Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

14 kníh, ak si chcete poradiť so strachom a úzkosťou

Strach nám pomáha prežiť už od nepamäti. Je jednou z najdôležitejších a najužitočnejších emócií. Aj úzkosť je strach, ale na rozdiel od neho, nie je užitočná. Zdravý strach nás chráni, ale pretrvávajúca úzkosť nás postupne okráda o slobodu myslenia a následne i správania. Nielen strachom, ale aj úzkosťou už niekedy trpel asi každý. Ak práve s úzkosťou či strachom bojujete, zoznam kníh nižšie vám s tým určite pomôže. 

martinus.sk

Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu (Klaus Bernhardt)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha

Milióny ľudí na svete trpí nejakým typom diagnostikovanej úzkostné poruchy a asi tretinu z nich trápi stále sa vracajúce panické ataky. Títo ľudia zo všetkého najviac túžia po tom, aby sa mohli, čo najrýchlejšie vrátiť do normálneho života, do života bez strachu zo strachu. Klaus Bernhardt predstavuje nový spôsob terapie úzkosti, ktorý cielene využíva procesy spracovania informácií prebiehajúce v našom mozgu. Jednoduchá, ľahko pochopiteľné cvičenie tak väčšine pacientov trpiacich úzkosťami a panickými atakmi umožní už po niekoľkých málo týždňoch návrat do života bez paniky a úzkosti.

Ako sa zbaviť starostí a začať žiť (Dale Carnegie)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština audio-kniha, angličtina

Starosti vyciciavajú z človeka energiu a nedovoľujú mu premýšľať. Môžeme urobiť niečo, aby sme sa ich zbavili? Dale Carnegie v tejto knihe dokazuje, že je to možné. Ponúka overené techniky, ktoré už miliónom ľudí na celom svete pomohli zmeniť ich život. Pomocou praktických návodov sa aj vy naučíte riešiť problematické situácie, využiť kritiku vo svoj prospech či vyhnúť sa citovému rozrušeniu. Autor vám poradí, ako si vypestovať duševný postoj, z ktorého pramení pokoj a šťastie, ale aj pracovné návyky, ktoré pomáhajú zabraňovať únave.

martinus.sk

Úzkost a její smysl (Verena Kastová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Úzkosť pozná každý z nás – či už ju jasne pomenujeme alebo len nejasne popisujeme. Úzkosť významne pôsobí na našu dušu i telo – spôsobuje napätie, ohrozuje, ruší, zasahuje nás v jadre nášho bytia.  Autorka opisuje túto emóciu, analyzuje jej dynamiku, ktorá výrazne ovplyvňuje náš život. Necháva nám porozumieť výrazovým formám úzkosti a ťažkostiam, ktoré majú svoj pôvod v nerozpoznaných úzkostiach. V neposlednom rade môžeme porozumieť funkciu úzkosťou v každodennom živote. Iba ten, kto sa nesnaží pred úzkosťou utiecť, kto sa jej aktívne postaví, môže ju premeniť v pozitívnu životnú silu.

Fear Less: How to Win at Life Without Losing Yourself (Dr. Pippa Grange)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Čo by sme mohli dosiahnuť, keby sme boli skutočne oslobodení od strachu? Usilujeme sa o úspech, ale málokedy sme šťastní. Čím viac sa pokúšame vyhrať – pre prácu alebo rodinu – tým viac riskujeme, že stratíme samých seba. A dokonca aj dosiahnutie našich cieľov sa môže cítiť čudne prázdne. Vinník? Strach. Robí nás to nervóznymi alebo hanblivými, alebo z nás robí perfekcionistov. Predstierame, že sme niekým iným, pričom sa usilujeme o stav, ktorý nikdy nie je skutočne uspokojujúci. Existuje aj iný spôsob.

Ako si poradiť so strachom a úzkosťou (Chloe Brotheridge)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina 

Často sa trápite, problémom sa radšej vyhýbate, ako by ste im čelili, a za každým rohom očakávate nebezpečenstvo? Bojíte sa skúsiť niečo nové zo strachu zo zlyhania? Alebo vás sužuje pohľad na dokonalý život vašich známych na sociálnych sieťach? Skrátka, trpíte úzkosťou? Terapeutka Chloe Brotheridgeová bola v mladosti presvedčená, že strach a obavy sú v jej psychike hlboko zakorenené. Postupne zistila, že sa mýli a že prirodzeným stavom človeka je pokoj. Kniha Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou vám poskytne jednoduché, no účinné nástroje, vďaka ktorým zmiernite príznaky a každým dňom sa budete cítiť lepšie. Či už ide o tlak sociálnych médií, perfekcionizmus, alebo strach z neúspechu, táto kniha vás naučí, ako znovu nadobudnúť kontrolu nad svojím životom.

Ako prekonať úzkosť (Kate Middleton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Každý z nás už z času na čas pocítil úzkosť – neurčitý pocit niečoho zlého, bolesti hlavy, problémy so spánkom, nevoľnosť… Mnohí ľudia sa za tieto úzkostné pocity hanbia či začnú ich riešiť napr. alkoholom alebo agresívnym správaním. Psychologička Kate Middleton objasňuje, ako úzkosť funguje vo vašich myšlienkových návykoch a telesných chemických reakciách. Prostredníctvom skutočných zážitkov a vlastných skúseností pri prekonávaní fóbie opisuje cestu k uzdraveniu. Táto cesta je plná pochopenia, ľahko sa nasleduje a je dobrým návodom pre každého, kto chce urobiť prvé kroky k vyliečeniu.

