Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

10 kníh, ak sa zaujímate o umelú inteligenciu (AI)

Umelá inteligencia sa stále viac a viac skloňuje okolo nás, je to dnes veľmi diskutovaná a trendy téma v oblasti technológií a je to bezpochyby zaujímavá téma. Možno aj vy sa o ňu zaujímate alebo by ste chceli niekde začať. Nižšie vám prinášame desať kníh, ktoré vám túto tému priblížia. 
martinus.sk

Superinteligence (Nick Bostrom)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha,  angličtina

Mnohí si dnes kladú otázku, či umelá inteligencia prekoná v dohľadnej budúcnosti tú ľudskú, a ak áno, aké to bude mať dôsledky. Budeme umelú inteligenciu, ktorá si je vedomá sama seba, ešte schopní kontrolovať? Bude naším spojencom? Alebo nás nebude už potrebovať, a môže nás teda chcieť zničiť? Vznikne nový „živočíšny“ druh, ktorý bude kombináciou človeka a ním vyvinuté umelej inteligencie? Na tieto a ďalšie otázky sa pokúša odpovedať práve táto kniha. 

Kniha je čitateľná a prístupná nielen odborníkom, ale aj širokému publiku. Jej výhodou je, že sa zaoberá scenármi, ktoré môžu vyplynúť z ďalšieho vylepšovania technológií, ktoré dnes používa v rôznych formách každé dieťa.

Život 3.0 (Max Tegmark) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Autor opisuje možnosť vzniku novej – technologickej – formy života, takzvaného života 3.0, ktorý má byť schopný vylepšovať sám seba. Tegmar vysvetľuje mechanizmy učenia a samostatného uvažovania tejto umelej inteligencie a zmeny, ktorých sme už teraz svedkami. Nemenej zásadné miesto v knihe majú predpovede vplyvu na ľudstvo, vrátane etického rozmeru človečenstva. Ako kozmológ autor nezostáva pri zemi, dotýka sa aj kľúčovej úlohy umelej inteligencie pri objavovaní a kolonizácii vesmíru.

martinus.sk

Supervelmoci v oblasti umělé inteligence (Kai-Fu Lee)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Rýchly vývoj v oblasti umelej inteligencie prinesie dramatické zmeny skôr, než mnohí odborníci predpokladali. Motorom vývoja už nie sú ani tak samotné inovácie, ako skôr veľkosť trhu generujúce obrovské objemy dát, s ktorými technologické firmy pracujú. Smer preto začínajú udávať dve veľmoci – Čína so svojimi stratégiami stimulov a vládnych programov a Spojené štáty, ktoré ešte stále platia za lídra v oblasti technológií. Autor vo svojej knihe na obe veľmoci apeluje, aby s rastúcou technologickou mocou prevzali aj zodpovednosť za zmeny, ktorými ľudstvo v najbližšej budúcnosti bude prechádzať. Predvída, že najväčšou výzvou budúcnosti nebude prevzatia ľudskej práce umelou inteligenciou, ale otázka, čo znamená byť človekom.

The Creativity Code (Marcus du Sautoy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Môžu byť stroje kreatívne? V knihe autor skúma podstatu tvorivosti a pýta sa, do akej miery je naša emocionálna reakcia na umenie produktom našich mozgov reagujúcich na štruktúru a štruktúru, a presne to, čo má byť kreatívne v matematike, umení, jazyku a music.

Skúmajúc, ako dlho to môže trvať, kým stroje zložia symfóniu alebo maľujú majstrovské dielo, a či nás môžu prinútiť k tomu, aby sme boli zase viac imaginatívni. Kódex kreativity je fascinujúci a veľmi odlišný prieskum do podstaty toho, čo to znamená byť človekom.

The Road to Conscious Machines (Michael Wooldridge)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

V tomto mýtusovom sprievodcovi minulosti a súčasnosti AI jeden z popredných svetových vedcov ukazuje, prečo sú naše obavy z budúcnosti nesprávne. Konečným snom umelej inteligencie je stavať stroje, ktoré sú ako my: vedomé a sebavedomé. Aj keď to ostáva vzdialenou možnosťou, rýchly pokrok v oblasti AI v tomto storočí už výrazne mení náš svet. Napriek tomu sa verejná debata a mediálny humbuk stále vo veľkej miere zameriavajú na nepravdepodobné vyhliadky. V tomto živom a jasnom sprievodcovi prináša Michael Wooldridge zdravú injekciu pokory do preťaženého poľa a mení prevládajúce rozprávanie o umelej inteligencii, čím odhaľuje, ako nás tieto úzkosti odvádzajú od bezprostrednejších rizík, ktoré táto transformačná technológia predstavuje – od algoritmickej zaujatosti po falošné správy. 

Human Compatible (Stuart Russell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vytvorenie vynikajúcej inteligencie by bolo najväčšou udalosťou v ľudskej histórii. Bohužiaľ, podľa popredného svetového experta na umelú inteligenciu by to mohlo byť aj posledné. V tejto priekopníckej knihe autor vysvetľuje, prečo považuje svoju vlastnú disciplínu za existenčnú hrozbu pre svoj vlastný druh, a stanovuje, ako môžeme zmeniť smer pred tým, ako bude príliš neskoro. Prostredníctvom analógií vysvetľuje, ako vlastne AI funguje, akú má obrovskú kapacitu na zlepšenie našich životov – ale prečo musíme zabezpečiť, aby sme nikdy nestratili kontrolu nad strojmi silnejšími ako my. 

The AI Does Not Hate You (Tom Chivers)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Toto je kniha o AI a AI rizikách. Autor vysvetľuje prečo sa ľudia obávajú, prečo môžu mať pravdu a prečo sa môžu mýliť. Postupne zisťujeme, prečo sa pravdepodobne nemusíme obávať umelej inteligencii a prečo sú tieto obavy zbytočné.

Will AI Replace Us (Shelly Fan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Posledných šesťdesiat rokov sme boli svedkom úžasných výbuchov rastu v oblasti umelej inteligencie – vedy a výpočtových technológií, ktoré učia stroje snímať, učiť sa, uvažovať a konať. AI už mení náš život spôsobom, ktorý prospieva zdraviu, produktivite a zábave. Sme na prahu sveta ovládaného AI, v ktorom už nebudú ľudia potrebovať?

The AI Economy (Roger Bootle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Mimoriadne inovácie v technológii sľubujú, že transformujú svet, ale aké realistické je toto tvrdenie, že umelá inteligencia zmení náš život? V tejto knihe uznávaný ekonóm Roger Bootle reaguje na fascinujúce ekonomické otázky a umelú inteligenciu, ktorá ovplyvňuje nás všetkých.  Je to zásadne optimistický pohľad, ktorý vám pomôže plánovať v meniacom sa čase. Vysvetľuje AI a vedie vás k určitejšej budúcnosti.

www.martinus.sk

Artificial Intelligence in Practice (Bernard Marr) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Fascinujúci pohľad na to, ako spoločnosti využívajú umelú inteligenciu a strojové učenie na riešenie problémov. Táto kniha predstavuje 50 štúdií o aktuálnych situáciách a ukazuje praktické aplikácie na problémy, ktorým čelia podniky na celom svete. Rýchlo sa rozvíjajúca oblasť umelej inteligencie sa rozšírila za hranice výskumných laboratórií a počítačovej vedy a dostala sa do hlavného podnikateľského prostredia. Umelá inteligencia a strojové učenie sa uvádzajú ako najdôležitejšie moderné obchodné trendy na dosiahnutie úspechu.

Related Posts