Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Keď ste videli dokument „The Social Dilema“ na Netflixe, tu sú knihy, ktoré by ste mali ešte prečítať

Prelomový dokument Netflixu „The Social Dilema“ vysvetľuje problémy s dnešnými platformami sociálnych médií. Teraz sa pozrite na vedcov, spisovateľov a vodcov, ktorí už roky vydávajú poplašné zvony. Budovanie pohybu používateľov internetu, ktorí rozumejú vplyvu sociálnych médií je jediný spôsob, ako dosiahneme zásadnú zmenu, ktorú hľadáme. Napriek tomu, ako efektívne tento film sprostredkoval dôležité otázky bežnému publiku, mali by ľudia pozerať na dokument kritickým pohľadom. Ak chcete pochopiť sociálne média, ako nás ovplyvňujú či, ako zber dát funguje, knihy nižšie vám pomôžu. 
martinus.sk

Ten Arguments For Deleting Your Social Media Accounts Right Now (Jaron Lanier)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Sociálne médiá nás majú dať dokopy, ale zdá sa, že nás trhajú od seba. Dôkazy naznačujú, že vďaka sociálnym médiám sme smutnejší, nahnevaní, menej empatickí, bojazlivejší, izolovanejší a kmeňovejší. V tomto vtipnom manifeste autor vysvetľuje, prečo sú toxické účinky sociálnych médií jadrom dizajnu, a v desiatich jednoduchých argumentoch, prečo oslobodenie sa spod jeho moci zmení váš život a svet k lepšiemu. 

The Age of Surveillance Capitalism (Shoshana Zuboff)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Shoshana Zuboff ukazuje, že sme na križovatke. Stále máme moc rozhodnúť sa, v akom svete chceme žiť, a to, o čom sa rozhodneme teraz, bude formovať zvyšok storočia. Naše možnosti: umožniť technológiám obohatiť pár a ochudobniť mnohých alebo ich využiť a distribuovať ich výhody. Kniha ukazuje, ako môžeme chrániť seba a svoje komunity a zabezpečiť, aby sme boli pánmi digitálneho sveta a nie jeho otrokmi. 

End of Forgetting: Growing Up with Social Media (Kate Eichhorn)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vďaka Facebooku a Instagramu bolo naše detstvo zachytené a uchované online, aby nikdy nezmizlo. Čo sa však stane, keď nemôžeme zanechať svoje najtrápnejšie chvíle za sebou? Donedávna mohli byť nepríjemné chvíle dospievania zabudnuté. Ale dnes sme na pokraji  schopnosti zanechať svoju minulosť za sebou. To, čo bolo kedysi pominuteľné, je teraz zdokumentované a označené, vždy pripravené na vyplávanie a prerušenie našich budúcich životov.

Why Social Media is Ruining Your Life (Katherine Ormerod)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Ležíte v noci bdelý a rozčuľujete sa nad stavom svojej kariéry? Zdá sa vám život všetkých ostatných lepší ako váš? Máte pocit, že nikdy nebudete dosť dobrí? Kniha sa zaoberá tlakom porovnávania a nedosiahnuteľnou úrovňou dokonalosti, ktorú sociálne médiá vytvorili v našom modernom svete. Od globálne vplyvných osôb – ktoré majú  viac ako 10 miliónov sledovateľov – až po klinických psychológov, plastických chirurgov a profesorov, Katherine odhaľuje, ako náš vzťah so sociálnymi médiami zmenil naše vzorce správania, zničil našu sebadôveru a rozbil naše rozpätie pozornosti.

Ako povedať nie sociálnym médiám (Chloe Ramsden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Novinka z radu Ako povedať nie upozorňuje na riziká spojené s užívaním sociálnych sietí, ako sú negatívne pocity, závislosť, osamelosť, stres a ďalšie. Nemusí to tak ale byť! Urobte prvý krok k šťastnejšiemu „online“ životu! Táto príručka obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mali situáciu pevne v rukách. Ponúka 100 tipov od úplného „vypnutia“ až po spravovanie pozitívnych príspevkov. Doprajte si digitálnu diétu! 

