Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Top 16 kníh pre letné čítanie

Leto je v plnom prúde a s ním aj dovolenky. A práve tento čas je na nové knihy ideálny. Deti majú prázdniny, chystáte sa možno k moru a chceli by ste k tomu, ako to už býva dobrú knihu, no neviete sa stále rozhodnúť? Nebojte, my vám pomôžeme. Prinášame totiž zoznam top kníh zameraných na dovolenkové čítanie. Nájdete tu knihy pre ženy, knihy pre pánov, ale aj letné knihy pre tínedžerov.

www.martinus.sk

Niečo pre ženy

Nevinný záskok (Lizzy Dent)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Birdie a Heather sú najlepšie kamarátky a spolubývajúcej. Heather je zodpovedná a má v živote jasno. Birdie je tak trochu šialenejšia a nevie, čo so sebou. Keď sa Heather prekvapivo vydá za novou láskou do Talianska a zruší tak vysnívanú letnú prácu someliérky v Škótsku, rozhodne sa za ňu Birdie zaskočiť. Veď, čo na tom môže byť tak zložitého? K mäsu červené, k rybe biele …Dokáže, ale obalamutiť bohatých zákazníkov pri servírovaní vína, ktorému na rozdiel od svojej spolubývajúcej ani za mak nerozumie? 

Léto v Provence (Lucy Coleman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Keď manželia Fern a Aiden vyhrajú v lotérii, ich plány s novo nadobudnutím bohatstvom sú veľmi rozdielne. Kým Fern je odhodlaná splatiť hypotéku a konečne založiť rodinu, jej manžel by radšej podnikol cestu okolo sveta. Lenže Fern nie je žiadna veľká cestovateľka, a tak sa čoskoro sformuje nápad ročnej „manželskej pauzy“ . Aiden sa vydáva objavovať austrálsku divočinu a Fern zakotví v pokojnej Provencií. Ich rok sa vyvíja úplne opačnými smermi a otázkou zostáva či im pomôže ich manželstvo zmeniť k lepšiemu, alebo ich odlúči nadobro.

Za láskou do Paríža (Victoria Brownlee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha

Jednou nešťastnou láskou sa život zďaleka nekončí. Svoje o tom vie aj Ella, ktorá už osem rokov chodí so svojím priateľom. Očakáva, že ju čoskoro požiada o ruku, no spoločná večera sa prekvapivo skončí rozchodom. A tak sa Ella na prahu tridsiatky so zlomeným srdcom zbalí a vyberie do romantického Paríža. Je rozhodnutá žiť akčnejšie, dobrodružnejšie a s vášňou.  Hoci neovláda jazyk a v novom meste nikoho nepozná, veľmi rýchlo si zvyká na malebné parížske uličky, kaviarne a… príťažlivých Francúzov. Jedného dňa na potulkách Parížom objaví kúzelný obchodík s tými najlahodnejšími syrmi, ktorý vlastní priateľský Serge. Aj vďaka nemu sa Ella odvážne vydáva na dobrodružnú cestu za kulinárskymi zážitkami, ale aj za novou láskou. 

Letní sázka (Emily Henry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličrina, slovenčina

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románov. January Andrewsová píše romantické príbehy. Zatiaľ, čo jej príbehy končia happy endom, jeho knihy vrcholia tragickou smrťou alebo syndrómom vyhorenia všetkých hrdinov. January prichádza do novo zdedeného domu na brehu Michiganského jazera a jej novým susedom sa stane práve Gus, bývalý spolužiak z vysokej školy, s ktorým celé roky štúdia súperila. Rýchlo, ale zistí, že toho majú spoločného oveľa viac než si myslela, ako napríklad obaja majú problém dopísať svoju knihu. A tak sa  zrodí stávka.


Niečo pre mužov

Pampeliškové víno (Ray Bradbury)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, 

Je rok 1928 a v malom mestečku v štáte Illinois začalo leto. Dvanásťročný Douglas Spaulding má naponáhlo: lisuje púpavové víno, pobehuje po lesoch v nových teniskách, musí sa zviesť električkou, ktorá čoskoro ustúpi modernejším autobusom a noho iného. K letnej pohode ospalého mesta sa pridávajú aj ostatní obyvatelia, ale idylku im, predsa len niečo pokazí – tajomný Samotár, ktorý ako postrach prechádza ulicami.

Barbarian Days (William Finnegan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

William Finnegan začal surfovať už ako mladý chlapec v Kalifornií a na Havaji. Barbarské dni sú jeho pohlcujúce spomienky na život strávený cestovaním po svete prenasledovaním vĺn. Opisuje bratstvo, ktoré vzniká medzi surferom a vlnou. Je to dobrodružný príbeh zo starej školy, sociálna história, mimoriadne skúmanie postupného ovládania náročného a málo zrozumiteľného umenia. Je to spomienka na nebezpečnú posadnutosť, ale aj očarenie.

Talentovaný pan Ripley (Patricia Highsmith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Kniha nie je klasickou detektívkou, ale skôr komorným psychologickým príbehom človeka, ktorý svoj šarm a schopnosť pôsobiť na ľudí využíva bez výčitiek svedomia k zločinu. Mladík odchádza do Talianska, aby prehovoril syna bohatého priemyselníka k návratu domov. Svojmu rovesníkmi, s ktorým sa spriatelil a na ktorého účet žije, závidia peniaze a postavenie do tej miery, že sa rozhodne k vražde. 

