Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré by ste mali prečítať pred tridsiatkou

martinus.sk

Akonáhle dosiahnete vaše „dvadsiatiny“  pravdepodobne strávite veľa času zodpovedaním niektorých základných otázok a získavaním základných zručností. Od vašich dvadsiatich narodenín až po tridsiate je to desaťročie nonstop rastu. Opúšťate pohodlie detstva a školského poriadku a zrazu ste údajne dospelí.

Prinášame zoznam kníh, ktoré prečítať práve v tomto období.

Rozhodujúca dekáda: Prečo sú roky po dvadsiatke také dôležité a ako z nich vyťažiť čo najviac (Meg Jay)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha

Tridsiatka nie je novou dvadsiatkou, hoci to často počúvame v médiách, od priateľov i rodiny. Obdobie medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života nie je druhou pubertou, naopak – je obdobím, kedy by sme mali zhromažďovať osobnostný kapitál, pracovať na svojej budúcej kariére a perspektívnom vzťahu. Odsúvať zamestnanie, partnerstvo a rodičovstvo za tridsiatku sa veľmi nevypláca, a ak chceme prežiť šťastnejší, plnší a pokojnejší život, treba si to podľa autorky uvedomiť. Klinická psychologička Meg Jayová v tejto pôsobivej knihe vysvetľuje, prečo je dôležité neuviaznuť vo víre dezinformácii a trivializácii o desaťročí, ktoré je v podstate najurčujúcejšie pre našu budúcnosť.

Možno by si sa mala s niekým porozprávať (Lori Gottlieb)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, čeština e-kniha, angličtinaangličtina e-kniha

Vtipná, inšpiratívna a prekvapivá kniha psychoterapeutky a novinárky vás zavedie do zákulisia terapeutických sedení, pri ktorých jej pacienti (a ona sama) hľadajú odpovede. Lori Gottliebová je terapeutka, ktorá lieči pacientov v súkromnej ambulancii v Los Angeles, no pre osobnú krízu sa jej svet zrúti ako domček z karát. Na scénu prichádza Wendell, čudácky no skúsený terapeut a Lori sa ocitne v jeho ambulancii.  Gottliebová nás pozýva do sveta pacientov aj toho svojho, skúma pritom pravdy a výmysly, ktoré nahovárame sebe aj okoliu, kým balansujeme na lane napnutom medzi láskou a túžbou, zmyslom a smrteľnosťou, hrôzou a odvahou, nádejou a zmenou.

Divočina  (Cheryl Strayed)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, nemčina, angličtina

Úprimný autobiografický príbeh ženy, ktorá sa po traumatických udalostiach rozhodne vyraziť  na 1 770 kilometrov dlhú púť pešo. V dvadsiatich šiestich rokoch, si Cheryl po smrti svojej matky a krachu manželstva myslela, že prišla o všetko. Mala pocit, že už nemá, čo stratiť sa impulzívne rozhodla ísť na túru cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington. A to bez akýchkoľvek skúseností, ako prežiť v divočine.

Trick Mirror: Reflections On Self-Delusion (Jia Tolentino)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina, nemčina

Žijeme v ére seba, v dobe poddajnej pravdy a rozšíreného osobného a politického klamu. V týchto deviatich navzájom prepojených esejach Jia Tolentino, skúma svoje vlastné dospievanie v tejto zdeformovanej a mätúcej krajine. Píše so štýlom, humorom a divokou jasnosťou.  Táto debutová zbierka jej esejí predstavuje presne ten typ hlasu, od ktorého práve teraz – a mnoho ďalších rokov – potrebujeme počuť.

Veľké kúzlo (Elizabeth Gilbert)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, angličtina, angličtina e-kniha

Gilbertová sa rozhodla napísať knihu o vzťahu k umeniu a o túžbe žiť tvorivý život. S čitateľmi sa delí o svoj jedinečný pohľad na inšpiráciu. Empaticky a nadšene ponúka odhalenia tajomstva kreativity. Chce, aby ľudia kŕmili svoju zvedavosť a nasledovali jej stopy. Ukazuje nám, ako tvoriť s láskou, nevzdávať sa a čeliť svojim najväčším strachom. Zaoberá sa otázkami postojov, cieľov a zvykov, ktoré by sme si mali osvojiť, aby sme mohli žiť tvorivo. 

