Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

14 kníh o firmách, ktoré zmenili svet

Vedeli ste, že Amazon začínal ako predajca kníh? Viete, ako Spotify zachránil svet hudby? Všetci sme sa s nimi stretli alebo aspoň o nich počuli. Samsung, Instagram, Facebook, Uber či Spotify. Giganti, ktorí zmenili svet okolo nás. No aj oni začínali od nuly, a ak vás zaujíma ich príbeh, prečítajte si o nich viac v nasledujúcich knihách.

www.martinus.sk

Bez pravidiel: Netflix a kultúra znovuzrodenia (Reed Hastings, Erin Meyer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Predstavte si, že pracujete pre spoločnosť, ktorá vám dáva najvyšší plat, aký je možné vo vašej brandži dosiahnuť, a v pracovnej zmluve máte klauzulu, že keď jedného dňa z firmy odídete, dostanete rozprávkové odstupné. Nikto od vás nečaká, že budete pracovať dvanásť a viac hodín denne, nikto nesleduje, koľko dovolenky si počas roka vyčerpáte.  Myslíte si, že to je nereálne? Nie je. Presne takto totiž funguje Netflix s pobočkami po celom svete. So zamestnancami zaobchádza ako s dospelými a racionálnymi ľuďmi. Nenúti ich dodržiavať pravidlá a politiky bežné vo väčšine korporácií. 

No Filter (Sarah Frier)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha odhaľuje, ako Instagram zmenil globálnu spoločnosť – vytvoril nový druh celebrít, „influencer“, s bezprecedentnou kontrolou nad tým, ako všetci nakupujeme; stali sa domovom nielen fotografií domácich miláčikov a sviatkov, ale aj násilníkov, rasistov a konšpiračných teoretikov; a pomoc pri vytváraní sveta, v ktorom má niekoľko technologických spoločností bezprecedentnú kontrolu nad tým, ako všetci nakupujeme a myslíme. e Instagram v skutočnosti iba ďalší web s fotografiami? Alebo môže predstavovať budúcnosť každého podnikania na Zemi?

Samsung Rising (Geoffrey Cain)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Geoffrey Cain ponúka pohľad za opony najväčšej spoločnosti, ktorú nikto nepozná. S nástupom počítačovej revolúcie však predseda Lee Byung-chul prišiel s neuveriteľne riskantným niekoľkomiliónovým plánom, vďaka ktorému by sa spoločnosť Samsung stala hlavným dodávateľom počítačových čipov. Spoločnosť Samsung dnes zamestnáva viac ako 350 000 ľudí – čo je štyrikrát viac ako Apple – a ich príjmy sa zvýšili 40-násobne oproti úrovni z roku 1987.

Support (Michal Truban)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Okrem histórie Websupportu nájdete tu aj návody pre vybudovanie výnimočnej firmy a dosiahnutie úspechu, aj keď robíte jednu chybu za druhou. Kniha obsahuje 3 časti a 3 vrstvy plné chýb a poučení. Prvá časť opisuje ako začínali. Druhá, ako sa stali jednotkou na trhu. Tretia časť je o zahraničnej expanzii, prežití problémov spôsobených rastom a o odovzdaní firmy. Okrem príbehu kniha obsahuje mudrovačky – návody. Tie odpovedajú na otázky, ktoré má každý podnikateľ. Po ich prečítaní posuniete svoje podnikanie a život na nový level.

Obchod pre všetko: Jeff Bezos a éra Amazonu (Brad Stone)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Dej knihy zachytáva aj samotnú osobnosť zakladateľa spoločnosti Jeffa Bezosa. Vďaka čomu sa stal prirodzeným lídrom hneď v niekoľkých oblastiach biznisu? Čím si v čase, keď internetu ešte nikto neveril, získal kľúčových investorov? A ako sa z malej firmy stala vplyvná svetová spoločnosť, ktorej sa podarilo spojiť internetový obchod s logistikou tak efektívne, že si v relatívne krátkom čase prerazila cestu aj do Európy a „zamazonovala” toľkých ľudí?

Spotify (Sven Carlsson, Jonas Leijonhufvud)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha

Spomínate na dobu, kedy hudobný priemysel krachoval? Na prelome tisícročí klesali predaje CD nosičov o miliardu dolárov ročne, hudba sa zdieľala z pirátskych stránok a situáciu nezachránil ani iTunes. Veľké hudobné spoločnosti boli v kríze. V tej dobe sa mladý počítačový zanietenec zo štokholmského predmestia spojil so zámožným spoločníkom, aby uskutočnili víziu, ktorá zmenila hudobný priemysel. Kniha rozpráva príbeh Daniela Eka, Martina Lorentzona a startup, z ktorého sa stal najväčší svetový hráč v oblasti streamovanej hudby.

