Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

8 cestopisov, po ktorých si zbalíte kufre

Cestopisy ponúkajú stále ten najlepší pohľad na krajinu, kde dobrodruh strávil pár dní no niekedy aj pár mesiacov. A častokrát to nieje iba jedna krajina, ale omnoho viac. Knihy nám ponúkajú mnoho užitočných tipov a praktických rád, no hlavne sa vieme dostať na najvyšší vrch Nepálu, či kúpať sa s piraňami, a to priamo na našom gauči. A práve aj týchto osem cestopisov vás zavedie do krajín, ako ich nepoznáte.

martinus.sk

Z Karibiku do Patagónie (Viktor Varga)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Viktor sa rozhodol ísť naprieč Južnou Amerikou. Na blind a bez plánu. V tejto knihe sa dozviete, ako to bez ovládania španielčiny a s batohom na chrbte dopadlo. Ako náhodou v nejaký deň práve nevystúpil na šesťtisícovku v Bolívií, nekúpal sa s anakondami a piraňami v Ekvádore, neprišiel pešo 120 kilometrov v čílskych Andách, netancoval na kolumbijskej svadbe, nejedol morské prasiatko v Peru, alebo sa neprechádzal s tučniakmi v Argentíne. Dozviete sa aj to, ako takúto cestu zorganizovať na vlastnú päsť, nájdete rady, ako sa nenechať oklamať alebo sa naopak poučíte z jeho chýb.

Eben (Ryszard Kapuściński)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Čo vlastne vieme povedať o Afrike? Porovnajme si svoje vedomosti a skúsenosti s legendou svetovej reportáže Ryszardom Kapućińskim, ktorý vo svojej knihe Eben prináša komplexný obraz čierneho kontinentu – zo severu na juh, z východu na západ. Eben nie je rozprávaním o neznámej Afrike. Naopak – Afrika v Kapuścińského podaní je čímsi dôverne známym. Kapuściński v Afrike totiž dlhé roky skutočne žil, prenikal do jej podstaty, žil s ľuďmi, žil Afriku. A tak o Afrike dokáže aj rozprávať. Kniha Ryszarda Kapuścińského Eben prichádza vo vynikajúcom preklade Jozefa Marušiaka.

Mimo turistickej zóny: Na potulkách po Afganistane, Iraku, Somálsku a iných (Peter Gregor)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha

Peter Gregor je milovník netradičných dobrodružstiev. Namiesto vylihovania na nekonečných piesočných plážach navštevuje krajiny, ktoré nie sú klasickými turistickými destináciami. Jeho cesty sú netradičné, ale o to zaujímavejšie. Peter sa zameriava na objavovanie a spoznávanie takmer neprístupných a zabudnutých regiónov sveta. Rád spoznáva kultúru navštevovaných krajín a búra predsudky o ľuďoch i o živote v nich. Kniha je plná vtipných momentov, ale aj reality každodenného života tamojších obyvateľov často na hrane vojnového konfliktu. 

Lada Svetom – Na Žiguli cez Himaláje (Marián Grofčík)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina

Koľko stojí dobrý obed v Indii? Kde v Pakistane je najlepší výhľad na horu Nanga Parbat? V ktorom čínskom hoteli sú najmäkšie vankúše? Odpovede na tieto a podobné otázky vám táto kniha bohužiaľ nedá, pretože sa sústreďuje najmä na otázky, ktoré by ste nikdy nepoložili. Hlavnou náplňou cestovateľskej skupiny LADA Svetom je totiž objavovať najzapadnutejšie kúty sveta na predpotopnom stále sa kaziacom vozidle a zažívať tie najpodivnejšie situácie a produkovať z nich kvalitné historky.V knihe sa namiesto obvyklých cestopisných faktov dozviete, ako si v Uzbekistane vážia vodku, ako sa dá v Indii nabúrať auto a takmer s ním spadnúť zo skaly, ako sa dá cestovať dva mesiace v dvoch zasmradených žiguliach a ako si ich nechať zabaviť na hraniciach Mjanmarska a Thajska a omnoho viac. 

