Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

7 kníh ak chcete začať s otužovaním

Láka vás otužovanie a neviete ako začať? Máte otázky ohľadom zdravotného stavu? Potrebujete pomocť s výberom topánok a rukavíc? V tom prípade, ste na správnom mieste! Otužovanie a zimné plávanie pôsobí blahodárne na imunitný systém. Je dokázané, že otužilci sú aktívnejší, lepšie sa vyrovnávajú s únavou a ľahšie odolávajú chorobám. Ak sa chcete stať otužilcom aj vy siahnite po jednej z týchto kníh. Každá ponúka praktické rady, ako sa ponoriť do studenej vody. 

www.martinus.sk

Čo nás nezabije (Scott Carney)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Vzdali by ste sa vlastného pohodlia výmenou za lepšie zdravie a kondíciu? Presne to spravil novinár Scott Carney, keď na vlastnej koži začal skúmať prirodzené schopnosti človeka odolávať extrémnym poveternostným podmienkam a možnosti vedomého ovplyvňovania niektorých biologických procesov v tele. Na základe mnohých výskumov Carney dokazuje, že trénovaním tela v určitých podmienkach je možné vyrovnať sa s chladom, horúčavami, extrémnymi výškami aj hĺbkami, zmierniť prejavy niektorých chorôb a celkovo si výrazne zlepšiť zdravie.

Otužovanie (Susanna Soberg)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Pravidelný kontakt so studenou vodou prospieva vášmu zdraviu i šťastiu. Dodáva telu energiu v každodennom živote. Otužovanie je, samozrejme, predovšetkým o vytrvalosti, sebakontrole a vnútornom pokoji, ktorý vo vode zažívate. Nie je prospešné len pre myseľ, ale aj pre telo: prospieva srdcu, pľúcam a pokožke, dokonca aj imunitnému systému, krvnému obehu a metabolizmu. Choďte si preto zaplávať do najbližšieho jazera, aj počas chladných mesiacov roka. Potrebujete len odhodlanie vliezť do studenej vody a potom v nej zostať.

Metóda Wima Hofa (Wim Hof)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina, slovenčina e-kniha, slovenčina audiokniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Jedinečná Metóda Wima Hofa prináša silu, vitalitu a šťastie mladým i starým, chorým aj zdravým. Wim Hof, prezývaný Ľadový muž, je držiteľ viacerých svetových rekordov vo vytrvalosti a pobyte v chlade. Vyšiel na Kilimandžáro iba v šortkách, zabehol polmaratón za polárnym kruhom naboso, stál v nádobe s ľadom viac ako stodvanásť minút. Prínosy jeho metódy, ktorú využívajú milióny ľudí po celom svete, potvrdilo osem univerzitných výskumov.  

Chladová terapie (Veronika Allister, Libor Mattuš)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, čeština e-kniha

Kompletný sprievodca otužovaním. Toto je česká kniha od českých autorov, jedna z prvých svojho druhu. Knižka je o otužovaní a chlade – o jednom z najblahodárnejších priateľov nášho tela a mysle. Chlad je tu s nami, ľuďmi (homo sapiens) odpradávna. A vďaka tomu sme si na chlad skvele zvykli. Okrem motivácie k otužovaniu vám tiež ukážeme konkrétne možnosti, ako sa otužovať doma – aby ste nemuseli za otužovaním von, pokiaľ nechcete, ale mohli si ho užiť v bezpečí domova. 

Mohlo by vás zaujímať: Knihy, po ktorých už nikdy nebudete dýchať tak ako predtým

Zdravé otužování (Renata Raduševa Herber)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština

Stále častejšie vídame na sociálnych sieťach ľudí, ktorí sa dobrovoľne sprchujú studenou vodou alebo plávajú uprostred zimy v ľadovo chladnom rybníku. Otužovanie sa stalo fenoménom poslednej doby, táto metóda je však v skutočnosti nesmierne stará. Správna liečba vodou môže zmierniť alebo úplne vyliečiť najrôznejšie fyzické ťažkosti, od zápalov cez problémy pohybového aparátu. Studená voda je skutočne kľúčom k nášmu zdraviu – treba sa s ňou však naučiť zaobchádzať, aby sa pre vás stalo otužovanie dobrým sluhom, ale nie zlým pánom.

Začni teď! (Petr Bílek, David Vencl)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština, čeština audiokniha

Otužovanie je cesta k uzdraveniu a posilneniu tela i duše. Fenomén dnešnej doby približuje český ľadový muž David Vencl v knihe, ktorá môže byť Bibliou otužilcov. Teoretické poznatky dopĺňa vrcholový športovec, bývalý telocvikár a reprezentačný freediver praktickými radami vychádzajúcimi z jeho skúseností. Ako vstupovať do vody? Čo robí ľadová voda s naším organizmom? Môžem otužovaním schudnúť? Na tieto aj mnoho ďalších otázok ponúka odpovede. Zároveň sa knihou prelína príbeh jeho cesty k svetovému rekordu v plávaní pod ľadom, pri ktorej nebola núdza o dramatické aj vtipné momenty.

Otužování (Ewa Zwierzchowska)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: čeština

Kniha zoznamuje čitateľov so širokým názorovým spektrom otužilcov i lekárskych špecialistov vrátane športovej psychologičky. Zámerom autorky nebolo poskytnúť vedecký pohľad, ale spísať praktickú príručku pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť základné informácie o otužovaní v historickom aj súčasnom kontexte, čo sa podarilo. Písaná je prístupným jazykom pre širokú verejnosť. Pri čítaní si môžeme uvedomiť, že slovenský prístup k otužovaniu sa v mnohom líši. My v zimnom období vo vode hlavne plávame, zatiaľ čo niektorí otužilci v Poľsku dávajú prednosť krátkodobému pobytu vo vode pri intenzívnych mrazoch pod desiatimi stupňami Celzia, iní (aj neplavci) sa naopak skôr do studenej vody len namáčajú, často v čiapke a rukaviciach.

martinus.sk

Related Posts