Válka o Uber (Mike Isaac)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha

Vojna o Uber je podnikateľský thriller o startupe, ktorý mal našliapnuté medzi gigantmi ako Apple, Google či Amazon. Mike Isaac približuje drsnú cestu, pri ktorej spoločnosť skoro zadusila samu seba. Zakladateľ a šéf Travis Kalanick sa nikdy s ničím nemazal. Od okamihu, keď firma vznikla, stále s niekým bojoval – s taxislužbami, úradmi, konkurentmi, investormi i vlastnými vodičmi. 

Google story (David A. Vise)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Toto je príbeh jedného z najpozoruhodnejších internetových úspechov dnešnej doby. Vďaka starostlivému prieskumu a výbornej spolupráci s Googlom vám táto kniha umožní nahliadnuť do zákulisia vzniku a rastu spoločnosti, ktorej meno je najobľúbenejšou značkou a slovo, ktorému rozumie celý svet. 

Facebook: The Inside Story (Steven Levy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V druhom ročníku vysokej školy vytvoril Mark Zuckerberg jednoduchý web, ktorý slúži ako sociálna sieť kampusu. Táto stránka sa chytila, ​​ako blesk a čoskoro študenti z celej krajiny mali Facebook. Dnes je Facebook takmer nerozoznateľný od prvej, skromnej iterácie Zuckerberga. V každodennom živote nemožno už poprieť moc a všade prítomnosť Facebooku. Kniha sa zaoberá celým príbehom spoločnosti, ktorá zmenila svet. 

Príbeh štúdia Pixar (Lawrence Levy)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Lawrence Levy je niekdajší právnik a riaditeľ zo Silicon Valley, ktorého v roku 1994 osobne prijal Steve Jobs na miesto finančného riaditeľa a člena úradu prezidenta Pixar Animation Studios. Levy mal na starosti podnikateľskú stratégiu a IPO Pixaru a riadil transformáciu Pixaru zo stratovej spoločnosti, ktorá sa zaoberala grafikou, na štúdio zábavného priemyslu v hodnote mnohých miliárd dolárov. Neskôr sa stal v Pixare členom predstavenstva. Potom Levy z firmy odišiel, aby sa mohol venovať štúdiu východnej filozofie a meditácie a ich významu pre súčasný život. Teraz o tejto téme píše a prednáša. 

Hatching Twitter (Nick Bilton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Od roku 2006 sa Twitter rozrástol z náhodného vedľajšieho projektu internetového startupu na globálnu ikonu, ktorá sa do roku 2013 stala podnikom v hodnote 11,5 miliárd dolárov. Avšak celý príbeh vyliahnutia Twitteru ešte nikdy nebol takto prerozprávaný. V tejto knihe novinár Nick Bilton uvádza čitateľov do zákulisia Twitteru, ktorý rástol exponenciálnou rýchlosťou a do hláv štyroch hackerov, ktorí ho vytvorili. 

Steve Jobs and the Story of Apple (Fiona Beddall)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V roku 1976 Steve Jobs a jeho priateľ Steve Wozniak založili v garáži v Kalifornií počítačovú spoločnosť s názvom Apple. Dnes stovky miliónov ľudí používajú technológiu, ktorú Steve Jobs a jeho tím v spoločnosti Apple vytvorili. Fascinujúci a poučný životopis.

Zlá krev (John Carreyrou)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha, angličtina 

Ako mohlo mladé dievča poblázniť skúsených investorov zo Silicon Valley, predstaviteľov americkej armády aj médiá, ktoré ju volali „Steve Jobs v sukni“? Príbeh firmy Theranos je strhujúcim biznisovým thrilerom, oknom do paradoxného sveta Silicon Valley, ale aj do psychológie tých, ktorí sú ochotní obetovať podnikateľskému úspechu úplne všetko. 

Digital Gold (Nathaniel Popper)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Technologický a obchodný reportér New York Times mapuje dramatický nárast bitcoinu a fascinujúce osobnosti, ktoré sa usilujú vytvoriť nové globálne peniaze pre internetový vek. Kniha je brilantnou a strhujúcou históriou bitcoinu, medzníka digitálnych peňazí a finančných technológií, ktorý priniesol globálne spoločenské hnutie.

www.martinus.sk

Related Posts