Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

39 top kníh o upíroch, do ktorých si môžete zaboriť zuby

Od čias Buffy či trilógie Twilight upíri sa dostali do popredia a už desaťročia fascinujú publikum prostredníctvom strašidelných filmov, televíznych programov, ale aj knižných sérií. Či už ste vyznávačom nemŕtvych alebo len super fanúšik autorov ako Stephen King a Stephenie Meyer, ľahko tu pre vás bude niečo, do čoho zaboríte zuby. V zozname nájdete či už klasiky, ale aj niečo nové, o čom ste možno ešte nepočuli. 

www.martinus.sk

Nech vojde ten pravý (John Ajvide Lindqvist)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Na panelákovom predmestí Blackeberg nájdu roku 1981 mŕtvolu. V tele mladej obete nezostala ani kvapka krvi. Všetko nasvedčuje, že šlo o rituálnu vraždu. Dvanásťročný osamelý a týraný chlapec Oskar fascinovane sleduje všetky správy o prípade. Kto to mohol spáchať? Prečo sú okná na susednom byte stále zatiahnuté? Oskar sa skamaráti s dievčinou Eli a začína sa strašidelný príbeh o láske, zrade a pomste. Názov knihy vychádza z povery, že upír smie vojsť iba do domu, kam ho niekto pozve a autor sa preň inšpiroval piesňou Let The Right One Slip In od Morrisseyho.

Lov (Andrew Fukuda)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Sedemnásťročný Gen je nútený bojovať o prežitie v spoločnosti, kde je ľudská rasa odsúdená na zánik. Je vybraný do Vládcom vyhláseného lovu na posledných glupanov – ľudí. Musí sa naučiť loviť. Musí dokázať utajiť svoju ľudskú podstatu pred svojimi krvilačnými spolubojovníkmi, ktorých podozrenie každým dňom narastá. Ako má však skryť to, že nedokáže bežať rýchlosťou blesku, že ho slnečné svetlo nezabije a že nemá neukojiteľnú túžbu po krvi? A čo sa stane v okamihu, keď do jeho života vstúpi dievča, ktoré v ňom prebudí city, aké do tej doby nepoznal?

Počátek (Ellen Schreiner)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Šestnásťročná Raven sa odmalička túži stať upírkou. Žije v malom mestečku menom Dullsville a nemá to práve ľahké – nerozumie si príliš so spolužiakmi, kamarátia sa iba s farmárskou dievčaťom Becky a pochopenie nenachádza ani u svojich rodičov. Veľa času trávi na cintoríne a okúzlene pozoruje staré strašidelné sídlo na kraji ich mestečka.

www.martinus.sk

NOS4A2 (Joe Hill)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Viktória je talentovaná mladá žena, ktorá má odjakživa zvláštnu schopnosť – dokáže nájsť stratené veci aj skryté odpovede. Preto nie je divu, že skríži cestu diabolskému zloduchovi, v ktorého starom čiernom aute s poznávacou značkou NOS4A2 miznú deti. Dokáže zachrániť duše nevinných detí, ktoré nestarnúci Charles Manx prenáša do tajomnej Vianočné ríše bez toho, aby prišla o rozum alebo sa sama stala jeho ďalšou korisťou?

Prokletí Salemu (Stephen King)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Salem Lot je malé mestečko v Novom Anglicku, s bielymi drevenými domami. Leto privítalo v Saleme Bena Mears. Vracal sa do mesta, ktoré mal rád a kde, ako dúfal, sa zbaví svojich nočných môr. Ale namiesto toho sa všetko zmení. Do Salemu prenikne cudzinec s tajomstvom, nebezpečnejšie než sám diabol.

Moja sestra upírka: Zámena (Sienna Mercer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština

Olívia sa presťahovala spolu s rodičmi do nového mesta a hneď si začala hľadať aj nové kamarátky. A tak stretla Ivy. S prekvapením zistila, že vyzerajú úplne rovnako – sú totiž dvojčatá! Vymysleli spolu diabolský plán, ktorý im mal pripraviť vzrušujúci život: vymenili si úlohy a nadšene skúšali všetky triky dvojčiat. Olívia však zrazu zistí, že Ivy predsa len nie je úplne taká istá ako ona. Ivy je totiž upírka. A rozhodne nie je jediná v meste…

Mrtví do soumraku (Charlaine Harris)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Sookie je čašníčkou v malom louisianskom mestečku. Je tichá a uzavretá, ale nie, preto, že by nebola pekná. Má totiž jednu necnosť – dokáže čítať myšlienky. A to sa na rande veľmi nehodí. Potom však stretáva Billa. Vysokého a pekného – a hlavne nevie, čo si Bill myslí. Presne na takého muža čakala. Ale aj on má necnosť – je totiž upír a s neslávnou povesťou.

