Knižné Zoznamy

Knihy na mieru od roku 2018

Knihy, ktoré odporúča Emma Watson 

Ďalší zoznam z našej série, čo odporúčajú, respektíve aj čítajú slávni. Prelustrovali sme internet a rôzne správy a interview a vytvorili zoznam kníh nižšie, ktoré odporúča práve herečka a aktivistka Emma Watson. 

martinus.sk

Ticho  (Susan Cain)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina, angličtinča e-kniha

Koľko skutočných introvertov poznáte? Odpoveď vás možno prekvapí. Kniha je dôkladným rozborom, polemikou, ale aj celkom praktickým návodom, ako introvertom a extrovertom uľahčiť spolužitie. Autorka dokladá, ako schopnosti introvertov, vrátane vedúcich, bývajú v ére ideálu extraverzie prehliadané, podceňované a systematicky potlačované, a zaoberá sa skúmaním ďalekosiahleho vplyvu uprednostňovania extrovertov. Súčasne pátra po najnovších poznatkoch v odbore psychológie a neurovedy, s cieľom odhaliť prekvapivé rozdiely medzi extrovertmi a introvertmi. 

Zdroj: “Diskutuje o tom, ako sú extroverti v našej spoločnosti tak rozšírení, a ak ste niečo iné ako extrovert, budete si myslieť, že s vami nie je niečo v poriadku. Je to ako príbeh môjho života.”

Half the Sky (Nicholas D. Kristof, Sheryl WuDunn)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: angličtina 

Reportérsky tím ocenený Pulitzerovou cenou, manželia Nicholas D. Kristof a Sheryl WuDunn, nás vezmú na cestu Afrikou a Áziou, aby sme sa stretli s mimoriadnym množstvom výnimočných žien, ktoré zápasia s hroznými situáciami. Za posledných päťdesiat rokov bolo zabitých viac dievčat, práve preto, že sú to dievčatá, ako mužov vo všetkých vojnách dvadsiateho storočia dohromady. Kniha plná úžasných príbehov odvahy a inšpirácie, ktorá je nevyhnutným čítaním pre každého globálneho občana. 

 

Zdroj: “Detailne zobrazuje rôzne kultúry a zvyky, ktoré potláčajú ženy, a dáva hlas tým jednotlivcom, ktorí potrebujú byť najviac vypočutí.”

Malý princ (Antoine De Saint-Exupéry)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-knihačeština, čeština e-kniha,čeština audiokniha, angličtina, angličtina e-kniha

Nakresli mi barančeka.“ Touto prosbou osloví malý chlapec so zlatistými kučerami pilota, ktorý havaroval v saharskej púšti. Odkiaľ sa tam to chlapča vzalo? Priletelo azda z nejakej vzdialenej planéty v spoločnosti sťahovavých vtákov? Alebo je to svojím spôsobom prízrakové dieťa len výplodom pilotovej fantázie?  

Zdroj: Emma Watson odporučila túto knihu v časopise Time.

Ženy, ktoré behali s vlkmi (Clarissa Pinkola Estés)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

V každej žene žije mocná sila naplnená zdravými inštinktmi, vášnivou tvorivosťou a nadčasovým poznaním. Túto inštinktívnu podstatu žien zosobňuje Divoká žena. Dnes je ohrozeným druhom, pretože aj keď nám dary nespútanosti prirodzene od narodenia patria, úsilie spoločnosti civilizovať nás do predpísanej role, potláča to skutočné v našej duši. V knihe Ženy, ktoré behali s vlkmi, doktorka Estés odkrýva obohacujúce mýty, rozprávky a príbehy, mnohé z nich pochádzajú z jej vlastnej rodiny, a pomáha tak ženám znovu nadviazať spojenie s divokými, zdravými a vizionárskymi vlastnosťami ich vlastnej inštinktívnej podstaty.

Zdroj: “Myšlienky sú staré aj úplne nové.”

