Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

13 kníh, ktoré odporúča Elon Musk

Ďalší zoznam z našej série, čo odporúčajú slávni. Prelustrovali sme internet a rôzne správy a vytvorili zoznam kníh nižšie, ktoré odporúča práve vizionár Elon Musk. Aj, keď v prípade Elona Muska bolo jednoduché nájsť odporúčania,  nakoľko je veľmi aktívny na Twitteri.

martinus.sk

Život 3.0 (Max Tegmark) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Autor opisuje možnosť vzniku novej – technologickej – formy života, takzvaného života 3.0, ktorý má byť schopný vylepšovať sám seba. Tegmar vysvetľuje mechanizmy učenia a samostatného uvažovania tejto umelej inteligencie a zmeny, ktorých sme už teraz svedkami. Nemenej zásadné miesto v knihe majú predpovede vplyvu na ľudstvo, vrátane etického rozmeru človečenstva. Ako kozmológ autor nezostáva pri zemi, dotýka sa aj kľúčovej úlohy umelej inteligencie pri objavovaní a kolonizácii vesmíru.

Zdroj: „Pôsobivý sprievodca o výzvach a možnostiach pri našom úsilí o budúcnosť života, inteligencie a vedomia – na Zemi i mimo nej.“ 

Superinteligence (Nick Bostrom)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha,  angličtina,  angličtina e-kniha

Mnohí si dnes kladú otázku, či umelá inteligencia prekoná v dohľadnej budúcnosti tú ľudskú, a ak áno, aké to bude mať dôsledky. Budeme umelú inteligenciu, ktorá si je vedomá sama seba, ešte schopní kontrolovať? Bude naším spojencom? Alebo nás nebude už potrebovať, a môže nás teda chcieť zničiť? Vznikne nový “živočíšny” druh, ktorý bude kombináciou človeka a ním vyvinuté umelej inteligencie? Na tieto a ďalšie otázky sa pokúša odpovedať práve táto kniha. 

Zdroj: “Stojí za prečítanie. Na AI musíme byť veľmi opatrní. Potenciálne nebezpečnejší ako atómové bomby.”

Acts of Love (Talulah Riley)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Bernadette vie, čo chce. Tim je perfektný a vždy mala pocit, že sa medzi nimi niečo stane. Síce práve oznámil svoje zasnúbenie s úžasnou Elizabeth, ale prsteň ešte nemá na prste. A, keď sa Elizabeth začne miešať do Bernieho vlastného milostného života, vie, že je čas konať. Áno, Elizabethin najlepší priateľ Radley môže byť očarujúci, charizmatický a inteligentný. Ale nie je Tim. A Bernadette nie je žena, ktorá berie “nie” ako odpoveď.

Zdroj: “Všetky postavy – dokonca aj tie, ktoré sú založené na skutočných ľuďoch – sú úplne fiktívne …”

Screw Business as Usual (Richard Branson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Môžeme do nášho života priniesť viac zmyslu a zároveň pomôcť zmeniť svet? V knihe nájdeme fascinujúce a inšpirujúce príbehy o ľuďoch, ktorí už vedú cestu transformácie podnikania na silu dobra, ľudí a planéty. Je čas obrátiť kapitalizmus naruby – posunúť naše hodnoty, prejsť od zamerania na spravodlivý zisk k starostlivosti o ľudí. 

Zdroj: „Tento prístup by si mal vziať k srdcu každý, pretože je to skutočne múdry krok.“

Čakanie na Godota (Samuel Beckett)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

V hre vystupujú dve hlavné postavy: tuláci Vladimír a Estragon a tri vedľajšie: Pozzo, Lucky a Chlapec. Vladimír a Estragon čakajú na Godota, ktorý opakovane neprichádza. Pri čakaní sa zoznámia s Pozzom a jeho sluhom Luckym. Chlapec im na konci prvého dejstva oznámi, že Godot príde nasledujúci deň.

Zdroj: “Nedávno som ocenil úžasný a absurdný humor v diele Čakanie na Godota. Tak často čakáme bez toho, aby sme vedeli prečo, kedy alebo kde.”

Consider Phlebas (Iain M. Banks)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Vojna zúri po celej galaxii. Miliardy zomreli, ďalšie miliardy boli odsúdené na zánik. Mesiace, planéty, samotné hviezdy, čelia zničeniu. Idiranci bojovali za svoju vieru; Kultúra za svoje morálne právo na existenciu. V rámci kozmického konfliktu nemôže dôjsť k odovzdaniu. 

