Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

8 kníh, ktoré približujú rôzne paradoxy

Paradoxom je reč, v ktorej sa zdá, že výpoveď si odporuje.  Tento termín pochádza z gréckej paradoxy , čo znamená „neuveriteľné, v rozpore s názorom alebo očakávaním“. Paradoxov je na svete mnoho, a často sú aj naše každodenné životy plné paradoxov. Pripravili sme zoznam kníh, ktoré niektoré každodenné paradoxy približujú, a o niektorých ani neviete, že existujú. 

martinus.sk

The Goodness Paradox (Richard Wrangham)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Nemusí sa to tak vždy zdať, ale každodenné interakcie medzi jednotlivými ľuďmi sú mimoriadne pokojné. To neznamená, že sme dokonalí, len oveľa menej násilní ako väčšina zvierat. Možno je to prekvapivé, ale znásilňujeme, mrzačíme a zabíjame oveľa menej našich susedov ako všetky ostatné primáty a takmer všetky nedomestikované zvieratá. Existuje však jedna forma násilia, v ktorej ľudia o niekoľko stupňov prevyšujú všetky ostatné zvieratá: organizované proaktívne násilie voči iným skupinám ľudí. Zdá sa, že sme jediné zviera, ktoré ide do vojny. 

Paradox moci (Dacher Keltner)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, angličtina

Ako získavame a strácame vplyv? Stručný a prehľadný model, ako zmeniť naše počínanie v našom každodennom živote – od kancelárie k jedálenskému stolu, z detského ihriska do spálne. Machiavelistický pohľad na moc ako vynucovanie si vplyv silou je jedným z najzakorenenejších prúdov v našej kultúre, ale nový psychologický výskum ukazuje, že táto vízia je prekonaná. Vplyv je možné získať aj prostredníctvom spolupráce a empatie. 

Antibiotický paradox  (Stuart B. Levy)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština

Veď kto z nás nepozná z vlastnej skúsenosti antibiotiká, ktoré sa nám dodnes javia ako zázračne účinné lieky? Pacienti ich, preto vyžadujú aj na ochorenia, na ktoré vôbec nezaberajú a niekedy si ich dokonca vynucujú na lekároch, z ktorých nejeden ako to niekedy vtipne líci autor, takému naliehaniu vyhovie, hoci, aj v konflikte so svojim presvedčením a predovšetkým so znalosťami paradoxných účinkov a správanie týchto liekov. 

The Paradox of Choice (Barry Schwartz)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Či už kupujeme džínsy, objednávame šálku kávy, vyberáme prepravcu na dlhé trate, hlásime sa na vysokú školu alebo si vyberáme lekára, každodenné veľké aj malé rozhodnutia sú čoraz zložitejšie a to kvôli obrovskému množstvu výberu, ktorý je nám prezentovaný. Dajte si pozor na prílišný výber: preťaženie výberom vás môže prinútiť spochybniť rozhodnutia, ktoré urobíte ešte predtým, než ich urobíte, môže vo vás vzbudiť nereálne vysoké očakávania a môže vás prinútiť obviňovať sa za všetky zlyhania. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k paralýze rozhodovania, úzkosti a neustálemu stresu. 

Mohlo by vás zaujímať: Mozog a ako na naňho

Paradox šimpanze (Steve Peters)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, angličtina

Ľudskú myseľ ovláda racionálny a logický Človek a emocionálny Šimpanz, ktorý dokáže byť vaším najlepším priateľom, alebo najhorším nepriateľom. Existuje množstvo návodov, príručiek a kníh, ktoré vám poradia, ako sa čo najviac rozvinúť až po dokonalého človeka, ako sa zbaviť rôznych nectností, fajčením počnúc cez prejedanie, lenivosť až trebárs po chorobnom podliehaní televíznym reklamám. Ľudia, ktorí tieto knihy kupujú, ich mávajú často plné knižnice, ale žiaduci efekt sa dostaví len sporadicky.

The Time Paradox (Philip G. Zimbardo, John Boyd)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Každá významná voľba, každé dôležité rozhodnutie, ktoré urobíme, je určené naším vnímaním času. Toto je najvplyvnejšia sila v našich životoch, no my si to prakticky neuvedomujeme. V tejto fascinujúcej knihe, vidíte, že spôsob, akým vnímate čas, je jedinečný ako vaše odtlačky prstov; tieto individuálne časové perspektívy formujú váš život a svet okolo vás. Môžete zmeniť spôsob, akým vnímate čas, aby ste z každej minúty vyťažili maximum; a ak nie, sila času v modernom svete je taká obrovská, že si to na vás vyberie svoju daň. 

Globalization Paradox (Dani Rodrik)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Skombinovaním histórie s nadhľadom, humorom a dobromyseľnou kritikou ukazuje Rodrikov prípad globalizácie podporovaný ľahkým rámcom medzinárodných pravidiel, cestu k vyváženej prosperite, keď čelíme dnešným globálnym výzvam v oblasti obchodu, financií a pracovných trhov. 

Adam and Eve After the Pill  (Mary Eberstadt)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: angličtina

Svetskí a náboženskí myslitelia sa zhodujú: sexuálna revolúcia je jedným z najdôležitejších míľnikov v histórii ľudstva. Možno nič nezmenilo život toľkým tak rýchlo, ako prerušenie sexu a plodenia. Ale aký bol výsledok? Táto prelomová kniha od známej esejistky a autorky Mary Eberstadt tvrdí, že sexuálna sloboda paradoxne vyvolala všeobecnú nespokojnosť. 

 

www.martinus.sk

Related Posts