Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Dystopické trilógie, ktoré vás zavedú do iných svetov

Vedeli ste, že slovo dystopia je slovo s gréckymi koreňmi a voľne by sme ho mohli preložiť ako „zlé miesto“.  A presné takéto „zlé miesta“ popisujú aj knihy v našom zozname. Zamerali ste sa na trilógie, ktoré stojí za to prečítať. 

martinus.sk

Divergencia (Veronica Roth)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

 

Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. 

Rezistencia (Veronica Roth)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Jedno rozhodnutie ťa môže zmeniť alebo zničiť. Každé rozhodnutie má však svoje dôsledky a po napätí, ktoré vzniklo medzi frakciami, sa Tris Priorová snaží zachrániť seba a tých, ktorých miluje. Zápasí s ničivými otázkami o smútku a odpustení, identite a oddanosti, politike a láske. Iniciačná ceremónia Neohrozenosti mala byť pre Tris dňom osláv a radosti, no skončila sa krvavými bojmi. V mysliach a dušiach frakcií sa rozhostil nepokoj, napätie každým dňom narastá. Tris stojí pred výzvou.

Experiment (Veronica Roth)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Tris a Tobias sú opäť spolu – ale za akú cenu. Systém frakcií je kompletne rozvrátený, polovica mesta leží v troskách. Spoločnosť však potrebuje vodcov, a tak sa k moci dostávajú tí, ktorými doteraz ostatní opovrhovali. Bezprizorní. Všetci však myslia iba na pomstu. A tak to vyzerá, akoby len vymenili diktátorku v čierno-modro kostýme za inú v otrhaných šatách. Mesto je v rozklade a jediná záchrana môže prísť zvonku. Tris a Tobias sa vydávajú za plot, aby sa pokúsili odhaliť pravdu o svojom meste. Je naozaj možné, že sú len súčasťou experimentu, z ktorého niet úniku? Alebo je aj toto len ďalšia simulácia?

Počúvaj nôž (Patrick Ness)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha 

Predstavte si, že žijete v Prentissove – meste, kde každý dokáže počuť vaše myšlienky. Predstavte si, že ste ustavične ponorení do otravného myšlienkového mraku – Šumu, ktorý spája mysle všetkých obyvateľov mesta a nikdy vás nenechá na pokoji. Pre Todda je to realita, no práve keď už odpočítava dni do trinástych narodenín, objaví niečo nemožné – miesto, kde žiaden Šum nie je. Todd tak zároveň nechtiac prenikne k tajomstvám, ktoré mali ostať navždy ukryté, a musí sa aj so svojím verným psom vydať na útek, aby si zachránil holý život. Ako však uniknúť prenasledovateľom, keď vďaka Šumu dokážu počuť každú vašu myšlienku?

Nájdi odpoveď (Patrick Ness)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha 

Todd a Viola dorazili na koniec svojej cesty, no v Kolíske na nich nečakala úľava ani nádej. Namiesto toho tu narazili na svojho úhlavného nepriateľa, starostu Prentissa. Každý z nich je prinútený žiť iný život: Todd putuje do väzenia a zranená Viola do liečebne. Viola sa onedlho ocitne uprostred nemilosrdnej organizácie zvanej Odpoveď, zatiaľ čo Todda, ktorého donútia stať sa súčasťou starostovho nového utláčateľského režimu, čakajú nemožné rozhodnutia. Obaja sa snažia zlúčiť svoje pochybné činy s tým, čomu v hĺbke duše veria. Dokáže ich viera v toho druhého prežiť napriek chaosu, nebezpečenstvu, nedôvere a zrade?

Prebuď monštrum (Patrick Ness)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Todd a Viola sa ocitli uprostred vojny. Voľbu medzi tým, či sa prikloniť na stranu tyrana alebo teroristov, zatienila bezprostredná hrozba v podobe armády domorodých tlkotov valiacich sa na Nové Prentissovo, aby pomstili smrť svojich druhov. Nespútaný chaos navyše násobí vesmírna loď s osadníkmi, ktorí práve pristáli na Novom svete, aby tu hľadali nový, lepší začiatok pre svojich ľudí. Todd s Violou tak opäť musia bojovať o holý život a zároveň sami so sebou, s najťažšou otázkou: Koho by ste zachránili, ak by ste si museli vybrať medzi milovanou osobou a zvyškom planéty? Zaslúži si svet, v ktorom sa v ľuďoch prebúdzajú monštrá, vykúpenie, alebo ho čaká záhuba?

Hry o život (Suzanne Collins)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, angličtina 

Raz do roka sa vybraní chlapci a dievčatá vo veku od dvanásť do osemnásť rokov musia zúčastniť na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovať na život a na smrť…

www.martinus.sk

Hry o život: Skúška ohňom (Suzanne Collins)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina 

Navzdory všetkému je Katniss stále nažive. Vyhrala Hry o život spolu s Peetom, no televízna šou sa ešte neskončila. Čaká ich víťazné turné po všetkých obvodoch, na ktorom musí prezidentovi Snowovi dokázať, že naozaj podporuje jeho politiku. Nepriamo však dosiahne pravý opak. Podnieti vlnu vzdoru proti samotnému prezidentovi. Keď si už Katniss myslí, že nič horšie sa stať nemôže, tvorcovia hier majú v rukáve nepríjemné prekvapenie.

