Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najkrajšie knižnice sveta

Pri slove knižnica, nás často napadne školská knižnica, ktorú sme navštevovali pre povinné čítanie, alebo mestská knižnica, ktorá už mala, čo to viac kníh. No stále to sú iba staršie skrine, čo police plné kníh, na ktoré miestami sadá prach. 

Vedeli ste ale, že vo svete existujú knižnice, ktoré sú aj pastvou pre oči? Mnohé sú dych vyrážajúce a stavitelia sa s nimi veru pohrali. A dobrá správa je, že väčšina je verejnosti prístupná.

martinus.sk

Po menšom prieskume sme našli trinásť knižníc, ktoré stojí za to navštíviť.  


Knižnica svätého Gála vo Švajčiarsku

Autor fotografie © Peter Fischer Freiraum

Túto knižnicu nájdete taktiež na na zozname UNESCO svetového dedičstva a postavená bola v roku 719 nášho letopočtu. Knižnica je súčasťou lokálneho kláštora a je jedna z najstarších na svete. Obsahuje mnoho vzácnych rukopisov, ako napríklad jeden z prvých a najstarších architektonických plánov nakreslených na pergamente. Do barokového štýlu bola prestavaná v rokoch 1755 až 1768. Niektoré knihy sú vraj viac ako tisíc rokov staré. 

Verejnosti je prístupná, a ak by ste ju chceli navštíviť informácie nájdete priamo na ich stránke  link.


Knižnica Georga Peabodyho v USA

Autorka fotografie © Andrea Izzotti z Shutterstock

V Amerike ju často nazývajú aj “katedrála kníh.” Knižnica bola otvorená pre verejnosť v roku 1878 a pozostáva z 5-tich poschodí alebo radov zdobených balkónov, ktoré zostupujú na elegantnú podlahu z bieleho mramoru. Je to naozaj impozantná stavba a bude vás bolieť krk zo stáleho pozerania hore. Knižnica je všeobecne uznávaná ako jeden z najkrajších knižničných priestorov na svete, je však taktiež nevyhnutným priestorom pre výučbu a výskum.

Pre viac informácií a, ako ju navštíviť navštívte jej webovú stránku link, alebo môžete kliknúť aj sem, pre 360-stupňovú virtuálnu prehliadku. .


Kláštorná knižnica El Escorial v Španielsku

Zdroj fotografie link

Knižnica sa nachádza nad hlavným vchodom, medzi kláštorom a kolégiom. Bola založená kráľom Filipom II., ktorý si dal veľmi záležať na tom, aby bola udržiavaná (musel to byť knihomoľ). Okrem kníh tam “navláčil” aj mapy, glóbusy či rôzne vedecké pomôcky. Nachádza sa v nej viac ako 45 tisíc zväzkov z piateho storočia až po súčasnosť. 

Pre verejnosť je otvorená a viac informácií nájdete na jej webovej stránke link.


Knižnica v opátstve Admont v Rakúsku

Zdroj fotografie link

Neďaleko u našich susedov sa nachádza ďalší knižničný skvost. Taktiež je to aj najväčšia kláštorná knižnica na svete, a preto je, aj populárnym cestovateľským cieľom. Výstavba začala v roku 1751 a skončila 1776. Knižnica obsahuje asi 70 000 zväzkov, zatiaľ, čo opátstvo vlastní takmer 200 000 kníh. Za najcennejšie sa považujú rukopisy, ktorých je viac ako 1400 kusov (najstaršie z 8. storočia) a 530 inkunábul (knihy vytlačené pred rokom 1500).

Knižnica je verejnosti otvorená a môžete ju navštíviť aj bez sprievodcu. Viac informácií priamo na webovej stránke link.


Knižnica v paláci v Mafre v Portugalsku

Autorka fotografie Julie H. Case

Drevená knižnica v rokokovom štýle obsahuje asi 36 tisíc zväzkov viazaných kožou pochádzajúce zo 14. až 19. storočia. Zaujímavosťou je, že v noci má knižnica jedinečný monitorovací systém – netopiere, ktoré odplašia nielen votrelcov, ale aj všetkých knižných škodcov, ktoré by mohli knihy poškodiť. Knižnica bola dokončená v roku 1755.

Ak ju chcete navštíviť žiaľ verejnosti prístupná nie je, iba ak ste bádateľ, historik či vedec.  No ak napíšete je možno, že vás pustia. Pre viac informácií kliknite na ich webovú stránku link.


