Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Čo o vás hovorí prostredie, v ktorom čítate

Potrebujete úplne ticho, keď čítate, aby ste si naozaj knihu užili? Alebo preferujete sedieť v hlučnej kaviarni a čítať? Čítate vo vani alebo skôr v posteli? Každý z nás má iné preferencie, ale aj prostredie, v ktorom čítate veľa o vás prezradí.

Možno ste z čitateľov, ktorým ak sa dostane do rúk nová kniha, nevedia sa dočkať kedy sa ocitnú vo svojej čitateľskej oáze, nech je to už kdekoľvek. Pre veľa knihomoľov, je práve aj prostredie kľúčovým, aby si vychutnali skvelú knihu. Či už je to vaše obľúbené kreslo, kde samozrejme nechýba občerstvenie a potom svet a realita na vás môžu zabudnúť alebo preferujete hlučnejšie okolie, ako je kaviareň.

Všetko musí stíchnuť. Brechot susedovho psa, tikot hodín, mobil si dáte na mód  v lietadle, no proste musí okolo vás byť absolútne ticho, aby ste si knihu vedeli naozaj užiť. Hrobové ticho je pre vás božský stav, a ak by ste mali možnosť odhlučniť izbu, kde čítate, neváhali by ste ani sekundu. Neviete si pomôcť, ste kreatívny typ. Ticho a samota podporujú vašu kreativitu.

Ak patríte medzi tento druh knihomoľov, neostalo vás na svete už veľa. Ste ohrozený druh, ktorý treba chrániť. Aj, keď v tomto svete pandémie je to oveľa ľahšie stretnúť knihomoľov, pre ktorých je kniha prenosná svätyňa pokoja a berú ju so sebou všade.Pre väčšinu ľudí je cesta do práce nutnosť, ktorú musia prežiť. No pre vás, je to potešenie. Cesta do práce je pre vás útočisko, kde sa viete zahryznúť do knihy a zabudnúť na okolitý svet. Každý deň sa tešíte kedy konečne budete sedieť v autobuse či vlaku a budete môcť čítať. Ste asi jeden z mála, ktorý sa do práce teší (teda cestu do práce).

Áno, áno. Kniha a kúpeľ (nie sprcha) je vaša súkromná oáza. Napustíte si vaňu, možno zapálite aj pár sviečok a svet môže na vás na hodinu alebo, aj viac zabudnúť. Je to pre vás rituál, na ktorí sa každý deň tešíte a viete si  pritom najviac relaxovať.

Dokonca máte aj pre vašu knihu, pripravený uterák, ak by sa náhodou zošmykla pod vodu.

Partite do skupiny extrémneho čitania, a ani chôdza vás nezastaví, aby ste prestali čítať. Máte nos zaborený v knihe, no aj tak sa stále viete vyhýbať okoloidúcim a stĺpom. Je to skôr už extrémny šport a je len málo odvážlivcov, ktorí do toho idú. Chce to určitý tréning a, keď ste začínali, neraz to bol človek alebo stĺp, ktorý vás zastavil.

Máte nos zaborený v knihe, no aj tak sa stále viete vyhýbať okoloidúcim a stĺpom.

Viete pobúriť nie jedného tradičného čitateľa, ale máte aj svoje argumenty. Počúvať knihy je pre vás viac prirodzené, s čím často aj argumentujete. Veď ľudia si predsa od pradávna pibehy podávali ústne, dávno predtým, ako sme mali príbehy spísané.Ďalšiu výhodu vidíte v rozmanitosit rozprávačov, každý hlas je iný, čo dáva príbehom nový šat. Ste aktívny človek, ktorý má rád multitasking a práve audio knihy vám túto slobodu ponúkajú – aktívny život bez toho, aby ste ohrozili svoj literárny koníček.

Dovolenka je pre vás dlho očakávaná a aj keď často na dovolenku s vami chodia, aj vaše problémy, je to práve kniha, ktorá vám vie ponúknuť únik z reality. A, predsa skvelá kniha počas dovolenky je ako dovolenka v dovolenke.

Vaša oáza je, ak ste obklopený jemným šumom v pozadí, cinkanie pohárov, nepočuteľné konverzácie, klikanie po klávesnici, toto sú zvuky v pozadí, ktoré vás vedia vtiahnuť do knihy. Kaviareň je pre vás najproduktívnejšie prostredie pre čítanie. Pravdepodobne ste extrovert a byť obklopený zvukmi vám prináša komfort. Dávate si síce od sveta pauzu, ale keďže ste ním obklopený je pre vás dôležité vedieť, že stále sa točí.

V dnešnom pandemickom svete je možnoťahžie dostať sa do kaviarne alebo niekedy naozaj nestíhate, je možné zvuky kaviarne priniesť k vám domov. Nasaďte si slúchadlá a pustite ich do pozadia.

Jednu z najlepších výhod čítania je, že si viete zobrať knihu do postele. Je to pre vás sedatívum a dokonca aj výskumy vás v tomto podporujú, keďže uvádzajú, že čítanie v posteli redukuje stres a zvyšuje kreativitu. Okrem iných benefitov je to aj posilovanie oči. Bez knihy pred spaním si to neviete ani predstaviť.

www.martinus.sk

Related Posts