Táto kniha, rovnako aj celá séria je vesmírnou operou s ohromujúcou silou a úžasnou predstavivosťou od moderného majstra sci -fi.

Zdroj: “Pôsobivý obraz veľkej, poloutopickej galaktickej budúcnosti.”

www.martinus.sk

Duna (Frank Herbert)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Púštna planéta Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie, ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Na pozadí tohto neľútostného a drsného sveta sa rozohráva komplikovaný boj o moc medzi znepriatelenými veľkorodmi, ktoré by rady náleziská na Arrakise ovládali. Klasika sci-fi literatúry, ktorá sa okrem precízne vytvoreného fiktívneho sveta zaoberá aj politikou, ekológiou a filozofiou, ponúka čitateľovi predovšetkým jedno: veľký a dobrodružný príbeh.

Zdroj: “Séria Duna od Herberta je tiež vynikajúca. Zasadzuje sa za obmedzenia inteligencie strojov.”

Nadácia (Isaac Asimov)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha, češtinaangličtina, angličtina e-kniha

Na začiatku tridsiateho milénia dosiahlo Impérium svoj vrchol. Rozpína sa do všetkých kútov galaxie a nikdy nebolo také mocné ako teraz. Len zakladateľ novej vednej disciplíny psychohistórie dokáže predvídať eminentný úpadok nasledovaný tridsiatimi tisícročiami chaosu a konfliktov. V snahe zachrániť vedomosti ľudstva a skrátiť obdobie chaosu na nevyhnutné minimum založí psychohistorik Hari Seldon na opustenej planéte na okraji známeho vesmíru maják nádeje pre budúce generácie. Toto útočisko pre tie najväčšie mozgy ľudstva nazve Nadácia.

Zdroj: “Nadácia a Zeroth Law boli základom pre vytvorenie SpaceX.”

Na vine sú hviezdy (John Green)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, nemčina, angličtina, angličtina e-kniha

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Mladík má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

Zdroj: “Musím tiež priznať, že sa mi páči Na vine sú hviezdy, smutné, romantické a krásne pomenované.”

Pán prsteňov (J.R.R. Tolkien)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, češtinačeština audiokniha, angličtina 

Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali – napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom „“veľkých ľudí““. Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.

Zdroj: “Viem, že je to klišé, ale Pán Prsteňov je moja najobľúbenejšia kniha.”

Stopárov sprievodca galaxiou (Douglas Adams)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština audiokniha, angličtina

Stopárov sprievodca galaxiou je najvtipnejšia sci-fi séria na svete. Arthurovi Dentovi, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu…

Zdroj: „Kniha filozofie prezlečená do humornej knihy.“

The Big Picture (Sean Carroll)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kde sme? Kto sme? Dokáže ľudský účel a zmysel niekedy zapadnúť do vedeckého pohľadu na svet? Od Darwina a Einsteina po počiatky života, vedomia a samotného vesmíru, autor kombinuje vedu rozprestierajúcu sa vo vesmíre a hlboké myšlienky v snahe vysvetliť náš svet.  Ukazuje, že aj keď môžu byť naše životy navždy zakryté nekonečnosťou vesmíru, môžu byť vykúpené našou schopnosťou porozumieť mu a dať mu zmysel.

Zdroj: “Vrelo odporúčam čokoľvek od Seana Carrolla.”

Steve Jobs (Walter Isaacson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audiokniha, nemčina, angličtina, angličtina e-kniha, francúština

Životopis Steva Jobsa, jedinečný svojho druhu a jediný autorizovaný samotným Jobsom, zakladateľom a CEO fenomenálnej spoločnosti Apple! Skutočnú pravdu o ikone úspechu novodobej technologickej éry a jeho fenomenálnej spoločnosti Apple sa dozvedia čitatelia v slovenskom vydaní autobiografickej knihy STEVE JOBS, ktorú vydáva vydavateľstvo Eastone Books vo svojej edícii Business Class. Steve Jobs významne ovplyvnil vývoj osobných počítačov, kreslených filmov, telefónov, hudby, tabletov a digitálnej tlače.

Zdroj: „Celkom zaujímavé.“

www.martinus.sk

Related Posts