Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

13 kníh, ktoré vám priblížia Severnú Kóreu

Kórejská ľudovodemokratická republika, hovorovo označovaná aj ako Severná Kórea, je jedna z najtajneších, ale aj najizolovanejších krajín sveta. Navštíviť túto krajinu si vyžaduje odvahu a, aj keď sa na návštevu dostanete, nie je to štandardná dovolenka, ale ste súčasťou vedenej obhliadky, ktorá je stále sprevádzaná niekoľkými štátnymi zamestnancami, ktorí vám predstavia Severnú Kóreu v najlepšom možnom svetle. No ak chcete vedieť o čom táto krajina je, chcete spoznať, čo je za prísnou diktatúrou, knihy nižšie sú práve pre vás. 
martinus.sk

Útek z tábora 14 (Blaine Harden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Politické väzenské tábory v Severnej Kórei fungujú dvakrát dlhšie ako Stalinove gulagy a dvanásťkrát dlhšie ako Hitlerove koncentračné tábory. Doposiaľ sa nepodarilo ujsť žiadnemu z tisícov väzňov, ktorí sa v severokórejských táboroch narodili a vyrástli. Žiadnemu, s výnimkou Šina Tong-hjoka. Hardenovo hrôzostrašné rozprávanie odhaľuje nepoznanú dystopiu a sústreďuje sa na výnimočného mladého väzňa, ktorý prežil prvú štvrtinu života v najtvrdšom väzení najprísnejšie stráženého štátu. Útek z tábora14 ponúka čitateľom dosiaľ nevídaný pohľad do najhlbšieho vnútra vari najzúfalejšieho národa na Zemi. Odvíja sa pred vami príbeh o vytrvalosti a odvahe, o neutíchajúcej nádeji a túžbe žiť slobodný život.

Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji (Barbara Demick)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

V Severnej Kórei je komunistický režim od roku 1945 a je pravdepodobne najhorší totalitný systém modernej histórie. Kniha odhaľuje nevídané skutočnosti zo zeme a spoločnosti, o ktorých toho zvyšok sveta veľa nevie. Sleduje osudy šiestich ľudí a opisuje aj chaos spôsobený smrťou Kim Ir-Sena, po ktorom nasledoval suverénny nástup jeho syna Kim Čong-Ila.  Je jedna z mála kníh, ktoré sa zaoberajú tým, ako sa žije obyčajným občanom tejto krajiny.

Abych přežila (Yeonmi Park)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Keď mala Yeon trinásť, utiekli s matkou a sestrou zo Severnej Kórey do Číny. Boli poháňané strachom z komunistického režimu, ktorý práve uväznil  ich otca, hnala ich aj túžba po slobode, ale aj obyčajný hlad. Cestou sa im však stratila sestra a v Číne a neskôr Yeon s matkou skončili v rukách obchodníkov s ľuďmi. Autobiografický príbeh je fantastickým svedectvom o sile rodinných pút a rozprávaním človeka, ktorý túži nielen po slobode, ale hlavne po obyčajnom slušnom živote bez každodenného ponižovanie a politického vyplachovanie mozgov.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Tady je ráj (Hjok Kang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Otrasné svedectvo o živote v komunistickom raji, kde sa úplne zrútila ekonomika a obyvatelia umierajú hladom (pri hladomore v rokoch 1993 – 1994 zahynuli podľa odhadu dva milióny ľudí). Autor rozpráva o unifikovanom bývaní, škole s krutými trestami, funkcionárskom kastovníctve. Desivé sú jeho spomienky na hladomor, kedy sa každý staral len sám o seba a mŕtvi zostávali ležať celé hodiny na uliciach bez povšimnutia. Ľudia varili polievku zo stromovej kôry, chytali krysy, dochádzalo dokonca ku kanibalizmu. V roku 1988 sa Hjokovi rodičia rozhodli utiecť do Číny. Pôsobivé svedectvo o neľudskom režime.

Řeka v temnotě (Masaji Ishikawa)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Masadži Išikawa, po otcovi Kórejčan, po matke Japonec, strávil celý svoj život s pocitom, že nemá vlasť. Keď mal trinásť, celá rodina bola repatriovaná z Japonska do KĽDR. Otca zlákali sľuby o rade pracovných príležitostí, bezplatnom vzdelaní a lepšom spoločenskom postavení. Otvorene líči svoju búrlivú výchovu v detstve, tridsaťšesť brutálnych rokov strávených v totalitnom režime Severnej Kórey, útek, pri ktorom takmer prišiel o život, a nakoniec problémy, s ktorými sa musel vysporiadať po návrate do Japonska.

Zápisky ze Severní Koreje (Michael Palin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Autor nám predkladá svoj osobný denník, v ktorom opisuje nielen to, čo počas svojej návštevy zbadal – vrátane prchavých zábleskov skutočností, ktoré sa pred ním autority snažili utajiť -, ale aj rozhovory s miestnymi obyvateľmi. Zápisky zo Severnej Kórey, sú písané autorovou typickou vrelosťou a nápaditosťou, doplnené o krásne farebné fotografie, ponúkajú ojedinelý pohľad na Severnú Kóreu veľmi odlišnú od tej, ktorú poznáme z novinových titulkov.

