Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

13 kníh, ktoré nám pomôžu stať sa lepšími ľuďmi

Je mnoho kníh, ktoré nás vedia chytiť za srdce, príbehov, ktoré v nás niečo zanechajú. A my sme pre vás pripravili zoznam presne takýchto kníh, ktoré vám dajú do života novú perspektívu.
martinus.sk

Krásne maličkosti (Cheryl Strayed)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Nevieme si predstaviť, že by sa našiel niekto, kto by si z tejto knihy nič nevzal do svojho života. Ak by sa dalo, pridali by sme túto knihu do povinného čítania na školách. Kniha dáva zmysel našim neracionálnym obavám, nerozhodnosti či bolestiam. Kniha ponúka formu poradenstva. Akoby ste mali so sebou konzultanta. Autora ponúka mnoho rád, ktoré pramenia aj s jej vlastných skúseností.

Utorky s Morriem (Mitch Albom)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Jeden starý muž, jeden mládenec a najväčšia životná lekcia. Možno sa vás stalo to isté. Mali ste okolo seba starého rodiča, učiteľa, niekoho staršieho, trpezlivého a múdreho, ktorý vám rozumel práve keď ste boli mladý, nerozvážny a hľadali ste sa. Dával vám rady a pomohol vidieť svet inak. A pre mladíka v knihe, bol práve Morrie týmto mentorom, ktorý mu ponúkol ultimátnu lekciu: ako žiť.

Jedz, modli sa a miluj (Elizabeth Gilbert)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Ak ste nepočuli ešte o knihe, tak poznáte určite filmovú adaptáciu v hlavnej role s Júliou Roberts. Táto kniha sa naozaj dotkla sveta a zanechala stopu na každom, kto ju prečítal. Veď kto by nechcel nájsť svoje lepšie ja? Mnoho z nás má prácu, manžela a, čo vyzerá ako perfektný život, ale je to naozaj tak? Ak o tom pochybujete tak vydajte sa spoločne s Elizabeth na poznávaciu cestu.

Tajomstvo (Rhonda Byrne)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, anličtina

Možno trochu klišé, ale myslíme si, že táto kniha určite patrí na tento zoznam. Je to v podstate zdravý sedliacky rozum, to čo si myslíme a ako sa vyjadrujeme ovplyvňuje nás a naše okolie. Kde je naša pozornosť, tam prúdi energia. Ak sme stále negatívne naladený, tak takú odozvu aj dostaneme a naopak. V skratke, dostanete to, čo si myslíte.

Smrteľnosť  (Atul Gawande)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Moderná medicína si na svoje konto pripisuje jeden triumf za druhým – vie si poradiť s väčšinou úrazov a ochorení, ktoré by sa v minulosti skončili tragicky. Keď však príde na veci neodvratné – starnutie a smrť – robí pravý opak toho, čo by mala. Lekári, ktorí nevedia, ako reagovať na strach pacientov zo smrti, sa uchyľujú k falošným nádejam a liečia ich za každú cenu aj, keď im život už nezachránia ani neskvalitnia. A to všetko s plnou podporou rodiny. Gawante ako aktívny chirurg, sa zaoberá tou najväčšou imitáciou vo svojom povolaní. Strhujúci príbeh, ktorý vám otvorí oči.

Projekt šťastia (Gretchen Rubin)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Začne to jednoduchým uvedomeným počas cesty autobusom “Dni sú dlhé, ale roky krátke!” “Čas plynie, ale nesústredím sa na veci, ktoré sú naozaj dôležité!” A práve toto uvedomenie, bolo pre Gretchen bod zlomu, kde nasledujúci rok zasvätila projektu šťastia. Je to zhrnutie jej dvanásť mesačného dobrodružstva na ceste za šťastím – kde prekopáva múdrosti vekov, zaoberá sa aktuálnym vedeckým výskumom či učeniam populárnej kultúry, ako byť šťastnejší.

