Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 kníh, ktoré odporúča Taylor Swift

Ďalší zoznam z našej série, čo odporúčajú slávni. Prelustrovali sme internet a rôzne správy či vstupy, kde Taylor Swift odporúčala nejakú knihu a vytvorili zoznam nižšie pre vás. 

martinus.sk

Hry o život (Suzanne Collins)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, angličtina 

Raz do roka sa vybraní chlapci a dievčatá vo veku od dvanásť do osemnásť rokov musia zúčastniť na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovať na život a na smrť…

Zdroj: „Prvá vec, ktorú som urobila, bolo, že som prvú knihu prečítala asi za dva dni.“ – Taylor Swift 

Stargirl (Jerry Spinelli)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, čeština e-kniha

Tento príbeh vo vás bude rezonovať dlho potom, čo knihu zatvoríte. Od chvíle, kedy sa na strednej škole v ospalom mestečku Mica objaví Stargirl, je všetko inak. Než Leo Borlock zistí, čo sa okolo neho deje, uvedomí si, že sa zamiloval. Zamilovalo sa do nej celé mesto, ale tento obdiv nemá dlhé trvanie, jej láska sa čoskoro obráti proti nej a zostáva uprostred davu sama.

Zdroj: „Niektorí ľudia nazývajú hlavnú postavu čudnou, ale bez ohľadu na to, ako si z nej robia srandu, je stále sama sebou.“ – Taylor Swift 

Rebecca (Daphne du Maurier)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, angličtina

Hlavná hrdinka románu sa na francúzskej Riviére zaľúbi do príťažlivého a zámožného Angličana Maximiliana de Winter. Ľúbostný vzťah zakrátko spečatia manželským sľubom a zdá sa, že mladá manželka si rýchlo zvykne na nový domov na romantickom anglickom pobreží. Netuší však, že na jej šťastie čoskoro začne vrhať tieň tajomný prízrak Maximovej prvej ženy – nebohej Rebeccy. Čoraz ponurejšiu atmosféru podfarbuje zlovestné hučanie mora, ktorého vlny skrývajú pochmúrne rodinné tajomstvo. Podarí sa novej pani de Winterovej zistiť pravdu a vystúpiť z tieňa svojej predchodkyne?

Zdroj: V jednom rozhovore Taylor povedala, že kniha ju inšpirovala napísať pieseň “Tolerate”.

Rozhovory s priateľmi (Sally Rooney)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Príbeh dvadsaťjedenročnej dublinskej študentky a poetky Frances, jej kamarátky Bobbi a o dekádu staršieho bohátého manželského páru Melissy a Nicka, s ktorým vytvoria nečakané spojenie. Keď sa však Frances a Nick nečakane intímne zblížia, musí chladná intelektuálka, ktorá doposiaľ chodila iba s lesbičkou Bobbi, prvý raz v živote čeliť vlastným neovládateľným emóciám. A má vôbec ľúbostný trojuholník šancu na prežitie?

Zdroj: “Jej kniha sa mi veľmi páči. Páči sa mi jej tón, keď píše. Myslím, že je to, ako byť v niekoho mysli. “ – Taylor Swift

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina

Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, z obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA. Mladý zbohatlík James Gatz, prezývaný aj Veľký Gatsby, a krásna Daisy Buchananová prenikli do sfér lepšej spoločnosti každý po svojom a podobne sa vyrovnávajú aj s novým životným štýlom. Gatsby rozprávkovo zbohatne na ilegálnom obchode s alkoholom, do novej spoločností však nikdy nezapadne, lebo preňho majú ešte stále najvyššie hodnoty medziľudské vzťahy.

Zdroj: Video„ Delicate “ je plné paralel ku knihe Veľký Gatsby“.

Jedz, modli sa a miluj (Elizabeth Gilbert)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Krátko po tridsiatke mala Elizabeth Gilbertová všetko, po čom túži zvyčajne moderná Američanka – manžela, dom na vidieku, kariéru –, ale namiesto pocitov šťastia a naplnenia sa jej zmocnil panický strach a zmätok. Táto múdra a strhujúca kniha je príbehom o tom, ako zanechala všetky vonkajšie znaky úspešného života, aj o tom, čím ich nahradila. Po rozvode a zdrvujúcej depresii sa rozhodla preskúmať tri stránky svojho charakteru na scéne troch kultúr: v Taliansku hľadala pôžitok, v Indii zbožnosť a na indonézskom ostrove Bali rovnováhu medzi svetskými radosťami a božskou transcendenciou.

Zdroj: “Jedna z obľúbených kníh Taylor Swift, ktoré spomenula pre  „Ste tým, čo čítate“.

www.martinus.sk

Nezabíjajte vtáčika (Harper Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zasiahne Spojené štáty hospodárska kríza, hoci ospalého provinčného mestečka Maycomb v Alabame sa dotkne len okrajovo. V tom období je najväčšou starosťou dvoch súrodencov Scout a Jema a ich priateľa Dilla to, ako vylákať z domu miestneho čudáka a čím si skrátiť dlhé chvíle. Keď však obvinia mladého černocha zo znásilnenia bieleho dievčaťa, udalosti naberú rýchly spád.

Zdroj:Dej príbehu núti prinúti vašu myseľ blúdiť.“ – Taylor Swift 

Normálni ľudia (Sally Rooney)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha, nemčina

Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connel vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.

Zdroj: Taylor Swift povedala fanúšikovi, že túto knihu miluje.

Na vine sú hviezdy (John Green)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Mladík má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

Zdroj: „Môj obľúbený autor.“ – Taylor Swift

Related Posts