Když nejste v pohodě (Jill Stark)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Ak nie ste v pohode, nesnažte si nahovárať, že sa cítite skvele. Tak by sa dal stručne vystihnúť prístup autorky k obtiažnym časom, aké prežíva každý z nás. Vychádza z vlastných skúseností so stavmi chronickej úzkosti a s depresiami, ktoré sa postupne učila zvládať, a tieto náročné lekcie ju doviedli k rozhodnutiu, že svoju neľahkú cestu opíše čitateľom, aby im ukázala, že aj tak veľké problémy sa dajú prekonať.

Jak překonat strach, úzkost, paniku a fobie (Doris Wolf)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Bojujete s pocitmi úzkosti či záchvaty paniky? Máte strach z budúcnosti, zo samoty, z odmietnutia či zlyhanie? Desí vás výšky, psi alebo otvorené priestranstvá? Zachovajte pokoj, nie ste nenormálne. Ľahšie formou chronickej úzkosti si aspoň raz za život prejde každý štvrtý človek a skoro každého desiateho jeho strach výrazne obmedzuje v každodennom živote. Bez ohľadu na váš vek alebo druh strachu pre vás máme dobrú správu – svoj strach môžete ovplyvniť.

Chce to len odvahu! (Ján Dubnička)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Strach a obavy sú prirodzené obranné mechanizmy a nemôžeme ich zo svojho života vymazať. Vďaka správnemu prístupu ich však vieme dostať pod kontrolu, aby nám nestrpčovali život. Knih ponúka účinné rady a techniky, ako prekonať strach v jeho najrozmanitejších podobách – strach z neúspechu, odmietnutia, riešenia problémov aj zo zmien. Poradí vám, ako identifikovať svoje obavy, zvládnuť strach, vypestovať si vnútornú silu aj sebadôveru a získať mentálnu imunitu.

Ovládni svoj strach (Brandon Webb, John David Mann)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha

Brandon Webb stál na čele život ohrozujúcich misií na najproblematickejších miestach sveta, počas ktorých skákal z lietadiel, odzbrojoval nepriateľské lode na otvorenom mori či vyslobodzoval väzňov uprostred noci v afganských horách. Ako člen elitných námorných jednotiek US Navy SEALs sa naučil, ako neprepadnúť v desivých situáciách panike. Vo svojej knihe na príklade vlastných skúseností aj zážitkov iných úspešných ľudí ukazuje, ako je možné zmeniť svoj život a prekonať vlastné obmedzenia už len tým, že sa naučíme ovládať svoj strach či pocit náhlej paniky. Sám tvrdí, že ak máme strach využiť vo svoj prospech, nesmieme s ním bojovať, prekonávať ho či ignorovať, ale naopak – musíme ho prijať a spoznať jeho príčiny.

Tanec strachu (Harriet Lerner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Úzkosť, strach, neistota či neustále obavy nás doslova môžu ochromiť a viesť až k nečinnosti – či už v oblasti vzťahov, alebo v práci. Aj keď sa týmto emóciam nemôžeme vyhnúť, lebo sú súčasťou nášho života, Harriet Lerner vo svojej knihe opisuje postup, ako sa s nimi vysporiadať. Na základe skutočných príbehov z vlastnej terapeutickej praxe ukazuje, ako vhodne reagovať na najzákladnejšie ľudské obavy, akými sú strach z odmietnutia, vystúpenia na verejnosti, kritiky či ublíženia si. Vysvetľuje, čo vyvoláva úzkostné stavy ľudí na pracovisku a učí nás, ako si v takom prostredí zachovať vnútorný pokoj a jasné uvažovanie. Snaží sa nám aj ukázať, ako „neustále pozitívne myslenie“ pomáha, ale aj ubližuje. Aj keď vo svojej knihe rieši vážne témy, snaží sa zachovať si nadhľad a zmysel pre humor.

www.martinus.sk

Jak se vyléčit z úzkosti, když vás nikdo jiný vyléčit nemůže (Amy B. Scher)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

Podľa názoru Amy Scher úzkosť nie je problém – je to symptóm, dôsledok určitého problému, nedoriešených emočných energií, ktoré si možno predstaviť ako akési emočné bremeno. Autorkin prístup, teda spočíva vo vyliečení podstaty úzkosti z energetického hľadiska. Potom vás čaká vaše šťastnejší, zdravší, uvoľnenejší a radostnejší život. Dozviete sa, ako uvoľniť emočné bremeno, a teda úzkosť.

Strach a obavy (Lise Bourbeau)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Lise Bourbeau láskavo povzbudzuje čitateľov, aby sa nedali zbytočne deptať názormi, ktoré ich väznia. Strach totiž nie je nič, než naše obmedzujúce presvedčenia – ktoré ale môžeme zmeniť! S jej pomocou sa nám celkom ľahko a jemne otvorí pohľad a naša duša teda môže nesmelo, ale neústupne vykročiť do života.

Život s úzkosťou – Môj príbeh (Mirolav Bóry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina audio-kniha

Aj Vy patríte k tisícom ľudí, ktorých trápi úzkosť, depresia a podobné choroby modernej doby? Tak potom ste s autorom na jednej lodi. V tejto knihe Vám autor prostredníctvom svojich vlastných zážitkov, sprostredkuje svet človeka trpiaceho generalizovanou úzkostnou poruchou. V mnohých príhodách sa určite aj sami „nájdete“. Kniha je poňatá tak, aby bola ľahko čitateľná a čitateľa zaujala svojim nadhľadom. Autor sa snaží poskytnúť čitateľom rady a návody, ako predchádzať panickým záchvatom a úzkosti, resp. ako ich zvládnuť a časom stav úzkosti úplne eliminovať alebo aspoň zmierniť vo významnej miere. Cieľom knihy je čitateľovi poskytnúť úľavu a návod na vymámenie sa zo začarovaného kruhu úzkosti.

martinus.sk

Related Posts