S každou padající hvězdou (Sungdžu Lee, Susan McClelland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Autobiografia severokórejského chlapca menom Sungdžu, ktorý sa v dvanástich rokoch musel naučiť žiť na ulici a postarať sa o seba. Aby vôbec prežil, vytvoril s niekoľkými ďalšími deťmi gang, naučil sa kradnúť, žobrať aj jazdiť nákladnými vlakmi. Sungdžu detailne ukazuje svoj drsný príbeh a opisuje, aké to je, keď si nedospelý chalan musí naraz vystačiť so skupinkou „bratov“ z ulice, hladovať a prežívať strach z väznenia alebo i popravy. Nádej je často jediné, čoho sa dá držať. Tieto pútavé spomienky ukazujú čitateľovi odlišnú kultúru, kde mnohé z toho, čo považujeme za samozrejmé, vôbec neexistuje.

Žaloba (Bandi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

V roku 1989 severokórejský spisovateľ, ktorý nám je známy iba pod pseudonymom Bandi, začal písať sériu príbehov o živote za totalitného režimu Kim Ir-sen. Kniha poskytuje jedinečné a šokujúce okno pre túto najtajnejšiu krajinu. Je to vykreslenie reality života v Severnej Kórei a tiež pripomienka, že ľudstvo si môže udržať nádej aj v tých najnádejnejších podmienkach – a, že odvaha slobodného myslenia má moc ďaleko za hranicami tých, ktorí sa ju snažia potlačiť.

Svědectví o životě v KLDR (Nina Špitálníková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, slovenčina, čeština audiokniha

Životné osudy siedmich spovedaných severokórejských utečencov sú mimoriadne pestré. V knihe sa prihovárajú ako tí, ktorí proti režimu dlhodobo revoltovali, tak tí, ktorí s ním sympatizovali, ako aj tí, ktorí boli zvyknutí na blahobyt, tak aj tí, ktorí sa museli celý život oháňať, aby sa aspoň občas najedli. Vďaka rozmanitosti spovedaných osôb majú čitatelia jedinečnú možnosť nahliadnuť pod rúško severokórejského režimu, spoznať mentalitu Severokórejčanov aj ich každodennosť, a to z mnohých uhlov. 

Dievča so siedmimi menami (Hyeonseo Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Hyeonseo Lee vyrastala v Severnej Kórei a bola jednou z milióna ľudí chytených do pasce uzavretého a nemilosrdného diktátorského režimu. Od škôlky až po nútenú službu v Socialistickom zväze mládeže v štrnástich rokoch štát kontroloval každý aspekt jej života. Keď v roku 1990 nastal hladomor a Hyeonseo sa ocitla uprostred chaosu, hladu a represií, začala o svojom dovtedajšom pevnom presvedčení pochybovať. Je jej krajina naozaj „najlepšou na zemeguli“, ako jej vždy tvrdili? Táto pútavá, hrdá a presvedčivá kniha odráža jej pozoruhodného ducha aj prekonané hrôzy minulosti a zároveň ponúka dôveryhodnú výpoveď o každodennom živote v Severnej Kórei.

Dokonalý soudruh Kim Čong-un (Anna Fifield)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Viete, že Kim Čong-un vedel v ôsmich rokoch riadiť nákladné auto? A pri streľbe z pištole trafí žiarovku na 100 metrov? Skúsená americká novinárka Anna Fifield pri získavaní informácií mala možnosť pracovať nielen s ľuďmi z bezprostredného okolia Kim Čong-una, ale aj s emigrantmi vrátane tých, ktorí zastávali v systéme Severnej Kórey vysoké funkcie. Výsledkom je dokonalý portrét dokonalého súdruha, zasadený do širších historických súvislostí i celej komunisticko-feudálne „Kimovskej“ dynastie.

Ve službách diktátora (Ingrid Steiner, Gashi Dardan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Autor sa po pätnástich  rokoch vzdáva utajovania svojej existencie a v tejto knihe rozpráva svoj dvojaký životný príbeh. Autori popisujú prepychový spôsob života diktátorov, zatiaľ čo obyvateľstvo hladuje a je potlačované. Zaznamenávajú tiež nelichotivý spôsob správania európskych firiem, ktoré sa bez škrupulí obohacujú na nezákonných obchodoch.

Pyongyang: A Journey in North Korea (Guy Delisle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Severná Kórea, ktorá je známa ako krajina „zla“, je jedným z najtajnejších a najtajomnejších národov na svete. Séria umelých a prírodných katastrof ju tiež zaradila medzi najchudobnejšie. Táto kniha ponúka pohľad na túto záhadnú krajinu.

www.martinus.sk

Related Posts