Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie z 2017

2017 je za nami a opäť nám priniesol mnoho skvelých kníh. Nižšie spomínamé pár. 
martinus.sk

Jeseň (Ali Smith)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Príbeh nádherného priateľstva staršieho skladateľa a dieťaťa žijúceho v rodine s jedným rodičom. Jadro románu skáče od roku 1960 až po súčasnú situáciu Anglicka – Brexitu. Kniha je prvá zo štyroch, takže ak sa vám zapáči, máte sa načo tešiť. Veľmi nadčasové dielo.

Exit West (Mohsin Hamid)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Exit West bola jedna z najočakávanejších kníh v roku 2017. Na začiatku príbehu, to vyzerá ako krásny a klasický príbeh lásky, ak by sa táto láska medzi Saídom a Nadjou nezrodila práve v nemenovanej moslimskej krajine, kde práve prepukol ozbrojený konflikt. Autor napísal knihu, kde sa spája skutočné  s neskutočným.

Napětí (Naomi Alderman)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Bohatý nigérijský chlapec, adoptované dievča, ktorého pobožní rodičia skrývajú jej pravú povahu, lokálny americký politik a drsné londýnske dievča z komplikovanej rodiny. Táto kombinácia zaručuje naozaj skvelý príbeh. V knihe dokonca autor provokatívne naznačuje, že hrôzy histórie sú nevyhnutné, že stále bude dochádzať k zneužitiu moci či to, že spravodlivosť neexistuje.

Behave (Robert Sapolsky)

Dostupné v jazykoch: angličtina 

Žiaľ je táto kniha momentálne dostupná iba v anglickom jazyku, museli sme ju, ale zaradiť do top kníh z roku 2017. Jedná sa o pohľad na biológiu ľudí, prečo sa správame, ako sa správame, prečo dokážeme spáchať  nepredstaviteľné krutosti a na druhej strane robiť mnohé dobročinnosti. Ako sa naše správanie vyvíjalo, čo všetko má vplyv na naše správanie a mnoho iného sa dozviete práve v tomto skvelom diele. Knihu sme zhltli za jeden víkend nakoľko je výborne napísaná a nie je prepchatá cudzími slovami, ktoré vám nič nehovoria. 

The Future is History (Masha Gessen)

Dostupné v jazykoch: angličtina 

Znova dostupné iba v angličtine, ale je naozaj hodného miesta na tomto zozname. Sleduje príbeh štyroch ľudí, ktorí sa narodili práve pri zrode demokracie. Každé z detí vyrástlo s rôznymi očakávaniami a príbeh sleduje ich cestu proti machináciám režimu, ktorý ich nakoniec pokory. 

Artemis (Andy Weir)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha,  čeština, čeština e-kniha, čeština audio-kniha, angličtina

Ak ste milovali knihu Marťan, tak túto si zamilujete rovnako. Autor nám tentokrát prináša sci fi thriller z blízkej budúcnosti odohrávajúci  sa na Mesiaci. Artemis je prvá a jediná usadlosť na mesiaci, kde je to ťažké ak nie ste bohatý turista alebo excentrický milionár. Kniha neponúka vedu ako v Marťanovi, ale to vôbec nevadí.

Kým sme boli vaši (Lisa Wingate)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Táto kniha, bola, ako láska na prvý pohľad. Nádherný srdcervúci príbeh, ktorý vás chytí hneď od prvej strany a budete si želať, aby nemala konca. Dojímavý román inšpirovanými skutočnými udalosťami dvoch rodín. Vaše emócie budú rozhádzané ako šalát. A viac vám ani nebudeme prezrádzať – len to, že budete iritovaní nespravodlivosťou v príbehu.

Pôvod (Dan Brown)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Tak jedna Brownovka sa, predsa musela dostať na náš zoznam a je to práve tento príbeh, kde harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhaleného objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy.

Severská mytológia (Neil Gaiman)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Ničím lepším sa začať nedá ako práve Severskou mytológiou od Neila Gaimana. Ak máte záľubu v mytológií, ľudových rozprávkach či legendách určite po tejto knihe siahnite. Autor bol stvorený na prerozprávanie legiend, štýl písania je úchvatný. Kniha sa vám možno bude zdať krátka, ako nám a prečítali sme ju, ako sa hovorí, za jedno sedenie.

Pačinko (Min Jin Lee)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

A na náš zoznam, sa znova dostala kniha, ktorá je momentálne dostupná iba v angličtine, ale svoje miesto si tu určite zaslúži, pretože táto kniha je viac než dobrá. Je to historická sága odohrávajúca sa v Kórei a Japonsku počas dvadsiateho storočia. Epický príbeh rodiny, identity, lásky, smrti a prežitia.  Spať vám táto kniha určite nedá.

martinus.sk

Related Posts