Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

17 kníh, ktoré približujú tajomstvá vesmíru

Vesmír ľudí fascinoval už od nepamäti a stále rovnako fascinuje. Otvára mnoho otázok a o niektorým môžeme iba polemizovať, no rozhodne sme na tom lepšie ako ľudia pred sto rokmi. Mnoho vedeckých publikácií nám už vesmír priblížilo a vďaka mnohým knihám, sa záhady vesmíru priblížili aj širokej verejnosti. Prinášame zoznam kníh, ktoré pomôžu pochopiť vesmír či čas, v ktorom vesmír existuje.

martinus.sk

Vesmír: 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať (Joanne Baker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Tisíce rokov hľadeli ľudia s úžasom na oblohu, sledovali pohyby planét a pokúšali sa vysvetliť, aké je naše miesto vo vesmíre. Ale až dnes sme získali konkrétnejšiu predstavu o veľkosti a neuveriteľnej rozmanitosti univerza. Prečo svietia hviezdy? Aký zvuk vydáva Mliečna cesta? Koľko váži supermasívna čierna diera v našej galaxii? A aké sú najpopulárnejšie destinácie astrobiológov? Odpovede na tieto otázky, ale aj kľúčové teórie a najnovšie astronomické objavy prináša kniha Vesmír z populárnej série 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať.

Astrofyzika pre zaneprázdnených (Neil DeGrasse Tyson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Čo je podstatou času a priestoru? Ako zapadáme do vesmírnej skladačky? A, ako vesmír zapadá do nás? Nikto vám neobjasní odpovede na tieto otázky lepšie než uznávaný astrofyzik a úspešný autor Neil deGrasse Tyson. V dnešnej dobe má málokto čas uvažovať nad hádankami ďalekého vesmíru. Tyson sa, preto rozhodol priniesť vesmír až k vám – v stručnej a jasnej podobe, okorenenej svojským humorom a rozdelenej do niekoľkých lákavých kapitol, na ktorých si môžete zgustnúť kedykoľvek a kdekoľvek aj počas rušných dní. Ak ste priveľmi zaneprázdnení a nemáte čas prenikať do tajov vesmíru na rôznych prednáškach alebo čítať hrubé učebnice či sledovať dokumenty a napriek tomu túžite po stručnom a zároveň zmysluplnom uvedení do tejto oblasti, táto útla knihe je práve pre vás. Nadobudnete vďaka nej prehľad o všetkých významných poznatkoch a objavoch, ktoré sformovali moderné chápanie vesmíru.

Listy od astrofyzika (Neil deGrasse Tyson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, češtinaangličtina 

V zbierke 101 starostlivo vybratých listov odpovedá z pohľadu kozmickej perspektívy – čiže schopnosti uplatniť získané vedomosti a poznatky pri hľadaní nášho miesta vo vesmíre – na širokú škálu otázok o vede, viere, filozofii, živote a, samozrejme, o trpasličej planéte Pluto, keďže sa preslávil tým, že loboval za vyradenie Pluta zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Tysonove stručné, presvedčivé, zanietené a vtipné odpovede potvrdzujú jeho postavenie vplyvného popularizátora vedy a popredného pedagóga.

Vesmír v orechovej škrupinke (Stephen Hawking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Vesmír v orechovej škrupinke je základným čítaním pre každého, kto chce porozumieť vesmíru, v ktorom žijeme. Podobne ako jeho dvojča, kniha Stručné dejiny času, nás zoznamuje s vzrušením, ktoré pociťuje vedecké spoločenstvo pri odhaľovaní tajomstiev kozmu.

Everything You Ever Wanted to Know About the Universe (Andrew Newsam)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  angličtina 

Vesmír je nádherné miesto, ktoré vzbudzuje úctu – od žiariacich hmlovín po rozsiahle veličenstvo Mliečnej dráhy, od zložitých oblakov na Jupiteri až po vlniace sa záclony polárnych žiar. Ale veľa z nás sa snaží pochopiť komplexné myšlienky a vedu, ktoré sú za tým všetkým, alebo pochopiť, ako to súvisí s našim každodenným životom. Táto kniha vám vesmír a jeho záhady určite priblíži. 

