Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

15 kníh o víne

Červené alebo biele? Čo spárovať s jedlom? Pitie skvelého vína nie je ťažké, ale nájdenie skvelého vína si vyžaduje hlbšie pochopenie základov. Prinášame zoznam top kníh pre skúsených vinárov, ale pre tých, ktorí ešte len začínajú s vínom.

www.martinus.sk

O víne (Joanna Simonová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Reprezentatívna publikácia predstavuje bohatý informačný materiál doplnený množstvom fotografií známych i menej známych značiek a výrobcov vín. Ponúkne návod, ako a k čomu ktoré víno servírovať, ako kombinovať jednotlivé chute. Vhodná nielen pre vinárov amatérov, ale aj pre tých skúsenejších, ktorí sa chcú dozvedieť ďalšie informácie o svetovej produkcii vín.

Víno (André Dominé)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

V knihe je v jednom zväzku zhrnuté všetko, čo sa môžete dozvedieť o víne: je to atlas vína, príručka, kde nájdete všetko o vinnej réve i hrozne, sprievodca po krajinách a oblastiach, kde sa pestuje hrozno, a súčasne je aj ideálnym poradcom pri nákupe vína

www.martinus.sk

Dobré víno pre každého (Katherine Cole)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Nadčasový vínny šlabikár, ktorý vás zbaví predsudku, že vyznať sa vo víne je ťažké. Rozdelenie podľa 10 základných kategórií a ich opis vám podstatne uľahčí rozhodovanie nad nápojovým lístkom a pomôže vybrať vhodné víno k akémukoľvek menu. Publikácia obsahuje cenné rady, ako postupovať pri kúpe vína vo vínotéke, v supermarkete či na internete, ale aj ako ho správne podávať a skladovať.

Vše co byste měli vědět o víně…. (Pavla Burešová, Pavel Pavloušek)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Určite ste často v rozpakoch či práve ochutnávate dobré alebo zlé víno. Podľa etikety to zvyčajne nespoznáte. Možno ani neviete, ako víno správne uchovávať, podávať a, ako ho harmonicky skĺbiť s určitým typom jedla. Kniha vám odpovie nielen na tieto, ale aj na veľa iných otázok, ktoré vás napadnú pri pití tohto lahodného nápoja a na ktoré sa spravidla nemáte koho opýtať.

Rosé (Jan Stávek)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Publikácia je prehľadne rozdelená do deviatich kapitol, v ktorých sa autor venuje od histórie po súčasnosť výroby rosé vo svete ako aj u nás. Zavádza čitateľa do hlavných oblastí výroby rosé vín a zoznamuje ho s regionálnymi špecifikami. 

Piju, tedy jsem (Roger Scruton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Táto kniha nie je príručka o tom, ako či aké víno piť. Takých existujú tisíce. Je to sofistikovaný filozofický sprievodca myslením o víne, ale zároveň aj autorovo osobné vyznanie. Je to kniha napísaná s typickým anglickým humorom, vášnivá a zaujatá obhajoba nápoja, bez ktorého by nevznikla civilizácia. 

Hrozno a víno ekologicky (Ján Domin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Hrozno a víno ekologicky je odborná kniha pre vinohradníkov a vinárov, ale aj pre milovníkov vína a amatérskych vinárov, ako aj pre širokú verejnosť, ktorá sa o túto tému zaujíma. Publikácia je rozdelená na dve časti vinohradnícku a vinársku. Veľmi dôležitou časťou knihy je popis odrôd vinnej révy a ich fenologických vlastností. Táto časť je veľmi dôležitá pre výber odrody, pre pestovanie a adaptabilitu na určité klimatické podmienky. Vinohradnícka časť je založená na pestovateľských skúsenostiach autora, vďaka čomu je využiteľná prakticky u každého vinohradníka.

Vinografie (Fanny Darrieussecqová, Mélody Denturcková)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  čeština

Prehľadná kniha Vás pomocou farebných infografiky a ilustrácií prevedie svetom vína. Okrem stručnej histórie vína zistíte, ako sa víno vyrába, ako si víno správne vybrať a, ako ho piť. Neviete, ako rozpoznať jednotlivé druhy a, ako správne skombinovať jedlo a víno či, ako víno správne skladovať? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v tejto graficky krásne spracovanej publikácii.

