Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Mozog a ako na naňho

Ľudská myseľ je skutočne úžasná. Najdokonalejšou technológiou na svete je práve ľudský mozog. Vedeli ste, že dokáže vykonať až 38 biliárd operácií za sekundu? Mozog toho dokáže naozaj oveľa viac, ako si vôbec vieme predstaviť a je dôležité sa o neho patrične starať. Prinášame zoznam kníh, ktoré vám priblížia, ako mozog funguje, čo všetko dokáže a, ako ho posilniť či cvičiť, aby sme získali z neho všetko, čo dokáže.

www.martinus.sk

Dobehni svoj mozog (Anders Hansen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Existuje spoľahlivý spôsob, ako znížiť stres a úzkosť a zároveň podporiť pamäť? Zvýšiť IQ a spomaliť proces starnutia? Stať sa kreatívnejší a sústredenejší zároveň? Odpoveď je jednoduchá: hýbte sa a dobehnite svoj mozog!  Pravidelné cvičenie stimuluje mozog nevídaným spôsobom. Jeho výsledky neprekoná ani kombinovaný účinok liekov, výživových doplnkov a mentálnych cvičení, ako lúštenie krížoviek a riešenie sudoku. Moderná neuroveda a výskum preukázali, že fyzické cvičenie má mimoriadne účinky na naše mentálne zdravie a vyrovnanosť.

 

Myseľ bez hraníc (Jim Kwik)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština, angličtina

Najdokonalejšou technológiou na svete je ľudský mozog. Nanešťastie k nemu ale jeho užívatelia nedostávajú príručku. Preto Jim Kwik, najznámejší tréner mozgu, prichádza s knihou o tom, ako sa správne starať o ľudský mozog. Autor nás naučí, ako efektne trénovať a optimalizovať myseľ, zrýchliť čítanie, zlepšiť si pamäť, a to všetko zábavným a pôsobivým štýlom. Táto priekopnícka kniha odhaľuje vedecky založené postupy a techniky, ktoré si Jim overil v teréne. Bol poradcom popredných svetových umelcov, športovcov a riaditeľov a pomohol im dospieť k neuveriteľným výkonom.

Mozog: Návod na použitie (Marco Magrini)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Vedeli ste, že v hlave máte „zariadenie“, ktoré dokáže vykonať až 38 biliárd operácií za sekundu a umožňuje vám urobiť až 35-tisíc rozhodnutí denne? Tušili ste, že keď niečo zažívate, v skutočnosti to predvídate, lebo váš mozog je v predpovedaní lepší než meteorológ? Mozog je úžasný, lebo v celom vesmíre nejestvuje nič, čo by sa mu z hľadiska zložitosti mohlo vyrovnať. Pritom ho tvoria rovnaké atómy, aké sa nachádzajú v periodickej sústave prvkov a z akých sa skladá hviezdna obloha. Zostavené sú tak, aby vznikli myšlienky, slová, činy – prakticky všetko od dejín cez filozofiu a hudbu až po vedu. Pri čítaní tejto mimoriadne zábavnej, informáciami nabitej knihy o mozgu sa dozviete o jeho technických špecifikách, o spôsobe jeho fungovania, o bežných problémoch spojených s jeho používaním (synestézia, falošné spomienky, závislosti) aj o poruchách, ktorým sa nevyhne nijaké zariadenie (autizmus, depresia, schizofrénia, neurodegenerácia). 

Zachovaj si zdravý rozum (Anders Hansen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Zachovaj si zdravý rozum je kniha o ľudskom mozgu, ktorý sa nestihol prispôsobiť dnešnému zdigitalizovanému svetu. Dospelí dnes venujú mobilom priemerne štyri hodiny denne, u mladých sa tento čas pohybuje medzi štyrmi až piatimi hodinami. Pri písaní tejto knihy sa autor snažil zistiť, ako na nás tieto zmeny vplývajú. Náš moderný svet tvorí iba nepatrný okamih z histórie ľudstva. 99,9 percent svojej existencie žil človek ako lovec a zberač a náš mozog je stále nastavený na takýto životný štýl. Bez naplnenia potrieb ako je spánok, pohyb či spoločenstvo, sa nikdy nebudeme cítiť dobre. Rok čo rok však spíme menej, stále menej sa hýbeme a nestretávame sa toľko ako kedysi. Počet osamelých ľudí rastie najmä medzi mladými. Tento pocit tu bol dávno predtým, ako nás karanténne opatrenia v roku 2020 v súvislosti s koronakrízou prinútili ostať doma. Potrebujeme lepšie porozumieť sami sebe a uvedomiť si, ako sa digitálny životný štýl snaží použiť proti nám naše základné ľudské vlastnosti.

Ako sa mozog s nami zahráva (Albert Moukheiber)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Povinná príručka kritického myslenia. Prečo si myslíme, že máme pravdu, hoci sa mýlime? Prečo nás desí neškodný pavúk? Prečo sa bojíme vystúpiť na verejnosti, hoci nám nehrozí nijaké nebezpečenstvo? Prečo veríme hoaxom? V reálnom živote sme vydaní napospas aproximácii, ilúzii a omylom. Tieto mozgové mechanizmy nám pomáhajú vytvárať si ucelenú predstavu o svete. Často nám však zahmlievajú rozumové schopnosti a uväznia nás do pasce rýchlych úsudkov. Autor nabáda čitateľov, aby kriticky uvažovali o vlastnom spôsobe myslenia. Kniha prináša najnovšie objavy z oblasti neurovedy. Zároveň radí, ako si urobiť z mozgu spoľahlivého spojenca v každej situácii.

Instamozek (Anders Hansen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Máte problémy so zaspávaním? Dokážete sa dlhší čas sústrediť len s ťažkosťami? Túžite po dokonalom živote celebrít zo sociálnych sietí? Kniha renomovaného švédskeho psychiatra sa zaoberá dopadom „digitálneho veku“ na fungovanie nášho mozgu. Stres, ktorý zažívame dnes, nie je rovnaký ako u našich predkov. Ako sa s ním vysporiadať, keď nás mobilné telefóny zásobujú dopamínom, a podporujú tak vytváranie závislosti? Navyše narúšajú našu schopnosť sústredenia už len tým, že sa nachádzajú v našej blízkosti, ani ich nemusíme používať. Autor ponúka „prvú pomoc“ v podobe tipov, ako významne zmeniť životný štýl vo svoj prospech, uvádza najnovšie poznatky výskumníkov tejto oblasti a závere sa zaoberá úvahami o tom či sa náš mozog dokáže na zmenené podmienky adaptovať.

Myslenie rýchle a pomalé (Daniel Kahneman)

Dostupné v jazykoch: slovenčina,slovenčina e-kniha,  čeština, čeština e-kniha, čeština audio-kniha,angličtina

Ak sa chcete dozvedieť, čo sa deje za závesmi našej mysle a ako to ovplyvňuje naše postoje, emócie, voľby a správanie, potom si si určite prečítajte túto knihu. Je to jedna z kníh, po ktorej siahnete ak sa chcete stať chytrejšími. Kniha vás naučí lepšie myslieť a rýchlejšie sa rozhodovať. V nej nás autor oboznamuje s priekopníckou a zároveň prevratnou prehliadkou ľudskej mysle a vysvetľuje dva systémy, ktoré riadia naše myslenie:

  • Systém 1 je rýchly, intuitívny a emocionálny
  • Systém 2 je pomalší, cieľavedomejší a logickejší.   

www.martinus.sk

Related Posts