The Hype Machine (Sinan Aral)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prečo sa falošné správy šíria rýchlejšie ako pravda? Stávajú sa výrobky a nápady populárnymi preto, lebo sú dobré alebo preto, že majú vysoké online hodnotenie? Ako vlastne vplyv funguje a čo to znamená byť vplyvným? Ľudia boli vždy spoločenským druhom. Komunikujeme a spolupracujeme medzi sebou od úsvitu času. Lenže dnes je niečo iné. Za posledné desaťročie sme vytvorili technológie, ktoré výrazne zosilňujú spôsoby vzájomnej interakcie. Kniha popisuje vplyv sociálnych médií na štát, politiku, hlasovanie, podnikanie a verejné zdravie a ukazuje nám, ako môžeme prispôsobiť našu spoločnosť.

The Social Organism (Oliver Luckett, Michael Casey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Sociálne médiá sú jadrom spoločnosti 21. storočia. Zvrhuje diktátorov, ukončuje rasistické tradície a uvádza nočnú slávu účinkujúcim v obývacej izbe. Ako to však v skutočnosti funguje?  Aby sme pochopili a čo najlepšie využili sociálne médiá, ľudia musia v prvom rade pozerať na prírodu a vnútorné fungovanie živých organizmov. Aj, keď to hlboko ovplyvňujú naše systémy, politiku a kultúru, málokto skutočne vie, ako fungujú sociálne médiá. Ľahko zrozumiteľným a zároveň silným jazykom Luckett a Casey popisujú, ako sociálne médiá žijú a dýchajú.

www.martinus.sk

Privacy is Power: Why and How You Should Take Back Control of Your Data (Carissa Veliz)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Keď sa sledovanie vkráda do všetkých kútov nášho života, Carissa Veliz odhaľuje, ako naše osobné údaje dávajú príliš veľkú moc veľkým technológiám a vládam, prečo je to dôležité a čo s tým môžeme urobiť. V okamihu, keď ráno skontrolujete telefón, odovzdávate svoje údaje. Predtým, ako ste si vôbec vypli alarm, bolo na celý rad organizácií upozornených, kedy ste sa zobudili, kde ste spali a, s kým. Naše telefóny, naše televízory, dokonca aj naše práčky sú špehmi v našich domovoch. Bez vášho dovolenia alebo dokonca vášho vedomia získavajú technologické spoločnosti vašu polohu, vaše lajky, vaše zvyky, vzťahy, obavy, zdravotné problémy a zdieľajú ich medzi sebou, ako aj s vládami a množstvom supov.

Targeted (Brittany Kaiser)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V tejto knihe politický konzultant a informátor o technológiách odhaľuje znepokojujúcu pravdu o dátovom priemysle za miliardy dolárov, ktorý verejnosti odhalí, ako spoločnosti pomocou našich osobných údajov zbohatnú a odhalí, ako spoločnosť Cambridge Analytica využila slabé miesta v zákonoch o ochrane súkromia na pomoc zvoleného Donalda Trumpa. No neskončilo to len tam. 

Digitálny minimalizmus (Cal Newport)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina

Technológie vo svojej podstate nie sú ani dobré, ani zlé. Kľúčom je používať ich na to, aby vám vo vašich cieľoch a hodnotách pomáhali, a nie nechať sa nimi využiť. Táto kniha vám ukáže ako na to. Na celom rade príkladov zo skutočného života vysvetľuje autor bežné návyky digitálnych minimalistov a myšlienky, na ktorých sú založené. Ukazuje, ako prehodnotiť svoj vzťah k sociálnym sieťam, znovu objaviť potešenie zo sveta „offline“ a prináša stratégie, ako tieto návyky začleniť do vášho života.