Nahé víno (Alice Feiring)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Alice Feiring sa do pozornosti verejnosti dostala nielen ako novinárka okrem iného pre New York Times, San Francisco Chronicle, Wall Street Journal či World of Fine Wine, ale najmä ako bloggerka s blogom Feiring Line. Napísala vplyvnú knihu The Battle for Wine and Love: Or How I Saved the World From Parkerization. Nasledovalo Nahé víno – napínavé rozprávanie o histórii a osobnostiach vin naturel. Alice je držiteľkou ceny James Beard Award a Louis Roederer Wine Awards. Má neopakovateľný štýl písania, nebojí sa ísť do kontroverzných tém, kde ako antropologička skúma a odomyká tradície a kultúru produkcie vína a metódy, ktoré odrážajú ľudské príbehy.

Lexikon chemického složení vína (Miloš Michlovký)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Kniha  je praktickou príručkou pre každého vinára. Autorom je náš popredný vinársky odborník doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc. Publikácia podáva ucelený prehľad chemických látok, ktoré doteraz boli vo víne nájdené. Hovorí aj o ich množstve a význame pre chuť a arómu vína a tiež o pôsobenie na zdravie človeka. Je určená všetkým výrobcom vína.

Znalcem vína za 24 hodin (Jancis Robinson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Čo robí dobré víno dobrým vínom? Je to klíma? Odroda? Um a skúsenosť vinárov? Kritička vín Jancis Robinson urobí znalca vína z každého. Naučí vás poznávať vína podľa odrody, farby a chuťou, fľaše, etikety, párovať vína s pokrmami, aby ste sa v tom množstve druhov dokázali orientovať.

Léčivá síla vína (Michaela Dollová)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Po tisíce rokov naši predkovia vedeli: vo víne je nielen pravda, ale aj liečivá moc. Víno, listy viniča, hrozno a hroznové semená prinášajú rad liečivých účinkov. V knihe sa dozviete najnovšie vedecké poznatky na túto tému a získate veľa tipov pre liečenie zdravotných neduhov. Kniha navyše prináša skvelé recepty pre všetky príležitosti, od raňajok až po slávnostnú večeru. 

Wine Folly (Madeline Puckette, Justin Hammack)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Červené alebo biele? Cabernet alebo merlot? Svetlé alebo odvážne? Čo spárovať s jedlom? Pitie skvelého vína nie je ťažké, ale nájdenie skvelého vína si vyžaduje hlbšie pochopenie základov. Táto kniha, ktorú navrhli tvorcovia spoločnosti WineFolly.com, ktorá zvíťazila v súťaži Wine Blogger of the Year z medzinárodnej súťaže Wine & Spirits Competition, kombinuje elegantný moderný informačný dizajn s vizualizáciou údajov a dáva čitateľom pragmatické odpovede na všetky ich otázky týkajúce sa vína.

Vinárstvo a somelierstvo (Štefan Ailer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Je ťažšie víno vyrobit alebo ho predať? Výroba vína a umenie jeho prezentácie spolu úzko súvisia, úspešným je ten, kto dokáže oboje. A práve to je poslaním publikácie. Publikácia je určená pre výrobcov i predajcov vína, someliérov, vináskych nadšencov, vinárske združenia, študentov vinárstva a someliérstva na vysokých a stredných školách, someliérske kurzy, zážitkovú gastronómiu a všetkých priaznivcov vína.

Vínne etikety (Simon Woods)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Nič vám nebráni chytať, ovoniavať a obzerať si fľašu vína, tým ale nezistíte nič o jej obsahu, pretože jediná vec, ktorá vám môže povedať, čo môžete očakávať, je ten vpredu nalepený kúsok papiera – etiketa. V ideálnom prípade by etiketa mala povedať konzumentovi všetko, čo potrebuje vedieť o víne, ktoré je vo fľaši. Žiaľ, niektorí výrobcovia vína si zrejme myslia, že ich práca sa končí naliatím vzácnej kvapaliny do fľaše. V takýchto prípadoch je na fľaši „nacapená“ odretá a neosožná etiketa ako dodatočná myšlienka. Pretože dnes aj ten najmenší obchodík ponúka rôznorodý sortiment vína, je dobré vyznať sa vo vínnych etiketách. A z tohto dôvodu vznikla táto kniha. Jej cieľom je pomôcť vám pretriediť informácie na etikete a vybrať skutočne tie dôležité o víne vo fľaši.

www.martinus.sk

Related Posts