Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Najlepšie z 2020

Aj, keď bol rok 2020 ďaleko od ideálneho a určite ďaleko od našich predstáv, nesklamal nás aspoň v oblasti knižných dobrodružstiev, ktorých opäť priniesol hojne. Ako každý rok, pozreli sme sa na knižné novinky a prinášame zoznam tých, ktoré by sme si nemali nechať ujsť, aj keď na preklad niektorých, si ešte budeme musieť počkať. 
martinus.sk

Fikcia

The Midnight Library (Matt Haig)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Keď sa Nora ocitne v Polnočnej knižnici, má šancu napraviť pár vecí. Až doteraz bol jej život plný biedy a ľútosti. Cíti, že sklamala všetkých, vrátane seba. Veci sa však majú čoskoro zmeniť. Knihy v Polnočnej knižnici umožňujú Nore žiť nanovo, akoby robila veci inak. S pomocou priateľa môže teraz napraviť všetky svoje výčitky, keď sa snaží vypracovať si svoj dokonalý život. Ale veci nie sú vždy také, aké si predstavovala a čoskoro jej rozhodnutie vystaví knižnicu a seba samej extrémnemu nebezpečenstvu. Skôr, ako vyprší čas, musí zodpovedať otázku: aký je najlepší spôsob života?

Americká zem (Jeanine Cummins)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčine e-kniha, čeština, angličtina

Lýdia Pérezová urobila v živote jedinú, no o to fatálnejšiu chybu. Vydala sa za investigatívneho novinára, ktorý mal odvahu zverejniť informácie o mafiánskych praktikách. A to sa v Mexiku, kde životy ľudí ovládajú gangy, mafie a drogové kartely, jednoducho neodpúšťa. Lydiina rodina je zabitá.Chladnokrvnú vendetu prežije len ona a jej osemročný syn Luca. Bezmocná Lýdia sa so synom pokúsi o útek cez hranice. Naskakujú na smutne známy nákladný vlak „Beštia“, ktorý ich má dopraviť na sever. Tu plánujú využiť služby priekupníkov. Zúfalo sa snažia dostať do bezpečia. Na americkú zem.

The Glass Hotel (Emily St. John Mandel)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vincent je krásny barman v hoteli Caiette, päť hviezdičkovom paláci zo skla a cédra na najsevernejšom cípe ostrova Vancouver. Hotel vlastní newyorský finančník Jonathan Alkaitis. Keď odovzdá Vincentovi svoju kartu s prepitnym, je to začiatok ich spoločného života. V ten istý deň nakreslí zahalená postava s kapucňou poznámku na sklenenú stenu hotela: Prečo neprehltneš rozbité sklo.“ Leon Prevant, vedúci prepravy v spoločnosti s názvom Neptune-Avramidis, videl poznámku z hotelového, ktorá ním otriasla. O trinásť rokov neskôr Vincent záhadne zmizol z paluby lode Neptún-Avramidis…

If I Had Your Face (Frances Cha)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Odohrávajúce sa v súčasnom Soule v Kórei, je o štyroch mladých ženách, ktoré si razia cestu vo svete definovanom nemožnými štandardmi krásy, salónoch určených pre bohatých mužov, bezohľadných spoločenských hierarchiách a mánii K-popu. Kyuri, krásna žena, ktorej ťažko získaný status v exkluzívnom „salóne“ hrozí impulzívna chyba s klientom; jej spolubývajúci Miho, sirota, ktorá získa štipendium na prestížnej umeleckej škole v New Yorku, kde sa jej život stane tragicky zapletie so super bohatým potomkom kórejskej elity; Wonna, ich susedka, tehotná s dieťaťom, ktoré ona a jej manžel netušia, ako dieťa uživia a Ara, vlasová štylistka žijúca na chodbe, ktorej zamilovanosť do sviežej tváre hviezdy K-Pop ju vedie do násilných extrémov.


Historická fikcia

The Vanishing Half (Brit Bennett)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Dvojčatá Vignesové boli vždy identické. Ale potom, čo spolu vyrastali v malej južnej čiernej komunite a utiekli v šestnástich, nie je to len forma ich každodenného života, ktorá sa líši od dospelých, je to všetko: ich rodiny, ich komunity, ich rasové identity.  O desať rokov neskôr žije jedna sestra so svojou čiernou dcérou v tom istom južnom meste, ktorému sa kedysi pokúsila uniknúť. Druhá sa tajne pasuje za belošku a jej biely manžel nevie nič o jej minulosti. Napriek tomu, aj keď ich oddeľuje toľko kilometrov a toľko klamstiev, osudy dvojčiat zostávajú prepletené. Čo bude s ďalšou generáciou, keď sa pretnú dejové línie ich vlastných dcér?