Knižnica Klementinum v Českej Republike

Zdroj fotografie link

Baroková knižnica bola prvýkrát otvorená v roku 1722, ako súčasť jezuitskej univerzity a nachádza sa v nej viac ako 20 000 zväzkov prevažne zahraničnej teologickej literatúry, ktoré sa do Klementina dostali od začiatku 17. storočia až do nedávnej doby. Knihy s bielo maľovanými tŕňmi a červenými značkami sú v knižnici od čias jezuitov. V roku 1777 bola Máriou Teréziou vyhlásená za verejnú a univerzitnú knižnicu a môžete ju navštíviť ako súčasť prehliadky Klementinum. 

Viac informácií nájdete priamo na ich webovej stránke link.


Baroková knižnica opátstva Metten v Nemecku

Autor fotografie Anton Brandl

Pôvodná knižnica bola založená v 60. rokoch 12. storočia. Súčasná knižnica bola postavená v rokoch 1722 až 1726 v barokovom slohu. V čase sekularizácie sa veľa kníh dostalo do obecných a univerzitných knižníc a knižnica slúžila na uskladnenie obilia. Dnes obsahuje vyše 150 tisíc zväzkov o teológii, filozofii a histórii a je otvorená pre verejné prehliadky. Viac infomácií tu link

martinus.sk

Verejná knižnica v New Yorku v USA

Zdroj fotografie link

Knižnica sa nachádza na rohu piatej avenue a 42-hej ulice. No okrem tejto hlavnej budovy má pobočky po celom New Yorku, avšak najkrajšia budova je tá hlavná, kde vás už pri vchode zdravia dve obrovské levie sochy. Postavená bola v roku 1895 a má viac, ako 55 miliónov položiek či už sú to knihy, komiksy a mnohé iné. Verejnosti je plne prístupná, viac informácií tu link. 


Kráľovský portugalský kabinet čítania v brazílskom Riu de Janeiro

Autor fotografie Benjamin Hemer

Je to knižnica no súčasne aj lusofónna kultúrna inštitúcia. Časopis Time ju zvolil ako štvrtú najkrajšiu knižnicu na svete. Knižnica je otvorená pre verejnosť od roku 1900 a má najväčšiu zbierku portugalských diel mimo Portugalska. Nájdete tam cez 350 tisíc zväzkov. Viac informácií priamo na ich webovej stránke link.


Kláštorná knižnica v nemeckom Ulme

Zdroj © Staatliche Schlösser und Gärten Baden-Württemberg, Günther Bayerl

Samozrejme viete navštíviť celý kláštor, ale hlavným ťahákom je tu práve prekrásna knižnica, ktorá sa nachádza v severnom krídle a je postavená v rokoko štýle. Je to pastva pre oči a nebudete vedieť, kde sa skôr pozerať či na impozantnú zbierku kníh alebo krásne ornamenty a sochy. Viac na ich webovej stránke link.


Štátna knižnica južnej Austrálie

Autorka fotografie Jaleesa Greening

Jedná sa o oficiálnu knižnicu v Austrálii, ktorá už má aj novú budovu, nás však zaujíma hlavne Mortlockovo krídlo (znie to ako niečo z Harryho Poterra).Je to práve tá nádherná stará časť knižnice, ktorá bola otvorená verejnosti v roku 1884 s 23 tisíc knihami. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke link.


Knižnica Trinity College v Írsku

Zdroj fotografie link

Ďalšia z knižničných skvostov je táto 300-ročná knižnica v Dubline, takže okrem návštevy barov rozhodne zájdite aj do knižnice. Bola postavená medzi rokmi 1712 a 1732 a je dlhá asi 65 metrov a nájdete v nej okolo 200 tisíc kníh. Zaujímavosť je, že v roku 1801 bolo knižnici garantované právo vytvoriť bezplatne kópiu každej knihy, ktorá bola publikovaná v Británii a v Írsku. Pre viac informácií navštívte ich webovú stránku link.


Knižnica parlamentu v Ottawe v Kanade

Zdroj © Library of Parliament (Canada)/Mone Chen

Okrem interiéru vás tu poteší taktiež aj exteriér. Knižnica je hlavným zdrojom informácií a výskumným zdrojom pre Kanadský parlament. Najstaršia a najkrajšia časť postavená v roku 1876. Zbierka knižnice obsahuje 650 000 položiek, ktoré pokrývajú stovky rokov histórie a o ktoré sa stará 300 zamestnancov. Prístup do knižnice je všeobecne obmedzený iba pre parlamentné záležitosti, ale knižnica vydáva výskumné publikácie, ktoré sú prístupné verejnosti.


www.martinus.sk

Related Posts