Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 klasík, ktoré viete prečítať za jeden večer

Prinášame ďalší zoznam kníh, tentokrát z radu takzvaných klasík. Možno si klasiky predstavujete ako dlhé a hrubé knihy, no nie je tomu stále tak. Dali sme si záležať, aby to boli práve tie, ktoré viete prečítať za jeden večer. 
martinus.sk

Proměna (Franz Kafka)

Dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Keď sa Gregor Samsa ráno prebudil zo znepokojujúcich snov, zistilo sa, že sa v posteli zmenil na obrovskú háveď. Takto sa začína Premena, toto je jeden z najznámejších úvodných línií v literatúre. Príbeh Gregora Samsu, mladého človeka, ktorý sa premenil cez noc na obrovitý hmyz podobnému chrobákovi, sa stáva predmetom hanby pre svoju rodinu, outsiderov vo svojom vlastnom dome. Jedným z najčítanejších a najvplyvnejších diel beletrie 20. storočia. Premena je bolestná, ale absurdné komická rozpráva o neprimeranosti a izolácii.

Starec a more (Ernest Hemingway)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Posledné dielo, ktorého sa Hemingway dožil a videl ho publikované. Príbeh starca rybára a jeho neúprosným bojom s veľrybou. Hemingway pomocou štýlu bájky vytvoril nadčasové dielo, ktoré v sebe zahŕňa rôzne témy, od odvahy, až po premenu a postavenie sa zoči voči prekážkam. Ak ste aj túto knihu čítali roky dozadu, možno v rámci povinného čítania, určite si ju prečítajte ešte raz.

1984 (George Orwell)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Londýn v roku 1984 je pochmúrny, kde vás Veľký Brat stále sleduje a polícia vie prakticky čítať vaše myšlienky. Winston, je hrdina, ktorý sa nachádza v nebezpečenstve, pretože jeho pamäť stále funguje. Možno sa vám kniha bude zdať ďaleko od dokonalosti nakoľko postavám chýba hĺbka či štýl nie je to najlepšie, ale koniec koncov z dlhodobého hľadiska na tom nezáleží, pretože Orwellovi sa podarilo napísať nadčasové dielo.

Portrét Doriana Graya (Oscar Wilde)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Je to klasika, umelecká kniha, ktorá sa bezproblémovo pohybuje od dialógu k sprisahaniam. Prináša reflexiu pre sebapoznanie, sebakontrolu a ospravedlnenie, ktoré si často dávame za naše správanie, keď sa nám nepodarí dospieť. Keď dielo prvýkrát vyšlo v roku 1980, bol to hotový škandál, no koniec koncov je to tragický príbeh hedonizmu a túžby.

Zvieracia farma (George Orwell)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Najznámejšie dielo z politických alegórií 20. storočia, kde skupina zvierat zo sedliackeho dvora protestujú proti zlému pánovi a situácia sa nakoniec zvrtne, ako je to často v politických systémoch. Ako sa vyjadrilo prasa v diele “všetci sme si rovní, niektorí viac a niektorí menej. Je to kniha, ktorú prečítate naozaj za jeden večer, ktorý vám prinesie nie  jeden vtip.

O myšiach a ľuďoch (John Steinbeck)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Kontroverzný príbeh o priateľstve a tragédii počas Veľkej hospodárskej krízy. Pamätáme si na túto knihu, keď sme ju museli čítať v škole, ako povinné čítanie a vôbec nás vtedy zaujímala a už vôbec nie, keď sa nám učiteľka snažila vysvetliť, ako dielo zobrazuje dôležitou súčasťou americkej kultúry a prvky ľudskej prirodzenosti. No potom o pár rokov sme po knihe siahli znova a rovnako by ste mali aj vy.

Volanie divočiny (Jack London)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

My osobne nepoznáme nikoho, kto by tento dobrodružný príbeh nemal rád. Vzrušujúce dobrodružstvo, krásny ľúbostný príbeh, hlboká meditácia o zvierati a jeho mieste v prírode. Príbeh vás tak vtiahne do deja a krásne opisy do prírody, že sa možno zľaknete tak ako my, keď vás niekto pri čítaní vyruší.

Frankenstein (Mary Shelley)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Tento príbeh bolo mnohokrát interpretovaný aj do filmovej podoby a napriek pomalému začiatku je to skvelé a rýchle čítanie. Mária Shelleyová bola majstrom napätia. Ak ste príbeh ešte nečítali a myslíte si, že „Frankenstein“ je výlučne o konflikte medzi monštrom a jeho tvorcom, potom sa mýlite. Shelley dáva svojim postavám neuveriteľnú hĺbku. Rýchle čítanie plné napätia.

Dobrodružství Toma Sawyera (Mark Twain)

Dostupné v jazykoch:  čeština, angličtina

Mark Twain nám ponúka, čo dokáže len málo autorov. Opisy a dobrodružstvá vás do príbehu vtiahnu okamžite. Klasický príbeh o chlapcovi, ktorý si robí svoje vlastné pravidlá a malé mesto Missouri, kde on a jeho priatelia zažili dobrodružstvo svojho života. Čítanie na jeden večer.

Boh múch (William Golding)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Haváriu lietadla na neobývanom ostrove prežila iba skupina chlapcov, ktorí čakajú na pláži na svoju záchranu. Dobrodružstvo, ktoré by chcel zažiť asi každý chlapec sa s nocou mení na  hodiny plného strachu a strašidelných predstáv. Príbeh vás tak vtiahne, že pri konečnej scéne na pláži sa až zasmejete.

www.martinus.sk

Related Posts