Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Čo o vás prezrádza veľkosť vašej knižnej zbierky

„Izba bez kníh je ako telo bez duše.“

Cicero

Koľko máte naozaj kníh? Máte prehľad? Ste skôr minimalista alebo máte viac kníh ako políc. Máte iba pár fyzických kníh a zbytok je elektronický? Máte jednu malú poličku alebo knižnicu v každej izbe a človek zakopne u vás doma o knihu v každom rohu. Správny počet kníh neexistuje, je to naozaj individuálne. Sú ľudia, ktorí ich budú mať stovky a potom minimalisti, ktorí budú mať knihy na jednej poličke. 

A o oboch prípadoch sa dá diskutovať naozaj dlho a pozrieť sa na to z rôznych uhlov. Minimalisti by argumentovali, že viac ako 30 kníh nie je nutných, a možno majú pravdu, veď koniec koncov, ruku na srdce len veľmi málo kníh opäť prečítame.

Aký ste knihomoľ vy? Neviete sa dočkať kedy sa zbavíte knihy, ktorú prečítate? Alebo u vás praskajú poličky pod ťarchou kníh. Alebo ste niekde medzi? 

Pozrite sa, čo o vás vaša zbierka hovorí.

www.martinus.sk

Kniha je pre vás iba nádobou na vedomosti a typ písma, obal knihy sú iba farebným oblečením, ktoré udržuje vedomosti v teple. 

Ste typ knihomoľa, ktorý si knihu nechá, iba ak sa dotkla vašej duše. Zvyšok je najlepšie uchovať v elektronickej čítačke alebo ako audio knihu v telefóne ak vôbec.

Udržujete si presný počet kníh a často stojíte pred ťažkým rozhodnutím, ktoré knihy nahradiť tými novými, ktoré ste si práve doniesli. Môže to zájsť do veľmi ťažkej voľby aká bola aj Sofiina voľba, ale viete, že musíte vyjsť zo svojej komfortnej zóny a prečítať si nové knihy.  Veď koniec koncov, knihy nemajú city; nemôžete podvádzať jedného s druhým. Alebo?

Knihy pre vás plynú vašim životom, ako priatelia. Mnohé prichádzajú a odchádzajú v priebehu rokov, ale tí najlepší s vami zostanú navždy. Toto je najbežnejší typ knihomoľov a vaša zbierka ani zďaleka nereprezentuje všetky knihy, ktoré ste kedy čítali. Ale obsahuje knihy, ktoré ste milovali a o ktoré nemôžete prísť; tie, o ktorých viete, že si ich jedného dňa prečítate znova.

Predstavujú vašu osobnosť, vaše sny a radi sa o ne podelíte.

Máte územie malej osobnej knižnice a, keď niekto za vami príde s otázkou, na ktorú neviete odpovedať, viete presne, kde odpoveď vo vašej knižnici nájsť. Ste pravý čitateľ, ktorý nasáva písané slovo ako vzduch. Páči sa vám ten pocit, keď držíte knihu, zvuk, ktorý vydáva strana, keď ju otočíte.

No, keď už treba knihu požičať, cítite sa akoby vám niekto odtrhol kus duše a ťažko sa vám s knihou lúči. Veď koniec koncov, ani Harry Potter nepožičiaval svoj čarovný prútik.

Váš domov nie je viac iba vaším domovom, je to oáza písaného slova, kde sa knihy tiahnu každým smerom a pripomínajú vám, kto ste, kde ste boli a kam máte namierené. Nie ste iba čitateľ, ste zberateľ. A naša knižná stena, nie je tam iba, preto, aby ste mali skvelé pozadie ak máte video hovor, ale je to hlavne pripomienka vašich obmedzení, pripomienka pre obrovské množstvo vecí, ktoré ešte neviete. Je to sila kníh, ktorá z vás robí lepšieho človeka, aj keď ste ich ešte všetky neprečítali.

Related Posts