Hry o život: Drozdajka (Suzanne Collins)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku:  slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Prežila. Dvanásty obvod zrovnali so zemou. Gale utiekol a Peeta je vo väzení v Sídle. Jej rodina je však v bezpečí. Ale to nie je všetko. Trinásty obvod, ktorý poznali len z povier, naozaj existuje a už roky pripravuje útok na Sídlo. Aj Katniss je súčasťou tohto plánu, hoci doteraz ju všetci len využívali. Ona je článok, ktorý dokáže spojiť všetkých proti prezidentovi Snowovi. A poraziť ho.

Legenda (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, angličtina

Na mieste, kde sa kedysi rozprestierala západná časť Spojených štátov, sa teraz nachádza Republika – štát, ktorý je súčasťou nikdy neutíchajúcej vojny s Kolóniami. Pätnásťročná June sa narodila v jednej z najbohatších štvrtí Republiky a vďaka svojmu nadaniu a disciplinovanosti sa pripravuje na sľubnú kariéru v najvyšších vojenských kruhoch. Day, ktorý je jej rovesníkom, naopak pochádza z chudobnej časti sektora Lake a už odmlada je najhľadanejším zločincom v krajine. Obaja pochádzajú z celkom odlišných svetov, a tak zdanlivo neexistuje žiaden dôvod, prečo by sa mali ich cesty niekedy pretnúť. No len dovtedy, kým nie je zavraždený Metias, brat June, a hlavným podozrivým sa stáva práve Day.

Fenomén (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, češtinaangličtina

June a Day prichádzajú do Las Vegas a nepredstaviteľné sa stáva skutočnosťou – Vodca Primo umiera a vlády sa ujme jeho syn Anden. Republika sa tak ocitá ešte o krok bližšie k absolútnemu chaosu. Day však zo všetkého najviac túži zachrániť svojho malého brata, a tak mu nezostáva nič iné, než sa spojiť s Patriotmi.  Zdá sa, že je to mimoriadna šanca, ako zmeniť vývoj celej Republiky. Ale June si postupne uvedomí, že Anden nie je ako jeho despotický otec. Čo ak je práve on jedinou šancou na nový začiatok? Čo ak revolúcia musí mať vyšší zmysel ako osobnú pomstu?

Šampión (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština

June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. June sa dostala do najvyšších politických kruhov ako Vodcova Principálka a Day prijal lukratívnu ponuku v armáde. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Ak chce June zachrániť životy tisícok ľudí, musí požiadať milovaného človeka o veľkú obeť.

Mladí vyvolení (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, angličtina

Adelinu Amouteru zmenila horúčka krvi. Pred desiatimi rokmi sa jej zemou prehnala epidémia smrtiacej choroby. Väčšina nakazených zomrela, ale deti, ktoré prežili, vyviazli s podivnými schopnosťami. Adeline sa sfarbili vlasy na strieborno, riasy zbledli a miesto ľavého oka má teraz len kľukatú jazvu. Jej krutý otec verí, že je malfetto, ktoré ničia povesť rodiny a stojí v ceste ich šťastiu. O niektorých sa však hovorí, že majú viac, ako len jazvy – verí sa, že majú záhadné a mocné dary a keďže ich totožnosti zostávajú skryté, začalo sa im hovoriť Mladí vyvolení. Adelina sa stane členkou ich tajné spoločenstvo, jej schopnosti postupne silnejú a vzbudzujú rešpekt aj oprávnené obavy.

Společenství růže (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, angličtina

Srdce Adeliny Amouteru utrpelo v rukách rodiny a priateľov a poslalo ju na trpkú cestu pomsty. Teraz známa a obávaná ako Biely vlk, ona a jej sestra utiekli z Kenettry, aby našli ďalšie mladé elity v nádeji, že vybudujú vlastnú armádu spojencov. Jej cieľ: poraziť  bielo maskovaných vojakov, ktorí ju takmer zabili. Adelina však nie je žiadna hrdinka. Jej sily sú živené iba strachom a nenávisťou a začali rásť mimo jej kontrolu. Adelina sa snaží držať dobra v sebe. Ale ako môže byť niekto dobrý, keď jej samotná  existencia závisí od tmy?

Půlnoční hvězda (Marie Lu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Adelina už má dosť utrpenia. Obrátila sa chrbtom k tým, ktorí ju zradili a dosiahla konečné pomstu: víťazstvo. Jej vláda ako Bielej vlčice je triumfálna, ale jej krutosť rastie s každým víťazstvom. Temnota v jej vnútri sa čím ďalej viac vymyká jej kontrole. Keď sa objaví nové nebezpečenstvo, je Adelina nútená otvoriť staré rany a riskovať nielen seba, ale všetkých Vyvolených. 

