Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

14 kníh z kategórie fantasy beletria

Máte radi elfov? Mágiu? Nové neobjavené svety plné čarov a dobrodružstiev? Ak áno tento zoznam kníh je práve pre vás. Aj keď je vo väčšina kníhkupectiev sú tieto knihy zaradené do kategórie pre deti a mládež, nie je to rozhodne literatúra len pre túto vekovú skupinu. Je to zoznam pre všetkých milovníkov fantasy literatúry a nadupaných akčných príbehov.

www.martinus.sk

Rod země a krve (Sarah J. Maas) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Napoly elf, napoly človek –  Bryce Quinlan miluje svoj život. Každý večer zájde na nejaký večierok a vychutnáva si všetko, čo mesto Lunathion známe aj ako Crescent City ponúka. Brutálna vražda však otriasa základmi mesta a zrútenie Bryceovho sveta.  O dva roky neskôr Bryce stále navštevuje najslávnejšie nočné kluby mesta, ale teraz v nich hľadá iba zabudnutie. Potom vrah zaútočí znova. Neslávne známy padlý anjel Hunt je priradení, aby sledoval všetky jej kroky a spolu bojujú za odhalenie záhady vrážd, ktoré sa v meste objavujú. Dokážu ich spolu vyriešiť ak ani nedokážu byť spolu v jednej miestnosti? Ďalší napínavý príbeh z pokladnice Sarah J. Maas.

Prvá veterná čarodejka (Elise Kova) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina,  slovenčina e-kniha

Ríša Solaris má na dosah zjednotenie celého vojnami zničeného kontinentu. A živelná mágia driemajúca v sedemnásťročnej učnici môže priniesť Cisárovi definitívne víťazstvo. Vhalla Yarlová žije sen každého knihomoľa – pracuje ako učnica v knižnici, kde je dňom i nocou obklopená kopami kníh z celej ríše. Odmalička jej opakovali, aby sa stránila tajomnej Veže, v ktorej prebývajú mágovia a čarodejky. Potom však nevedomky zachráni život najmocnejšieho mága – samotného princa Aldrika. Vhalla by najradšej naveky ostala medzi knihami, lenže v žilách jej koluje dávno zabudnutá mágia, ktorá sa derie na povrch a túži slobodne žiť a dýchať. Musí sa rýchlo rozhodnúť, či prijme svoje dedičstvo a stane sa prvou Veternou čarodejkou po stopäťdesiatich rokoch alebo svoju mágiu zahubí a do konca života bude dýchať knižničný prach. Odvekí nepriatelia číhajú za každým rohom a Vhallina nerozhodnosť ju môže stáť oveľa viac, ako si kedy dokázala predstaviť.

www.martinus.sk

Krutý princ (Holly Black)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Jude mala len sedem rokov, keď jej rodičov brutálne zavraždili a spolu s jej dvomi sestrami ju uniesli zo sveta smrteľníkov, aby žili na Najvyššom dvore vo férskej ríši obývanej prastarými, často zákernými magickými bytosťami. O desať rokov neskôr si Jude neželá nič iné než medzi nich zapadnúť. Väčšina férov však smrteľníkmi opovrhuje. Najmä princ Cardan, najmladší a najskazenejší syn Najvyššieho kráľa. Jude sa čoraz viac zapletá do dvorných intríg a klamstiev a zisťuje, že aj ona dokáže podvádzať a prelievať krv. Ale v najvyšších kruhoch dochádza k zrade a hrozí, že Kráľovský dvor pohltí násilie. Jude preto bude riskovať vlastný život v nebezpečnom spojenectve, aby zachránila svoje sestry a samotnú ríšu.

Červená kráľovná (Victoria Aveyard) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Spoločnosť je rozdelená na dve časti – Strieborných špičkových bojovníkov s božskými schopnosťami a Červených jednoduchých občanov, ktorí žijú pod krutou vládou Strieborných. Mare Barrow je sedemnásťročné dievča, ktoré patrí medzi Červených, a ani vo sne by jej nenapadlo, že by to mohlo byť inak. No opak je pravdou. Onedlho zistí, že aj napriek tomu, že je Červená, aj ona má svoje schopnosti – dokonca také silné a jedinečné, že ohrozujú celú vládu Strieborných. Lenže zahrávať sa so silou je veľmi nebezpečné. Vo svete rozdelenom krvou sa odohráva boj, ktorý vyhrá len ten najstatočnejší. A tak sa proti sebe postavia Červení a Strieborní, princ proti princovi a Mare proti vlastnému srdcu, pričom zrada číha na každom kroku. A potom stačí už len jediný chybný krok, ktorý zničí svet, aký dosiaľ poznali. Zachránia mladú Mare jej nezvyčajné schopnosti alebo sa jej stanú osudnými?

