Inšpiratívne LGBT romány

Ak hľadáte najlepšie LGBT knihy, ste na správnom mieste. Literárny priemysel je konečne rozmanitejší a reprezentatívnejší ako kedykoľvek predtým, no aj tak je stále dosť ťažké nájsť  LGBT knihy na slovenskom trhu. Snažili sme sa nájsť tie najkrajšie príbehy. Niektoré, sú možno viac o priateľstve, ktoré sa vytvorí, ale je tam mierny vibe.

martinus.sk

One Last Stop (Casey McQuiston)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Cynickej dvadsaťtriročnej August má sťahovanie do New Yorku potvrdiť, že veci ako mágia a filmové príbehy lásky neexistujú a jediný spôsob, ako prejsť životom, je sám. Nedokáže si predstaviť, ako by to mohlo zmeniť jej práca čašníčky v 24-hodinovej palacinkárni a nasťahovanie sa k príliš veľkému množstvu podivných spolubývajúcich. Ale potom je vo vlaku  nádherné dievča.Jane. Oslnivá, očarujúca, tajomná, nemožná Jane. 

Červená, bílá a královsky modrá (Casey McQuiston)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Alex Claremont-Diaz je pohľadný a nesmierne charizmatický mladík. Pre Biely dom predstavuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumie s Henrym, princom na opačnej strane Atlantiku. Keď sa navyše v bulvári objavia zábery, na ktorých sa Alex háda s Henrym na kráľovskej svadbe, má to neblahý vplyv na americko-britské vzťahy. Hlavy rodín a štátov preto zostavia plán, ako napraviť škody – Alex a Henry pred verejnosť hrajú divadielko a uzavrú prímerie. Ich fingované priateľstvo ale postupne prerastá v čosi oveľa hlbšie a taktiež nebezpečnejšie.

Something to Talk About (Meryl Wilsner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina e-kniha 

Hollywoodska hviezda Jo je odfotená, ako sa na červenom koberci rozosmeje svoju asistentku Emmu, a tak ich bulvárny denník vyhlasuje za pár. Keď sa klebety rozšíria, začnú zasahovať do všetkých oblastí ich života. Novinári ich sledujú mimo kancelárie, kolegovia sa k nim správajú inak. Postupne si začnú uvedomovať, že klebety možno nie sú založené na klamstve a musia sa rozhodnúť či to stojí za to.

Mohlo by vás zaujímať: 14 románov, ktoré si nenechajte ujsť

Spev o Achillovi (Madeline Miller)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Spev o Achillovi vás zavedie do Grécka, do veku hrdinov. V dávnom veku hrdinov vypovedali nesmelého gréckeho princa Patrokla za mladícku nerozvážnosť z vlasti do Ftie. Z dediča trónu sa razom stal bezvýznamný dvoran žijúci v tieni kráľa Pelea a jeho výnimočného syna Achilla. Najväčší grécky hrdina Achilles bol pravým opakom Patrokla – silný, krásny, rozumný, odvážny, obratný v boji oplýval všetkým, čo zdobí a ctí muža, a navyše bol synom bohyne. Za normálnych okolností by sa nikdy nestretli, no Achilles sa jedného dňa rozhodne rozprestrieť nad potupeným princom ochranné krídla. Ich váhavý vzťah čoskoro vystrieda vrúcne a nerozlučné priateľstvo. Z chlapcov vyrastú mladí muži, udatný bojovník a nadaný liečiteľ. Ich vzájomná náklonnosť sa aj napriek nevôli Achillovej matky Tetidy, krutej morskej nymfy, ktorá nenávidí smrteľníkov, čoraz väčšmi prehlbuje. Nad šťastím priateľov však visí hrozba neblahej veštby.

Nespútaná (Glennon Doyle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Glennon Doyleová bola nespokojná celé roky. Potom sa však počas prednášky na konferencii zahľadela na ženu v miestnosti a zamilovala sa. Jej myseľ zaplavili tri slová: To je ona! Glennon si myslela, že tie slová jej čosi vnuklo. Glennon sa rozhodla, že už samu seba nezradí a nebude sa snažiť vyhovieť celému svetu. Prestala byť dobrá a získala slobodu. Prestala sa snažiť všetkým vyhovieť a začala žiť. Kniha je plná citu aj nespútane veselá, nežná aj pôsobivá. Je intímnou spoveďou a zároveň aktivizujúcim budíčkom. 