Kúzelné upratovanie (Marie Kondo)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Ak máte radi poriadok, ale sa chystáte na veľké upratovanie, tak táto kniha je práve pre vás. Marie Kondo ponúka krok za krokom metódu nielen, ako si upratať, ale aj, ako si zjednodušiť či zorganizovať svoj život. S revolučným spôsobom kategorizovania vám táto metóda prinesie trvalé výsledky. Ako sa hovorí, menej je viac.

Sila zvyku (Charles Duhigg)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština,  angličtina

Prečo robíme to, čo robíme a, ako to zmeniť. Vzrušujúca cesta naprieč vedeckými objavmi, ktoré nám vysvetľujú prečo zvyky existujú a, ako ich môžeme zmeniť. Charles ponúka obrovské množstvo informácií v prenikavom rozprávaní. Prináša nové porozumenie ľudskej povahy a potenciál na transformáciu. Dozviete sa prečo sú pre nás zmeny ťažké, napriek snahe niečo zmeniť a prečo sa nám zdá, že niektorým sa to podarí za noc.

Denník Anny Frankovej (Anna Franková)

Dostupné  v jazykoch: slovenčina, angličtina

Ak ste o tejto knihe ešte nepočuli, tak asi nie ste z tejto planéty. Denník Anny Frankovej od svojho vydania 1947, predstavuje jedno najkrajších a najdojímavejších diel dvadsiateho storočia. Vyzdvihuje krásu a neoblomnosť ľudského ducha. Nadčasové dielo, ktoré nanovo objavuje každá generácia. Denník je preložený do viac ako 55 jazykov steva.

Volám sa Malala (Malala Jusafzai, Christina Lamb)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Keď Taliban prebral moc nad údolím Swat v Pakistine, bolo to odvážne dievča, ktoré prehovorilo. Malala odmietala byť umlčaná a bojovala iba za to, čo my berieme ako samozrejmosť – vzdelanie a 9.10.2012 skoro zaplatila životom, keď bola postrelená do hlavy, keď bola na ceste späť zo školy. Ale prežila a my máme možnosť prečítať si jej príbeh. Príbeh o  dievčati, ktoré nám ukazuje, že každý sa môže stať hrdinom.

Môj posledný výdych (Paul Kalanithi)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Tvárou v tvár smrti, som si začal uvedomovať v určitom zmysle sa nič nezmenilo, a predsa sa zmenilo všetko”. 36 a na vrchole slávy, ako neurochirurg diagnostikovali Paulovi rakovinu pľúc. Jeden deň bol lekárom, ktorý zachraňuje chorých a na druhý deň chorý, ktorý potrebuje záchranu. Stojí za to žiť? Čo urobíte s budúcnosťou, ktorú už nevidíte? Čo vlastne znamená mať dieťa, priniesť nový život na svet?  Toto sú len niektoré z otázok, s ktorými mladý neurochirurg bojuje.

Posledná prednáška (Randy Pausch)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Čas je všetko, čo máme a jedného dňa si uvedomíme, že ho nemáme až tak veľa.” Je mnoho profesorov, ktorí dostanú požiadavku pred dôchodkom dať poslednú prednášku o veciach, o ktorých doteraz prenášali. A rovnako aj Randy dostal, takúto požiadavku – jeho prednáška však bola z úplne  iného súdka ako odbor počítačovej vedy. Je to kniha o dosiahnutí našich detských cieľov, ako prekonať prekážky a viac.

Jako zabít ptáčka (Harper Lee)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Preložené do viac ako 40 jazykov sveta a predaných viac ako 30 miliónov kópií, hovorí za všetko. Srdcervúci príbeh o dospievaní v oblasti plnej predsudkov, kde sa nájdu ľudia robiť správne veci. Je ťažko pridávať nám viac dôvodov prečo by ste mali siahnuť po knihe, ale celý príbeh vystihuje určite jedno slovo – odvaha, akú mnohí z nás nemajú.

www.martinus.sk

Related Posts