Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Ženy sú rodenými líderkami, tieto knihy sú dôkazom

Ženy minulosti aj budúcnosti

Či už vedú národ pevnou rukou alebo sa stavajú proti nespravodlivosti, tieto ženy – líderky, ponúkajú pohľad na to, ako dosiahnuť pokrok v ťažkých podmienkach. Ako sa nezvdať a stáť pevnými nohami v mužskom svete, kde je možné vládnuť aj s empatiou a porozumením. Práve oni sú toho dôkazom. Prinášame zoznam kníh práve týchto inšpiratívnych žien. 

martinus.sk

Margaret Thatcher: The Authorized Biography – Volume One (Charles Moore)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Životopis Charlesa Moora o Margaret Thatcherovej, vydaný po jej smrti 8. apríla 2013, okamžite nahrádza všetky predchádzajúce knihy o nej napísané. V momente, keď sa z nej stane historická postava, táto kniha z nej po prvý raz urobí aj trojrozmernú. Poskytuje jedinečný pohľad na jej ranný život a formáciu, najmä prostredníctvom rozsiahlej korešpondencie so sestrou. Skvele obnovuje atmosféru britskej politiky, keď si razila cestu, a privádza ju až k tomu, čo bolo pravdepodobne zenitom jej moci, k víťazstvu na Falklandoch. 

Jacinda Ardern: Leading with Empathy (Supriya Vani, Carl A. Harte)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Jacinda Ardern sa dostala do úradu v roku 2017. Za necelé tri mesiace sa dostala zo zástupkyne vodcu opozície na najvyšší úrad Nového Zélandu. Jej víťazstvo sa zdalo hrdinské. Málokto v politike by veril, že je to možné; ešte menej ľudí by uhádlo jej odhodlanie a súcitné vedenie. Supriya Vani starostlivo skúma vplyvy – osobné, rodinné, sociálne, politické a emocionálne – ktoré ju formovali. 

Ja, Mária Antoinetta (Juliet Grey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Najmladšiu dcéru Márie Terézie, arcivojvodkyňu Máriu Antóniu, z politických dôvodov ako desaťročnú zasnúbili s následníkom francúzskeho trónu. Týmto činom sa začína jej intenzívna a bolestivá premena z naivného, bezstarostného a nevzdelaného dievčaťa na pôvabnú a očarujúcu dauphine.  Čaká ju dlhá, strastiplná cesta a musí si získať nielen srdce manžela, ale i dvoranov vo Versailles, kým na trón nastúpi ako nezabudnuteľná Mária Antoinetta. Koho môže kniha zaujať: Každého, kto si rád prečíta príbeh inšpirovaný historickými udalosťami a osobnosťami.

Wu – čínská císařovna  (Jonathan Clements)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Život čínskej cisárovnej Wu sa snažilo priblížiť mnoho kníh, filmov a televíznych relácií. Pozornosť tejto žene venovali uznávaní historici, filmári i preslávení spisovatelia. Historické pramene hovoria o jej údajnej krutosti, podivných rozhodnutiach a hanebnom uplatkárstve. Bola múdra, neľútostná a silná. Vo svojich tridsiatich rokoch uchvátila opraty moci. Hoci mali ženy vedúce pozície zakázané, stala sa vládcom najsilnejšej civilizácie na zemi. 

Mária Terézia (Ivan Mrva)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Tamer 400 rokov stálo na čele habsburskej monarchie 15 mužov a len jediná žena – Mária Terézia. V čase jej nástupu na trón panovalo všeobecné presvedčenie, že ríši, ktorú mala spravovať, zvoní umieračik. Nik tejto mladej vzdelanej žene nedával šance, že dokáže zmobilizovať sily monarchie. Nikto neveril, že odolá náporu niekoľkých európskych mocností. Stal sa však zázrak, mladá a pekná žena, navyše bez politických skúseností, dokázala uhájiť integritu ríše. Modernizačnými opatreniami a premyslenými reformami upevnila habsburskú monarchiu, vytvorila z nej centralizovaný, dobre riadený štát a za štyri desiatky rokov vladárenia prispela k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľstva. Popri každodennom plnení štátnických povinností priviedla na svet 16 detí.

The Empress of Art (Susan Jaques)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Inteligentná a odhodlaná Katarína sa podobala svojmu svokrovi Petrovi Veľkému a snažila sa ďalej modernizovať a westernizovať Rusko. Verila, že najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je nenásytné získavanie umenia, ktoré Katarína často využívala ako formu diplomacie s inými mocnosťami v celej Európe. Katarína stála aj v čele ďalšej expanzie Petrohradu a veľkolepým architektonickým zázrakom, ktorým sa mesto stalo, je z veľkej časti jej zásluhou. V histórii je len málo žien, ktoré by boli fascinujúcejšie ako Katarína Veľká, a Susan Jaques ju po prvýkrát oživuje cez prizmu umenia. 

My Own Words (Ruth Bader Ginsburg)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Komplexný pohľad do jej brilantne analytickej, zábavne mrzutej mysle, odhaľujúci fascinujúci život jedného z najvplyvnejších hlasov našej generácie v oblasti práva aj verejnej mienky. Kniha približuje úžasný intelektuálny rozsah Ruth Ginsburgovej. Vtipná, pútavá, vážna a hravá kniha je fascinujúcim pohľadom do života jednej z najvplyvnejších žien v Amerike. 

Her Majesty (Reuel Golden)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Oslávte jej Veličenstvo kráľovnú Alžbetu II týmto fotografickým príbehom jej verejného a súkromného života. Táto kniha prekypujúca tradíciou, históriou, pôvabom a kultúrou obsahuje medzinárodné zájazdy, štátne funkcie, kráľovské svadby a jubileá a predstavuje nádherné kráľovské fotografie.

Volám sa Malala (Malala Jusafzai, Christina Lamb)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Keď Taliban prebral moc nad údolím Swat v Pakistine, bolo to odvážne dievča, ktoré prehovorilo. Malala odmietala byť umlčaná a bojovala iba za to, čo my berieme ako samozrejmosť – vzdelanie a 9.10.2012 skoro zaplatila životom, keď bola postrelená do hlavy, keď bola na ceste späť zo školy. Ale prežila a my máme možnosť prečítať si jej príbeh. Príbeh o  dievčati, ktoré nám ukazuje, že každý sa môže stať hrdinom.

www.martinus.sk

Related Posts

2 thoughts on “Ženy sú rodenými líderkami, tieto knihy sú dôkazom

Comments are closed.