Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

9 kníh, o samote

Ak patríte skôr medzi introvertov, tak v knihách nižšie sa určite nájdete. Ak by ste chceli introvertov viac pochopiť, taktiež sa tak stane, ak si prečítate, čo i len jednu z nižšie uvedených kníh. Samota je niekedy nedocenená a pozeráme sa na ňu skôr negatívne, naša rýchlo sa rozvíjajúca spoločnosť neschvaľuje samotu; byť sám je doslova asociálne a niektorým sa dokonca zdá zlovestné a pritom každý potrebuje byť čas od času sám a ponoriť sa do seba.

www.martinus.sk

Divočina  (Cheryl Strayed)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, nemčina, angličtina

Úprimný autobiografický príbeh ženy, ktorá sa po traumatických udalostiach rozhodne vyraziť  na 1 770 kilometrov dlhú púť pešo. V dvadsiatich šiestich rokoch, si Cheryl po smrti svojej matky a krachu manželstva myslela, že prišla o všetko. Mala pocit, že už nemá, čo stratiť sa impulzívne rozhodla ísť na túru cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington. A to bez akýchkoľvek skúseností, ako prežiť v divočine. 

Walden alebo život v lese (Henry David Thoreau) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, angličtina

Dva roky, dva mesiace a dva dni strávil americký básnik a mysliteľ H. D. Thoreau na samote v prírode, vo vlastnoručne zhotovenej chatrči pri jazere Walden Pond. K životu bez civilizačných výdobytkov ho priviedla túžba porozumieť svetu, ktorého bol súčasťou, snaha nájsť v ňom svoje pravé miesto a rozlíšiť to, čo je dôležité od všetkého nepodstatného. Po návrate medzi ľudí spísal svoje pozorovania do knihy, ktorá patrí dodnes k najkrajším oslavám prírody, individuálnej slobody, dobrodružstva sebaobjavovania a jednoduchého, naplneného života.

www.martinus.sk

Džentlmen v Moskve (Amor Towles) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, čeština audiokniha,  angličtina

On odísť nesmie, vy nechcete. V roku 1922 vyhlásia boľševici tridsaťdva ročného grófa za zarytého aristokrata a odsúdia ho na domáce väzenie v hoteli Metropol neďaleko Kremľa. Nezlomný gróf prekypujúci vtipom a vzdelaním sa presťahuje do podkrovnej izby, odkiaľ sleduje jedno z najbúrlivejších desaťročí ruských dejín. Grófove obmedzené priestory ho však zavedú do obrovského netušeného sveta emocionálnych objavov. Spriatelí sa s mnohými obyvateľmi hotela…

Marťan (Andy Weir)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch:  slovenčina , čeština, angličtina 

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. 

Posledný pustovník (Michael Finkel) 

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština e-kniha, angličtina

„Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol.“ Tak sa začína príbeh Chistophera Knighta, ktorý krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto hlboko v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie. Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili?

Možno by sme sa však nemali pýtať, prečo niekto pred spoločnosťou uteká. Možno by sme si mali klásť otázku, prečo v nej chce niekto vôbec zotrvať. Knightovi v lese spoločnosť ľudí nechýbala. Čítal knihy, počúval rádio a žil z toho, čo sa mu podarilo nakradnúť v neďalekých víkendových chatách. Stala sa z neho legenda. Zlodej-pustovník, ktorý sa špecializuje na trvanlivé potraviny, plynové bomby, baterky, no nepohrdne ani sladkosťami či výstrednými likérmi. Jedni ho chceli dolapiť, iní obdivovali jeho drzosť i životaschopnosť a snažili sa mu pomôcť. Až kým ho jedného dňa skutočne nechytili a neobvinili z viac ako tisícky krádeží.

Čeliť divočine (Brené Brown)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

Narušené rodinné vzťahy, nenávisť voči politickým odporcom, módne trendy, ktoré nezmyselne napodobňujeme, tisíce správ, čo nás bombardujú z každej strany, a neschopnosť načúvať. Táto divočina sa na nás valí zo všetkých strán a my jej musíme statočne čeliť. Pre psychologičku Brené Brownovú pracujú celé tímy, zhromažďujú cenné skúsenosti a poznatky jedincov o dnešnom svete a autorka ich vie pretlmočiť takým spôsobom, že každá jej nová kniha sa ocitne v rebríčku bestsellerov.

V jedinečnej divočine nabáda čitateľov, aby strhli múry, opustili ideologické bunkre a žili život radšej z hĺbky divokého srdca ako v ustatej bolesti. Tento svet potrebuje, aby sme sa priznali k svojim presvedčeniam a postavili sa za ne. Keď degradujeme a ponižujeme svoju ľudskosť, strácame svoje divoké srdcia.

Bleaker House (Nell Stevens)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

V knihe autora cestuje skoro na samý koniec sveta na Falklandy. 

„Chcem vedieť, ako dobre dokážem žiť na mieste, kde ma nič nebude vyrušovať, vysvetlila Nell svojej matke do telefónu.  Opustila svoj domov v Londýne kvôli postgraduálnemu štúdiu na Bostonskej univerzite sa ocitá na ostrove v opustenom dome sama so sebou, kde jej robia spoločnosť iba tučniaky a kravy. 

Je to strhujúci príbeh nádejnej spisovateľky, ktorá prejde nielen cestou sebapoznávania a kniha vám priblíži taktiež život na ostrovoch, kde sa zdá sa čas zastavil.

How to Be Alone (Sara Maitland)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

Naučte sa, ako si užívať samotu a nájsť šťastie bez druhých. Naša rýchlo sa rozvíjajúca spoločnosť neschvaľuje samotu; byť sám je doslova asociálne a niektorým sa dokonca zdá zlovestné. Prečo je to tak, keď autonómia, osobná sloboda a individualizmus sú cenené viac ako kedykoľvek predtým?

www.martinus.sk

Tracks (Robyn Davidson)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina

1700 míľ dlhá cesta naprieč austrálskou púšťou  sk moru ibao štyrmi ťavami a psom pre spoločnosť. Znášajúca horúčavy, odrážajúci jedovaté hady a chlipných mužov je len zlomok cesty. Davidson je mimoriadna odvážna hrdinka poháňaná láskou k austrálskej krajine, empatiou k pôvodnému obyvateľstvu a ochota odhodiť ozdoby jej bývalej identity, čo sa odráža v tejto pútavej a úprimnej knihe. 

martinus.sk

Related Posts