Under the Never Sky (Veronica Rossi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Aria prežila celý svoj život v chránenej kupole Reverie. Celý jej svet sa obmedzil na jej priestory, nikdy ju nenapadlo snívať o tom, čo sa skrýva za jej dverami. Keď sa teda jej matka stratí, Aria vie, že jej šance prežiť vo vonkajšej pustatine dostatočne dlho na to, aby ju našla, sú mizivé. Potom sa Aria stretne s outsiderom menom Perry. Tiež niekoho hľadá. Je tiež divoký, ale je jediným človekom, ktorý ju môže udržať nažive.

Through the Ever Night (Veronica Rossi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Aria sa snažila vybudovať si život mimo Reverie. Prispôsobiť sa životu v divočine nebolo jednoduché, ale s Perrym po jej boku to stálo za to. Perry má však aj ďalšie výzvy. Jeho ľudia u neho hľadajú odpovede. Odpovede na to, čo sa stalo jeho synovcovi a čo sa deje v ich svete. A neveria privilegovanej Árii. Perry bude čoskoro nútený vybrať si medzi kmeňom, ktorý u neho hľadá vedenie a dievčaťom, ktoré k nemu cíti lásku.

Into The Still Blue (Veronica Rossi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Svety ich oddelili. Osud ich spojil. Aria a Perry mimo kupolu Reverie bojujú o to, aby sa ich ľudia navzájom neroztrhli. Ich situácia je zúfalá a so zhoršujúcimi búrkami v éteri. Čas na záchranu Cinder sa kráti. Cinder je kľúčom k odomknutiu Still Blue a ich jedinou nádejou na prežitie, takže Aria a Perry zostavujú tím, aby sa pokúsili o odvážnu záchrannú misiu.

Labyrint: Útek (James Dashner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Keď sa Thomas preberie vo výťahu, jediné, na čo si spomína, je jeho krstné meno. Nemá nijaké spomienky na rodičov ani na domov. Pamäť má prázdnu, ale nie je v tom sám. Keď sa dvere výťahu otvoria, obklopia ho cudzie deti a privítajú ho na Fleku, čo je široký otvorený dvor ohraničený kamennými stenami. Podobne ako Thomas, ani Flekári netušia, prečo alebo ako sa sem dostali. Vedia iba to, že každé ráno sa otvoria obrovské dvere do Labyrintu za múrmi Fleku a večer sa opäť zavrú. A každých tridsať dní sa vo výťahu objaví nový chlapec. Flekári túžia vrátiť sa domov, ale zatiaľ nenachádzajú riešenie, ako sa dostať z labyrintu.  Lenže potom sa niečo stane: hneď na druhý deň po Thomasovi príde na Flek dievča, úplne prvé. Ešte ohromujúcejší je však odkaz, ktorý im doručí. 

Labyrint 2: Zhorenisko – Skúška (James Dashner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina 

Thomas veril, že útek z Labyrintu prinesie Flekárom slobodu, ale nemohol sa väčšmi mýliť. Život nie je ani zďaleka taký jednoduchý a ukazuje sa, že to, čo spočiatku vyzeralo ako koniec trápenia, je iba jeho začiatkom. Po krátkom oddychu sa Flekári stretávajú s mužom, ktorý výzorom pripomína potkana, a dozvedajú sa, že testovanie vstupuje do druhej fázy. Ich úlohou je za dva týždne prejsť cez najhorúcejšiu časť sveta – Zhorenisko. No Thomasova priateľka Teresa záhadne zmizne. Na Zhorenisku neexistujú žiadne pravidlá. Flekári sa musia spoľahnúť iba na seba. Skúška v Zhorenisku otestuje silu priateľstva aj súdržnosti. Flekári musia čeliť aj novému nepriateľovi. 

Labyrint 3: Smrteľná liečba (James Dashner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Thomas z vlastných skúseností dobre vie, že CHAOS-u nemožno veriť. Predstavitelia organizácie ho však presviedčajú, že klamať už nie je potrebné. Zo skúšok zozbierali všetky potrebné údaje a teraz sa spoliehajú iba na Flekárov s obnovenou pamäťou, že im pomôžu naplniť poslanie. Flekári majú dobrovoľne absolvovať posledný test a dokončiť tak plán, ktorým je vyvinutie lieku na erupciu. CHAOS však netuší, že sa stalo niečo, čo nemohli predvídať nijaké skúšky ani premenné. Thomas si pamätá oveľa viac, než predpokladajú. A vie aj to, že CHAOS-u nemôže veriť ani slovo. S klamstvami je koniec. Lenže pravda je nebezpečnejšia, ako si Thomas vie predstaviť. Prežil Labyrint aj Zhorenisko. Prežije však aj smrteľnú liečbu?

www.martinus.sk

Related Posts