Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 kníh o depresii, z kategórie beletria 

Knihy môžu byť účinným spôsobom, ako objasniť ľudské skúsenosti – vrátane depresie. Či už srdcervúce alebo humorné, tieto knihy o depresii skúmajú boj ľudí, ktorí hľadajú cestu zo zúfalstva. Táto zmes dojímavých románov vám pomôže pochopiť výzvy, ktorým mnohí z nás s duševnými chorobami čelia. Prečítajte si, prečo tieto knihy stoja za váš čas.

martinus.sk

Pod skleněným zvonem (Sylvia Plath)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Esther Greenwood je mladá, inteligentná a úspešná žena, ktorá sa napriek tomu ocitá uprostred psychického zrútenia. Esther Greenwoodová, ktorá v lete 1953 pracovala, ako stážistka pre módny časopis v New Yorku a je tesne pred jej veľkým prevratom no napriek tomu je tiež na pokraji temnoty, ktorá robí jej svet čoraz neskutočnejším. Estherina vízia sveta sa mihotá a mení: každodenný život v dusnom meste, jej blázniví muži-priatelia, začína byť priveľa. Román Sklenený zvon americkej poetky Sylvie Plathovej si právom zaslúži označenie kniha storočia. Je to autorkin jediný román, ktorý, hoci vyšiel v roku 1963, je aj dnes jedinečným literárnym zážitkom. 

Charlieho malé tajomstvá (Stephen Chbosky)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Charlieho malé tajomstvá sú o dospievaní. Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník, sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti.

PantaRhei.sk Najlepsie knizne pribehy

Niečo ako čistá depka (Ned Vizzini)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Autobiograficky ladený príbeh z prostredia psychiatrickej liečebne o občas nevyspytateľnej ceste ku šťastiu. Craig Gilner bol vždy odhodlaný uspieť – dostať sa na tú správnu strednú školu a vďaka tomu získať tú správnu prácu. Po tom, čo ho prijmú na prestížnu školu, však zisťuje, že nezvláda tlak, ktorý štúdium so sebou prináša, že nezvláda život. Prestane jesť aj spať, jeho depresia sa prehlbuje natoľko, že 15-ročný Craig začína byť posadnutý myšlienkou na smrť. Craigova samovražedná epizóda ho dostane na psychiatriu, kde spoznáva ostatných dočasných obyvateľov kliniky – transsexuála závislého od sexu, dievča, ktoré si zjazvilo tvár nožnicami, či samozvaného prezidenta Armelia. Až tu sa ukáže, či Craig konečne dokáže čeliť zdroju svojej úzkosti.

Mŕtve dievča neklame (Jay Asher)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin. Clay je jeden z nich. A keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.

Kam zmizla Aljaška (John Green)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina e-kniha, angličtina, angličtina e-kniha

Miles má bizarnú záľubu v posledných slovách svetových osobností. Najviac ho fascinuje Francois Rabelais a jeho posledná veta: „Idem hľadať to Veľké Azda.“ Miles si nechce počkať na podobný osud a presvedčí rodičov, nech ho pošlú do internátnej školy mimo mesta. V Alabame si rýchlo nájde nových priateľov: spolubývajúceho Chipa, ktorého všetci volajú Plukovník a ktorý vo voľných chvíľach memoruje nekonečné abecedné zoznamy, i krásnu, ale nepredvídateľnú Aljašku, do ktorej sa zamiluje. Čaká ich rok plný porušovania školského poriadku, testov a skúšok, žartíkov, rozchodov a odhalených tajomstiev. Čo zmení Milesov názor na jeho „Veľké Azda“?

Terapia láskou (Matthew Quick)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina  

V živote nevychádza všetko vždy podľa plánu. Pat Peoples stratil všetko – dom, zamestnanie aj manželku. Po dlhom čase strávenom v psychiatrickom ústave teraz žije v rodičovskom dome, ale je pevne rozhodnutý znovu získať naspäť všetko, predovšetkým svoju manželku Nikki, a verí, že sa mu to podarí, hoci má súdne zakázané čo i len sa k nej priblížiť. Na večeri u svojho priateľa Ronnieho sa Pat zoznámi so svojou švagrinou Tiffany, ktorá nedávno ovdovela. Vznikne medzi nimi zvláštny vzťah a Tiffany sa po čase ponúkne, že mu sprostredkuje kontakt s Nikki. A tak Pat, v nádeji, že sa čoskoro stretne s manželkou, vytrvalo cvičí v domácej posilňovni, aby sa Nikki páčil, keď sa konečne stretnú. Nevyjde to však celkom podľa jeho predstáv, ale v konečnom dôsledku je dôležité hlavne to, že pochopil, čo je šťastie.

Veronika sa rozhodla zomrieť (Paulo Coelho)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť. Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa ocitá v luxusnom sanatóriu pre duševne chorých a za niekoľko vypätých dní, ktoré jej lekári dávajú do konca života, s prekvapením v sebe objavuje nepoznané city: nenávisť, strach, zvedavosť, lásku – aj sexuálnu túžbu. Nové zážitky ju napokon privedú k poznaniu, že každú sekunda jej života je voľbou medzi životom a smrťou. Veronikin príbeh je o tých, ktorí nezodpovedajú predstavám o normálnych ľuďoch. Je o šialenstve, ľudskej zraniteľnosti a ľudských predsudkoch.

My Heart and Other Black Holes (Jasmine Warga)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Aysel a Roman sú si prakticky cudzí ľudia, no vtiahli ich do nemysliteľného partnerstva. Už o mesiac plánujú spáchať samovraždu – spolu. Aysel vie, prečo chce zomrieť: byť dcérou vraha sa nerovná normálnej, dobre naladenej tínedžerke. Ale nevie prísť na to, prečo chce pekný, obľúbený Roman so všetkým skončiť a prečo je ešte odhodlanejší ako ona. S blížiacim sa termínom začína medzi Aysel a Romanom niečo rásť – pocit, o ktorom si ani nemyslela, že ho zažije. Zdá sa, že by predsa len mohlo byť pre čo žiť – ale je Aysel tak hlboko, že sa nedokáže vrátiť? 

Mohlo by sa vám páčiť: 13 kníh ak trpíte depresiou

Všechny malé zázraky (Jennifer Niven)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Theodora Finche fascinuje smrť. Neustále premýšľa nad spôsobmi, ako by sa mohol zabiť. Ale zakaždým ho niečo – bez ohľadu na to, aké je to zdanlivo bezvýznamné – nakoniec zastaví. Violet Markeyová zase žije pre budúcnosť – upína sa na dokončenie strednej školy a na moment, kedy bude môcť opustiť rodné mestečko v Indiane. To jej totiž až príliš bolestne pripomína nedávnu tragickú smrť jej sestry. Keď sa tí dvaja stretnú na rímse školskej zvonice, nie je ale celkom jasné, kto koho vlastne bude zachraňovať.

www.martinus.sk

Related Posts