Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

15 kníh o ZERO WASTE alebo BEZ ODPADU

Pojem “Zero Waste” znamená nulový odpad. Skloňuje sa okolo nás z každej strany a mohli by ste s tým to životným štýlom chceli začať, ale nevieme ako na to. Alebo sme už viac krát začali a nevydržalo nám to. Nech už je tomu akokoľvek, prinášame vám top knihy, ktoré vám pomôžu prejsť a ostať v Zero Waste.

martinus.sk

Kuchyňa bez odpadu (Dana Gundersová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, 

Vedeli ste, že priemerný Američan každý mesiac vyhodí do odpadkového koša potravinové zvyšky v hodnote 30 dolárov? Nastal čas zredukovať kuchynský odpad, ktorý vytvárame a ušetriť tak aj nemalé peniaze. Táto príručka vám pomocou šikovných rád a návodov poradí, ako na to, navyše vám pomôže s revíziou vášho vlastného potravinového odpadu. Jedna z jej kapitol dokonca zachádza až do takých detailov, ako sú odpovede na otázky, či je možné konzumovať zelené stopky jahôd, alebo či treba skladovať rajčiny v chladničke.

Autorka Dana Gundersová v tejto príručke rozptyľuje ilúziu, že šetrnejší prístup k jedlu je časovo a finančne náročný. Radí, ako dômyselnejšie nakupovať potraviny, ako pripravovať presnejšie porcie a ako správne používať chladničku. 

Domácnosť bez odpadu (Bea Johnson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

V knihe autorka Bea Johnsonová hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Spolu s manželom Scottom a ich dvomi synmi dnes produkujú iba jeden kubický decimeter odpadu za rok a výrazne sa zlepšila celková kvalita ich života: trávia spolu viac času, ročné výdavky skresali o neuveriteľných 40 percent a sú oveľa zdravší.Vďaka tejto knihe sa naučíte vyrobiť si doma horčicu, baliť deťom do školy obed bez použitia plastu, zbaviť sa nevyžiadanej pošty a užívať si dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby. 

Bez odpadu (Camille Ratia)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Kniha je určená všetkým, ktorí majú v pláne obmedziť množstvo odpadu okolo seba. Autorka opisuje svoju cestu, od prvého rozhodnutia vylúčiť všetky obaly, opisuje pomalé kroky, ako postupne transformovala svoj život, aby sa stala zero wast-e. Nejedná sa tu iba o nudný popis, ale sú tu uvedené rôzne problematické situácie, s ktorými sa môžeme stretnúť a, ako ich autorka riešila.  

Kniha je určená najmä laikom, ktorí neveria, že je naozaj možné zbaviť sa odpadu.

Život skoro bez odpadu (Jana Karasová a spol.)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha 

Je vôbec možné žiť bez odpadu? 

Áno je to možné. Teda skoro. 

Ako na to nám predstavuje trojica autoriek, ktoré založili známy blog Czech Zero Waste. 

Radia, ako so životom bez odpadu začať, ako v praxi riešiť niektoré bezobalové rozhodnutia, ako pristupovať ku bežným činnostiam ako varenie, život s deťmi a podobne. 

Bez obalu (Barbora Tlusta)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Prvá česká kniha o živote zero waste. Je to kniha, pre všetkých, ktorý by chceli zero waste vyskúšať, ale nevedia ako na to. Kniha ukazuje ako postupne do života implementovať zmeny, ktoré nám pomôžu obmedziť produkciu odpadu a začať žiť udržateľne. 

Heslo tejto knihy je – implementujte do života zmeny tak, aby ste z nich mali radosť. 

Ako sa zbaviť plastov (Will McCallum) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenšina e-kniha, angličtina

V roku 2050 bude vo svetových oceánoch viac plastov ako rýb. Naďalej však do morí prúdi každú minútu jedno smetiarske auto plné plastov, naďalej sa každú sekundu vyrobí 20 000 plastových fliaš. To už je skutočný dôvod na paniku!

Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti. Všetci máme pred očami morské vtáctvo s útrobami plnými plastu a uvedomujeme si, že zmena je životne dôležitá. Ako ju však urobiť?

Will McCallum, guru hnutia bojujúceho proti plastom a riaditeľ Greenpeace pre otázky oceánov napísal mimoriadne dôležitú a zrozumiteľnú knihu, ktorou nás chce motivovať k tomu, aby sme krok za krokom zredukovali plastovú stopu v našich životoch. Začať môžeme odmietnutím jednorazovej igelitky!

