Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

6 kníh zo škandinávie pre šťastnejší život

Len nedávno sa nám roztrhlo vrece, s literatúrou škandinávskych krajín a aj keď doteraz boli v popredí skôr ich thrillery, teraz sú to knihy zamerané na životný štýl. Škandinávske krajiny nám priniesli knihy, ktoré sú zamerané na spôsob života, ktorý je typický pre severské krajiny a vďaka ktorému máme, aj my teraz možnosť stať sa v našom živote šťastnejšími. Prinášame zoznam šiestich kníh, kde sa vieme, čo to o živote naučiť.

martinus.sk

Malá kniha hygge (Meik Wiking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, čeština e-kniha, angličtina

Viete, prečo sú Dáni najšťastnejším národom na svete? Ako sa im darí žiť radostne a pokojne aj v dnešných bláznivých časoch? Ich tajomstvo nie je vôbec komplikované. Spočíva v životnej filozofii s tajomným názvom hygge. Hygge, to sú chvíle, keď sa v hrubých vlnených ponožkách zababušíte do pohodlnej deky, kým vonku zúri búrka. Hygge cítite pri tlmenom svetle sviečok, keď večeriate so svojimi blízkymi a užívate si spoločne strávené okamihy, ktoré sú jedinečné. Zamilujte si hygge a odhaľte tajomstvo toho, ako byť v živote šťastnejší a spokojnejší. Malá kniha hygge je skutočnou bibliou dánskeho životného štýlu, ktorý obľubujú ľudia po celom svete.

Lykke (Meik Wiking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Dajte svojmu životu Lykke. Buďte ešte šťastnejší. Zapojte sa do revolúcie za šťastím! V knihe Lykke definuje Meik šesť hlavných faktorov, ktoré vysvetľujú väčšinu rozdielov v šťastií na svete, a to pospolitosť, peniaze, zdravie, slobodu, dôveru a láskavosť. Skúma, aké kroky môžeme podniknúť, aby sme viedli šťastnejší život. Zisťuje, že sa budeme cítiť pohodověji a spokojnejšie, ak len trochu zmeníme správanie. 

Lagom (Linnea Dunne)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Slovo Lagom sa dá voľne preložiť ako „ani málo, ani veľa, ale tak akurát.“ Napríklad správne množstvo mlieka v šálke kávy. Lagom je kúpiť si praktické auto, hoci nie je na pohľad príliš atraktívne. Lagom je dať si hamburger, ale vzdať sa hranolčekov, pretože striedmosť je cnosť. Lagom je znížiť svoj negatívny vplyv na životné prostredie, zlepšiť rovnováhu medzi svojím súkromným a pracovným životom zbaviť svoj domov neporiadku, stať sa uvedomelejším spotrebiteľom, tešiť sa zo vzťahov s ľuďmi, ktorých máte radi a ešte omnoho viac. 

Sisu (Joanna Nylund)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Sisu je asi najobľúbenejším fínskym slovom. Tento prakticky nepreložiteľný termín si získal popularitu hlavne v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Vzťahuje sa k odvahe, elánu, odolnosti, výdrži a húževnatosti – vlastnostiam, ktoré určujú nielen osud celého národa, ale aj každodenný život jednotlivých Fínov. A čo môže pestovanie Sisu priniesť konkrétne vám? Dokážete čeliť životným výzvam s odvahou a odhodlaním, dosiahnuť väčšiu pohodu a sústredenie či sebavedome komunikovať a riešiť konflikty? 

Umění vytvářet vzpomínky (Meik Wiking)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina

Spomienky sú stavebnými kameňmi našej identity, podieľajú sa na tom, kým sme a ako sa správame aj ako sa cítime. Meik Wiking pri výskume šťastia zistil, že sú ľudia šťastnejší, ak sa stavajú k minulosti pozitívne až nostalgicky. Lenže ako na to,

The Nordic Theory of Everything (Anu Partanen)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Na konferencii o sociálnej mobilite v roku 2012 Ed Miliband povedal: „Ak chcete americký sen, choďte do Fínska.“ V knihe sa Partanen zameriava na štyri kľúčové vzťahy: medzi rodičmi a deťmi, mužmi a ženami, zamestnancami a zamestnávateľmi a vládou a jej občanmi. Jej záver: severský prístup umožňuje občanom vychutnať si viac individuálnej slobody a nezávislosti. Predkladá presvedčivý argument, že môžeme znovu vybudovať spoločnosť, vzbudiť optimizmus a obnoviť skutočnú slobodu našich životov.

www.martinus.sk

Related Posts