Guilty Pleasures (Laurell K. Hamilton)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

„Nerandím s upírmi. Zabíjam ich.” Volám sa Anita Blake. Upíri mi hovoria Kat. To, čo im hovorím, sa nedá opakovať. Odkedy Najvyšší súd priznal nemŕtvym rovnaké práva, väčšina ľudí si myslí, že upíri sú len obyčajní ľudia s tesákmi. Opak je však pravdou. Videla som ich obete. Sama nesiem jazvy…

Dracula (Bram Stoker)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, nemčina, angličtina  

Dracula je nepochybne jednou z „ikonografických“ postáv popkultúry 20. storočia. O jeho nesmiernej obľube svedčí neuveriteľne vysoký počet nových reedícií na celom svete, ale aj neustály záujem filmárov, divadelníkov, či autorov grafických noviel, ktorý neutícha ani viac ako sto rokov od „narodenia“ tejto svojráznej literárnej postavy. Tento zdanlivo jednorozmerný príbeh sa dá čítať viacerými spôsobmi – nie je to iba strašidelno-dobrodružná story s typickými rekvizitami fin de siècle, ale aj romantický, milostný príbeh o nenaplnenosti, šifrovaná psychoanalytická hádanka a v neposlednom rade skvelá mystifikácia. Vychádza v pôvodnej a neskrátenej podobe, pričom vydanie je doplnené o poviedku Draculov hosť, ktorú autor pôvodne plánoval ako úvodnú kapitolu románu.

The Historian (Elizabeth Kostova)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, nemčina

Príbeh jednej mladej ženy, ktorá v knižnici svojho otca objaví niečo kuriózne: pozostatky storočnej honby za starým, legendárnym vládcom. Teraz sa musí rozhodnúť či sa chopí rukavice alebo nie, aj keď jej to zoči-voči prinesie mrazivú otázku, ktorá zničila každého historika, ktorý sa na ňu pokúsil odpovedať: kto je vlastne Vlád?

The Queen of the Damned (Anne Rice)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Akasha, matka všetkých upírov a Kráľovná zatratených, konečne vstala. Po šesťtisíc rokoch desivého ticha sa prebudila zo spánku, aby uvoľnila temné sily noci. Napadnúť jej moc musí upírka Lestat. Ak neuspeje, uskutoční sa Akashov obludný plán ovládnuť svety živých aj nemŕtvych. Svetlu ľudstva hrozí vyblednutie, boj o nesmrteľných.

The Vampyre and Other Tales of the Macabre (John Polidori)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Polidoriho príbehy, ktoré sa odohrávajú v Taliansku, Grécku a Londýne, sú reakciou na dominujúcu prítomnosť jeho zamestnávateľa lorda Byrona a premenili postavu beštiálneho upíra na očarujúceho aristokrata. Polidoriho rozprávka predstavila upíra v anglickej beletrii a spustila upírske šialenstvo, ktoré stále neutícha.

Nočný bozk (Sherrilyn Kenyon)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Ďalšia kniha z Kenyonovej série o temných lovcoch prináša príbeh o nesmrteľných upíroch, ktorí chránia ľudstvo pred dajmonmi živiacimi sa ľudskými dušami. Čo sa stane, ak spojíte nesmrteľného vikinského bojovníka, ktorého si po piatich minútach nikto nepamätá, princeznú na úteku, bojujúcu o holý život, a jedného rozhnevaného poloboha? Asi v takej situácii sa ocitol temný lovec Wulf Tryggvason. Začalo sa to celkom nevinne. Raz v noci Wulf zachránil ženu, ktorá sa dostala do ťažkostí. Vzápätí sa otvorila brána pekla a vystúpili z nej nebezpeční upíri, dajmoni. Pod velením syna boha Apolóna chceli zrušiť kliatbu, ktorá ich väznila vo večnej temnote. Na vykúpenie potrebujú život Cassandry Petersovej. Ak sa tak stane a ona zomrie, zahynie všetko živé, slnko aj zem.

martinus.sk

Blue Bloods (Melissa de la Cruz)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Prvá kniha zo sedemdielnej série, sa odohráva medzi elitou Manhattanu a predstavuje Schuyler Van Alen, ktorá prechádza paranormalnou premenou. Jej nový život ju predstavuje tajným spoločnostiam a populárnemu davu na jej strednej škole vrátane Jacka Force. Čoskoro zistia, že vyšetrujú smrť jedného zo spolužiakov.