Pačinko (Min Jin Lee)

Dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, angličtina

A na náš zoznam, sa znova dostala kniha, ktorá je momentálne dostupná iba v angličtine, ale svoje miesto si tu určite zaslúži, pretože táto kniha je viac než dobrá. Je to historická sága odohrávajúca sa v Kórei a Japonsku počas dvadsiateho storočia. Epický príbeh rodiny, identity, lásky, smrti a prežitia.  Spať vám táto kniha určite nedá.

Zdroj: V sekcii „čítané knihy“ v profile Emma Watson GoodReads.

Tajný život stromov (Peter Wohlleben)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, slovenčina e-kniha, čeština, čeština audiokniha, angličtina

Renomovaný lesník Peter Wohlleben umožňuje nahliadnuť do skrytého sveta stromov – a odhaľuje pozoruhodné veci: stromy majú pamäť, vymieňajú si posolstvá, cítia bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom nadobudnúť vrásky. Niektoré, napríklad duby, navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy v širokom okolí upozorní na nebezpečenstvo. 

Zdroj: V sekcii „čítané knihy“ v profile Emma Watson GoodReads.

1984 (George Orwell)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: slovenčina, čeština, angličtina

Jeden z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň.

Zdroj: V sekcii „čítané knihy“ v profile Emma Watson GoodReads.

Dívka s tetováním na zádech (Amy Schumer)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Kniha mladej komičky, ktorá ľudí baví na pódiu, vo svojich programoch a teraz aj vo svojej knihe. Amy Schumerová tvrdí, že jej kniha rozhodne nie sú memoármi! Na druhú stranu nám ale predkladá zbierku textov, ktoré sú plné jej samotnej – jej života, skúseností a osobných postrehov či komentárov zážitkov a situácií, s ktorými sa od detstva cez pubertu až do súčasnosti stretávala a stretla. Je veľmi osobná a tiež veľmi čistou a čitateľnou spovedou mladej komičky, ktorá sa rozhodla zdieľať vo svojich krátkych esejách, fejtónoch a zamysleniach úplne všetko. 

Zdroj: V sekcii „čítané knihy“ v profile Emma Watson GoodReads.

Spánková revoluce (Arianna Huffington)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, čeština e-kniha, angličtina 

Nachádzame sa uprostred krízy spôsobenej spánkovou depriváciou, ktorá má ďalekosiahle dôsledky – pre naše zdravie, pracovný výkon, vzťahy a tiež pre našu spokojnosť. Spoluzakladateľka a šéfredaktorka spravodajského webu The Huffington Post vo svojej novej knihe smelo vyhlasuje, že to, čo skutočne potrebujeme, je spánková revolúcia. Získať späť kontrolu nad svojimi životmi môžeme len tak, že obnovíme svoj vzťah k spánku. V dnešnom zrýchlenom, vždy pripojenom, neustále vystresovaní a spánková deprivované svete je naša potreba kvalitne prespať noci dôležitejšia, než kedykoľvek predtým. 

Zdroj: V sekcii „čítané knihy“ v profile Emma Watson GoodReads.

Vagina Monology (Eve Ensler)

Kúpte teraz, dostupné v jazykoch: čeština, angličtina

Vagina Monology, je dojemná a rozpustilá exkurzia do poslednej neprebádanej oblasti, do poslednej zakázanej zóny je oslavou ženskej sexuality vo všetkej svojej zložitosti a tajomnosti. Bola uvítaná ako biblia pre novú generáciu žien. Táto kniha a rovnomenná divadelná hra, inšpirovali dynamické hnutie – Deň-V – ktorého cieľom je skoncovať s násilím proti ženám. Toto vtipné a neúctivé, súcitné a múdre dielo, ocenené cenou Obie, vyjadruje tie najhlbšie ženské fantázie a obavy a zaručuje, že sa po jej prečítaní nikto nebude pozerať na ženské telo ani na sex rovnako ako predtým. 

Zdroj: Emma Watson odporučila túto knihu na Instagrame

Na vine sú hviezdy (John Green)

Kúpte teraz, dostupné v jazyku: slovenčina

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život. Je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa. Mladík má štýl, chorobu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

Zdroj: “Zostala som hore do štvrtej rána, aby som knihu dočítala.”


www.martinus.sk

Related Posts