Holubice a had (Shelby Mahurin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Louise le Blancovej pred rokmi utiekla od všetkého, čo poznala, a skryla sa v uliciach Cesarino. Odvrhla svoju mágiu a začala prežívať len vďaka tomu, čo sa jej podarilo ukradnúť. Čarodejnice ako je ona tu ľudia lovia a upaľujú ich. Bojí sa ich. Reid Diggory sľúbil svoju dušu Cirkvi a celý život žil podľa jediného prikázania: nenecháš čarodejnicu nažive. Jeho cesta sa s Louise nikdy nemala skrížiť, ale život je nepredvídateľný a donúti ich k nemožnému spojeniu – manželstvo.

Aurora povstává (Amie Kaufman, Jay Kristoff)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Píše sa rok 2380 a kadeti, ktorí ukončili štúdiá na Akadémii Aurora, mieria na prvú misiu. Snaha Tylera Jonesa hrať sa na hrdinu spôsobí, že na neho ostane len jednotka odpadlíkov a problémových typov. A do toho je tu Aurora Jie-Lin O’Malleyová, dievča, ktorá môže spustiť vojnu gigantických rozmerov. Tyova banda čudákov teraz predstavuje jedinú nádej celej galaxie. 

Temné a osamělé prokletí (Brigid Kemmerer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Princ Rhena, dedič mocného kráľovstva, sa vždy tešil, až prevezme vládu a ujme sa správy svojej krajiny. Lenže to bolo ešte predtým, než ho prekliala zlá čarodejnica. Predtým, než sa premenil v odporného krvilačného netvora. Predtým, než zničil svoju rodinu, svoj hrad aj svoju krajinu. Pre Harper život nikdy nenachystal nič dobrého. Žije sama s bratom a matkou, nemajú moc peňazí. A, keď sa jedného večera pokúsim pomôcť neznámemu dievčaťu na ulici vo Washingtone, je prenesená do zakliate ríše princa Rhena.Monštrum? Princ? Harper netuší, čo si myslieť. Keď však začne spoznávať dobré stránky princ ovej povahy, vyzerá to, že prekliatie by mohlo byť zlomené. Že sa do princa zamiluje ľudské dievča. Ovšem to temné sily nemôžu dopustiť, a tak sa spoja, aby Harper aj Rhena zničili.

Vrania šestka (Leigh Bardugo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Vrania šestka – to je šesť zúfalých a pokútnych indivíduí: trestanec (čo prahne po pomste), ostrostrelec (ktorý neodolá žiadnej stávke), zbeh (čo zutekal pred životom v luxuse jednej z najbohatších rodín), špiónka (známa ako Prízrak), lámačka (čo sa pretĺka spodinou sveta pomocou mágie) a zlodej (s darom vyviaznuť živý zovšadiaľ). Najali ich na pochybnú lúpež storočia. Ich úloha je celkom jednoduchá. Vlámať sa na Ľadový dvor a oslobodiť jedného väzňa. Až na to, že Ľadový dvor je nedobytná vojenská pevnosť, ktorú zatiaľ nikto, ale naozaj nikto nezdolal. Väzňom je známy vedec, ktorý dokáže šmahom ruky rozpútať magickú spúšť v celom známom svete. A členovia Vranej šestky musia prežiť dosť dlho, aby si vyzdvihli (a potom aj minuli) svoju nepredstaviteľnú finančnú odmenu. Vrania šestka je nezastaviteľná, ak sa len Kaz, Inej, Jesper, Nina, Matthias a Wylan nepozabíjajú navzájom skôr, než vstanú od stola.

Na dvore z tŕňov a ruží (Sarah J. Maas)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Keď devätnásťročná lovkyňa Feyre zabije v lese vlka, na prah jej domu dorazí nebezpečný netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred zákernej čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend. Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin. Na jeho panstve si postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spaľujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no nebezpečnom svete férov. Férsku krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň. Feyre musí objaviť spôsob, ako ho zastaviť… inak má na svedomí Tamlina a celú férsku rasu.