Nezlomený: Skutočný príbeh z druhej svetovej vojny o prežití, odhodlaní a odpustení (Laura Hillenbrand)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Jedno májové popoludnie roku 1943 sa americký bombardér zrútil do Pacifiku a zmizol. Zostali po ňom len roztrúsené trosky a mastné fľaky oleja, benzínu a krvi. A potom sa to stalo – na hladine sa objavila niečia tvár. Bola to tvár mladého nadporučíka, bombometníka, ktorý sa úpenlivo snažil dostať sa k záchrannému člnu a vliezť doň. Bol to začiatok jednej z najneobyčajnejších odyseí druhej svetovej vojny. 

martinus.sk

Niečo pre tínedžerky

Povedz, že ma miluješ (Jenny Han)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Leto sa práve skončilo a Belly už netrpezlivo očakáva ďalšie. A potom ďalšie… a… Vlastne nežije pre nič iné ako letné prázdniny. Domček na pláži, slnko, more, zábava, najlepšia priateľka Sussanah a dvaja bratia – Jeremiah a Conrad. No v jedno leto, keď sa zo škaredého káčatka stáva nádherná labuť, sa všetko akosi začne meniť. Dvaja oslniví chalani, prvý bozk, prvá láska… Leto sa nezmenilo, zmenila sa ona. 

Hviezdy pre teba (Miroslava Varáčková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Volá ju Jednička a jeden pre druhého znamenajú všetko. Spájajú ich staré pesničky, neštandardná vášeň a zmysel pre humor. Keď sa práve nedoťahujú, Žela zachraňuje svet, tvorí umenie a chodí s kamarátmi na tajné výpravy. Partia svojských tínedžerov drží spolu v dobrom i zlom a v opustenom dome si vytvorila útočisko, kde to žije. Veria na druhé šance, nesmrteľnosť korytnačky a silu priateľstva. Hľadajú zmysel aj tam, kde už často nie je. Až kým nepohasnú hviezdy.

Počkám na teba (Jennifer L. Armentrout, J. Lynn)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština 

Pre devätnásťročnú Avery je štúdium na univerzite vzdialenej tisíce kilometrov od domova jediný spôsob, ako uniknúť pred udalosťami spred piatich rokov. V ten osudný halloweensky večer sa jej život zmenil od základov. Teraz netúži po inom, ako stíhať prednášky, nepútať pozornosť, za žiadnych okolností si nesnímať náramok zo zápästia a pri troche šťastia si nájsť nových priateľov. Hneď v prvý deň sa však na chodbe zrazí s vychýreným krásavcom Camom a ten jej plány naštrbí.

Kontroverzní princezna (Jodi Ellen Malpas)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Moderné princezná Adeline, dcéra anglického kráľa, cíti, ako sa pred objektívmi fotografov a pod neustálym dohľadom kráľovských poradcov pomaly dusí. Nový život do žíl jej vleje až náhodné stretnutie s Joshom Jameson, úžasným hollywoodskym hercom. Pôjde len o krátky, aj keď poriadne žeravý flirt, alebo o skutočnú lásku?


Niečo pre tínedžerov

Jeden z nás klame (Karen M. McManus)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, nemčina

V jedno popoludnie sa piati stredoškoláci, ktorých na prvý pohľad nič nespája, ocitnú po škole, hoci nič zlé nespravili – vraj. Vzorná študentka Bronwyn, ktorá nikdy neporušila žiadne pravidlo, bejzbalová hviezda Cooper, ktorá vie len to, čo sa deje na ihrisku, krásavica a „typická“ blondína Addy, ktorá sa snaží zatajiť trhliny vo svojom živote, darebák Nate, ktorého od kriminálu delí azda len krôčik, a outsider Simon, autor počítačovej aplikácie, na ktorej si študenti strednej školy Bayview High môžu prečítať bulvárne klebety o svojich spolužiakoch. Všetci sa dobre bavia, okrem samotných aktérov. Práve na druhý deň Simon plánoval zverejniť na nete ďalšie pikantné historky. Už to však nestihne, pretože v škole náhle zomrel. Podľa vyšetrovateľov jeho smrť nebola nehoda. A zrazu sú všetci štyria podozriví z jeho vraždy.

Nomád (James Swallow)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina 

Marc Dane je agent britskej tajnej služby MI6. Jeho tím niekto vláka do pasce a všetci vrátane jeho priateľky Samanthy zahynú. Tá mu však ešte pred smrťou stihne povedať, že v MI6 je zradca, ktorému boli na stope. Napriek tomu všetky indície ukazujú, že páchateľom útoku bol práve Marc. Je obvinený z vlastizrady a v snahe očistiť svoje meno a zachrániť si život sa musí dať na útek. Po čase zistí, že korupcia prerastá aj do ďalších tajných zložiek. Už nemá komu dôverovať, ani na koho sa obrátiť o pomoc. A vtedy mu cestu skríži Lucy Keyesová, bývalá príslušníčka amerického námorníctva, ktorá vie, čo znamená byť outsiderom. Spoločne sa snažia získať čo najviac dôkazov a informácií, pretože je viac než isté, že za všetkým stoja záujmy rôznych organizácií a skupín a honba za ziskmi pochádzajúcimi z nelegálnej činnosti.

Chlapec v pásikavom pyžame (John Boyne)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina audiokniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina

Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí. Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.

Kosec (Neal Shusterman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, čeština audiokniha, angličtina

Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať“ v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť. Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou. Jediní, kto má právo ukončiť niečí život, sú „kosci“ – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou nesie veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie. Citra a Rowan ešte ani nedosiahli plnoletosť, no boli vybraní, aby sa stali učňami poslov smrti – pritom ani jeden by si dobrovoľne túto cestu nezvolil. Najmä keď ich jediná chyba môže stáť život. Napriek rozdielnym povahám sa počas zdokonaľovania v smrtonosom remesle postupne zbližujú. 

Ak máte radi trilery na dovolenke alebo v lete, pozrite si jeden z našich knižných zoznamov tu alebo tu

www.martinus.sk

Related Posts