Děti noci (Dan Simmons)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Rumunský komunistický diktátor je mŕtvy, postavili ho k stene a zastrelili. Zanechal po sebe krajinu, v ktorej sa sta tisíce opustených detí posielajú do sirotincov, kde dostávajú injekcie s HIV pozitívnou krvou. Joshua, jedno z umierajúcich detí dostane zlú krvnú transfúziu, ale prekvapivo po nej prospieva … Pre americkú epidemiologička Kate Neumanovou je Joshua lekárskym objavom storočia – v jeho imunitnom systéme sa možno skrýva tajomstvo liečby rakoviny a AIDS. Joshuova drobné telo však ukrýva aj lekárske vysvetlenie starobylé skazy – vampirizmu – a je spojnicou s bájnym vládcom upírov, ktorý chce dieťa získať naspäť …

Anno Dracula (Kim Newman)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Píše sa rok 1888 a kráľovná Viktória sa znovu vydala; tentoraz sa je jej manželom valašské knieža, neblaho preslávený ako gróf Dracula. Jeho degenerovanej pokrvné línie zachvacujú Londýn, pretože stále viac a viac obyvateľov mesta na Temži sa rozhoduje pre upíriu existenciu. V uličkách Whitechapel masakruje upírie dievčatá zabijak známy pod prezývkou „Strieborný nôž“. Pri pátraní po sadistickom vrahovi sa stretáva večne mladá upírka Genevieve Dieudonné s Charlesom Beauregard z klubu Diogenes, a spoločný cieľ je privádza stále bližšie k tomu nejkrvežíznivějšímu vládcovi, aký kedy zasadol na anglický trón.

Carmilla (Joseph Sheridan Le Fanu)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina, slovenčina e-knihačeština, čeština e-kniha, angličtina

Oslňujúca novela írskeho spisovateľa Josepha Sheridana Le Fanu (1814 – 1874) vznikla takmer štvrťstoročie pred publikovaním asi najslávnejšieho hororu – románu Dracula. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že Bram Stoker sa pri písaní svojho románu inšpiroval práve dielom o uhrančivo krásnej Carmille. Sheridan Le Fanu napísal svoj strašidelný príbeh v duchu takzvaných gotických románov, no zároveň vytvoril intímnu a na svoju dobu až prekvapivo dráždivú lesbickú lovestory. Tento základný kameň upírskej literatúry patrí k najkrajším literárnym dielam viktoriánskej éry, v ktorých si podáva ruku krása a hrôza, nevinnosť a hriech, láska a smrť.

Milenec z temnot (J.R. Ward)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Príbeh začína Wrathom, vodcom elitných upírskych bojovníkov a posledným žijúcim čistým plemenom tohto druhu. Čoskoro sa stretne s Beth, novozmenenou polovičnou upírkou, s ktorou má intenzívne a vášnivé spojenie.

Súmrak (Stephenie Meyer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Ťažko jednoznačne určiť, v čom je ukrytá príťažlivosť tejto knihy, je to shakespearovská láska Romea a Júlie alebo faktor ohrozenia, ktorý v tomto románe vyletí do hviezdnych výšok, keď sa vzrušenie zo zakázanej lásky a utajovanej náklonnosti zmení na hrôzostrašný závod o holý život. Keď sa Isabella Swanová presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného, zvodného Edwarda Cullena, jej život odrazu naberie vzrušujúci, a desivý smer. Edward je so svojou porcelánovou pokožkou, zlatými očami, mámivým hlasom a nadprirodzenými schopnosťami neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Až do tejto chvíle sa mu darilo skrývať svoju pravú identitu, ale Bella je rozhodnutá odhaliť jeho temné tajomstvo.

