Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Top knihy o tom, ako sa rozhodujeme

Naučte sa správne rozhodovať s týmito knihami

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako sa rozhodujete? Čo naše rozhodnutia ovplyvňuje? Načerpajte nové informácie a vedomosti z tohto zoznamu kníh. Zistite, ako sa sa rozhoduje ľudská myseľ a naučte sa robiť lepšie rozhodnutia.

martinus.sk

Ako sa rozhodujeme (Jonah Lehrer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Filozofi od čias Platóna vnímajú rozhodovanie ako čisto racionálny alebo emocionálny proces. Ide však o mýtus, ktorý čoraz viac naráža na ostré hrany poznatkov modernej neurovedy. Neurologické, behaviorálne a psychologické výskumy potvrdili, že racionalita ľudského správania je dlhodobo preceňovaný jav. Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za naše rozhodovanie. Dozvieme sa napríklad, prečo príliš veľa rozmýšľania viac škodí ako prospieva, prečo by sme mali počúvať intuíciu, akú funkciu v procese rozhodovania zohráva dopamín, prečo by sme sa mali vyhýbať veľkému množstvu informácií, či ako súvisí morálka s našou emocionalitou.

The Art of Choosing (Sheena Iyengar)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Voľba je jediný nástroj, ktorí máme na dosiahnutie naplnenia v živote, čo nám umožňuje byť pánmi našich svetov. Niekedy je cesta pred nami jednoduchá a nezmyselná, ako napríklad Coca-Cola alebo Pepsi, ale často stojíme pred životnými rozhodnutiami, ako napríklad, či zostať vo vzťahu alebo odísť, presťahovať sa, prijať novú prácu, ušetriť. alebo minúť. Táto kniha, vám pomôže porozumieť, ako sa rozhodujeme a pomôže vám rozhodovať sa lepšie. 

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

The Decision Book (Mikael Krogerus, Roman Tschäppeler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Väčšina z nás čelí každý deň rovnakým otázkam: Čo chcem? Ako to môžem získať? Ako môžem žiť šťastnejšie a pracovať efektívnejšie? V knihe nájdete päťdesiat najlepších modelov rozhodovania používaných na kurzoch MBA. Dokonca vám ukáže, ako si zapamätať všetko, čo ste sa naučili. Či už potrebujete pripraviť prezentáciu, posúdiť niečí podnikateľský nápad alebo sa lepšie spoznať, tento jedinečný sprievodca vám pomôže zjednodušiť akýkoľvek problém a podniknúť kroky k správnemu rozhodnutiu. 

Decisive (Dan Heath)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Samotné rozhodnutie môže byť dosť ťažké, ale, ako začať posudzovať či je to správne? Kniha ukazuje, prečo sú naše údajne racionálne mozgy často podkopávané silnými predsudkami a zbožnými prianiami. Zároveň ukazuje, aké relatívne ľahké je vyhnúť sa nástrahám a nájsť tie najlepšie odpovede, ponúka štyri jednoduché princípy, ktoré sa môžeme všetci naučiť a riadiť sa nimi.  

Mohlo by vás zaujímať: Knihy, ktoré vám pomôžu pochopiť emócie 

The Paradox of Choice (Barry Schwartz)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Či už kupujeme džínsy, objednávame šálku kávy, vyberáme prepravcu na dlhé trate, hlásime sa na vysokú školu, vyberáme si lekára alebo zakladáme 401(k), každodenné veľké aj malé rozhodnutia sú čoraz zložitejšie vďaka obrovskému množstvu výberu, ktorý je nám prezentovaný. Preťaženie výberu vás môže prinútiť spochybňovať rozhodnutia, ktoré urobíte ešte predtým, než ich urobíte, môže vo vás vzbudiť nereálne vysoké očakávania a môže vás prinútiť obviňovať sa za všetky zlyhania. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k paralýze rozhodovania, úzkosti a neustálemu stresu. Kniha ponúka jedenástich praktických krokov, ako obmedziť výber na zvládnuteľný počet, mať disciplínu zamerať sa na tie, ktoré sú dôležité a ostatné ignorovať a nakoniec získať väčšie uspokojenie z rozhodnutí, ktoré musíte urobiť. 

Anatomie rozhodování (Richard Shotton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Než môžete začať ovplyvňovať niečie rozhodovanie, je potrebné porozumieť tomu, čo k nemu vedie. Richard Shotton sa vo svojej knihe venuje tomu, ako typicky rozhodovací proces prebieha, či už ide o triviálne rozhodovanie o tom, čo si dáme na jedenie, alebo o životné rozhodovanie, ako napríklad zmenu práce. Kniha je stručná a výstižná – neutápa sa v zložitých formuláciách a suchej vedeckej terminológii, naopak sa snaží byť zrozumiteľná pre každého.

 

The Elements of Choice (Eric J. Johnson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Ako prinútite ľudí, aby darovali svoje orgány? Aký je trik na čítanie vínneho lístka? Zakaždým, keď sa rozhodneme, naša myseľ prejde zložitým procesom, ktorý si väčšina z nás ani nevšimne. Sme ovplyvnení jemnými aspektmi spôsobu, akým je výber prezentovaný, ktoré často robia rozdiel medzi dobrým a zlým rozhodnutím. Prekonanie bežných chýb v našom rozhodovaní a umožnenie lepších rozhodnutí v akejkoľvek situácii si vyžaduje vedomý a úmyselný návrh rozhodnutí. Táto kniha neanalyzuje len mentálne omyly, ktoré nás podkopávajú. Ide ešte ďalej a ukazuje nám, ako vyzerá dobré rozhodovanie, že môže byť morálne aj efektívne.

How Women Decide (Therese Huston)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Všetci každý deň čelíme ťažkým rozhodnutiam a rozhodnutia, ktoré robíme, a to, ako ich vnímajú ostatní, môžu zmeniť život. muži a ženy pristupujú k rozhodnutiam odlišne a často prekvapivým spôsobom. Stres? Vďaka tomu sú ženy sústredenejšie. Dôvera? Opatrnosť môže viesť k silnejším rozhodnutiam. A napriek populárnym mylným predstavám sú ženy rovnako rozhodujúce ako muži – hoci na to môžu doplatiť. Therese Huston nás učí, ako môžeme, čo najlepšie formovať svoje zvyky, vnímanie a stratégie, a to nielen, preto, aby sme, čo najlepšie využili svoje vlastné príležitosti, ale, aby sme pretvorili kultúru a prinášali tie najlepšie rozhodnutia – bez ohľadu na to, kto ich robí. 

Decide (David Wethey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Život nám prináša stály prúd rozhodnutí, ktoré musíme urobiť. Či sa nám to páči alebo nie, túto zručnosť musíme precvičovať každý deň – v práci, doma a v každom aspekte nášho života. Napriek tomu sa často rozhodujeme bez toho, aby sme riadne zvážili kontext, možnosti a dôsledky našich činov. Kniha predstavuje jasný a ľahko sledovateľný model, ktorý vám umožní robiť efektívne rozhodnutia alebo k nim prispievať, čo dokazuje, že to nemusí byť zdĺhavý proces, ak použijete zmes racionálneho a laterálneho myslenia. 

www.martinus.sk

Related Posts