Bohatý otec, chudobný otec (Robert T. Kiyosaki)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina,slovenčina e-kniha,čeština, čeština audio-kniha,angličtina

Kniha vyvracia mýtus, že vysoké príjmy z vás spravia boháča, spochybňuje predstavu o dome ako o majetkovej hodnote, ukazuje rodičom, prečo sa nemôžu spoliehať na to, že ich deti sa v škole naučia narábať s peniazmi, raz a navždy vysvetlí rozdiel medzi aktívom a pasívom, ukáže vám, čo učiť vaše deti, aby si v budúcnosti samy zabezpečili finančný úspech. Robert Kiyosaki zmenil spôsob myslenia o peniazoch desiatkam miliónov ľudí na celom svete. Preslávil sa svojím priamočiarym vyjadrovaním, dravosťou, odvahou a aj svojím postojom, ktorým sa stavia proti konvenciám. Hlavným dôvodom, prečo majú ľudia finančné problémy, je to, že v škole ich nikto neučil, ako s peniazmi narábať. Ľudia sa naučia, ako pracovať za peniaze, ale nenaučia sa, ako docieliť to, aby peniaze pracovali pre nich.

www.martinus.sk

Sůl, Tuk, Ocet, Žár (Samin Nosrat)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Jej autorka zhrnula svoje profesionálne skúsenosti so štyrmi ingrediencami, bez ktorých sa žiadne jedlo neobíde. Soľ, ktorá zvýrazňuje chuť, tuk, ktorý je nositeľom chuti a zároveň ovplyvňuje konzistenciu jedál, ocot a každú ďalšiu kyselinovú prísadu chuť vyrovnáva, a potom nastupuje teplo, tedy tepelné spracovanie. V knihe samozrejme nechýbajú recepty a popis prípravy a všetko je napísané vtipne. 

Krásne maličkosti (Cheryl Strayed)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina

Život dokáže byť ťažký a náročný: podvedie vás milenec, stratíte člena rodiny, nezvládate platiť účty. Ale môže byť aj úžasný: práve ste zažili ten najúžasnejší sex, dostali ste prácu svojich snov, nabrali ste odvahu napísať prvý román. Sama autorka toho v živote zažila mnoho, na jednu osobu možno až priveľa – sexuálne zneužívanie, chudobu, odchod otca od rodiny, smrť matky, vlastný rozvod, samovraždu kamaráta, ale napokon aj spokojné manželstvo a komerčný úspech svojich kníh.

Neopúšťaj ma (Kazuo Ishiguro)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Kathy, Ruth a Tommy kedysi spolu študovali na exkluzívnej internátnej škole Hailsham v odľahlom kúte anglického vidieka. Bol to svet zvláštnych spolkov a záhadných pravidiel, kde učitelia stále pripomínali žiakom, akí sú výnimoční, a viedli ich najmä k umeleckej tvorivosti a fyzickej zdatnosti. Z Kathy je dnes mladá tridsaťjedenročná žena. Do života jej znovu vstúpili Ruth a Tommy. Prvý raz sa zamýšľa nad ich spoločnou minulosťou, začína chápať, v čom vlastne spočíva ich výnimočnosť a ako ich tento dar ovplyvní.

O kráse (Zadie Smith)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina, angličtina e-kniha

Howard Belsey je Angličan, žije v USA a vyučuje teoriu umenia na vysokej škole vo Wellingtone, univerzitnom mestečku v Novom Anglicku. Ženil sa mladý a teraz, po tridsiatich rokoch, sa snaží oživiť lásku k svojej afroamerickej manželke Kiki. Medzičasom sa ich tri dospievajúce deti – Jerome, Zora a Levi – vyrovnávajú so svojím zmiešaným pôvodom a hľadajú si, každý svojím spôsobom, vlastné ideály.

The Year of Magical Thinking (Joan Didion)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Úžasná kniha úprimnosti a vášne. Táto silná kniha je Didionovým „pokusom porozumieť týždňom a potom mesiacom, ktoré odrezali akúkoľvek utkvelú predstavu, akú som kedy mal o smrti, o chorobe … o manželstve a deťoch a pamäti … o plytkosti zdravého rozumu, o živote samotnom“. Výsledkom je skúmanie silne osobného, ​​ale univerzálneho zážitku: portrét manželstva a života v dobrých aj zlých časoch.

Fear of Flying (Erica Jong)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Kniha „Strach z lietania“, ktorá bola prvýkrát publikovaná v roku 1973, spôsobila národnú senzáciu, podnecovala fantázie, rozprúdila debaty o ženách a sexe a predstavila notoricky známu frázu v angličtine. Po štyridsiatich rokoch Isadorine úprimné a bujaré rozprávanie o jej sexuálnych dobrodružstvách a nešťastiach stále provokuje a inšpiruje a predstavuje ikonický príbeh o sebapoznaní, oslobodení a žene. 

www.martinus.sk

Related Posts