Upír s tvárou anjela (Anne Rice)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

V najnovšom pokračovaní Upírej kroniky vytvára Anne Riceová oslnivé svety, odkiaľ prináša príbeh Armanda. Ten sa po prvýkrát objavil vo všetkej svojej temnej sláve pred viac než dvadsiatimi rokmi v klasickom príbehu Interview s upírom. Teraz prechádzame s Armandom storočiami so Kyjevskej Rusi jeho detstva – zničeného mesta pod nadvládou Mongolov – a do starovekého Konštantínopolu, kde ho tatárski nájazdníci predajú do otroctva. A v nádhernom paláci renesančných Benátok ho nachádzame citovo naviazaného na veľkého upíra Mária, ktorý sa medzi ľuďmi vydáva za záhadného, samotárskeho maliara, a obdarí Armanda darom upírskej krvi.

Upírske denníky 1: Prebudenie (L.J. Smith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina 

Ako sa to všetko začalo… Ešte v časoch talianskej renesancie sa dvaja bratia Damon a Stefan Salvatorovci zaľúbili do krásnej mladej upírky, ktorá sa volala Katherine. Hoci Katherinino srdce bolo dosť veľké pre oboch chlapcov, navzájom oň súperili, aby si ho mohli privlastniť. Nekonečný boj o Katherininu náklonnosť ju nakoniec dohnal k smrti. A z dvoch bratov urobila navždy rozhádaných nezomretých upírov so zlomeným srdcom.O niekoľko storočí neskôr je Damonovi a Stefanovi súdené znova prežiť to, čo ich dohnalo k upírstvu. Znenazdania sa ocitnú v mestečku Mystic Falls vo Virginii, kde sa ich cesty pretnú s Elenou Gilbertovou, krásnou a obľúbenou stredoškoláčkou, ktorá sa priam neuveriteľne podobá na Katherine…

Upírska akadémia 1 (Richelle Mead) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať! Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.

Interview with the Vampire (Anne Rice)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Táto klasika z roku 1976, ktorá bola adaptovaná do filmu z roku 1994, v ktorom hrajú Kirsten Dunst, Tom Cruise a Brad Pitt, sleduje očarujúci životný príbeh storočného upíra – obdarenom večným životom a prekliaty túžbou po ľudskej krvi.

www.martinus.sk

Vlad (Carlos Fuentes)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Útla novela Vlad vyšla tesne pred autorovou smrťou (2012). Fuentes je v duchu mexických tradícií smrťou nadmieru zaujatý – smrť sa objavuje nielen v názve jeho najslávnejšieho diela, ale prestupuje všetku jeho tvorbu. Vo Vladovi, ponúka modernú variáciu na upírsky mýtus, presadení z rumunských Karpát do hlavného mesta Mexika, otvára otázku, ako nezomrieť – a akú cenu je možné zaplatiť za nesmrteľnosť.

Vampire Hunter D (Hideyuki Kikuchi)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Píše sa rok 12 090 pred Kristom. Pre svet je temná doba. Ľudstvo práve vylieza spod tristo rokov panovania rasy upírov známej ako šľachta. Vojna proti upírom si vyžiadala svoju daň. Mestá ležia v troskách, vidiek je rozdrobený na malé dediny, ktoré stále bojujú proti nočným nájazdom padlých upírov – a zvyškov ich geneticky vyrobených démonov a vlkolakov. Každá dedina chce Lovca – jedného z bojovníkov, ktorí sa zaviazali, že odstránia šľachtu. Ale niektorí Lovci sú lepší, ako iní a niektorí so sebou nesú vlastné nebezpečenstvo.

Americký upír (Scott Snyder)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina 

Skinner Sweet je nemilosrdný a ľstivý. A tiež upír … ale nie len tak hocijaký. Ako prvý upír, ktorý sa zrodil na americkej pôde, je silnejší a svetlo mu neuškodí ani v najmenšom. Štyridsaťpäť rokov potom, čo vstal z hrobu, sa Sweet ocitne v Los Angeles dvadsiatych rokov, kam svetla Hollywoodu vábi ako mory mladé a krásne dievčatá. Ako však vzápätí zistí mladá a chudobná herečka Pearl Jonesová, pôsobia tu sily oveľa zlovestnejšie než samotná ľudská hrabivosť. Keď jej sny o hviezdnej filmovej kariére premení na krvavú nočnú moru, pomôže jej Skinner Sweet prežiť – a pomstiť sa.