Moje zero-waste kuchyně

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Táto kniha je opäť zameraná na kuchyňu, kre tvoríme asi najviac odpadu a predstavuje najväčšiu výzvu. Kniha nás naučí, ako neplytvať potravinami a, ako aj zo zjavne nespracovateľných zvyškov vytvoriť chutné jedlo. Prináša taktiež mnoho typov na skladovanie potravín a, ako nakupovať tak, aby ste nemuseli nič vyhadzovať.

Život podle Zero Waste za třicet dní (Anita Vandyke) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Táto kniha je dokonalý sprievodca, ktorý poradí, ako radikálne znížiť množstvo odpadu, bez toho, aby sme museli radikálne zmeniť životný štýl. V tridsať dňovej výzve autorka prináša nástroje, tipy a triky, ako sa zbaviť plastov a žiť čistý a príjemnejší život. Je to praktická kniha, ktorá pozitívnym prístupom vyzýva k akcií a počas tridsiatich dní sa naučíte, ako sa rozhodovať s ohľadom na udržateľnosť pri nakupovaní, stravovaní, cestovaní, starostlivosti o telo a mnoho ďalších oblastí.

Eco-friendly domov (Christine Liu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Ďalší praktický a inšpiratívny sprievodca, ako dosiahnuť domácnosť s ohľadom na životné prostredie. Kniha má dve časti, ktorá každá vás naučí nielen niečo o udržateľnosti, ale taktiež o sebe. Autorka postupne prechádza všetky miestnosti v domove a v každej ponúka mnoho typov ako na to. 

Chráňme našu planétu (Jess French)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Pri každej ľudskej činnosti sa vytvára nejaký druh odpadu. Od smetí a zvyškov jedál cez továrenské splodiny až po staré stroje. Čo sa s týmito odpadkami deje, ako ovplyvňujú naše životné prostredie a ako riešiť problém s ich neustálym pribúdaním? Táto kniha je plná zaujímavých nápadov, ako môže každý z nás prispieť k tomu, aby sa z našej planéty stalo čistejšie, krajšie a lepšie miesto pre život. Aj malá zmena totiž môže zmeniť celý svet!

Do p*dele s plasty (Emilly Barret) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Taktiež v noci nespíte, keď pomyslíte na to, že naša planéta je zahltená platovým odpadom? Že naše oceány sú plné plastov? Nemusíte však panikáriť napriek prognózam ekológov, pretože boj s platami už začala a zapojiť sa môžete aj vy. 

Kniha prináša 101 jednoduchých spôsobov, ako plasty obmedziť a dotýka sa hlavne troch oblastí –  stravovania, domácnosti a životného štýlu. 

Už žádné plasty (Martin Dorey) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Oceány sú kriticky znečištené. Musíme ich vyčistiť a zastaviť produkciu platov priamo pri zdroji. Táto kniha vám poradí ako na to, objavíte malé zmeny, ktorí môžu mať obrovský dopad.

Ne/udržateľní (Zuzana Gálová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Vďaka tejto krásnej knihe zistíte, že žiť udržateľne nie je vôbec taká veda. 60 praktických tipov sprevádzaných nádhernými ilustráciami vám poradí, ako môžete jemne zmeniť svoje každodenné rituály a tak pomôcť zachrániť planétu. Vedeli ste, že pri tekutých mydlách máme tendenciu míňať ich viac? Pri každom umytí použijeme 7-násobne väčšie množstvo ako pri tuhom, či už je to samotným dávkovačom, alebo ide len o náš zlozvyk. Vymeňte si preto doma tekuté mydlá za tuhé klasiky, ako ich poznáme z detstva. Praktický tip, ktorý vieme pomerne jednoducho vyriešiť, no napriek tomu si túto informáciu len málo z nás zapamätá a napokon ju aj pretaví do bežného života.

Žijeme zodpovedne? (Georgina Wilson-Powell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, čeština, angličtina

Táto kniha prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Sú elektromobily skutočne zelené? Čo je lepšie: elektrická alebo bambusová zubná kefka? Je pre planétu lepšia sprcha alebo vaňa? Je ekologické mať domáceho miláčika? Alebo je vôbec možné mať deti a súčasne raziť zelenú cestu? A prečo je rýchla móda taký problém? Každý môže priložiť ruku k dielu. A svet od vás potrebuje, aby ste tým či oným spôsobom začali už dnes.

www.martinus.sk

Related Posts