Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 románov pre milovníkov koní

Vedeli ste, že kone existujú už asi 50 miliónov rokov a za ten čas si mali šancu vyvinúť skutočne zaujímavé vlastnosti? Sú to naozaj úchvatné zvieratá a nie je divu, že sa tešia obrovskej popularite. A je tomu tak aj v knihách. Tisíce kníh dávajú kone do popredia, okolo ktorých sa vyvíja dej. A my sme sa pozreli bližšie na romány, kde kone hrajú hlavnú úlohu. 

www.martinus.sk

Vojnový kôň (Michael Morpurgo)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Príbeh o nevšednom priateľstve v jednej z najkrutejších vojen. Joey je ešte iba žriebä, keď ho kúpi miestny farmár, aby pracoval na jeho farme. O Joeyho sa stará farmárov syn Albert a medzi koňom a chlapcom zakrátko vznikne pevné priateľstvo. Medzitým však vypukne 1. svetová vojna a farmár predá Joeyho armáde. Joey sa dostáva na západný front, kde zažíva množstvo nebezpečných príhod a jeho život visí každý deň iba na vlásku. Nešťastný Albert sa nechá zverbovať do armády a pokúša sa svojho milovaného koňa nájsť, aby si ho mohol odviesť späť domov.

Kôň Przewalského (Maja Lunde)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Kôň Przewalského je jediný žijúci zástupca vyhynutého koňa divého. Ľuďom sa ho podarilo zachrániť vďaka chovu v zajatí a neskôr ho vrátili späť do jeho prirodzeného prostredia, do mongolských stepí. Ruský zoológ Michail koncom 19. storočia cestuje do Mongolska, aby odtiaľ priviezol divé kone do svojej zoologickej záhrady. Nemecká veterinárka Karin sa začiatkom deväťdesiatych rokov usiluje o návrat divých koní do ich prirodzeného prostredia a nórska statkárka Eva so svojou dospievajúcou dcérou bojujú nielen o prežitie v bývalom zoologickom parku na východe Nórska, no usilujú sa zachrániť aj posledné dva jedince vzácneho plemena. Láska ku koňom si však pýta svoju daň.

Muž s vôňou koní (Joan Johnston)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Blackthornovci a Creedovci – dve farmárske rodiny žijúce na drsnom texaskom vidieku – vedú medzi sebou nezmieriteľný spor, ktorý siaha hlboko do minulosti. Bezohľadný majiteľ veľkej dobytkárskej spoločnosti Blackjack Blackthorne sa roky usiluje ovládnuť malú farmu Creedovcov, ktorá zápasí o prežitie. Napriek tomu sa mladý Trace Blackhorne a krásna Callie Creedová do seba zaľúbia a plánujú si spoločnú budúcnosť. Nešťastná udalosť ich však rozdelí na dlhých jedenásť rokov, a keď sa Trace napokon vráti do Bitter Creeku, aby pomohol chorému otcovi viesť farmu, stretnutie s Callie v ňom opäť vzkriesi niekdajšiu vášeň. Ani Callie nie je Trace ľahostajný, a tak sa znova ocitá pred zložitou voľbou: medzi rodinou, ktorá ju potrebuje, a jediným mužom, ktorého kedy naozaj milovala…

Zaříkávač koní (Nicholas Evans)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Pod modrým nebom Montany sa stretávajú hrdinovia príbehu zraneného koňa, zmrzačené dievčatá, ctižiadostivé matky a „zaklínač koní“, človek, ktorý dokáže liečiť divoké, neovládateľné kone. Grace je jediné dieťa Annie Gravesovej, šéfredaktorky prestížneho newyorského časopisu, a jej manžela, právnika Roberta. V okamihu, keď si dievča jedného zimného rána vyjde na svojom koni tulák a zrazí ju  nákladné vozidlo, sa životy všetkých členov rodiny obráti hore nohami. 

Kůň, který si mě vybral (Susan Richards)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Príbeh o obetavosti, nesmiernej sile, o strate zvieracieho priateľa a o láske. Hoci tentoraz nejde o lásku medzi dvoma ľuďmi, o ktorej sme zvyknutí čítať, ale o cit medzi týranou kobylkou a dospelou ženou, nestráca rozprávanie vôbec nič zo svojej pôsobivosti. Práve naopak. Zaujme všetkých milovníkov koní, ktorí majú s podobnými vecami vlastné skúsenosti, ale práve tak prinesie mnoho podnetov na zamyslenie aj tým ktorí tieto krásne zvieratá poznajú zatiaľ len z diaľky.

Ostrov stratených koní (Stacy Gregg)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Na odľahlom tropickom ostrove narazí dvanásťročná Beatriz na divokú kobylu so zvláštnym sfarbením. Sprvu nemôže uveriť tomu, že kobyla je skutočná, no čoskoro sa medzi nimi vytvorí silné puto. Beatriz pomaly odkrýva neuveriteľný kúsok histórie. Pred niekoľkými storočiami muselo mladé dievča Felipa spolu so svojou kobylou Carou Blancou bojovať o holý život. Osudy Beatriz, Felipy a ich kobýl sa postupne prepletajú, až si Beatriz uvedomí, že budúcnosť vzácneho konského plemena, Abaco Barb, závisí od nej.

Rýchlejšia ako vietor (Stacy Gregg)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Keď stará mama Loretta vezme Lolu na letné prázdniny do Sieny, svojho rodného mesta v Taliansku, Lola sa dozvie o histórii svojej rodiny, hlbokom žiali a dobrodružstvách, ktoré siahajú až do čias 2. svetovej vojny. V roku 1945 volali Lorettu Odvážna divoška. Prezývku získala za výhru v slávnych konských pretekoch Palio, ktoré sa v Siene konali každý rok, až kým nevypukla vojna a tým navždy poznačila jej život. Lola sa chopí šance a zúčastní sa na moderných pretekoch Palio, aby vzdala hold starej mame.

Dostihový detektív (Felix Francis)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Felix Francis v nej privádza na scénu jednu z najobľúbenejších postáv svojho otca – bývalého džokeja a vyšetrovateľa Sida Halleyho, ktorý vyriešil nejeden prípad v dostihovej brandži. Keď sa na Sida obráti šéf dostihovej komisie a prezradí mu svoje podozrenie, začne sa zamotávať klbko zápletiek a intríg. Na obzore je totiž kolosálny podvod, ktorý môže ohroziť dobré meno jazdeckého športu.

Poníci od stříbrné řeky: Nezkrotný poník (Amanda Wills)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Keď otec Poppy oznámi, že sa bude s ním a jeho novou manželkou a nevlastným bračekom sťahovať na vidiek, je zdrvená. Jediným svetlým bodom je vidina vlastného poníka, ktorý vraj na farme zostal po pôvodnej majiteľke. Z poníka sa ale vykľuje starý oslík a Poppy sa cíti podvedená. Potom sa ale dozvie, že v lese žije zdivočený poník, ktorý sa nikdy nenechal chytiť.

www.martinus.sk

Related Posts