Catching Stardust (Natalie Starkey)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Ľadové, skalnaté, niekedy prašné, vždy tajomné – kométy a asteroidy patria k najstarším obyvateľom slnečnej sústavy a sú tvorené víriacim oblakom plynu a prachu v oblasti vesmíru, ktorá nakoniec hostila Slnko a jeho planéty. Kniha rozpráva príbeh o týchto záhadných nebeských objektoch a odhaľuje, ako ich vedci používajú na pochopenie rozhodujúceho obdobia našich dejín – zrodu slnečnej sústavy a všetkého, čo obsahuje.

www.martinus.sk

Stručné odpovede na veľké otázky (Stephen Hawking) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Počas celej svojej výnimočnej životnej a profesionálnej dráhy Stephen Hawking rozšíril naše poznatky o vesmíre a objasnil niektoré s jeho najväčších záhad. A, hoci jeho teoretická práca o čiernych dierach, imaginárnom čase a viacnásobných históriách zaviedla jeho myseľ do najvzdialenejších končín vesmíru, Hawking bol vždy presvedčený, že pomocou vedy dokážeme vyriešiť problémy aj na našej planéte. V čase, keď čelíme potenciálnym katastrofickým zmenám na Zemi – od zmeny podnebia cez ubúdania prírodných zdrojov po hrozbu umelej super inteligencie, obrátil Stephen Hawking pozornosť na najnaliehavejšie otázky ľudstva. Stručné odpovede na veľké otázky, posledná kniha Stephena Hawkinga, je intelektuálne podnetným, vášnivo vyargumentovaným osobným pohľadom vedca na výzvy, ktorým čelíme ako ľudstvo a na to, kam, ako planéta ďalej smerujeme.

Einstein’s Unfinished Revolution (Lee Smolin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Aj, keď mnohí veria, že revolúcia kvantovej mechaniky 20. rokov je ustálenou vedou, Lee Smolin tento predpoklad narúša. Štandardný kvantový model nám umožňuje poznať iba polohu alebo trajektóriu subatomárnej častice – nie oboje súčasne. Ľudia mali vždy problém s hranicou medzi realitou a fantáziou, čo zamieňalo naše predstavy o svete so svetom samotným. V čase, keď je veda vystavená útokom a spolu s nimi aj viera v skutočný svet, v ktorom sú fakty pravdivé alebo nepravdivé, nikdy nebolo dôležitejšie budovať vedu na správnych základoch, o čom práve táto kniha je. 

Ilustrovaná stručná história času (Stephen Hawking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Ilustrované vydanie najpopulárnejšej knihy Stephena Hawkinga. Popularitu jej vytvorili nielen zaujímavé odborné názory autora, ale aj jeho pozoruhodný osud. Jeho myšlienky prenikli ponad neohraničenosť vesmíru a času, aby odkryli ich tajomstvá. Autorova schopnosť slovami tlmočiť obsah fyziky robí knihu prístupnej širokej verejnosti a jeho neustála snaha klásť nové principiálne otázky a načrtávať ich odpovede je mimoriadne cenná pre odborníkov vo fyzike, astrofyzike a filozofii.