Book of Longings (Sue Monk Kidd)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

„Volám sa Ana. Bola som Ježišovou manželkou. “ Takto sa začína vynikajúco napísaný nový román od známej autorky Sue Monk Kidd. Ana je energická mladá žena, nadaná spisovateľka so zvedavou, brilantnou mysľou, ktorá píše tajné príbehy o zanedbávaných a umlčaných ženách okolo seba. Vyrastala v bohatej rodine v Galilei a je chránená pred brutalitou rímskej okupácie Izraela. Očakáva sa, že Ana si vezme staršieho vdovca, aby podporila ambície svojho otca, perspektívu, ktorá ju desí. Náhodné stretnutie s osemnásťročným Ježišom všetko zmení: jeho myšlienky a vášeň sú omamné.


Fantastická literatúra 

Rod země a krve (Sarah J. Maas) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Napoly elf, napoly človek –  Bryce Quinlan miluje svoj život. Každý večer zájde na nejaký večierok a vychutnáva si všetko, čo mesto Lunathion známe aj ako Crescent City ponúka. Brutálna vražda však otriasa základmi mesta a zrútenie Bryceovho sveta.  O dva roky neskôr Bryce stále navštevuje najslávnejšie nočné kluby mesta, ale teraz v nich hľadá iba zabudnutie. Potom vrah zaútočí znova. Neslávne známy padlý anjel Hunt je priradení, aby sledoval všetky jej kroky a spolu bojujú za odhalenie záhady vrážd, ktoré sa v meste objavujú. Dokážu ich spolu vyriešiť ak ani nedokážu byť spolu v jednej miestnosti? Ďalší napínavý príbeh z pokladnice Sarah J. Maas.

The Invisible Life of Addie LaRue (V.E. Schwab)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Francúzsko, 1714: vo chvíli zúfalstva urobí mladá žena faustovskú dohodu, že bude žiť večne a je prekliata, že na ňu každý, koho stretne, zabudne. Takto sa začína neobyčajný život Addie LaRueovej a oslnivé dobrodružstvo, ktoré sa bude odohrávať naprieč storočiami a kontinentmi, naprieč históriou a umením, keď sa mladá žena dozvie, kam až zájsť, aby zanechala svoju stopu vo svete.


Romantika

From Blood and Ash  (Jennifer L. Armentrout)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vyvolená od narodenia, život Poppy nikdy nebol jej. Stále osamelá. Nikdy nedotknutá. Nikdy na ňu nikto nepozrel. Nikdy nezažije potešenie. Čakajúc na deň D, na Nanebovstúpenie, radšej by bola so strážami a  bojovala proti zlu, ktoré jej zobralo rodinu, ako sedieť a čakať. Ale voľba nikdy nebola jej. Budúcnosť celého kráľovstva spočíva na jej pleciach, no je to niečo naozaj pre ňu? Keď Hawke vojde do jej života, osud a povinnosť sa prelínajú s túžbou a potrebou.

www.martinus.sk

Beach Read (Emily Henry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Augustus Everett je uznávaným autorom fikcie. Január Andrews píše najpredávanejšie romány. Sú to polárne protiklady.  Jediné, čo majú spoločné je, že padli do spisovateľského bloku. Jedného hmlistého večera povedie jedna vec k druhej a uzavrú dohodu, ktorá ich má vytlačiť s ich tvorivých koľají.


Sci-fi

Spát v moři hvězd – Kniha I. (Christopher Paolini)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Mal to byť len rutinný prieskum neobývanej planéty. Ale, keď pod povrchom neznámeho sveta narazí Kira na pozostatok mimozemskaj stavby, zmení to navždy nielen ju, ale aj chod ľudských dejín. Hrôzy aj zázraky prvého stretnutia s novým druhom, monumentálne bitky o osud ľudstva a najvzdialenejšie kúty galaxie – to je budúcnosť, ktorá Kiru čaká, keď sa rozhodne odhaliť pravdu o tajomnej mimozemskej civilizácii.

The Hidden Girl and Other Stories (Ken Liu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Je tu ďalší očakávaný druhý zväzok poviedok od Kena Liu, ktorý je jedným z najuznávanejších autorov poviedok našej doby. Táto zbierka obsahuje výber z jeho sci-fi a fantasy príbehov z posledných piatich rokov – šestnásť jeho najlepších – a nová novela. 


Mystery & Thriller

If It Bleeds (Stephen King)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Zbierka štyroch jedinečných dlhých príbehov. Novinári majú príslovie: „Ak to krváca, vedie to.“ A bomba na strednej škole Alberta Macreadyho zaručene povedie akýkoľvek bulletin.

