Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Ako dobyť kôpku kníh, v zozname značky „prečítať tento rok“

Poznáte to aj vy? Máte určité knihy, ktoré si dávate na kôpku, kde ste si istý, že ich tento rok prečítate, no nakoniec sa opäť iba vlečú mesiac po mesiaci a maximálne jednu či dve knihy sa vám podarí prečítať, ale nikdy nie viac. Je to asi najväčšia nočná mora každého knihomoľa.

Sú to knihy, ktoré ste stále chceli prečítať, ale nikdy ste si nenašli na ne čas, a tak sedia na vašich poličkách či stoloch a sadá na nich prach. A častokrát táto kôpka rastie úmerne s rokom. 

Prinášame zopár tipov, ktoré môžu pomôcť konečne sa dostať cez vežu kníh.

www.martinus.sk

A máme na mysli fyzickú kôpku kníh, nielen knihy v čítačkách alebo tabletoch. Reálnu fyzickú kôpku kníh, ktorú budete mať na očiach, ktorá bude súčasne slúžiť aj ako pripomienka.

Opäť veľmi dôležité, blízkosť vašej kôpky. Ak ju len založíte späť do knižnice, zabudnete na ňu. Zmizne medzi ostatnými knihami. Musíte ju mať stále na očiach, možno na mieste, kde bude kôpka trochu zavadzať, aby vás to motivovali, čo najskôr ju zmenšiť. 

Ešte lepšie je položiť si ju na nočný stolík a urobiť z nej to posledné, čo uvidíte pred spánkom a prvé, čo uvidíte po prebudení. Čoskoro vám nezostane nič iné, ako dobyť túto vežu kníh.

Tak, ako pri iných aktivitách aj tu je dôležité stanoviť si určité ciele. Vaším cieľom nemôže byť len dokončiť kôpku do konca roka. Takýto cieľ je príliš hmlistý. Musíte si stanoviť jasné a hlavne merateľné ciele – napríklad počet strán, ktoré každý deň prečítate (40 – 50). Alebo si stanovte čas, ktorí budete venovať každý deň čítaniu – napríklad 30 minút denne či už pred spaním alebo ráno, keď sa zobudíte. Hlavne si stanovte ciele, ktoré bude aj ľahké dodržiavať. Ak si stanovíte čítať 2 hodiny denne, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám to nepodarí každý deň a môže vás to rýchlo demotivovať.

Aká je skutočne optimálna veľkosť pre kôpku kníh? Toto je naozaj individuálne. Pre niekoho to môže byť päť kníh, pre niekoho dvanásť kníh (jedna kniha na mesiac) a pre niekoho to musí byť kôpka dosť veľká, aby bola dosť zastrašujúca.Tu platí pravidlo: znížte vašu kôpku kníh, kým sa vám to úplne vymkne z rúk.Hlavne ak máte knihy položené na nočnom stolíku, nechcete predsa, aby vás zavalili. Môžete začať odstránením akejkoľvek knihy, ktorá je na hromade viac, ako 12 mesiacov – ak ste sa k nej ešte nedostali, prečo je na vašom zozname? Ďalej si položte otázku: aké sú vaše literárne ambície?

Tu rozhodujete o tom, čo je urgentné a, čo nie.  Sú určité knihy, ktoré ste chceli stále prečítať a knihy, o ktorých viete, že o nich viete. A práve tie je najlepšie nechať na “prázdninové” čítanie, ale aj na dôchodok. Určite by nemali byť súčasťou vašej kôpky. Hromada kníh je teraz miestom pre knihy, ktoré si musíte prečítať.

Ak sú na vašej hromade kníh také knihy, ktoré by mohli byť irrelevantné ďalší rok, prioritizuje ich. Keďže svet je taký, aký je, nikdy nie je zlý čas prečítať si niečo o politike. To isté platí pre všetko, čo sa týka environmentálnych zmien alebo čohokoľvek iného, o čom sa vo svete práve hovorí.

Myslite na to, aké knihy najradšej čítate v zime, na jar, v lete a na jeseň? Ak je vaším cieľom prejsť zoznamom do konca roka, je to skvelý spôsob, ako ho rozdeliť.

Poradie, v ktorom sa prepracujete cez svoju kôpku kníh, je rozhodujúce pre úspech. Román za románom nás môže prestať baviť, preto jeden skvelý tip je, nikdy nečítajte rovnaký žáner za sebou. Nech je váš vkus akýkoľvek, rozmanitosť udrží váš motor v pohybe. Striedajte romány a thrilermi, náučnú literatúru s fantasy. Je to úplne na vás.

Asi najhoršie pre každého knihomoľa, nekupovať nové knihy. Je to vôbec možné? Môže to byť bolestivé, ale ak ste skutočne odhodlaní prečítať vašu kôpku, je dobré nekupovať si nové knihy. A ak je to nepredstaviteľné, dajte si kúpu nových kníh ako odmenu. Napríklad po prečítaní polovice z vašej kôpky si môžete kúpiť 4 nové knihy, takto je motivácia zaručená.

Veríme, že týchto deväť tipov vám pomôže konečne sa prehrýzť cez kôpku neprečítaných kníh. A ak máte ďalšie skvelé tipy napíšte nám. 
www.martinus.sk

Related Posts