Weapons of Math Destruction (Cathy O’neil)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Žijeme v dobe algoritmu. Rozhodovania, ktoré ovplyvňujú náš život – to, kam chodíme do školy, či môžeme získať prácu alebo pôžičku, koľko platíme za zdravotné poistenie – stále viac nerobia ľudia, ale stroje. Teoreticky by to malo viesť k väčšej spravodlivosti: Každý sa posudzuje podľa rovnakých pravidiel. Ale ako ukazuje matematička a vedkyňa v oblasti dát Cathy O’Neil, matematické modely, ktoré sa dnes používajú, sú neregulované a nespochybniteľné, aj keď sa mýlia. Najviac znepokojujúce sú, že posilňujú diskrimináciu – podporujú šťastných, potrestajú utláčaných a podkopávajú našu demokraciu v tomto procese. 

No Filter (Sarah Frier)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha odhaľuje, ako Instagram zmenil globálnu spoločnosť – vytvoril nový druh celebrít, „influencer“, s bezprecedentnou kontrolou nad tým, ako všetci nakupujeme; stali sa domovom nielen fotografií domácich miláčikov a sviatkov, ale aj násilníkov, rasistov a konšpiračných teoretikov; a pomoc pri vytváraní sveta, v ktorom má niekoľko technologických spoločností bezprecedentnú kontrolu nad tým, ako všetci nakupujeme a myslíme. e Instagram v skutočnosti iba ďalší web s fotografiami? Alebo môže predstavovať budúcnosť každého podnikania na Zemi?

martinus.sk

Nebezpečný efekt (Mary Aiken)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Fascinujúce kniha … Ak máte deti, kúpte si ju, „napísal britský denník The Times. Prelomové dielo od prednej svetovej kyber psychologičky Mary Aikinovej, ktorá opisuje, ako online prostredie mení ľudské správanie. Zaoberá sa najrôznejšími aspekty internetu, digitálnych médií a sociálnych sietí a ich vplyvom na človeka a jeho konanie. Osobitný dôraz kladie kniha na to, ako nové technológie ovplyvňujú a aké nebezpečenstvá môžu znamenať predovšetkým pre deti.

Reinventing Capitalism in the Age of Big Data (Viktor Mayer-Schonberger, Thomas Ramge)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Pretože sa údaje stávajú hodnotnejším majetkom ako hotovosť, pravidlá pre prežitie a prosperitu sa menia. Znovuobjavenie kapitalizmu je provokatívnym pohľadom na to, ako dáta znovu objavujú trhy, a tým ohlasujú éru, v ktorej firma už nie je dominantná.

American Girls: Social Media and the Secret Lives of Teenagers (Nancy Jo Sales)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Instagram. Whisper. Yik Yak. Vine. YouTube. Kik. Ask.fm.Tinder. Dominantnou silou v živote dievčat v dnešnej Amerike sú sociálne médiá. To, čo robí celej generácii mladých žien, je predmetom ocenenia pútavej a výbušnej americkej dievčiny spisovateľky Vanity Fair Nancy Jo Salesovej. 

Sex, Likes and Social Media (Deana Puccio, Allison Havey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Dnešní tínedžeri sú prvou generáciou, ktorá prešla dospievaním online. Internet, sociálne médiá a bezplatná online pornografia dramaticky zmenili vzájomné vzťahy mladých ľudí a poznávanie sexu, napriek tomu sa rodičom ponúka málo informácií o novom prostredí zoznamiek. Cieľom tejto knihy je vyplniť túto medzeru.

Social Engineering: The Science of Human Hacking (Christopher Hadnagy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prečo sa do niečoho nabúrať, keď stačí požiadať o prístup? Sociálne inžinierstvo, ktoré brány firewall a antivírusový softvér nezistia, sa pri získavaní prístupu do citlivých priestorov spolieha na ľudskú chybu. Táto kniha vysvetľuje najbežnejšie používané techniky, ktoré oklamú aj tých najrobustnejších pracovníkov bezpečnostnej služby, a ukazuje, ako sa tieto techniky v minulosti používali. To, ako sa rozhodujeme ako ľudia, ovplyvňuje všetko od našich emócii až po našu bezpečnosť.

www.martinus.sk

Related Posts