Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

13 kníh ak chcete bližšie spoznať Južnú Kóreu

Chystáte sa do Južnej Kórei vycestovať? Príprava na návštevu akejkoľvek cudzej krajiny môže byť zdrvujúca. Turistické blogy a sprievodcovia sú vždy užitočnými prostriedkami, ale beletria a literatúra faktu môžu byť rovnako užitočné pri porozumení histórie a kultúry destinácie a udávať tón cesty. Prečítajte si niektoré z týchto vybraných kníh predtým, ako sa vydáte na cestu do Južnej Kórei alebo ak iba chcete Južnú Kóreu spoznať bližšie.

www.martinus.sk

Toto je Kórea

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Kórea je práve v kurze – či už ide o Oscarmi ocenený kórejský film Parazit, explóziu záujmu o K-pop, gurmánov, ktorí milujú pibimbap a kimčchi, alebo o nevídaný dopyt po K-kozmetike. Koľko však toho viete o skutočnej Kórei a o tom, ako svoju krajinu vnímajú jej obyvatelia? Tento knižný sprievodca vás zoznámi s pôsobivými dejinami a úžasnou geografiou Kórey, jej jedinečnými zvykmi aj osobitosťami každodenného života. Prináša vyčerpávajúci prehľad všetkého, čo je kórejské – spoznáte kuchyňu, dejiny, architektúru, umenie, svojráznu módnu scénu, inovatívny dizajn, rodinný život, tradície, filozofiu, hudbu, zemepis a najnovšie technológie. Ak sa chcete naučiť randiť po kórejsky, dozvedieť sa, kam chodia miestni obyvatelia na dovolenku, objaviť správny spôsob konzumácie kórejských pokrmov alebo si zlepšiť emočnú inteligenciu pomocou umenia nunčchi, tento sprievodca srdcom a dušou Kórey nesmie chýbať vo vašej knižnici.

Made in Korea (Miriam Löwensteinová, Markéta Popa)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Niekomu sa vybaví kimčchi, K-pop, tradičný odev hanbok, hospodársky zázrak na rieke Han či severokórejská ideológie Čučche. Publikácia je dielom študentov a vyučujúcich v odbore koreanistika Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej, ktorí v jednotlivých štúdiách predstavujú široké spektrum tém, ktoré sú blízke ich srdcu a odbornosti. Čitateľnou formou sa pokúšajú o, čo najobjektívnejší náhľad na to, čo je, poprípade by malo byť, považované za typicky kórejské. Ak sa vám kniha páči, má aj pokračovanie –  Made in Korea II

Ostrov žen moře (Lisa See)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha rozpráva osudy Mi-ji a Jong-suk, dvoch dievčat, ktoré patria k jednému z mnohých výlučne ženských potápačských spoločenstie na kórejskom ostrove Čedžu. Po stovkách ponorov a rokoch priateľstva Mi-džu a Jong-suk rozdelia vonkajšie sily, ktoré nemohli nijako ovplyvniť. Román prináša pohľad do jedinečnej a neopakovateľnej kultúry ostrovného spoločenstva, v ktorom majú hlavné slovo ženy, ktoré sa venujú nebezpečnej fyzickej práci pod hladinou aj na súši, zatiaľ, čo ich manželia starajú o deti. 

Kórejské halušky (Dominika Sakmárová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Dominika si opäť zbalila kufre a vybrala sa ešte o čosi viac východnejšie. Navyše, tentoraz už nie sama, ale spoločne s celou rodinou. Autorkine kroky totiž smerovali (po Taiwane a Číne) do preplnenej Kórey; do krajiny, ktorá musí byť vo všetkom o krok vpred a v ktorej nič nemôže byť len také obyčajné. Môžete sa tešiť na ďalšiu zbierku zážitkov, príhod a dojmov zo života na druhej strane zemegule, prekypujúcu podivuhodnosťami a kultúrnymi odlišnosťami, ktoré vás pobavia i udivia, no medziiným sa dozviete aj jednu životne dôležitú vec: základom prežitia kórejskej zimy je držať sa pri zemi.

 

Human Acts (Han Kang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha sa dotýka traumatickej masakry v Gwangju v roku 1980 v Soule, keď sa študenti zhromaždili na protest proti právu, ktoré sa rozšírilo po celej krajine, zatvoreniu univerzít, obmedzeniam slobody tlače. Vláda reagovala vyslaním vojakov, ktorí spustili paľbu na davy ľudí. Univerzálna kniha, moderná a hlboko nadčasová.