Upírov učeň (Darren Shan)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina

Darren Shan odišiel zo svojho mesta a od svojej rodiny s upírom, ktorý vystupuje v Cirkuse Monsterus pod pseudonymom pán Crepsley. Stal sa jeho učňom a pomocníkom. Je z neho polovičný upír, no nechce piť ľudskú krv, prijíma iba zvieraciu, pretože chce čo najdlhšie zostať aspoň čiastočne človekom. Podarí sa mu vyhnúť temnému osudu a zostať súčasťou sveta ľudí? Alebo prevládne tá časť z neho, ktorú si podrobil pán Crepsley?

Prokletý dům (Rachel Caine)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Vitajte v Morganville. Po západe slnka ale radšej zostaňte doma. Mestu začínajú vládnuť tí, ktorí nie sú úplne mŕtvi … Claire prišla do Morganville študovať a dobre sa baviť. Nepredpokladala, že spolužiačky jej budú už od začiatku strpčovať život. Ani prenájom izby vo veľkom starom dome však vôbec nie je zmenou k lepšiemu. Noví spolubývajúci majú svoje temné tajomstvá … ale prijmú Claire medzi seba, keď sa ulice mesta začnú hemžiť zlom smädnými po čerstvej krvi.

Upír nula (David Wellington)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Šerif Spojených Štátov James Arkeley – najuznávanejší odborník na upírov v celej krajine – naučil policajnú vyšetrovateľku a lovkyňu upírov Lauru Caxtonovou všetko, čo by mala o upíroch vedieť. Po krvavom strete a prepadnutí Gettysburgu armádou upírov, Arkeley obetuje svoj vlastný život, aby zachránil všetky ostatné. Až na to, že on sám v skutočnosti nezomrel …

Pensylvánský upír (David Wellington)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

V knihe autor využíva svoju bohatú predstavivosť na modernizáciu legiend o upíroch. Výsledkom je očarujúce, zábavné, krvavé a predovšetkým vzrušujúce dobrodružstvo.

Poslední upír (Christopher Pike)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Obyčajná tínedžerka aj keď neobyčajne krásna, inteligentná a obratná ako šelma. Hovorí si Alisa, Lara, Melissa, ako ju práve napadne… Nikto nevie, že v skutočnosti sa volá Sita a chodí po svete už päť tisíc rokov. Je upírka. Hoci slnečný svit ju nepremieňa v popol, nedesí ju krucifix, nedokáže privolať svorku vlkov, nevie lietať, na nespí v noci v rakve a nerobí z ľudí sebe podobným len tým, že by z nich vysala krv. Krv ju však fascinuje – od dávnych čias, keď vyrastala v malej indickej dedinke a zhodou neblahých náhod sa priplietla k istému tajomnému obradu. Vtedy prestala byť normálnym smrteľníkom.

Upír v Sussexu (Arthur Conan Doyle)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština audio-kniha

Pán Robert Ferguson sa obáva, že je jeho manželka upír. Nachytal ju, ako hryzie do krku ich dieťatko a ona sa pred ním odvtedy zamyká vo svojej izbe. Môže za ňou len jej slúžka, ktorá jej nosí jedlo. Už predtým sa správala podivne a dvakrát udrela Fergusonová pätnásťročného syna z predchádzajúceho manželstva. Ten je po nehode v detstve hendikepovaných. Holmes je presvedčený, že pozná riešenie vopred, ale aj napriek tomu ide s Fergusonom do jeho domu.Upír v Sussexe je poviedka z knihy z archívu Sherlocka Holmesa.

