Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 kníh na spestrenie karantény

Nech sa deje vo svete čokoľvek, dobrá kniha nám vie stále pomôcť, zahnať dlhé hodiny a dať nám únik. S COVID-19 stále vonku, všetci hľadáme, ako sa doma zabaviť. A my vám prinášame top knihy, ako si práve čas doma vyplniť.

Svetová vojna Z (Max Brooks)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených. Preto sa rozhodol spísať toto svedectvo.

Priechod (Justin Cronin)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha,angličtina 

Projekt Noe – tajný vládny experiment, ktorého cieľom je premeniť ľudské telo na smrtiacu zbraň. Lenže čosi sa škaredo pokazí. Dvanásť testovaných subjektov utečie a roznesie vírus meniaci ľudí na ešte nenásytnejšie, smrtiacejšie a prakticky nezničiteľné bytosti. Trinásty subjekt, šesťročné dievča menom Amy, zachráni agent FBI. Spolu utečú do oregonských vrchov, ďaleko od civilizácie zasiahnutej katastrofálnymi dôsledkami Projektu Noe.
A najlepšie na tejto knihe je, že toto je prvá časť trilógie.

Stanice 11 (Emily St. John Mandel)

Dostupné v jazykoch:  čeština, angličtina

Počas divadelného predstavenia, hlavný predstaviteľ priamo na javisku skolabuje a napriek pomoci umiera. Tragická udalosť, avšak nijak neobvyklá. Už po prečítanej prvej kapitole je jasné, že na celé ľudstvo sa rúti obrovská katastrofa, ktorú nikto nepredvídal – smrtiaci vírus chrípky, ktorý riedi ľudskú populáciu o 99 percent.

Láska v čase cholery (Gabriel Garcia Marquez)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Päťdesiatjeden rokov, deväť mesiacov a štyri dni čakal Florentino Ariza na chvíľu, aby mohol Fermine Dazovej vyznať lásku. Bývalý milenec konečne využije príležitosť po tom, čo Ferminin osemdesiatročný manžel Juvenal Urbino zomrie po páde z rebríka, keď sa usiloval chytiť papagája, ktorý mu uletel. A skôr, ako sa starí milenci vydajú na plavbu po rieke Magdaléne, aby vplávali do raja vzájomnej lásky, autorov pohľad sa obracia do ich minulosti plnej všednosti a neuveriteľnej krásy.

Cesta (Cormac McCarthy)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština audiokniha, čeština, angličtina 

Na vyprahnutú zem sa zniesla ďalšia vrstva prachu a popola. Kýpte stromov sa striedajú s ruinami civilizácie. Mŕtvi nemo svedčia o bolesti a bezmocnosti, poslední živí sa nezastavia pred ničím, ani pred kanibalizmom. Jediná možnosť uniknúť smrti je cesta – na juh. Desivá realita postapokalyptického románu Cormaca McCarthyho o putovaní otca a syna krajinou spustošenou kataklizmou predstavuje svet, v ktorom prestali platiť hodnoty civilizácie a cenu má len to, čo pomôže prežiť ďalší deň.

Bledý jezdec (Laura Spinney)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Španielska chrípka, ktorej epidémia sa šírila v rokoch 1918-1920 má na svedomí 50 až 100 miliónov životov a najväčšiu globálnu katastrofu dvadsiateho storočia. Autorka približuje príbeh tejto pandémie, ktorá postupovala z Alijašky do Brazílie, z Perzie do Španielsko či z Južnej Afriky ďalej. Príbehy z pohľadu obyčajných ľudí, ktorí v tej dobe žili, ako vírus počas cestovania mutoval, ale hlavne jeho znejúce následky.

Mor (Albert Camus)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, angličtina

Lekár Rieux, hlavný hrdina románu, zaznamenáva symptómy a priebeh morovej epidémie v alžírskom Orane. V uzavretom, od okolitého sveta odrezanom meste sa v dôsledku šírenia moru obyvateľstvo rozdelí na dve skupiny – jedni trpne čakajú, kým na nich príde rad, druhí sa snažia proti pohrome bojovať všemožným prostriedkami, hoci sú ich vyhliadky mizivé. Obidva postoje autor hodnotí ako hlboko ľudské. Postavy i situácie opísané v románe sú symbolickým vyobrazením Francúzska okupovaného nacizmom.

Virus (Chris Ryan)

Dostupné v jazykoch: čeština

Trinásťročný Ben sa vydal do Afriky za svojím otcom, ktorý má v krajine podniknúť geologický výskum. Ľudia v malej dedine, kde pricestuje Ben neďaleko výskumného miesta, začnú umierať na zákernú chorobu. Obetí stále viac a viac pribúda. Keď ochorie aj Benov otec, chlapec je nútený utiecť do džungle, aby pomohol otcovi a zastavil epidémiu.

Zákeřná ebola (Richard Preston)

Dostupné v jazykoch: čeština

Deväť z desiatich obetí infikovaným vírusom ebola zomrie tak rýchlo a za takých hrozných okolností, že to vystarši taktiež expertov na smrteľné choroby. Objaví sa v roku 1976 v dnešnej Demokratickej Republike Kongo a rozšíri sa do ďalších afrických štátov.
Táto kniha je prvou knihou, ktorá sa dotkla problematiky vzácnych smrtiacich vírusov.

www.martinus.sk

Related Posts