbia či začnú ich riešiť napr. alkoholom alebo agresívnym správaním.
Psychologička Kate Middleton objasňuje, ako úzkosť funguje vo vašich myšlienkových návykoch a telesných chemických reakciách. Prostredníctvom skutočných zážitkov a vlastných skúseností pri prekonávaní fóbie opisuje cestu k uzdraveniu. Táto cesta je plná pochopenia, ľahko sa nasleduje a je dobrým návodom pre každého, kto chce urobiť prvé kroky k vyliečeniu.

Related Posts