Boyfriend Material (Alexis Hall)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, angličtina e-kniha

Luc O’Donnell je slávny. Jeho preslávený  rodičia sa rozišli, keď bol ešte malý a otec, ktorého nikdy nestretol, strávil ďalších dvadsať rokov v rehabilitácii, ale aj  mimo nej. Teraz sa jeho otec vracia na scénu, a Luc je späť na očiach verejnosti a jedna zlá fotografia stačí na to, aby všetko zničila. Aby si Luc vyčistil svoj imidž, musí si nájsť pekný, normálny vzťah a Oliver Blackwood je taký milý a normálny, ako sa len dá. Nanešťastie, okrem toho, že sú obaja, slobodný a naozaj potrebujú rande na veľkú udalosť, Luc a Oliver nemajú nič spoločné.

Pridávame tu taktiež jeden komiks.

Motýliky: prvá láska (Alice Oseman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Charlie a Nick chodia na tú istú školu, ale doteraz sa ich cesty nikdy neskrížili. Až do dňa, keď ich posadia vedľa seba na triednických hodinách. Chalani sú totálne rozdielni, ale čoskoro sa z nich stanú dobrí kamoši. Charlie pomaly zisťuje, že k Nickovi cíti niečo viac… aj keď vie, že nemá šancu. Láska však chodí po nečakaných chodníčkoch a Nick zisťuje, že Charlie ho zaujíma oveľa viac, ako by si kedy myslel.

Tieto dve posledné knihy majú skôr len vibe LGBT, ale sú tak skvelé, že sme ich nemohli vynechať. 

Na konci naozaj obaja umrú (Adam Silvera)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, nemčina, angličtina, angličtina e-kniha

Mateo a Rufus žijú v alternatívnom svete, kde je možné predpovedať smrť. Obávaný telefonát ich zastihne absolútne nepripravených. Za normálnych okolností by sa Mateo a Rufus nikdy nestretli. Toto však nie sú normálne okolnosti a chalanom ostáva menej než dvadsaťštyri hodín života. Plachý Mateo je zdrvený. Nedokáže pomyslieť na to, že tu nechá vážne chorého otca a najlepšiu kamošku s malým bábätkom na krku. Rozhodne sa však, že aspoň tento posledný deň spraví niečo, aby si ho ľudia pamätali. Rufus je bitkár, ktorý už prišiel o celú rodinu a telefonát ho veľmi nezaskočí. No aj tak mu ostáva čo-to vybaviť, aby po sebe zanechal čo najmenší chaos. Hoci si to boja priznať, Mateo a Rufus sú vydesení a zarmútení, spoja sa však cez aplikáciu a čaká ich deň, ktorý si užijú naplno. Ani jeden z nich však nečakal, že sa na jeho konci jeden do druhého zamilujú.

Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru (Benjamin Alire Sáenz)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Príbeh o priateľstve dvoch chlapcov, ktoré je ako vesmír: magické a bez hraníc. O priateľstve, vďaka ktorému objavíte pravdy nielen o sebe, ale aj o ľuďoch, akými by ste raz chceli byť. Dante je výrečný a sebaistý. Ari ťažko hľadá správne slová a v ničom si nedôveruje.  Dante je výrečný a sebaistý.  Zdá sa, že chlapec ako Dante s jedinečným pohľadom na svet, bude tým posledným, komu sa podarí zbúrať múry, čo si okolo seba vystaval Ari. Keď sa Ari a Dante stretnú, vznikne medzi nimi puto, ktoré nastaví zrkadlo pravde skrytej v hĺbke duše, a pomôže im odhaliť, akými ľuďmi by sa raz chceli stať. No do cesty sa im stavia mnoho prekážok a len viera v seba – a v silu ich priateľstva – je spôsob, ako zo života vyťažiť čo najviac.

martinus.sk