Vegetariánka (Han Kang)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština, čeština audiokniha

Ten pocit surového mäsa rozžúvaného medzi zubami. Jongh sa jedného dňa prebudí z krvavej nočnej mory a jej život sa začne dramaticky meniť. Zo všetkého najskôr prestane jesť mäso. Avšak v dravej patriarchálnej spoločnosti jej náhle vegetariánstvo a najmä neoblomný postoj, s akým sa vzoprie svojmu mužovi i rodine, predstavuje pre jej okolie ohromný šok.

The Birth of Korean Cool (Euny Hong)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kto by predpovedal, že juhokórejská spoločnosť, ktorá predávala ryby a ovocie (Samsung), jedného dňa dá bude konkurovať spoločnosti ako Apple?  Ako plánuje Južná Kórea využiť pop kultúru na porazenie Ameriky pri vlastnej hre. Táto kniha je o tom, ako jeden národ dobýja svet prostredníctvom pop kultúry. 

White Chrysanthemum (Mary Lynn Bracht)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Hana a jej malá sestra Emi sú súčasťou ostrovnej komunity haenyo žien, ktoré sa živia potápaním hlboko do mora na najjužnejšom cípe Kórey. Jedného dňa Hana vidí japonského vojaka, ktorý smeruje k miestu, kde Emi stráži denný úlovok na pláži.Jej matka jej stále opakovala, aby nikdy nebola prichytená sama s vojakom. Vydesená Hana, pláva na breh, aby sa, čo najrýchlejšie dostala k svojej sestre. Tak sa začína príbeh dvoch sestier, ktoré boli náhle a násilne oddelené vojnou.

At Dusk (Hwang Sok-yong)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Park Minwoo je zo všetkých hľadísk úspešný príbeh. Narodil sa v chudobe v chudobnej často Soulu a vypracoval sa rýchlo v modernizujúcej sa spoločnosti.Teraz ako riaditeľ veľkej architektonickej firmy, jeho tvrdá práca a ambície mu prinášajú triumf a uspokojenie. Keď je však jeho firma vyšetrovaná pre korupciu, je nútený prehodnotiť svoju úlohu pri transformácii svojej krajiny. Zároveň dostane neočakávaný list od Cha Soon, ženy, ktorú kedysi miloval, a potom ju zradil.

Shine (Jessica Jung)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličina 

Kniha stiahne oponu z intenzívneho sveta K-popu z pohľadu kórejsko-amerického dievčaťa, ako je Jessica, ktorá je vrhnutá do neznámeho sveta súťaží, prísneho tréningu a divokej slávy. Pripravte sa na to, ako nás Jessica Jung, legenda K-popu a bývalá speváčka najslávnejšej kórejskej dievčenskej skupiny Girls Generation, zavedie do luxusného hyperfarebného sveta K-popu, kde sú vysoké stávky, ale pre jedno dievča, náklady na úspech – a lásku – môžu byť ešte vyššie. Je čas, aby to svet videl: na to je potrebné, ABY STE ŽIARILI.

K-Pop Confidential (Stephan Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Candace Park vie o hraní úloh veľa. Po väčšinu svojho života hrala úlohu pokojného kórejsko-amerického dievčaťa, ktoré navštevuje kurzy pre pokročilých a hrá na klasický nástroj, a svoju lásku k popu si necháva pre seba. Má však tajomstvo, ktoré drží pred svetom: vie spievať. Takže keď Candace vstúpi na globálny konkurz, ktorý organizuje najväčšia značka K-pop na svete, neočakáva, že skutočne vyhrá. A presvedčiť jej rodičov, aby išli proti všetkému, v čo veria, je nič v porovnaní s tým, čo ju ešte čaká.

Mohlo by vás zaujímať: 11 kníh, ktoré vám priblížia Severnú Kóreu

Jak obchodovat s Korejci (So-li Čche)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Publikácia sa zaoberá kultúrnou charakteristikou Kórey, kórejského národa a podnikateľským prostredím v tejto krajine. Pomocou nej budeme môcť lepšie pochopiť rozdiely medzi kultúrou Západu a kórejskou kultúrou. Kniha je užitočnou príručkou, ako rozdiely pochopiť a prekonať a tým zlepšiť vzájomnú komunikáciu.

Chci se stát kočkou (Miriam Löwenstein)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Na prelome tisícročia padla aj v tradičnej južnej Kórei väčšina bariér a tabu. Pomerne rýchlo sa vytratili špecifiká národnej literatúry, na ktorých sa generácie spisovateľov držali ako základnej hodnoty.  Výber titulov tejto knihy bol vedený s kvalitou  a s úmyslom poukázať na najnovšie trendy juhokórejskej prózy. Zastúpení sú v nej autori klasickí ako aj autori bestsellerov vo vekovom rozpätí takmer štyridsiatich rokov.

www.martinus.sk

Related Posts