Na počiatku bol Upír (Alexej K. Tolstoj)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Ak máte pre literárnych upírov slabosť a na poličke v knižnici si vedľa seba zoradíte Stokerovho Draculu, Carmillu Sheridana Le Fanu a prítomný výber Na počiatku bol upír – budete mať celú „famíliu“ upírskej klasiky pekne pohromade. Slávne poviedky z pera John W. Polidoriho, Alexandra K. Tolstoja, Jamesa M. Rymera, Mary E. Braddonovej a Edith Whartonovej patria totiž k absolútnym vrcholom hororovej literatúry. Pri súčasnom upírskom revivale, o ktorom nás tak masívne presviedčajú pyramídy bestsellerov diskutabilnej úrovne na pultoch kníhkupectiev, ale i kinosály preplnené zväčša tínedžerským publikom, nezaškodí vrátiť sa k prameňom tohto podivuhodného žánru. Nežný bozk upíra bude mať svoju neodolateľnú chuť a moc zrejme naveky. Pri čítaní tých starých príbehov si dozaista nikdy naštvane nepoviete: „Teda táto knižka mi poriadne pije krv!“ V pití vašej životodarnej tekutiny bude mať prsty (pardon, zuby) niekto celkom iný. 

www.martinus.sk

Upíři (Charlotte Montague)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Veľa spisovateľov, umelcov a filmárov bolo uchvátené upírskym legendami stovky rokov. Autorka skúma rôzne upírskej mýty a legendy a ich vplyv na populárnu kultúru.

Denník poďobaného upíra (Tim Collins) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština

Nigel Mullet je absolútne všedný chalan. Až na to, že je upír. Premenili ho v tom najnevhodnejšom veku, mal presne pätnásť. A bude mať pätnásť už naveky, čo znamená stráviť večnosť bojom s akné a s mutovaním. Navyše sa každý pokus zbaliť nejaké dievča skončí trapasom. Už navždy.

O upíroch a vlkodlakoch

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina 

Mýty o upíroch a vlkolakoch nás od nepamäti desia a zároveň priťahujú. Nie je teda žiadnym prekvapením, že inšpirovali aj mnohých známych spisovateľov. V tejto dych vyrážajúcej knihe nájdete 25 starostlivo vybraných príbehov o bytostiach zo záhrobia, vlkoch a upíroch v rozličných podobách. Napísali ich ozajstní majstri hororov, ako napríklad Bram Stoker a M. R. James, či dokonca Rudyard Kipling, Guy de Maupassant a Jan Neruda, ktorí sa tomuto žánru venovali len výnimočne. Knihu výrazne obohacujú ilustrácie budiace des aj úžas. Ich autormi sú súčasní svetoví ilustrátori, ktorí sa špecializujú na tému fantasy a hororov.

Kniha Upiru (Ditte Bandini)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Upír je pútnik medzi hranicami a svetmi, smrťou a životom, telom a duchom, medzi dňom a nocou. Je to zmyselný a atraktívne zvodcu. Ovplyvňuje vzhľad, obliekanie a životný štýl mnohých skupín. Čo sú to vlastne Psychický upíri a upíri vôbec? Musí sa nutne živiť krvou? Sú v príbuzenskom vzťahu s vlkolakmi, nadprirodzenými bytosťami či sa zombie? Autori po tejto bytosti pátrali, sledovali jej premenu v priebehu času od pôvodného až k modernému psychickému upírovi.

Upíři, démoni & spol.

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Putujú ničotou medzi svetom živých a svetom mŕtvych, straší v noci na opustených cintorínoch aj v ožiarených veľkomestách a zakusujú sa krásnym ženám do krku. Do postáv upírov vteľuje naše najtajnejšie predstavy a úzkosti – a snáď práve, preto upír dosiahol vo svete literatúry a filmu takého triumfu, aký mu môžu ostatné strašidlá len závidieť. Štrnástich poviedok tejto antológie mapuje vývoj upírích príbehov od začiatku 19. storočia, sprievodné slovo potom hľadá odpoveď na otázku, prečo nás upíri fascinujú aj dnes, na prahu 21. storočia.

Upíři (Bob Curran)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština

Ojedinelá publikácia, venujúci sa bytostiam, ktoré „sa zakrádajú nocou“, ako stojí v samom úvode knihy. Nečakajte však tisíci prvú variáciu na príbeh krvilačného transylvánskeho grófa Draculu. V tejto knihe sa zoznámite s mytologickými, legendárnymi tvory z celého sveta, ktorých existencia možno nie je doložená ničím iným než povesťami a ústne tradovaným rozprávaním, ale nie je pre to o nič menej zaujímavá a pútavá. Autor nás prevedie všetkými podobami „upírov“, aké poznáme z európskej kultúrnej tradície a ich mutáciami zo všetkých kútov planéty. Kniha obsahuje originálne ilustrácie od renomovaného českého výtvarníka.

martinus.sk

Related Posts