Na kraji sveta: Expedícia Beringov prieliv – Cesta prvých ľudí (Martin Navrátil, Peter Hliničan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Ako prví Slováci mali prejsť pešo z ázijského na americký kontinent „suchou nohou“ – len pomocou vlastných síl, cez zamrznuté Beringovo more, kde teploty v zime klesajú až na -50°C. Nápad na expedíciu dostal Martin Navrátil po svojej poslednej ceste na Čukotku za kmeňmi Čukčov. Stretol sa tam s pôvodnými etnikami tohto regiónu, ktoré podľa antropológov prešli v období približne 40 000 až 10 000 rokov pred naším letopočtom cez zamrznuté more z Ázie na nový kontinent a po prvýkrát ho osídlili. Kniha približuje nielen prípravu a priebeh celej expedíciu, ale aj všetky výzvy a komplikácie, s ktorými sa autori počas nej museli vysporiadať. Drsné arktické podmienky, mrazivé počasie, ľadové medvede a snežné búrky, ale aj krásna polárna žiara či ľudská dobrota na kraji sveta – to všetko je súčasťou príbehu o nesmierne náročnej ceste po stopách prvých ľudí, ktorí pred tisícmi rokov prešli z jedného kontinentu na druhý.

Krok za krokom po Himalájach (Marta Rajková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina e-kniha

Cestovateľská príručka, s ktorou sa v Nepále nestratíte. Na 239 stranách prináša kľúčové praktické informácie okorenené osobnými skúsenosťami, zážitkami, radosťami aj strasťami autorky počas trekingu v najvyšších horách sveta. Marta Rajková (1986) je cestovateľka a blogerka pochádzajúca z Komárna. V nepálskych Himalájach prvýkrát trekovala v roku 2016. Odvtedy tam chodí každý rok. Chceli by ste to skúsiť aj vy? Máte radi hory, treking a dobrodružstvo? Táto kniha vás presvedčí a povzbudí, že treking na streche sveta nie je iba pre borcov.

Fulmaya (Dorota Nvotová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština

Z Nepálu cez Moskvu, domov na Slovensko. Fulmaya je nepálsky kvet lásky. Je to aj meno, ktoré dostala Dorota Nvotová na treku okolo Annapurny, i názov jej cestopisnej knihy. Nie celkom tradičnej cestopisnej knihy. Je to príbeh mladej herečky a speváčky, ktorá sa vydáva na cesty, aby spoznala a zmenila seba a tak trochu i svet.  Kniha sa začína autorkiným rozpadajúcim sa manželstvom a jej rozhodnutím vydať sa úplne sama na trek do Himalájí. Napokon odcestuje s manželom na Srí Lanku a spolu precestujú aj Maurícius, Južnú Ameriku a Indiu. No a potom sa zamiluje do iného muža a do Nepálu už odchádza sama. Natrafí na inzerát, ktorý ju zavedie do sirotinca, kde začne pomáhať. Založí nepálsku cestovnú kanceláriu a svoj život delí medzi Slovensko a Nepál.

Mongolsko a Sibír (Zuzana Remišová, Martin Remiš)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Odtrhnúť sa na pol roka, zdolať Mongolsko a uviaznuť na Sibíri … Že takto si svadobnú cestu nepredstavujete? Ani autori nie, ale aj o tom je cestovanie bez plánu. Cestopis Mongolsko a Sibír je nabitý zážitkami, farbami, chuťami aj vôňami ďalekých a exotických krajín. Spolu so Zuzanou a Martinom precestujete kus sveta, stretnete úžasných miestnych a niekedy aj nemiestnych ľudí, objavíte skryté zákutia s nádhernou prírodou a spoznáte zopár prekvapujúcich až neuveriteľných faktov. No hlavne sa budete z pohodlia gauča zabávať, zatiaľ čo oni si to miestami poriadne odmakajú. Expedícia, ktorá otestovala výdrž a trpezlivosť nielen posádky, ale aj jedného neobyčajného vozidla – 25-ročného Fordu Bronco, vám nedá vydýchnuť. Okrem množstva krásnych fotografií je kniha doplnená mapami, aby ste v tých diaľkach niekde nezablúdili.

www.martinus.sk

Related Posts