Devolution: A Firsthand Account of the Rainier Sasquatch Massacre (Max Brooks)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: nemčina, angličtina

Keď popol a chaos z erupcie Mount Rainier sa nakoniec usadili, príbeh masakry Greenloop prešiel nepozorovane a nepreskúmané až doteraz. Ale denník domácej Kate zotavenej z krvavých trosiek mesta, zachytávajú príbeh, ktorý je príliš trýznivý, aby sa dal zabudnúť. Príbeh Kate je príbehom o neočakávanej sile a odolnosti, o vzdore ľudstva tvárou v tvár hroznému pohľadu predátora a nevyhnutne o divokosti a smrti. Je to však tiež oveľa viac.


Literatúra faktu

Me and White Supremacy: Combat Racism, Change the World, and Become a Good Ancestor (Layla F. Saad)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Nadradenosť bielej rasy je násilný systém útlaku, ktorý poškodzuje čiernych a domorodých. A ak ste osobou, ktorá má biele privilégium, ste spoluvinníkom pri udržiavaní tejto škody, či už si to uvedomujete alebo nie. Toto nie je môj názor. Toto je skutočnosť. A ak ste človek, ktorý má biele privilégium, otázkou, ktorú by ste si mali položiť, nie je, či je to pravda alebo nie, ale skôr, čo s tým urobíte?

Invisible Women (Caroline Criado Perez)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Predstavte si svet, kde je váš telefón príliš veľký pre vašu ruku, kde vám lekár predpíše liek, ktorý škodí vášmu telu, kde je pri autonehode o 47% vyššia pravdepodobnosť vážneho zranenia, kde každý týždeň za nespočetné množstvo hodín práce nie ste uznaní ani ocenení. Ak niečo z toho znie povedomé, je pravdepodobné, že ste žena. Kniha odhaľuje rozdiel v rodoch – rozdiel v našich vedomostiach, ktorý je koreňom trvalej systémovej diskriminácie žien a ktorý vytvoril všadeprítomnú, ale neviditeľnú zaujatosť, ktorá má výrazný vplyv na život žien.


Autobiografie

Země zaslíbená (Barack Obama)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina audio-kniha, angličtina

Strhujúca a hlboko osobná správa o histórii, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti prezidenta, ktorý nás inšpiroval k viere v moc demokracie. Je to dlho očakávaný prvý zväzok jeho prezidentských pamätí. Obama vezme čitateľov na pútavú cestu od svojich prvých politických ašpirácií až po jeho zvolenie za 44 prezidenta Spojených Štátov Amerických. 

The Meaning of Mariah Carey (Mariah Carey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

“Trvalo mi celý život, kým som získala odvahu a jasnosť napísať moju autobiografiu. Chcem vyrozprávať príbeh okamihov – vzostupov a pádov, triumfov a tráum, debaklov a snov, ktoré prispeli k osobe, ktorou som dnes. Aj, keď o mne počas mojej kariéry a veľmi verejného osobného života bolo nespočetné množstvo príbehov, nebolo možné oznámiť zložitosť a hĺbku mojich skúseností v jednom samostatnom článku v časopise alebo v desaťminútovom televíznom rozhovore. A dokonca aj vtedy boli moje slová filtrované cez objektív niekoho iného, ​​čo vo veľkej miere uspokojovalo zadanie niekoho iného, ​​aby ma definoval. Táto kniha sa skladá z mojich spomienok, mojich nešťastí, mojich bojov, môjho prežitia a mojich piesní.”


Veda a technika

Breath (James Nestor)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Pre naše zdravie a pohodu nie je nič dôležitejšie ako dýchanie: nasajte vzduch, vypustite ho a opakujte 25 000 krát denne. Ľudia však, ako druh stratili schopnosť správne dýchať, čo malo vážne následky. Novinár James Nestor cestuje po svete, aby zistil, čo sa pokazilo a, ako to napraviť. Po prečítaní tejto knihy, už nikdy nebudete dýchať rovnako.

The End of Everything (Katie Mack)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Od jednej z najdynamickejších stúpajúcich hviezd astrofyziky dostávame otvorený pohľad na päť spôsobov, ako by mohol vesmír skončiť a lekcie, ktoré odhalia najdôležitejšie myšlienky v kozmológii. Vieme, že vesmír mal svoj začiatok. Čo sa však stane na konci príbehu? Astrofyzička Katie Mack nás so živým vtipom a humorom vezme na cestu ohromujúcou cez každé z možných finále vesmíru.

Silicon Valley: Tísnivé údolí (Anna Wiener)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

V knihe predkladá Anna Wiener čitateľom svoje spomienky na prácu vo startup medzi rokmi 2013 a 2018. Ostro tu kritizuje rad aspektov startupové kultúry a technologického sektora a prináša zamyslenie nad rolami mobilných aplikácií v našom každodennom živote. Autorka v knihe vykresľuje svet startupov a dáva nahliadnuť do jeho zákulisia.


www.martinus.sk

Related Posts