Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

8 kníh ak sa zaujímate o filozofiu

Je to v skutočnosti zložitá otázka, ktoré filozofické texty či knihy sú najlepšie pre začiatočníkov? Ak vás filozofia zaujíma a chceli by ste sa v nej zorientovať alebo popremýšľať nad niečím novým, alebo spoznať niektorých filozofov bližšie, tento zoznam kníh je práve pre vás.

martinus.sk

Sofiin svet (Jostein Gaarder)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha, angličtina  

Sofiin svet je napínavý román o dvoch rozdielnych dievčatách a jednom tajomnom pisateľovi listov. Múdra, pôsobivá a vtipná kniha o myslení, vzrušujúce čítanie a zároveň pútavé dejiny filozofie od samého začiatku až po súčasnosť. Autor ho nazval „učebnicou“, určenou každému bez ohľadu na vek. Niektorí ho označujú za odvážny, prínosný román o filozofii, čudovaní sa a zodpovednosti.

Zen a umění údržby motocyklu (Robert M. Pirsing) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Táto kniha s mierne zavádzajúcim názvom kladie veľké otázky o tom, ako žijeme svoje životy. Na pozadí severozápadnej Ameriky sleduje otca a malého syna na výlete na bežkách na motorkách. Pirsig diskutuje o myšlienkach rétoriky, kvality, vedeckých metódach, technológiách a mnohých myšlienkach Grékov pri hľadaní zjednocujúcej pravdy.

martinus.sk

Hľadanie zmyslu života (Viktor E. Frankl) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina 

Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako kniha Hľadanie zmyslu života. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater Viktor E. Frankl, ju napísal po prepustení z koncentračného tábora a hoci sa mu zážitky z neho stali hlavným podkladom, nejde o vyratúvanie krutostí, ale o originálnu psychoanalýzu vychádzajúcu z autorovho prístupu k hľadaniu zmyslu vlastnej existencie a života.

V existencialistické kavárně (Sarah Bakewell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština,  čeština e-kniha, angličtina

Píše sa rok 1933. V parížskom bare Bec-de-Gaz neďaleko Luxemburských záhrad si traja mladí priatelia objednávajú marhuľový koktail. Svetlo oranžový nápoj patrí k miestnym špecialitám, takže to nie je nič zvláštne. Až na to, že druhá runda zásadne ovplyvní filozofiu, literatúru a svetovú kultúru. 

Meditations (Marcus Aurelius)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mimoriadne spisy Marca Aurelia (121 – 180 n. L.), jediného rímskeho cisára, ktorý bol tiež stoickým filozofom, boli po stáročia chválené za ich múdrosť. Meditácie, ktoré nikdy neboli určené na zverejnenie, sú osobnými poznámkami pochádzajúcimi od človeka, ktorý študoval svoju jedinečnú mocenskú pozíciu cisára a snažil sa udržať vnútornú rovnováhu v chaotickom svete okolo seba. Aurelius, ktorý odvážne spochybňuje mnohé z našich najväčších otázok, zápasí s rozdeleným ja, pričom berie do úvahy zložitosť ľudskej prirodzenosti, racionality a morálnych cností a potvrdzuje svoje miesto ako jedno z najčasovejších a najvýznamnejších diel filozofie doteraz.

Tak vravel Zarathustra (Friedrich Nietzsche)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha, čeština e-kniha

Nietzcheho dielo Tak vravel Zarathustra vychádza v slovenskom jazyku prvý raz. Obsahuje kritiky morálky založenej na kritike človeka ako indivídua s deformovanými vlastnosťami, ktoré z neho robia baránka namiesto dravého vtáka. Cieľom má by nadčlovek, ktorého obraz je filozofický mýtus individualistu konajúceho mimo akýchkoľvek noriem a princípov. Je krutý, nezhovievavý a tvrdý. Je to človek budúcnosti, ktorý sa vyznačuje predovšetkým vôľou k moci a ktorý stojí mimo dobra a zla. Jeho historickým prototypom je Cesare Borgia a Napoleon. Nietzsche v predloženej práci hlása príchod nadčloveka a ideu večného návratu: „Hlásam vám nadčloveka. Človek je čosi, čo má byť prekonané. Čo ste vykonali, aby bol prekonaný…?“ Mýtus o nadčloveku je evanjelium plnosti života, je protikladom predstavy o mase, otrokoch, slabých… Kniha je určená všetkým, ktorí vedia oceniť krásu filozofického textu zvýrazneného silou básnickej metafory.

Cudzinec (Albert Camus)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Prvý a zároveň najznámejší román Alberta Camusa Cudzinec je súčasťou tetralógie, ktorú Camus pomenoval „cyklus absurdity”. Cudzinca možno definovať ako filozofický román. Hlavný hrdina Meursault je prvým stelesnením absurdného človeka či skôr človeka stojaceho v celej svojej nahote zoči-voči absurdite sveta. Kniha je hlbokou reflexiou o živote v konfrontácii so smrťou – prirodzenou, násilnou aj s popravou – a s jej skutočnými i podvedomými dôsledkami. Napriek svojej zdanlivej jednoduchosti je Cudzinec natoľko ambivalentný, že jeho protagonista Meursault, odsúdený na smrť za iný zločin, než ktorý spáchal, je v podstate nevinným vrahom. Camusov román je majstrovskou kreáciou prestúpenou toľkým tajomstvom a toľkou záhadou ako sám človek, ako sám život a ako sama smrť. Nesmierna sila Camusovho textu spočíva okrem iného i v nepretržitej zámene Meursaultovho Ja za autora a za postavu, hoci formálne je celý príbeh len súvislým vnútorným monológom, akýmsi denníkom odsúdeného na smrť.

The Republic (Platon)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Platónove dielo je všeobecne uznávané ako základný kameň západnej filozofie. Prezentovaná vo forme dialógu medzi Sokratom a tromi rôznymi účastníkmi rozhovoru, je skúmaním pojmu dokonalé spoločenstvo a ideálneho jednotlivca v ňom. Počas rozhovoru sa kladú ďalšie otázky: čo je dobrota; čo je realita; čo sú vedomosti? Taktiež sa zameriava na účel vzdelávania a úlohu žien aj mužov ako „strážcov“ obyvateľov. S pozoruhodnou jasnosťou a obratným používaním alegórie dospieva Platón k zobrazeniu stavu spútaného harmóniou a ovládaného „kráľmi filozofov“. 

www.martinus.sk

Related Posts