Princezna popela (Laura Sebastian)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Desať rokov sa bezmocne prizerala, ako premožitelia drancujú jej ostrov a zotročujú jej obyvateľov. Medzitým dospela a uvedomila si, že je jej svätou povinnosťou bojovať doposledního dychu, aj keď to niekedy znamená zradiť a predovšetkým nemilovať. Princezná. Väzenkyňa vo vlastnom paláci. Zotročený ľud. … A nezlomná vôľa bojovať do posledného dychu.

www.martinus.sk

Deti krvi a kostí (Tomi Adeyemi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, češťina e-kniha, angličtina 

Zélie si pamätá, že kedysi bola celá krajina Orïsha plná mágie. Ohnivci zapaľovali plamene, Vlnopáni rozkazovali vlnám a Zéliina mama Smrtonoska vzývala duše mŕtvych. No potom mágia kamsi zmizla a všetko sa zmenilo. Všetkých Madžiov na príkaz krutého kráľa vyvraždili, Zélie obrali o mamu a jej ľud o nádej. Teraz však má Zélie jedinečnú šancu zaútočiť na kráľovskú rodinu a vrátiť krajine mágiu. Musí zabrániť korunnému princovi, aby definitívne zničil mágiu, a s pomocou princeznej mu prejsť cez rozum. Na každom kroku na ne číha nebezpečenstvo, z krovín vrčia snežné lepardnéry a vo vodách vyčkávajú pomstychtiví duchovia. Najväčšou hrozbou pre krajinu sa však môže stať práve Zélie – ak sa nenaučí kontrolovať svoju moc.

Polnočná dáma (Cassandra Clare)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina 

Sedemnásťročná Emma Carstairsová nikdy nezabudne na deň, keď zomreli jej rodičia. Pred piatimi rokmi bola len bezbranné dievča a svetom zmietala vojna. Bytosti z temnoty dychtili po krviprelievaní a ich zasvätení nepriatelia Tieňolovci boli takmer vyhubení. No Emma stále neverí, že brutálna vražda jej rodičov bola predzvesťou Temnej vojny. Teraz, po piatich rokoch, sa z Emmy stala bojovníčka, Tieňolovkyňa telom i duchom, najlepšia spomedzi svojich rovesníkov. No v srdci prechováva veľké tajomstvo – city k Julianovi Blackthornovi, k jej parabataiovi… city, ktoré prísne pravidlá Tieňolovcov výslovne zakazujú. V Dolnosvete spôsobí rozruch séria tajomných vrážd v Los Angeles. Mŕtve telá však majú niečo spoločné s mŕtvolami Emminých rodičov – ich pokožku zdobia zlovestné prastaré symboly. Emma chce zistiť viac, potrebuje vedieť, kto má na svedomí jej rodičov. Dokonca, aj keď tým uvalí do smrteľného nebezpečenstva Juliana. Emma stojí pred ťažkým rozhodnutím – či jej záleží viac na pomste, alebo na budúcnosti s Blackthornovcami.

Mladí vyvolení (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Pred desiatimi rokmi sa zemou prehnala epidémia smrtiacej choroby. Väčšina nakazených zomrela, niektoré deti prežili a vyviazli s jazvami. O niektorých  sa však hovorí, že majú viac, ako len jazvy – verí sa, že majú záhadné a mocné dary a, hoci ich totožnosti zostávajú skryté, začalo sa im hovoriť Mladí vyvolení. Adelina sa stane členkou ich tajné spoločenstvo, jej schopnosti postupne silnie a vzbudzujú rešpekt aj oprávnené obavy.

Legenda (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Pätnásťročná June sa narodila v jednej z najbohatších štvrtí Republiky a vďaka svojmu nadaniu a disciplinovanosti sa pripravuje na sľubnú kariéru v najvyšších vojenských kruhoch. Day, ktorý je jej rovesníkom, naopak pochádza z chudobnej časti sektora Lake a už odmlada je najhľadanejším zločincom v krajine. Obaja pochádzajú z celkom odlišných svetov, a tak zdanlivo neexistuje žiaden dôvod, prečo by sa mali ich cesty niekedy pretnúť. No len dovtedy, kým nie je zavraždený Metias, brat June, a hlavným podozrivým sa stáva práve Day. Ten sa však snaží ochrániť svoju rodinu a June pomstiť smrť svojho brata. No v šokujúcom slede udalostí prichádzajú na to, že táto skutočnosť ich stavia proti sebe. A tak nastáva boj o holý život, boj o budúcnosť ľudstva, boj o skutočnú ľudskú slobodu.

www.martinus.sk

Related Posts