Planéty (Andrew Cohen, Brian Cox)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, angličtina

Jedinečný svet ôsmich majestátnych planét našej slnečnej sústavy. Sú to súrodenci našej Zeme. Každý z nich sa zrodil v búrkach a ohni, no jedna planéta po druhej postupne upadla do studeného stavu bez života. Výskum každej jednej prináša nové informácie o ranom živote našej slnečnej sústavy a jej neodvratnej budúcnosti. Čím viac sa dozvedáme o svojich vesmírnych susedoch, tým neuveriteľnejšia a vzácnejšia nám pripadá naša modrá guľôčka. Andrew Cohen a profesor Brian Cox berú čitateľov na cestu objavov – od žeravého srdca slnečnej sústavy po jej zväčša nepreskúmané vonkajšie oblasti. Predstavia nám najnovšie poznatky, ktoré rozšíria naše vedomosti o planétach, ich mesiacoch a o ich vzniku, doplnené unikátnymi fotografiami z NASA. Slnečnú sústavu nám ukážu v takom úžasnom svetle, ako sme ju ešte nikdy nevideli.

The Planet Factory (Elizabeth Tasker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Pred dvadsiatimi rokmi bolo hľadanie planét mimo slnečnej sústavy úlohou obmedzenou na autorov sci-fi. Teraz je to jedno z najrýchlejšie rastúcich polí v astronómii s tisíckami doteraz objavených exoplanét a ich počet rýchlo rastie. Tvorba planét je jednou z najväčších stavebných schém vo vesmíre a vyskytovala sa okolo takmer každej hviezdy, ktorú vidíte. Meniace sa obežné dráhy mladých planét riskujú zánik každého života vyvíjajúceho sa v susedných svetoch.  Osviežujúci tón rozprávania vezme čitateľov na cestu starými technikami pozorovania exoplanét. 

Our Universe: An Astronomer’s Guide (Jo Dunkley)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Už mnoho rokov poznáme príbeh slnečnej sústavy a miesta Zeme v nej. Zmapovali sme hviezdy na nočnej oblohe a vedeli sme, že žijeme v disku hviezd, ktorý tvorí galaxiu Mliečna cesta. V tejto novej knihe kozmológ a profesor astrofyziky Jo Dunkley nás prevedie históriou nášho vesmíru, ako ho poznáme, a dovedie nás k jadru mnohých nevyriešených otázok. 

Jak vznikal svět (Petr Kulhánek)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština 

„Ako vznikal svet“ voľne nadväzuje na predchádzajúce úspešné tituly „Blýskanie“ a „Z kuchyne do vesmíru“. V knižke nájdete v trinástich príbehoch prierez súčasnými názormi na vznik a osud vesmíru. Knižka je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o astronómiu, prírodné vedy a fyzikálne zákony popisujúce vesmír.

Planet Hunters (Lucas Ellerbroek)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:   angličtina

Astronómovia sú na pokraji odpovede na jednu z najhlbších otázok, aké boli kedy položené: sme vo vesmíre sami? Schopnosť detekovať život vo vzdialených solárnych systémoch je konečne na dohľad. Kniha rozpráva príbeh o hľadaní mimozemského života a histórii akademickej disciplíny.

Vesmír vo vrecku (Vojtech Rušin)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina 

Ďalšia obrazová publikácia o Vesmíre a kvetinách od známeho astronóma, cestovateľa a fotografa RNDr. Vojtecha Rušina, DrSc..

The Astronomy Book

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Preskúmajte svet astronómie pomocou kľúčových výrokov a krásnej grafiky. V knihe je ilustrovaných viac ako 100 najväčších myšlienok vesmíru. Je to vzrušujúca cesta vesmírom.Cestujte od starodávnych špekulácií o podstate vesmíru až po ohromujúce teórie nedávnej vedy.

This Book is a Planetarium (Kelli Anderson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:   angličtina
Skromný papier nikdy nemal také radikálne ambície. Táto pop-up fantastická hra, ktorá vzdoruje všetkým očakávaniam, čím kniha môže byť, sa transformuje do šiestich plne funkčných nástrojov: efektívne fungujúce planetárium premietajúce súhvezdia, hudobný nástroj doplnený strunami pre brnkanie, generátor geometrických výkresov, nekonečný kalendár, dekodér správ a dokonca aj reproduktor, ktorý zosilňuje zvuk.
www.martinus.sk

Related Posts